Te Arnhem heeft de Ucsvereeniglng Eendragt maakt magt tot hare kan- i didalen bij de aanslaande verkiezingen gekozen de hh. mr. G. Groen van Priusterer en mr. C. T. baron van Lynden van Sandenburg (thans minister). Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Beest is beroepen ds. lp- pius Fockens, pred. te Aarianderveen bij die te Alblasserdam d'. Loysen pred. te Overschie; bij die te Ernst de candidaat J. C. Tersieeg. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht is aan den heer P. Haverkort! van Rijse- wijk, pred. te Odijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Door de hh. J.P. Dudok van Heel c. s., te Amsterdam en te 'sHage, is dezer dagen bij den gouverneur-generaal van Ned. Indië concessie aan gevraagd voor liet leggen van een spoorweg lusschen Batavia en Buitenzorg. Blijkens de medegedeelde beriglen waren eergisteren en gisteren de rivieren op onderscheidene plaatsen met drijfijs bezetop vele andere plaat sen was hel nog open water. Te Botterdam was het ijs boven de stad aan bet Boerengat en beneden Delfshaven vast. Uit Haaften meldt tnen aan de IV. R C.: Het ijs is vast blijven zitten op de Helloitwsche krib, zoodat het van daar naar boven de rivier digt zit, terwijl van daar naar beneden en zooals men verneemt tot Dordrecht toe, blank water is. De diligences van van Gend en Loos rijden nu van Tuil den dijk laugs naar Hellouw en van Bommel naar Zuilichem, om daar iu blank water de goederen en passagiers over te zetten. 0>er hel ijs gaat de overlogt met schieischouweti zeer be zwaarlijk, omdat ze nog telkens doorzakken. Van verschillende plaatsen worden op nieuw onderscheiden ongelukken vermeld, die in de vorige week op hel ijs hebben plaats gehad. Te Maas dam gingen op Nieuwjaarsdag drie kinderen van A. Kooi, twee zoons van 23 en 21 jaren en eeue dochter van 18 jaren uit om zich op de Binnen maas met schaatsenrijden te vermaken. Niet lang duurde hel evenwel of een der broeders viel door het ijs. De tweede school toe om te helpen, doch hem trof hetzelfde lot. Toen trachtte de zuster redding aan te bren gen doch met dezelfde uitkomst. Alle drie moesten het ijsvermaak met hun leven hoeten. Te Heeg in Friesland zijn mede een boerenknecht en twee vrouwen door het ijs gezakt cn verdronken Te Grotiw is een mans persoon en te Klundert een 17-jarig jongeling op die wijze omgekomen. Te Amsterdam is een 18 jarig jongeling op den Biunen-Amstel door hel (js ge zakt cn ondanks alle aangewende pogingen om hem te redden kort daarna dood opgehaald. Uit Meppel wordt gemeld, dat II. Zondag een jongeling cn zijn meisje bij hel schaatsenrijden in hel Meppclerdiep zijn geraakt en verdronken. In eene te Rotterdam gehouden vergadering der commissie voor de oprigling te Rotterdam van het standbeeld voor graaf van Hoogendorp is door de sub commissie rekening en verantwoording gedaan van de ontvang sten en uitgaven. Daaruit bleekdat de ontvangsten hebben bedragen ƒ18328 20) en de uitgaven 17720.11 latende een batig saldo van ƒ608.09), hetwelk, volgens een besluit der vergadering, aan de gemeente Rotterdam zal worden aangeboden als eene tegemoetkoming in de kosten van liet feest der onthulling op 26 October II. Te Rotterdam had Zondag II. in de r. k. kerk aan de Hoogstraat eene stoute zakkerollerij plaats. Aan eene dienstbode werd namelijk eeue portemon- naie, waarin ruim 6 aan geld, ontrold cn de ledige poriemonnaie vervol gens weder in haar zak gestoken. De dief schijnt den rok van haar japon opgetild en door een gat te knippen in den lossen zakdien zij droeg zich van de poriemonnaie meester gemaakt te hebben. De bestolene bemerkte eerst, nadat zij uit de kerk te huis was gekomen, wat er gebeurd was. Eergisteren heeft te Rlioon een hevige brand gewoed. De woning van"- den landbouwer B. van der Jagt is met den geheelcn inboedel, paarden en ander vee, een prooi der vlammen geworden. Te Middelburg is eene zeer behoeftige 73 jarige vrouw in hare kamer jammerlijk omgekomen. Toen zij zich wilde verwarmen aan een voor haar staan- den pot met vuur, hebben hare kleederen vlam gevat en schijnt zij door den slaap of door den rook in bewusteloozen toestand te zijn geraakt, zoo- dat de buren eerst later bij het bespeuren van den rook op hare kamer kwamen, waar men een deerlijk verbrand en misvormd lijk vond. 