LEÏDSCfflE MAANDAG 30 DECEMBER. Per Telegraaf. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 30 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. B1MENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 December. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad is op het adres van d. van Cazanttot vergoeding wegens door hem als pachter van den afval vanen de levering der benoodigdheden voor de beestenmarktgeledene schade bij het schorsen dier markt, besloten hem op gronden van billijkheid eene kwijtschelding van ƒ300 op de pachtsom te verleenen. Op hel adres van vrouwe E. Driessen von Forcltenbeck en anderen, om den namid dagschooltijd op Woensdag en Zaiurdag, op de school voor meer uiigebreid lager onderwijs le kl. voor jongens, af te schaffen, werd met 9 tegen 7 stemmen gunstig beschikt, in afwijking van het rapport van burg. en welh. die het verzoek, wat betreft den Woensdag wilden toestaan, maar den schooltijd op Zaturdaguamiddag wilden bestendigen. De voordragt tot het beschikbaar siellen van een gedeelte van den Vestwal nabij de Zwemplaats aan de Heerenpoorl tot liet plaatsen van droogreezen voor schapenvachten, kettingen, garens enz. werd aangenomen; daarbij is echter de bij de policie- verordening verleende vrijheid tot het droogen van vachten enz. op sommige „plaatsen in de stad, na verkregen vergunning van den gemeenteraad, uit drukkelijk gehandhaafd. De verder aan de orde gestelde verzoeken en plans van aanbesteding werden toegestaan of goedgekeurd uitgezonderd het ver zoek van mr. J. C. du Pui, curator in het faillissement van J. J. Koore man, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, dat van de hand werd gewezen. tiet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 219 lot 246 volwassen personen en 137 lol 153 kiudereu. In de vergadering van den IB11"1 Itlei dezes jaars werd door het depar tement Leyden der maatschappij «lot Nul van 'l Algemeen" eene commissie tol bevordering van het schoolbezoek benoemd. Ook le Deventer beslaat eene dergelijke commissie. Door eene welwillende hand zijn wij in staat gesteld de volgende circulaire van deze commissie medë te deelen »llet beste middel om den mensch voor armoede te bewaren, bestaat in goed onderwijs, waardoor hij voor vele zaken in de zamenleving geschikt wordt en alzoo gemakkelijk in zijne levensbehoeften kan voorzien. Haar goed onderwijs heeft ook invloed op den zedelijken menschhet maakt braaf en deugdzaam; terwijl gebrek aan onderwijs vaak aanleiding geeft tot misdrijven. Zoo is bij voorbeeld gebleken dat de meeste gevange nen lezen noch schrijven kunnen; zij hebben niet of onvoldoende school gegaan, kennen naauwelijks onderscheid tusschen goed en kwaad en nog vee! minder hunne verpligliugen tegenover Godhunnen evenmensch of zich zeiven. Wie zou zijne kinderen niet gaarne bewaren voor de ellende, die dikwijls uit onkunde, uit gebrek aan onderwps en opvoeding voorkomt Schoolgaan, getrouw en lang genoeg schoolgaan is er hel eerste en beste middel toe. Hiervan overtuigd, ondersteunen verscheiden ingezetenen van Deventer, wien het welzijn van hunne minder gegoede medeburgers ter harte gaat, ook door geldelijke bijdragen de pogingen van de maatschappij tol Nut van 't Algemeen" om het schoolgaan te bevorderen. Zij willen hunne inge nomenheid loonen met die ouders, welke hunne kinderen getrouw naar de school zenden en met die kinderen welke behoorlijk onderwijs zullen genieten. Daartoe werd eene «commissie ter bevordering van getrouw schoolbezoek," door het departement «Deventer" der maatschappij «tot Nut van 't Algemeen" benoemd, die in staat is gesteld spaarbankboekjes uit te reiken aan de ouders vat! die kinderen, welke het best de school der le klasse bezoeken. In die boekjes zal zij tweemaal in het jaar ten behoeve en op naam van het be kroonde kind inschrijvingen doen van eene som gelds, ten bedrage van 50 cents tot 5 gulden, afhankelijk van de afdeeling, in welke het kind op school geplaatst is. Een kind, dat getrouw ter school gaat en deze niet te vroeg verlaat, zal hierdoor met bijgeschreven rente een spaarpotje kun nen bekomen, van 25 a 30 gulden, welk geld door de commissie in de stedelijke spaarbank wordt belegd en aan den bekroonde op zijn verlangen zal worden uitbetaald, als hij den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. In bijzondere gevallen kan de uitbetaling vroeger plaats hebben. Bij overlijden der kinderen vervallen de ingeschreven gelden aan hunne ouders, en wan neer deze reeds overleden zijn a.in de kas der commissie." Het