Per Telegraaf. isj daarbij, ter voorkoming van misverstand, voegende, dat hij, evenmin thans als vroeger, eene bepaalde candidatunr aannam. Uit Rotterdam meldt men hel volgende: Op de hoogte van Fijenoord zit de Maas vast, waardoor thans daar de otertogt met schietschonwen plaats heeft; voor de Draaisleeg geschiedt dit nog door middel »an roeiboo- ten; aan het Katendrechtsche Veer met de veerstoomboot. Voor de stad is weinig drijfljs. De stoomschepen Ravensbury en Baron Harnbre hebben he den beproefd, eerstgemelde naar Brielle, de laatste naar de INieuwesluis te sloomen. De Ravensbury is alhier teruggekeerd en de Baron Hambre de haven van Vlaardingen binnengelonpen door de massa ijs in het JNoord-Geul. Voor Arnhem is veel drijfljs, de schipbrug is weggenomen. De overlogt over de rivier geschiedt met roeibooten. Uit verschillende plaatsen wordt melding gemaakt van ongelukken, die op het ijs hebben plaats gehad, welke niet overal een gelukkigen afloop had den. Te Hillegersberg is een jongeling op de Bosplas door het ijs gezakt en verdronken. Te Apeldoorn is een 14-jarig jongeling, die zich in een der vjjvers van het park op het Loo had gewaagd, mede verdronken. Te Dalf- sen is eene boerendochter door het ijs gezakt en verdronken. Te Rtjsoord, gemeente Ridderkerk, zijn Woensdag 11. twee broeders, die zich op de Waal met schaatsenrijden vermaakten, in een wak gereden. Niettegen staande alle krachtsinspanning mogt het aan de menschlievende pogingen van 11. van der Vorm, te Rijsoord, slechts gelukken den oudsten der jongelie den te redden; de jongste, oud 14 jaren, is verdronken. Een timmerman, te Hilversum werkzaam, begaf zich op Nieuwjaarsdag op schaatsen op eene der plassen, onder de gemeente Nederhorsidenbergdoor zich te ver opliet ijs te wagen, zakte hij er door en werd levenloos opgehaald. Ten gevolge van het staken der werkzaamheden aan het Noordzee kanaal, onder Velzen, verkeeren 225 gezinnen, ongeveer 1000 zieien in de diepste armoede. De algemeene liefdadigheid is ten hunnen behoeve ingeroepen. - De heer W. G. Tenhoute de Lange, heelkundige te Alkmaar, vierde 30 December een vermeldenswaardig feest. In tien achtereenvolgende maan den is door hem op acht patiënten de beklemde-breuk-operatie verrigt en wel met het gelukkige gevolg dat allen geheel herstelden. Dien dag veree- nigde genoemde heer die acht personen van verschillenden, leeftijd en geslacht ten zijnen huize om in dankbaren zin die voor hen zoo gelukkige herstelling te vieren. Te Arnhem is in den ouderdom van 58 jaren overleden de heer mr. J. E. Pringle, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Gelderland. Te Zwolle verkeerde men den lste" dezer in bezorgdheid omtrent de stoomboot, die van Amsterdam was vertrokken en waarvan men niets had vernomen, tot dat tegen den avond eenige passagiers aangekomen warendie mededeelden, dat de stoomboot op het Zwolsche Diep in de nabijheid van Kraggenbnrg in het ijs beklemd geraakt was. Er waren ongeveer 200 men- schen aan boord, die met levensgevaar over de kribbingen naar Geuemui- den geloopen zijnwaar zij bekieumd en eenigen door honger gekweld aankwamen. 's GRAVENHAGE 4 Januari). Door Z. M. is vergunning verleend aan den gepens. vice-admiraal titulair jhr. U. A. van Karnebeek, tot het dragen der versierselen van Grootkruis der Kon. Militaire Orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Z. 51. heeft vergunning verleend aan den heer mr. W. C. de Crane, consulair agent van Frankrijk te Zierikzee, tot het dragen der gouden me daille, hem door den keizer der Franschen toegekend wegens betoonde diensten aan Fransche schipbreukelingen. Als burgemeester der gemeente Rijnsburg is herbenoemd de heer J. C. Jleyboom. Tot griffier bij het kantongeregt te Assen is benoemd de heer mr. J. van Baaien, thans in die betrekking te Meppel; en tot griffier bij het kan tongeregt te Meppel de beer mr. C. Hofstede, thans in die betrekking te Hindelopen. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de hh. C. 51. van der Goes, als notaris te Beek, en E. J. H. Thiessen als notaris te Venlo. Voorts zjjn tot notaris benoemd: te Beek de heer F. W. van der Goes, cand.