'sGRAVENHAGE, 7 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. Verloop Cz.inge nieur der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, te Utrecht, lot het dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door der. koning van Zwe den en Noorwegen geschonken. De raad van legatie mr. B. 0. T. II. Westenberg is, als zaakgelastigde ad interim, bij de hoven van Baden en Beijeren eervol teruggeroepen en lijdelijk buiten werkelijke dienst gesteld. Tot procureur bij het prov. geregtshof in Limburg is benoemd de heer mr. J. H. T. Michiels, advocaat te Maastricht, en tol notaris te Nijmegen de lieer H. W. C. .1. baron van Wijnbergen, thans notaris te Oldenzaal. Aan den heer H. J. Gouche is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdcontroleur van den waarborg der gouden en zilveren werken Ie Rotterdam; terwijl als zoodanig is benoemd de heer H. W. H. Kist, lioofd- controleur van den waarborg ie Amsterdam. Aan den heer W. J. de Ge rard is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Heerlen. Z. M. heeft goedgevonden Ie benoemen: lot lslCD luit. kwartiermeester bij bet 2de reg. infanterie den 2dcn luit. kwartiermeester D. J. A. Hiimrne- iiliek, en tot 2den luit.-kwartiermeesler bij het 7de reg infanterie den ser geant-titulair K. F. C. van Vliet Harsveldl. Aan den ritmeester J. H. Roosmale Nepveu, van het 3de reg. huzaren, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van financien zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. seen gehoor verleenen. De minister van justitie zal voortaan des Woensdags, des namiddags ten l ure, gehoor verleenen. BUITENLANDSUilK BERIGTEN. ENGE LA.tv li. LONDEN, 5 Januarij. In een overzigt van hetgeen hel jaar 1868 waarschijnlijk voor den handelstand zal opleveren, zegt de Times: »Welke faciliteiten de geldmarkt ook moge aanbieden, de kooplieden kunnen niet met vertrouwen de eene of andere onderneming op louw zetten, terwijl de getalsterkte van de legers op bet vasteland die gedurende eene reeks van jaren lot schande van de Etiropesche beschaving, steeds is vermeerderd, dit jaar, naar hel schijnt, Oji nog grootcr schaal dan vroeger uitgebreid zal worden. Volgens berigten uit Abyssinië waren de gevangenen in hel laatst van November van de komst der expeditie onderrigt. Masdala was omsingeld door opstandelingen, die den koning Theodorus beletteden voort te rukken. De sterfte onder de muilezels en paarden der expeditie duurde voort. Nabij Cork is een krtildmagazrjntoehehoorende aan den agent der hh. Curies en Harvey, buskruid-fabrikanten, geplunderd; 10 centenaars kruid heeft men door middel eener mijn in de lucht doen vliegen. Er is geen sjioor van de daders ontdekt. De heer Aliporl, eigenaar van een der geplunderde wapenmagazijnen, heeft een briel ontvangen, waarin de aanvoerder, op wiens last de man schappen den roof hebben gepleegd, zich beleeldelljk verontschuldigt dal hij hem niet behoorlijk een regu voor de ontvangen wapens heeft ter hand gesteld Hij herinnert den eigenaar, dat hij hem dit bij die gedwongen leverantie had doen beloven, maar voegt er bij dat hij toen door de drukte daarin verhinderd is geworden, iljj schrijft o a.«Volgens mijne toezeg ging dient deze u lot berigt van het aantal weggevoerde revolvers. Er wa ren 63 stuks lk hoop dat wij tt geene moeijeltjkheden hebben veroorzaakt en ik verzoek u den constable, die op de straat tegenover uw magazijn tij dens de wegvoering der wapens dienst deed tot eene spoedige bevordering aan te bevelen." Deze missive was onderteekend «kapitein Mud." Men wil weten dal de Fenian-hoofdman Deasydie in September te Manchester met geweld uit de handen der policie is ontvoerdthans aan boord van een schip uit Palermo gevangen genomen is. De lersche bladen deelen eenige bijzondei lieden mede betreffende de onderhandelingen, die gevoerd zjjn geworden lusschen de twee fractiën der Fenians in Amerika, waarvan de eene geleid wordt door Roberts, de andere door Savage. Deze onderhandelingen hebben tot gevolg gehad dat de boiidsconslitulie van Philadelphia, die van October 1865 dagteekent, in de toekomst voor geheel de Feniausche broederschap verbindend zal wezen. Krachtens deze constitutie is een senaat ingesteld, die uit 7 leden uit de fractie Roberts en 7 leden der andere fractie bestaatterwijl het presidium aan John Mitchell wordt opgedragen. Gedurende hel afgeloopen jaar zijn uit Liverpool naar verschillende oorden der wereld vertrokken 115,681 landverhuizers tegen 123,383 in het jaar 1866. Volgens eene correspondentie aan de Mom Post zou Mexico met de jegens Spanje vijandige Zuid-Ainerikaaiische republieken een verbond hebben gesloten oin zich meester Ie maken van Cuba en dit te maken hetzij tot een gemeenschappelijk eigendom, hetzij tot eene vrije republiek, die door eene of- en defensieve alliantie aan de andere republieken verbonden zou zijn. Uit New-York meldt men dat de stoomboot Raleighvan daar naar New-Orleans vertrokken, nabij Charleston is verbrand. Dertien personen zijn daarbij omgekomen; 24 worden nog vermist en ztjn het laatst bij het wrak gezien. Volgens berigten uit Shanghai heeft in Japan eene omwenteling plaats gehad, ten gevolge waarvan de Taikoen de regering heeft nedergelegd. Men onderstelt dat deze verandering geenen lladeeligen invloed op de betrekkin gen met hel buitenland zal uitoefenen. Waarschijnlijk zal de openstelling vau nieuwe havens eenige maanden worden uitgesteld. EHANHttlJ K. PARIJS. 