gerucht loopt, zegt de Arnh. C., dat Biljoen en Beekhuizen, het welk onlangs door een particulier alhier gekocht is, bestemd zou zijn tot verblijfplaats van deu koning van Hanover, voor wiens rekening het zou z(jn gekocht. Te Amsterdam is op 23 en 24 dezer de algemeene wintervergadering gehouden van de Vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek in Nederland. Op het laatst der vorige week is men, waarschijnlijk door inklimming in de r. k. te Naaldwijk weten te komen. Een der offerblokken, bestemd voor den St. Pieterspenning, heeft men opengebroken en geledigd. Een tweede blok was medegenomen en is naderhand geledigd in het water gevonden. Te Nieuwe Diep bleef Maandag morgen de woningdoor e'e'nc vrouw bewoond, gesloten. De buren deden aangifte bij de policie, door wier be middeling de deur werd opengebroken. Men vond de bewoonster dood op den grond liggen met opgezwollen hoofd. Des avonds te voren had men haar, niet voor de eerste, maar voor de laatste maal, in beschonken toe stand gezien. Te Minnertsga ontstond in den avond van den 20sten brand in eene woning, terwijl hel gezin rustig bij den haard zat. Waarschijnlijk door onvoor- zigligheid met het lamplicht ontstaan, had de brand spoedig hel huis in vlam gezet, zoodat men zich baasten moest twee kinderen, die slapende waren bjj de buren te brengen. Men slaagde er ook in twee koeijen te redden, maar 500 vlasschoven, het huisraad enz. werden een prooi der vlammen. De schier wanhopige huisvader wilde nog mei zjjn oudsten zoon het owiceble- vene hooiblok, dat onmiddellijk naast bet huis stond, redden, eml&chjle binnenshuis deu brand meester te worden, maar de gevel stortte itwen vaïcr en zoon lagen onder het puin. Den zoon heeft men zwaar gewontrle voor- scbijn gebragt; de vader echter bleef op de plaats dood en ztflPdecrljjk verminkt ligchaam werd, na veel moeite, onder de puinhoopen weggehaald. Te Batavia is op 1 November overleden de heer jhr. J. F^ora Sic- came, oud-lid van den raad van Ned. IndiS. 'sGRAVENHAGE, 28 December. De heer mr. B. O. F. H. Westenberg, raad van legatie, is als tijde lijk zaakgelastigde ad interim bij de hoven van Baden en Beijeren terugge roepen en tijdelijk buiten werkelijke dienst gesteld. De hh. A. L. F. T. van der Wijck; gepens. majoor der artillerie te Arnhem, en F. T. van der Wijck, ontvanger le Ommen, zijn met hunne wettige afstammelingen in den Nederl. adel verheven. Aan den lieer jhr. mr. W. J. Junius van Hemert is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Almelo; lot griffier bij het kantongeregt le IJsselsteiu is benoemd de heer mr. J. Vostnaer, advocaat te Utrecht. Zie verder het Bijvoegsel.) PABUS, 27 December. In hel wetgevend ligchaam heeft de heer Rouher het amendement Louvet bestreden, waardoor 24000 man aan de reserve der marine en 60000 man aan hel leger zouden wordeu onttrokken, ten gevolge van het facultatief stellen van het aangaan van een huwelijk in de twee laatste dienstjaren bij de reserve. Door deze beperkingen zou het effectief niet klimmen boven het tegenwoordige, ten bedrage van 639,000 man. Het land nu had 800,000 noodig. De oorlogen op de Krim en in Italig hadden het onvoldoende aangetoond van het tegenwoordig effectief. Een vergelij king van de militaire krachten van Italig, Oostenrijk, Rusland en den Noordduitschen bond met die van Frankrijk deed de noodzakelijkheid erken nen eener reorganisatie zonder uitstel der militaire hulpbronnen. Het amen dement werd met 177 tegen 81 stemmen verworpen. WEENEN, 27 December. Volgens de Wiener Corresp. meldt een tele gram uil Cadix de aankomst der Novarra met het lijk van keizer Maximi- liaan van Mexico aan boord. Met een exira-treiu is hier aangebragt de zilverkamer, de verzameling reliquiën eu het muntkabinet van den ex-koning van HanO'ir. LONDEN, 27 December. In eene kolengroeve te Aberdeen is heden het houtwerk van onderen ontvlamd, waardoor de luchtstroom gestoord werd. Wegens den rustdag waren slechts 10 arbeiders daar aanwezig 5 van hen zijn omgekomen. Officieel wordt uit Sénafé van 13 December gemeld, dal de gevange nen te Magdala eene goede gezondheid genieten. LONDEN, 28 December. Vermomde Fenians hebben den Martella-toren nabij Qucenstown aangetast, drie op schildwacht staande soldaten ontwa pend en zich van geweren en ammunitie meester gemaakt. FLORENCE, 27 December. De kabinetskrisis duurt voort. Wel worden eenige namen genoemd, maar niets is met zekerheid te melden. De koning wordt morgen hier terug verwacht.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1