BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant j! van Maandag 30 December 3567356. Mijne Heeren! BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Z. M. heefl goedgevonden bij het wapen der infanterie te belasten met liet bevel over liet 4de reg.den luit.-kolonel G. P. Bootns van het corps; te benoemen: bij het 2dl! reg., tot kapitein 3de kl. den lsten luit.-adjudant F. M. Avenarius, van het 6de reg.; bij het 3dc reg., tot kapitein 3de kl. den l5,en luit. J. G. van Gend!van het reg. grenadiers en jagers; b(j het 4de reg., tol luit.-kolonel den majoor J. W. G. Pelizer, van het 6de reg.; hij het 5de reg., tot majoor, den kapitein ls!e UI. D. N, de Frcmery, van het corps; bij het 6dc reg., tot majoor, den kapitein lste kl. J. A. Half- mouw van het 2dc reg.bij het 7dc reg.tot luit.-kolonelden majoor W. von Wrangel auf Lindeuberg, van het 5dc reg By het lsle reg. infanterie is in actieve dienst hersteld de kapitein C. L. D. Muscharl, en bij het2dereg. vesting artilleriede kapitein M. van V'ugt. Aan den gepens. kolonel J. W'. Sesseler is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als militie-commissaris in het ls,e militie-district van Zuid- holland, en is als zoodanig benoemd de luit-kolonel H. N. C. baron Tuyll van Serooskerken. De heer nir. C. J.C. H.van Nispen lot Sevenaer, regter in de arrond.- 1 regtbank te Arnhem, heeft alhier eenige dagen doorgebragt en conferentiën gehad met onderscheidene ministers. Zijne benoeming tot minister van jus titie wordt verwacht. In cene vereenigde vergadering der beide kamers, gisteren gehouden, is de tegenwoordige zitting der staten-generaal gesloten. De minister van binnenl. zaken heeft bij die gelegenheid de navolgende rede gehouden: «Niet zonder leedwezen, maar tevens in hel besef van pligt en gebiedende noodzakelijkheid, komen w(j reeds heden een einde maken aan uwen wet- gevenden arbeid. De aanvang der zitting had van hel overleg tusschen kamers en regering beter doen verwachten. Aan het voorbereidend onderzoek der begrootingswetten was veel zorg besteed. Van de wets-ontwerpen in de troonrede genoemd waren vele in behande ling, andere iu bewerking. Met grond mogt men hopen dat de voltooijing der wetten op het onder wijs en de verbetering van die op de regtspleging en het strafregt ophan den waren; dat de behandeling van het belangrijke vraagstuk omtrent de lagere school lot eeue voldoende uilkomst zou hebben geleid dat de verbe tering der defensie zou worden voortgezet zonder te zware offers van de natie te vergen; dat de vragen omtrent de Indische huishouding zouden worden opgelost in den zin van krachtige handhaving van 't hoog gezag en van de onmisbare bronnen van inkomst, zonder de opbeuring van hande!' en nijverheid en het welzjjn der Oostersche volkeren uit het oog te verliezen. Een gewigtig voorval is tusschen beide gekomen. Omtrent drie groole belangen was tegenover hel buitenland een gunstigen uitslag verkregen, 's Lands regt op zijn stroomgebied was gehandhaafd zonder stoornis der goede verslandhouding met onze naburen; Limburg was voor goed van Duitschland losgemaakt; Nederland had zijne onzijdigheid behouden in bedenkelijke oogenblikken en met eere deel genomen aan de Londensche conferentie tol verzekering van regt en vrede in Europa. Toch was het juist het bnitenlandsche beleid met betrekking tot die on derwerpen-, dat in de tweede kamer werd aangevallen, ten gevolge waarvan zij het 3e hoofdstuk der staaisbegrooting afstemde. Vanzelf was door die daad der meerderheid de kabinels vraag gesteld. Het heilzame, ja naar den geest der grondwet onmisbare begrip van een heid der regering ware miskend geworden, zoo een deel van het kabinet had berust in de veroordeeling van hetgeen, in zaken van zoo groot belang naar de vaste overtuiging van al zijne ledenlot heil van hel vaderland was geschied. Het gezamenlijk verzoek om ontslag werd dus ingediend. 'sKonings wijsheid behield zich de beslissing voor, tot dat door de noo- dige wetten in de behoefte der dienst zou zjju voorzien. Daarna behaagde het Hem dal ontslag niet aan te nemenen aan de raadslieden der kroon de verzekering van zijn ongekrenkt vertrouwen te geven. Van die beslissing onder zulke omstandigheden zal een vernieuwd beroep van den Koning op het getrouwe Nederlandsche volk het onvermijdelijk gevolg zijn. In 'sKonings naam betuigen wij aan de staten-generaal zijn dank voor het goede, dat met hunne medewerking is tot stand gekomen, en verklaren de tegenwoordige zitting te zijn gesloten." ENGELAND. LONDEN 26 December. Omtrent de Abyssinische expeditie loopen de berigten tot 1 December. Lord Napier had eene proclamatie tot de bevolking gerigt. Koning Theo doras had bij zijn vertrek uit zijne verbrande hoofdstad de gevangenen medegevoerd. Van de proclamatie van lord Napier, in het Amharisch, de landtaal, gesteldwordt de volgende vertaling gegeven «Hoort! Tedros, koning van Abyssinië, heeft, door Cameron, den consal van Engeland, en Rassam, den gezant van Engeland, met verscheiden an dere menschen te boegen, de wel van ieder land, alwaar hel volk wetten eerbiedigt, geschonden. Thans, daar alle vriendschappelijke maatiegefen beproefd om hen te bevrijden, vruchteloos bevonden zijn, kom ik, Jp bev'èl van de