5 Januarij. Het wetgevend ligchaam heeft al de hoofdbepalingen der wél betreffende de legerorganisalie met groolc meerderheid aangenomen. Thans moeten nog behandeld worden eenige amendementen die ten doel hebben de verzwaring der verpltgie krijgsdienst eenigzins te temperen Over die amendementen is de commissie in overleg getreden met de regering. Eene aanvrage lot het houden eener interpellatie betreffende de kerk hoven is ingewilligd, omdat zij geen politiek karakter had. Deze interpel latie beeft ten doel om den prefect der Seme Ie nopen zich ten opzigte van zekere feiten te verklaren. De heer Haussmann zou reeds maatregelen ne men om eene straat te leggen over de begraafplaats Montmartre, waar men nog eiken dag begraaft. De Patrie, die lang de hoop op het zamenkomen eener conferentie ter regeling der zaak van Rome had gevoedgeeft thans te kennen dat dit plan voor het tegenwoordige ter zijde gesteld is. De Etendard zegt dat, niettegenstaande de officiële erkenning van den Noordduitschen bond, de vertegenwoordigers van het koningrijk Saksen, van Saksen-Cobtirg-Gotha van Saksen Weimar, Saksen-Altenburg en Sak- sen-Metntngenvan Mecklenburg, Oldenburg en de Hanzesteden bij den keizer der Franschen geaccrediteerd zullen blijven even als vroeger. Op de Tuileriën heeft de uitreiking plaats gehad van de bekrooningen aan de tentoonstellers van landbouwproducten toegekend De keizer zetde bij die gelegenheid dat het welslagen der tentoonstelling hel voor den jury zeer moetjelijk had gemaakt om te bekroouen. die verdienden bekroond te worden zeer talrijk toch was hun aantal Men had moeten kiezen lus schen de besten en die laak was moetjelijk en bragt immer teleurstelling teweeg. De beer Routier deelde mede, dat de drie groole prijzen waren toegekend aan de keizers van Rusland en Oostenrijk voor de pogingen tot verbetering van het paardenras en aan den keizer van Frankrijk voor de invoering van verbeteringen op landbouwgebied. De lieer Linden, van Brus sel, ontving den eersten prijs voor voortbrengselen van tuinbouw; de heer van Maekers kreeg de eere-medaille voor zijne reddingtoestellen en andere voorwerpen op de scheepvaart betrekking hebbende. De heer Romberg, die de landbouwtentoonstelling georganiseerd heeft, is lot officier, en de heer Morren, lid der commissie van beoordeeling, lot ridder der orde van het Legioen van eer benoemd. Door den heer Ie Play is aan den keizer de balans der algemeene ten toonstelling Ier hand gesteld. De onderneming heeft in ronde cijfers twee millioeu gewonnen. De beriglen uit de groole industriële sleden luiden treurig De groote fabriekanl Pouyer Quertier te lintman, die vóór het handelsverdrag met En geland dag en nacht 6000 werklieden in 'dienst had en reeds vóór eenigen lijd den arbeid op vier dagen per week moest verminderen, zal, naar men zegt, genoodzaakt zijn den arbeid geheel te slaken. Elhenf verloor iu het jaar 1866 vier en in bet jaar 1867 zeven millioeu en bel verlies >an Rou- baix, sedert hel sluiten van liet handelsverdragwordt op 200 millioeu fr. geschat. De beriglen, in den laatslen tijd omtrent den hongersnood ontvangen die in verscheidene streken van Algerië hcerschte, welke, na eerst door dé cholera bezocht te zjjn, zwaar door eeue tweejarige droogte en door de sprinkhanen geleden hebben, worden bevestigd in een door den aartsbis schop van Algiers aan de dagbladen gerigien brief Daaruit blijkt, dat sedert verscheidene maanden een aantal Arabieren enkel van gras en krui den leven. Velen, zegt de prelaat, ziet men elkander hei op meslhoopeo en in vuilniskarren liggende bedorven aas betwisten. Hij geheelc troepen dwalen zij, onder eene weêrsgesleldheid welke veel ruwer is dan in andere winters, naakt of met eenige lompen bedekt in den omtrek der sleden, als geraamten, rond; terwijl men dagelijks de dooden bij 10 en 20 tallen langs den weg vindt. Het geheele aantal der op die wjjze gedurende de laatste

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2