LEYDSCIIE COURANT. 1868. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 8 JANUARIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de navolgende adressen oin vergunning tot liet houden en mesten van een of meer varkensals van: a. Machiel Galjaard, warmoezier, op de plaats achter zijne woning in de Janvossensteeggeleekend wijk VI n®. 669b. Johannes JacobüS Guzent, achter zijne woning in de Klarenstecgwijk VI n°. 1012; c. WIL LEM van Heusden, hnisverwer, achter zijne woning aan de Uiterstegracht, getee- kend wijk VU n». 308; d. Petros LambeRTOS van der Kaai, kuiper, op de plaats achter zijne woning aan de Gedempte Voldersgracht, wijk VI n°. 731; e. Paolos Schildwerkman, achter zijne woning aan de Middelstegracht, gcteekend wijk VII n°. 552; Leendert Starrenborg, in zijn pakhuis in de Mirakelsteegwijk VI n°. li08«eni; g. Cornelis Verhorst, melkverkooper, in een behoorlijk ingerigt hok achter zijne woning aan de Langegracht, geteekend wijk V n°. 898; h. PAOLOS Mulder in cene poort op de Middelslegrachtwijk VII 521; i. JacobüS Jas- perse, smid, op hel erf achter zijne woning in de Looijerstraatgeteekend wijk VIII n°. 300; k. Johannes Devilee, fabriekwerker, achter zijn huis aan de Middelste- gracht, wijk VU n». 598; I. Johannes Adrianos Lodewijk Maas, smid, achter zijne woning aan de Uiterstegracht, geteekend wijk VII n». 454; m. Cornelis Ge- rardos Klamer, kleederbleeker, op het bleekveld achter zijne woning onder Stads- vrijdornwijk IX n». 29; n. Willem Bergers, kleederbleeker-op bet bleekveld achter zijn huis onder Stads-vrijdoingeteekend wijk IX n». 21; o. Matihijs Mattaar, zeenilouwer, op het erf achter zijne woning aan het Waardkerfeplein wijk VIII n». 759; p. Cornelis Dreeï, in een behoorlijk ingerigt hok op de plaats achter zijne woning op de Oranjegracht, geteekend wijk VIII n». 554; en qAbra ham Johannes Koorejian, timmerman, in zijn pakhuis in de Baatstraat, wijk V n». 393rood; Gelet op art. 224 der Algemeene Policieierordening, vastgesteld 24 October des vorigen jaars; Doen te weten dat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- Iegene en belendende panden ten opzigte der informatie» de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 13den Januarij aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden vcrpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 7 Januarij 1868. v. PUTTKAMMKR, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden Donderdag den 9den Januarij 1868, 's namiddags te een uur. Onderwerpen 1°. Benoeming van een leeraar voor de cijferkunst eu natuurkunde aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl.voor meisjes. 2». Benoeming van eene bulpooderwjjzeres le klasse aan de openbare school voor meer uilgebreid lager onderwijs 2» klasse, voor meisjes. 3°. Plaatselijke directe belasting. 4'. Adres van Gebr. den Rottier, lot hel in gebruik bekomen van 30 vierk. ellen waier in den Singel nabij den molen de Stier, bij de voormalige Heereupoori. 5». Adressen van onderscheidene vellenbloolerslot bet in gebruik beko men van leuningen der bij dre adressen genoemde bruggen, om daarop vachten le droogen. 6°. Concept-verordening, houdende aanwijzing der plaatsendagen en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeente. 7°. Coucepl-iusimetie voor den ijker van bet botervaatwerk. 8». Concept-raadsbesluit regelende de helling van een ijkloon op het yken der botervaten. 9*. Concept-verordening regelende de invordering van ean ijkloon op hel yken der botervaten. 10». Concept-verordening tot wijziging der verordening van 2 Juljj 1866, op de openbare scholen voor meer uilgebreid lager onderwijs le klasse, voor jongens. 11». Plans en voorwaarden van verhuring; 1». van liet land in den Bosclihtiizer polder onder Zoelervvoude 2». van hel land in den Marendijksclten polder onder Oegstgeest. 12°. Adres van J. W. van Harleveld erfgenaam van wijlen J. Remmers, om afschrijving van plaalselijke directe belasting, 1867 BINNEXLAXDSCUE BEUIGTEN. LEYDEN. 7 Januarij. In de maand December zijn binnen deze gemeente geboren 119 kinde ren, als: 63 zoons en 56 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- geboorten. Overleden 84 personen, als: 13 mannen, 22 vrouwen, 23 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Voltrokken 21 huwelijken Gedurende het jaar 1867 zijn binnen deze gemeente geboren: 760 zoons en 732 dochters, te zamen 1492 kinderen. Overleden van bet mannelijk geslacht 494, van hel vrouwelijk geslacht 469, te zamen 963; waarvan ongehuwd van bet mannelijk geslacht 334. va» het vrouwelijk geslacht 292 gehuwde mannen 109, gehuwde vrouwen 94, weduwenaars 51, weduwen 83. Nog zijn alhier ingeschreven 26 personen van het mannelijk geslachlen 15 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch hier gewoond heb bende; eu 64 kinderen als levenloos aangegeven. Zjju overleden 413 kinderen beneden hel jaar 75 van 1 tol 10 jaar, 27 personen van 10 lot 20 jaar, 63 van 20 lot 30 jaar, 48 van 30 tot 40 jaar, 36 van 40 tot 50 jaar46 van 50 tol 60 jaar en 255 van 60 tol 70 jaar en daarboven Gehuwd 399 paren. Z. K. H. prins wederik heeft aan de vereeniging tol voortdurende on dersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der ree- derijen te Katwijk aan