koningin, met een leger om hen vrij te maken. Al wie de\neodti van de gevangenen is, en die hen wil helpen verlossen, zal beloond wwci,^ den; doch al wie hen mishandelt zal strenge straf ontvangen. Verder, o volk van Ethiopia, houd, terwijl het leger in uw land komt, voor oogen dat de koningin van Engeland zelfs geene kwaadwillige gedachte tegen tl, uw land, uwe vrijheid of uw bestaan heeft. Al uwe personen en have, al uwe kloosters en kerken in uw landzullen zorgvuldig door ons wor den beschermd. Al wie ons leeftogt te koop biedt zal den koopprijs ont vangen. De inwoners die zich rustig houden zullen door niemand worden lastig gevallen." Er worden hier en elders steeds maatregelen van voorzorg genomen tegen mogelijke aanslagen der Fenians; het aantal buitengewone policie- agenten, die hier beëedigd zijn, beloopt 30000. l'e Leamington heeft men mede buitengewone agenten aangesteld, uithoofde er een gerucht liep dat men een aanval op den grooten gasmeter in den zin had. Ook een reg. infanterie is derwaarts gezonden. Te Dublin zijn doosjes met ontplofbare stoffen in de brievenbus gevondengehecht aan brieven geadresseerd aan den commissaris van policie en andere personen. Een dier doosjes is ge barsten, waarbij een policie-agent werd gewond. Te Cork is in de r. k. kerken eene inzameling gehouden voor de na gelaten betrekkingen der op het schavot ter dood gebragte Fenians, die eene vr(j groote som heeft opgebragt. In de Kaapkolonie is de koorts-epidemie nog niet geweken, vooral onder de Mohammedaanschc bevolking. Twee doctoren, de hh. Brown en Graf, zijn bezweken. Volgens berigten uit Hongkong hadden de troepen der Chinesche rc- 11 gering in den strijd tegen de Mohammedaansche opstandelingen eene zware nederlaag geleden. Te Hongkong had een zware brand gewoedwaardoor eene schade van 400,000 dollars was veroorzaakt. In Japan had de regering eene voldoende schikking met den vorst van Nagalo, den lang weerspannigen leenman, getroffen en bevel tot afdanking van troepen gegeven. Er was tusschen de open te stellen haven Osacca en Jokohama reeds eene stoombootdienst opgerigt, en wel door Japanners. FRANKRIJK. PARIJS, 26 December. Het wetgevend ligchaam heeft de behandeling der legerorganisatic zelfs gedurende de Kersdagen voortgezet. La France zegt berigt uit Florence te hebbendal dc heer Menabrca bij dc vorming van een ministerie groote moeijelijkheid ontmoet in het i vinden van een opvolger voor den minister van binnenl. zaken. Men ge loofde dat de heer Menabrea zich van ieder definitief besluit onthc.,deu zal tol aan hel weder bijeenkomen der kamer. Zoo dan op nieuw een on gunstig votum werd uitgebragtzon men waarschynlijk tot ontbinding der kamer overgaan. De heer Accolas en de elf met hem aangeklaagde personen zijn door de regtbank tot gevangenisstraf van 15 maanden en van minder duur, be nevens geldboetenveroordeeld, zijnde het gebleken dat zij opruijende publi cation verspreid en een geheim genootschap gevormd hebben. Dat genoot schap heette: «de revolutionaire gemeente der Fransche handwerkslieden", en had ten doel de keizerlijke regering omver te werpen en te vervangen door eene democratische en socialistische republiek. In een door de kamer van fabrieken te Roubaix aan de regering ge rigt adres wordt verklaard, dat het openbare vermogen dier fabrieksplaats, ten gevolge van veelvuldige faillissementen van daling der marktprijzen en van vermindering der waarde van vaste eigendommen, in den laatsten lijd met 200 millioen fr. is afgenomen. De adressanten meenen dat het opzeg gen van het handelsverdrag met Engeland een krachtig middel tot het her stel van de welvaart der stad zou zijn. De op uitnoodiging van de Siècle ingestelde commissie voor een stand beeld van Voltaire heefl, ter verwezenlijking van haar plan, besloten tot eene reproductie op groote schaal van het meesterstuk van Houdon. Het aantal inschrijvers voor hel beeld beloopt 202,500 (voor een halven franc elk). P R IT I S E IK. BERLIJN-, 26 December. In de oostelijke provincie van Pruissen is de ellende zeer hoog geste gen. De bevolking ten platten lande kan zelfs niets meer vinden wat een schijn van voedsel geeft. Met toeslemming des konings is aan het onder- steunings-fonds in Oost-Pruissen een voorschot van 100,000 th. gedaan. De Saksische regering heeft in den bondsraad het voorstel gedaan om eene wet te ontwerpen, waarbij spoorweg-ondernemingen verantwoor delijk worden gesteld voor ongelukken aan personen overgekomen. In de Alpenstreken hebben sneeuwvallen plaats gehad. Vooral Tyrol heeft daardoor veel geledende sneeuw ligt er gemiddeld 8 10 voet hoog. Het verkeer op den spoorweg tusschen lnnspruck en Brenner is gestaakt. Uit Siberië is berigt ontvangendat in eene mijnwaarin een aantal wegens deelneming aan den jongsten opstand verbannen Polen werkten eene gaanderij is ingestort en alle daarin werkende arbeiders levend zijn begraven. 1 E2»\ REN. In antwoord op uwe heden ontvangen opmerkingen, waarde vriendkan ik u dezen keer geen langen brief doen toekomenenkel nog een derde Post-Scriptum op mijn vorigen. Ge begrijpt ligt mijne bezorgd heid over den loop der zaken en tevens dat nieuwe ergernis mij vervult over

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5