HH. MM. de koning en de koningin hebben gisteren morgen de gods dienstoefening in de Waalsche kerk bijgewoond. Bij het uitgaan der kerk deed eene vrouw een voetval voor Z. M., ter overhandiging van een smeekschrift. De nieuwjaars-receptie ten hove is zeer druk bezocht geweest. Nadat HH. KK. IIH. de prins van Oranje, prins en prinses Frederik benevens prin ses Maria hunne opwachting bij IIH. MM. hadden gemaakiwerden de mi nisters, benevens de dames en heeren uitmakende het civiel en militair huis van de vorstelijke familie ter gelukwensching ten gehoore omvangen. Na afloop hebben de koning en koningin de prins van Oranje en prins Alexan der een tegenbezoek bij HH KK.. HH prins en prinses Frederik afgelegd. Hij de tweede kamer is ingekomen de memorie van beantwoording op hel voorloopig verslag betrekkelijk de weis-oniwerpen lot vaststelling der begrooting van Ned. ludië voor 1868. BUITKNLANDSCHK HbRIGTEV. 8ËL61U Fr is thans een nieuw ministerie tol stand gekomen. De heer Frère-Orban is voorzitter en minister van financiënde heer Pirmez minister van bin- nenl. zaken; de heer Jamar, van openbare werken; de heer van der Stiche- Jenvan buitenl. zaken; de heer Bernard, van oorlog, en de heer Bara, van justitie. Te Mechelen is overleden de heer Ragheus fabriekanl van spoorweg- materieel. Hij heeft 100,000 fr. vermaakt aan de kindereu van de werk lieden zijner fabriek. GNeELAA O. LONDEN, 31 December. Volgens uit Abyssinië ontvangen berigten had de expeditie de grensliuie van het rijk van Theodorus bereikt en zijn gebied betreden. De in het terrein gelegen bezwaren zijn minder groot bevonden dan gevreesd was; de omstandigheden zijn voor den aanvang der expeditie niet ongunstig geweest; en de inlandsche bevolking scheen niet gezind om den doortogt der Engel- sche troepen wezenlijk te beinoeijelijken. Doch het blijkt dat de toerustin gen voor de expeditie in verscheiden opzigten niet volledig of niet tijdig gemaakt waren; uit dien hoofde voors|telt men dat de expeditie met met de maand Junij aanst., dat is het begin van het regensaizoen in Abyssinië, afloopenmaar minstens twee veldtogten vereischen zal. De opperbevelheb ber, generaal Napier, is eerst den 21stel1 December van Bombay naar de Roode Zee vertrokken, terwijl hjj naar het oorspronkelijke plan reeds om streeks den 20 le" November in Abyssinië moest geweest z(jn, Dezer dagen werden de autoriteiten te Woolwich gewaarschuwd dat er een aanval was beraamd op het arsenaal aldaar en op den Londenschen Tower. De Fenians hadden ten opzigte van het arsenaal krachtige toebe reidselen gemaakt, ten einde den aanval te kunnen openen van de rivier zijde, om zich eerst meester te maken van een aantal aldaar aanwezige Armstrong-kanonuen. Tevens zou er een aanslag worden ondernomen op het nabijgelegen zoogenaamde Ronde Huis vanwaar de aanvallers een 1000-tal kisten met wapens van de vrijwilligers hoopten weg te voeren. Voor hel transport van het een en ander zouden twee groote schepen op de Teems gereed liggen. Dadelijk na ontvangst dezer berigten werden twee compagniën der koninklijke marine, elk man voorzien van 50 scherpe patro nen, er op afgezonden. Vervolgens werden de noodige seinen geregeld, om op een gegeven oogenhlik snel eene voldoende magt artillerie tegen de aan vallers te doen manoeuvreren. Werkelijk vertoonden zich ook op het be paalde oogenblik de twee bedoelde schepen der Fenians en daar de gezag voerders zich niet konden verantwoorden omtrent de redenen van de aan wezigheid dezer vaartuigen, ging de water-policieonder dc medewerking van gewapende magt, er toe over om de schepen onder tiaar toezigl te stellen. Daardoor begrepen de Fenians, dat hei te gevaarlijk was de zaak door te zetten. De gevolgen van den aanslag op de gevangenis in Clerkenwell zijn van grooteren omvang dan men zich tot dusver had verbeeld. Dit eene advertentie der commissie van onderstand blijkt, dat ééae