Zee en Noordwtjk aan Zee een gift gezonden. Bij de Vrijdag II door nlt. curatoren der hoogeschooi gebonden aanbe steding van hei dageljjksch onderhoud van en het doen van cetlige herstel lingen en vernieuwingen aan de gehouwen der hoogeschooi, zijn daarvan aannemers geworden: le perceel P. van der Kamp, timmerman alhier, voor 6099; 2e perceel I. lïoudrimede timmerman alhier, voor ƒ2870; 3» per ceel 11. Driessen, timmerman te Oegstgeest, voor 4965.80, alles voor drie jaren. Velen zullen zeker met genoegen vernemen dat'het tooneelgezelschap van den kon. Frauschen schouwburg te 's IIage, onder directie van de hit. Jalin en Faubel, voornemens is alhier op Woensdag 15 Januarij eene opera voorstelling Ie geven die beslaan zal uilLe maitre de chapelle en Ca gratide-duchesse de Gérolstein. Maandag avond had de eerste bijeenkomst plaats in de stadsgehoor zaal der Volksvoorlezingen van het hier gevestigd departement der maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Was de zaal in 'tNut te klein voor deze bijeenkomsten, de gehoorzaal bleek naauweljjks groot genoeg le zijn otn de belangstellenden le kunnen bevatten, 't Was een gelukkig denkbeeld van de commissie om liet nieuwe lokaal door het gezang der leerlingen van de volkszangschool, of, zooals de voorzitter zich later uitdrukte, door »de slem der kinderen des volks" feestelijk te doen inwijden. De attentie om de ouders dier kinderen gereserveerde zitplaatsen aan te wijzen, werd dan ook algemeen op prijs gesteld, en men kon het menige moeder als uil de oogen lezenhoe goed hel haar deed haar kind in de rijen der jeugdige zangers le zien slaan. Tttsschen het eerste en Iweede deel van het met smaak gekozen programma, dat, onder de uitmuntende leiding van de hee- ren de Jong en van der Blom, zoo goed werd uitgeioerd, brast de voor zitter der commissie een hartelijken welkomstgroet aan de talrijke schare, en sprak eenige warme woorden, zoowel met betrekking tol den ingetreden nieuwen jaarkringals lot het nieuwe lokaaldoor de gunstige beschikking van den gemeenteraad voor de Volksvoorlezingen afgestaan. Hij bragt hulde aan het bestuur van 'tNut, voor alles wat het steeds voor de Volksvoorle zingen had gedaan; aan bh. burgemeester en wethouders, die allen te genwoordig waren, voor hun gunstig advies, waarvan hel besluit van den gemeenteraad het gevolg was geweesten aan hit. commissarissen der volkszangschooldie aan de leerlingen hunner inrigiing welwillend hadden toegestaan zich dezen avond le doen hooren. De wensch dien hij ten slotte tot het tolk rigtte, dat, zoo immer de Volksvoorlezingen een kernspreuk tnogten benoeven, die de aard der inrigiing in korte woorden zamenvatte, die dan deze mogt zijn VOLKSONTWIKKELING en daaronder eerbied voor de overheidordeeensgezindheidwerkzaamheid! werd uit het volk met een driewerf herhaald hoera! beantwoord. Nadat de zang was afgeloopen, hield de heer J. A. van Dijk eene popu laire, maar niet minder kernachtige, improvisatie over den dichter Cats, die, afgewisseld door menige voordrag! uit 's dichters uitgebreide werken, door de aanwezigen goed werd begrepen en herhaaldelijk luide toegejuicht. Gedurende deze improvisatie werden de kleine zangers, in een aangren zend lokaal, door eenige commissarissen en hnnue dames, daartoe door de mildheid van een onzer aanzienlijkste ingezetenen in staat gesteld onbe krompen op anijsmelk, krentenbrood en St. Nicolaas-gebak onthaald, en togen te ruim 10 uren met hunne ouders, die hen na afloop der bijeenkomst opwachtten, dankbaar en opgeruimd naar huis. HH. Burgemeester en Wethouders en de verschillende genoodigdc com mission gaven herhaaldelijk hunne levretienheid en ingenomenheid met deze bijeenkomst, die zich als gewoonlijk door harmonie eu orde kenmerkte, te kennen, en aan ieder die, uil mindere bekendheid, vragen mogt: wal toch eigenlijk de strekking dezer, in den laatste» tijd zooveel besproken, volks voorlezingen is, antwoorden wij uit naam der commissie vrijmoedig: kom en zie. In de Bouwelonwesteeg was gisteren eene moeder lot het verrigten eener noodzakelijke boodschap uitgegaan, een tweejarig kind achterlatende onder de hoede van een jongentje van 7 jaren. Deze laatste wist zich meester le maken van lucifers en terwijl hij daarmede speelde, vat te liet beddegoed in de wieg ongemerkt vlam; zoodat het kleine kind toen de zaak ontdekt werd reeds zware brandwonden had gekregen. Hel verkeert echter in vrjj redelijke omstandigheden. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee van den 4dc° dezer: Heden mid dag zijn twee zoons van den landbouwer A.B., hij Noordwijk woonachtig, mei schaatsenrijden op het kanaal nabij Katwijk aan den Rijn door het jjs gevallen met het noodlottig gevolg dat een hunner is verdronken. In de week van 22 tot 28 December 1867 hebben zich geene gevallen van cholera in liet ryk voorgedaan. De heer mr. L. W. C. Keuchenins heeft tot de kiezers in het hoofd kiesdistrict Arnhem het verzoek gerigt Item hij de ophanden zijnde verkie zingen buiten aanmerking te laten. Ook de heer Hoekwater, lid der kamer voor het kiesdistrict Delftheeft aan de kiezers zjjn verlangen tc kennett gegeven om niet meer in aanmerking te komen.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1