-notaris aldaar; te Venlo de heer W. J. H. Canoy, thans notaris te Urmond; te Urmond de heer J. B. Nozeman, cand.-notaris te Venlo; te Woerden de heer A. M. Beijermanthans notaris te Putten; te Putten de heer J. C. van Osselen cand.-notaris en burgemeester te Sleerkerk. Tot opzigter bij de algemeene landsdrukkerij is benoemd J. C. Bos, thans meesterknecht bij die inrigting. Tot commies bij de directie der directe belastingen te Groningen is benoemd de heer C. J. Houwing thans surnumerair. Aan den kapitein der artillerie van het leger in Ned. Indië J. F. An ten is op zjjn verzoek eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den minister van koloniën van 31 Dec. jl. zijn P. D. Smoll, A. BuysmanH. Krauss, D. Nolles, F. H. Ukena, P. L. Soeters, U. van Dorp en P. H. Meurs gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van koloniënop Woensdag des namiddags ten e'én ure, zal weder plaats hebben, te beginnen met die van den 8sten Januarij aanst. Gisteren heeft de heer mr. W. Wintgens, als minister van justitie, in handen van Z. 51. den gevorderden eed afgelegd. Heden heeft de be noemde zijne betrekking aanvaard. Naar men verneemt, is dezer dagen door de hceren Swaan en van Hèyningen, concessionarissen voor den spoorweg Scheveningen naar Almelo, bij de hooge regering aanvraag gedaan tot het terugbekomen van het door hen gestorte waarhorg-kapitaal. Hieruit schijnt te blijken, dat van deze spoorwegverbinding thans in het geheel niets zal komen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN'. LONDEN. 2 Januarjj. De regering neemt alle mogelijke maatregelen van voorzorg tegen ver- dere aanslagen der Fenians. De bezetting van het verblijf der koningin op j het eiland Wight is met 2 compagniën versterkt; de overige paleizen wor- i den insgelijks naauwkeurig bewaakt; in de tuighuizen en overige werk- plaatsen des rijks wordt dag en nacht gepatrouilleerd; oorlogschepen j kruisen langs verscheiden gedeelten der lersche kust, enz. Te Merthyr Tydvill, in Wallis, zijn acht Fenians in hechtenis geno- |j men. Vermoedelijk is daaronder een persoon die eenen hoogen rang in de 1 broederschap bekleed. 1 De inkomsten der schatkist hebben in 1867 122,146 minder opge- bragt dan in 1866; een verschijnsel dat zich in langen tijd niet heeft voor- - gedaan. De toeneming der inkomsten was bijna regel geworden. 5Ien lij schrijft deze uitkomst toe aan de schok, dien de financiële wereld in 1866 trof, aan de verflaauwing van den ondernemingsgeest en de geldelijke ver- j| liezendie den middenstand tot inkrimping zijner uilgaven dwong. Men verwacht, dat de arbeiders in de ijzerdistricten van Zuid-Yorks- hire den arbeid zullen staken. De meesters hebben het loon met 10 pCt. verminderd. Volgens berigten uit Zanzibar heeft een zekere Arabische koopman Doll genaamd, op den lsten October den reiziger Livingstone werkelijk aan het meer Taganyk gezien. De door zijne werken zoo gunstig bekende beeldhouwer Marochetli is alhier overleden. Hjj was van geboorte een Italiaan. Te New-Y'ork heerscht eene buitengewone koude; eenige menschcn zijn op de straten doodgevroren. Van den llden tot 15den Dec. had er ook een hevige sneeuwstorm gewoed. PARIJS, 2 Januarij. De keizer heeft bij de receptie ten hove op nieuwjaarsdag de toespraak van den pauselijken nuntius volgenderwijs beantwoord: Ik acht mij geluk kig bij den aanvang des jaars omringd te zijn door de vertegenwoordigers van alle mogendheden en weder te kunnen verzekeren, dat het mijne voortdurende begeerte is met haar de beste verstandhouding te bewa ren. Ik dank u voor de wenschen, welke gij in aller naam hebt geuit voor Frankrijk, mijne familie en mij zeiven. De Moniteur zegt in zijn overzigt dat het jaar 1868 onder gunstige voor teekenen een aanvang neemt en dat men de hoop mag koesteren dat de aanhangige quaestiën op eene minneljjke wijze zullen opgelost worden. Van het jaar 1867 sprekende, zegt dit blad, dat Frankrijk, voor zooveel hel binnenland betreft, er in geslaagd is het autoriteits-beginsel met eene regelmatige dienst overeen te brengen. Dat eene verstandige vrijheid vruch ten draagt was bij alle gelegenheden gebleken. De jongste beraadslagingen in de kamers getuigden dat