siraat geheel in een puinhoop is verkeerd, 14 andere bevattende 200 huizen meer ol minder geleden hebben, 600 huisgezinnen ondersteuning van de commissie verlan gen, 40 menschen zwaar gewond in de hospitalen liggen, voor de nageble- vetieii der omgekomenen gezorgd moet worden en tot het herstellen der vernielde woningen eene som van 15000 M zal worden vereischt. De eigenaars der buskruidfabriek b[j Faversham verklaren in de dag bladen, dat hel aan hunne fabriek overgekomen ongeluk, waarbij 11 werk lieden hel leven hebben verlorenvoor zoo veel zij hebben kunnen nagaan niet aan kwaadwilligheid is toe te schrijven, ofschoon ook zij dreigbrieven hadden ontvangen. Reeds zijn in 21 steden van Ierland lijkmissen gehouden voor de drie op het schavot gestorven Fenians. In hel afgiloopen jaar is de veestapel in Engeland ten gevolge der veeziekte met 4,286,427 stuks verminderd. Blijkens berigten uit New-York is in Missisippi de overmoed der ne gers zoo boog geklommen, dat zij. indien hun door het congres geen grond eigendom werd toegekend het plan hadden opgevat gewelddadige middelen te bezigen om eene verdeeling van landerijen te verkrijgen. De gouverneur heeft dientengevolge eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hjj ver klaart dat de verdeeliug der landerijen onmogelijk is en dat alle daden van geweld tegengegaan zullen worden, daarbfl de negers vermanende arbeidzaamheid en gehoorzaamheid aan de wet. Dc generaal Gilman, die de proclamatie mede heeft onderteekend heeft het bevel uitgevaardigd om eiken blanke, die de negers mogt opruijen, dadelijk in hechtenis te nemen. Het congres heeft de recousUuctie-billdie de heer Johnson wilde her roepen, voortduren! van kracht verklaard, en den heer Johnson gegispt wegens de poging tot herroeping dier wet, Berigten uit NewTork melden nog dal iu den staal New-York aard schokkeu hebben plaats gehad. Juarez had in zijne boodschap aan de Ameri kanen dank betuigd en gezegd, dal Mexico nooit betrekkingen iu Europa heeft gezocht. Pater Fischer, de biechtvader van keizer Maximiliaan, was in vryheid gesteld. I'KANHKIJH. PARIJS, 1 January De Pruissische gezant, graaf von der Goliz, heeft zijne geloofsbrieven als gezant van den Noord-Duiischeii boud den keizer overhandigd Op de door den gezant gehouden toespraak antwoordde de keizer hoofdzakeijjk Bij het aanvaarden der functiëu, waarmede gij als vertegenwoordiger van den Noord-Duitschen bond belast zjjt, geeft gjj mij de vernieuwde verzeke ring van de vriendschap des konings tan Pruissen. Ik betuig u daarvoor mjjnen dank. Van mijnen kant maak ik met genoegen van deze gelegen heid gebruik om de tusschen de beide regeringen bestaande goede verstand houding te doen uitkomen en ik verzoek u de tolk myner gevoelens bij den koning te zijn. Daar ik de voortreffelijke eigenschappen, die u onder scheiden, heb kunnen waarderen, twijfel ik niet, of gij zult even als tot hiertoe al uwe pogingen blijven aanwenden om tusschen de beide landen die vriendschappeljjke overeenstemming te bestendigen, welke een onderpand van hunnen voorspoed en een waarborg voor den vrede van Europa is. Door het wetgevend ligchaam is art. 5, inrigtiug der mobile nationale garde, van de wel op dc legerorganisatie aangenomen. Daarbij heeft de heer Thiers het woord gevoerd en het stelsel der regering bestreden. Vol gens hem zon men, den diensttijd op 8en zelfs op 7 jaren bepalende, een allezins voldoend actief leger verkrijgen, en zouden de uitgaven, die men voor de mobile nationale garde wilde doen, nuttiger voor dat leger besteed zijn. De minister van oorlog zeide, dat in ge>a! van oorlog voor hel bezet ten der Frausche vestingen 350,000 noodig zouden zijn, dat de mobile natio nale garde deze zou leveren, en dal alzoo liet gebeele active leger beschik baar zou zijn. In de tegenwoordige omstandigheden, zeide hij, was bet meer dan ooit noodig steeds gereed te zynslaande legers