er eene volmaakte overeenstemming heerschte tusschen de bevolking en de regering. Voor zooveel het buitenland betrof, had Frankrijk zijn invloed aangewend ten gunste van den vrede in Europa en het algemeen belang. Indien Frankrijk den pauselijken troon krachtig ondersteund had, dan was dit omdat de zaak van den H. Stoel regtvaardig en overeenkomstig de traclaten was. Frankrijk kantte zich aan tegen re volutionaire buitensporigheden en heeft die dienst bewezen in het belang van het pauselijk bewind, dat van Victor Emmanuel en geheel Italië. Van het conferentie-voorstel wordt verder gezegd dat de keizer daardoor een nieuw bewijs van onpartijdigheid op staatkundig gebied heeft gegeven, dat hij van verschillende regeringen blijken van sympathie ontving en nog hoopt de practische waarde zijner voorstellen te doen erkennen. De Patrie bevat een berigt uit Londen, waarin gezegd wordt, dat ten gevolge van de laatste overleggingen, de verdere onderhandelingen over het plan eener conferentie eenstemmig zijn uitgesteld. De Opinion nat., die gezegd had dat de wet op de legerorganisatie 1,200,000 jeugdige Franschen het aangaan van een huwelijk zou beletten, heeft van de regering een communique' ontvangenwaarin gezegd wordt dat dit verbod hoogstens 430,000 manschappen zal treffen. Nabij Rotiaan is het misvormd lijk van een grijsaard gevonden, met een pistool in een der handen. Eerst dacht men aan zelfmoord, maar later is ontdekt dat hij een 20-jarigen consent, tegen eene belooning van 10 frs. had overgehaald hem hét leven te benemen. PBlIIiSEN. BERLIJN 2 Januarij. Bij de nieuwjaarsreceptie begroette de veldmaarschalk Wrangel den koning als oppersten bondsveldheer; L. 51. gaf in zijn antwoord zijn ver trouwen op het leger, maar tevens zijn vast vertrouwen op eene vreedzame verdere ontwikkeling te kennen. De koningin heeft ongeveer zeventig dames, voornamelijk uit den han delsstand, bij zich ontboden, ten einde maatregelen te treffen om hulp te bren gen aan denoodlijdenden in de provincie Pruissen. Er werd besloten, in het kon. paleis een bazar te houden. Onmiddellijk vormde zich eene commissie, zoodat de bazar waarschijnlijk in de laatste week dezer maand zal geopend worden. Te Weenen heerscht sedert eenige weken groote schaarschte aan steen kolen en deze is in de laatste dagen tot volslagen gebrek gestegen, zoodat de fabrieken in de hoofdstad en de omstreken wegens gebrek aan brandstof gedeeltelijk den arbeid staken of tot allerlei surrogaten de toevlugt moeten nemen. In een brief uit Archangel, dd. 8/20 Dec., leest men het volgende: De vrees voor een hongersnoodwelke reeds sedert het najaar het gouver nement Archangel heeft bedreigd, is thans verwezenlijkt en heeft zulk eene uitbreiding verkregen, dat het bijna onmogelijk schijnt een groot ge deelte der bevolking voor den hongersnood te vrjjwaren. Het brood kost reeds het driedubbele van den gewonen prijs, en binnen kort zal het wel- ligt voor geld niet meer te verkrijgen zijn doordien de voorraad meel zeer klein wordt en nieuwe toevoeren slechts uit Viatka1000 werst van hier verwijderd, zijn te verkrijgen. Thans reeds zijn er gevallen van overlijden door honger en zeer velen zijn reeds van alles ontbloot. Het gouvernement zoowel als particulieren doen wat mogelijk is, maar de nood is zoo alge meen, dat het, zonder ondersleuning uit andere meer gezegende streken, niet bij magte is de ellende te keeren. LOMDEN, 3 Januarij. De Russia is uit New-York aangekomen, aan brengende berigten tot 5 Dec. loopende. De katoenoogst van de 5Iississipi is beneden de verwachtingen. De planters kunnen niet betalen. Er dreigen geweldige twisten te ontstaan tusschen de negers en blanken. PARIJS, 4 Januarjj. De Moniteur meldt, dat zeker aantal Japanners, belijders der Christelijke godsdienst, die te Nagasaki waren gevangen geno men, op den eiseh van den zaakgelastigde van Frankrijk, op vrije voeten gesteld zijn. KOPENHAGEN, 4 Januarij. Volgens een gerucht, dal, naar men wil, vertrouwen verdient, zal de kroonprins van Denemarken, weldra verloofd worden met prinses Louise, eenig kind van den koning van Zweden en Noorwegen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6