waren te kost baar, terwijl de nationale garde minder uitgaven vereischte. Vooral door uitbreiding van deze zou men tol eene vermindering der sterkte en der kaders van het staande leger kunnen geraken. De nationale garde was de krjjgsmagt der toekomst. Men verzekert dat de minister van financiën nog tegen het sluiten eener leening is, omdat hij meent, dat een beroep op het openbare crediet niet noodig zal zijn Door de aanneming van bet wets ontwerp op de reor ganisatie van het leger valt de dotatie-kas van hel leger weg. Deze kas be zit 350 millioen, welke alsdan ter beschikking komen. De heer Magne is voornemens vooreerst uit deze kas hel buiteogewoon militair crediet van 158 oiillioen te dekken, hetwelk in den zomer van liet loopende jaar door de kamer bij gelegenheid der Luxeuiburgsche quaestie is verleend Voorts wordt Lieineld, dat hij voornemens is de houders van iVlexicaausche ohliga- liën eene schadeloosstelling te verleenen in Fransche obligaiiën tot een be drag van 7J fr. rente. Dezer dagen heeft de bekende pater Hyacinthe, in de domkerk alhier het woord voerende, een zeer donker tafereel van de staalkundige gesteld heid geschetst: terwijl hij als priester en als christen weusclite en hoopte dat de algemeene vrede behouden zou blijven, heeft hij toch van den oorlog als van eene welligt onvermijdelijke gebeurlijkheid gesproken, hetgeen op den kansel zonderling klonk, en de algemeene opmerkzaamheid lot zich trok. De Moniteur berigt dat eenige officiereu en onderofficieren van het corps Fransche vrijwilligers in pauselijke krijgsdienst, het te Antibes ge vormde legioen, door den keizer met het ridderkruis of den militairen eere penning begiftigd zijn. Er bestaat dus wel degelijk betrekking tusschen de Fransche regering en hel legioen van Antibes. De militaire overheid heeft een begin gemaakt met het wapenen der vestingen Sedan en Mézières niet gegroefd geschut; ook Rocroi en Givet zullen in staal van tegenweer gesteld worden. Omtrent de voorgenomen wijzigingen in de wel tol regeling van den arbeid der kinderen in fabrieken verneemt men, dat bepaald zal worden, dat de kinderen tot hun 13de jaar niet langer dan -6 uren op de 24 zullen mogen werken en tot dien leeftijd 6 uren per dag zullen moeten school gaan. De meisjes zullen tot haar 18de jaar niet langer dan 10 uren per dag mogen werken. Hel geschil tusschen den oppersten raad en het grootoosien der vrij metselaren in Frankrijk, hetwelk sedert 70 jaren bestond, is bygelegd. Dezer dagen is die verbroedering door hel wederkeerig aanbieden van fees ten gevierd. Twee monitors, op eene particuliere werf gebouwd, zijn dooreen verbod der regering belet in zee te gaan. De heer Arman, reeder en lid van het wetgevend ligchaam, heeft hij den staatsraad protest iugebragt legen dat verbod, hetwelk op aanzoek van de Spaansche regering is uitgevaardigd op grond dat die vaartuigen voor de regering van Chili of Peru bestemd schenen, en dat Frankrjjk in den strijd tusschen Spanje en die Zuid-Ame- rikaansche republikeinen onzijdig is. In den schouwburg van de Porie St. Martin had Maandag het volgende voorval plaats: Een der toeschouwers floot het spel uil van Mlle Sylli, waarom de policie hem verzocht heen le gaan. Hieraan niet voldoende, werd hij door twee agenten aangegrepen en onder krachtigen wederstand weggevoerd. Het publiek trok terstond partij voor het slagtoffer van policie- aanmatiging, en door de gansche zaal klonk de kreet: «Breng hein terug terwijl er een geraas gemaakt werd, dat de voorstelling totaal verhinderde. Dit duurde een half uur voort, en de policie, vreezende dal de woede van het publiek zich nog op ernstiger wijze zou openbaren, gaf ten slotte toe, en de heer, die door haar was verwijderd, kwam in de zaal terug en her nam zijne plaats. Volgens eene opgaaf der maatschappij tot doorgraving der landengte

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2