nacht), G. P. J. Mossel en E. M. C. Baak; den kapitein-luit. ter zee J. C. Holtzapflel, onder toekenning van den titulairen rang van kapitein ter zee, den majoor bij hel corps mariniers jhr. A. A. van Neukirchen, genaamd Nyveuheim, onder toekenning van den rang van luit.-kolonelen den kapi- tein der infanterie van het leger in Ned. indie 11. Spoelder. Tot apotheker 2de kl. bij de pharmaceutische dienst der landmagt in Wesi-Indie is bevorderd de apotheker 3de kl. VV. J. S. Bresser. De luitt. ter zee 2de kl. A. P. S. G. Gobe'e en P. J. L. de Chaleleux, beiden laatstelijk behoord hebbende tot hel eskader in Oost-Indie en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gebragt. Ook de luit. ter zee lste kl. J. M. Brevet, dienende op het wachtschip te Helle- voelsluis, is op non-activiteit gebragt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAS O. LONDEN, 24 December. Daar er in de steden wei een half mitlioen arbeidslieden in fabrieken, magazijnen, spoorwegstations, gasinrigtingen enz. worden gebezigd en ieder Ier thans min of meer verdacht is van deelneming aan de Feniansche zameu- zwering, geeft de Times aan de leren en aan de vrienden van het Iersche volk den raad om die verdenking door openlijke verklaringen en onmisbare blijken van zich te weren, ten einde alzoo liet publiek te ontheflen van be duchtheden, die de leren zelve aan het verlies van hunne broodwinning, zoo al niet aan uitbarstingen van volkswoede, zouden kunnen blootstellen. Betreffende liet buskruid-verraad zijn geene nadere bijzonderheden te vermelden. Men was voornemens twee meetings te houden op Clerken- well-greenmet betrekking tot den aanslag op de gevangenis aldaar. De policie heeft deze bijeenkomsten evenwel verijdeld. De ontvangsten der Atlantische Telegraaph-maatschappij bedragen sedert den lsle° dezer, toen het tarief de helft lager is gesteld, dagelijks gemiddeld 200 meer dan vroeger. In de haven van West Hartlepool ligt een schoener, met name Wil liam and James, ter reparatie. Het vaartuig is over de 100 jaren oud, zijnde in het 1763 te Ipswich gebouwd en wordt voor het oudste in de vaart zijnde kolenschip gehouden. De heer Smelwood, van West-Harilepool, die liet onlangs gekocht heeft, vond lusschen het schot werk eenige papieren gedagteekend uit 1770. Het merkwaardigste in de geschiedenis van dit schip is, dat hel nooit op het strand heeft gezeten en nooit een man op zee heeft verloren. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat de vrede tusschen den Oranje-Vrijstaat en de Kaffers nog niet is hersteld, maar dat de vjjan- j delijkheden nagenoeg stil slaan. Uit New-York meldt men dat op 12 December in die streken een or kaan heeft gewoed. Het vertrek der stoomboot naar Europa was daardoor vertraagd geworden. Door den storm en den hoogen waterstand was aan schepen en pakhuizen veel schade loegebragt. Honduras, Venezuela en na burige eilanden.waren door aardbevingen geteisterd. De nationale commissie, met de behartiging van de belangen der rcpu- hlikcinsche portij belast, heeft bij meerderheid van stemmen den generaal Grant lot candidaat voor de aanslaande presidentskeuze gekozen. In de provincie Utrecht, gemeente Oudenrijn, heeft zich op nieuw een geval van veetyphus voorgedaan bij den veehouder Koning. Op een stal van 21 stuks runderenwaaronder een 12-tal vroeger aan de veeziekte lijdende geweest, is een rund, eenige dagen ongesteld geweest, door den prov. veearts onderzocht en aan de gevreesde ziekte lijdende bevonden. Het rund is onmiddellijk afgemaakt en verbrand. 10 stuks met het besmette rund in aanraking geweest zijnde runderen zijn afgemaakt en verbrand. De WekkerWeekblad voor het onderwijsdeelt eenige statistieke opgaven mede over de verhouding der getallen van de geëxamineerden en de toegelatenen hier te lande in de jongste vier jaren. In de vreemde ta lenen inzonderheid in het Fransch, werden in October jl. geëxamineerd 128 candidatcn, en toegelaten 55; zoodat de verhouding was 43.97 pc., zijnde het hoogste cijfer sedert 1864; in April 1866 was het verhoudings- cjjfer slechts 24.06. Wat de categorie der wiskunde betreft, zijn in Octo ber jl. geëxamineerd 112, toegelaten 44, dus 43.13 pc. Het hoogste ver- houdingscijfer seder 1864 was 56 87 in April 1866; het laagste 40.26 in October 1865; gemiddeld komt in dit vak de helft van het getal candidaten voor in de lijst der afgewezenen. Door het prov. gereglshof in Noorholland is uitspraak gedaan in de zaak van J. J.Panlen, tapper en loogstoker te Schooien beschuldigd van moedwil lige brandstichting, zoodanig, dat te voorzien was, dat daardoor menschen- levcns in gevaar werden gebragt. Het hof heeft den beschuldigde vrijge sproken, op grond, dat de feiten, den beschuldigde ten laste gelegd, niet wettig en overtuigend waren bewezen. Te Alkmaar circuleert een adres aan den koning ter onderteekeningj, waarin Z. M. verzocht wordt om, »zoo lang eensdeels geene afschaffing der doodstraf wordt voorgesteld, noch anderdeels tot eene regelmatige en alzoo i ernstige toepassing dezer straf teruggekeerd wordt", die toepassing door middel van hel koninklijk regt van gratie te blijven uitsluiten, «opdat de sedert eenige jaren feitelijk begonnen proefneming niet, in strijd met het belang eener spoedige eindbeslissing van het vraagstuk omtrent behoud of j afschaffing der doodstraf, ontijdig worde afgebroken.". In den nacht van 16 op 17 dezer was te Breda in het hotel de Oude Prins gelogeerd een rcisbediende uit Parijs, met name Dusatix. Indenvroe- ger. ochtend stond die heer op, begaf zich naar eene naburige kamer en in de meening goeden buil te maken, nam hij een reisvalies en een zijden parapluie van zijn buurman mede. Daarop verlief hij heimelijk het loge ment, zonder zijne vertering te betalen. Van daar begaf hij zich per spoor naar Bergen-op-Zoom nam daar in het hotel de Brnyn intrek maakte er groote verteringen en verliet ook dit huis. Weinig tijds daarna viel hij echter in handen der policie, die hem over de grenzen wilde zetten, als zijnde zonder middelen van bestaan. Uit Breda echter gesignaleerd zijnde, is hij aangehouden uithoofde van diefstal in een logement, waar hij tot nachtverblijf ontvangen was, en naar Breda overgebragt. Te Grave werd dezer dagen de inboedel van zekere W., ten gevolge van een vonnis, door een deurwaarder op straat gezet. Daarna sloot de deurwaarder de deur en vertrok. W.meer onwillig dan onmaglig, wilde j nu ook toonen, dat hjj, op straat gezet zijnde, ook opstraal wilde wonen. Hij stak de kagchel aan. kookte den pot, at en sliep in de open lucht. De burgemeester, met de zaak verlegen, riep de hulp der justitie in, en dit had ten gevolge, dal W. gesommeerd werd zich te verwijderen. VV. verzocht toen met zijn gansche huishouden te worden opgezonden naar de Ommerschans, doch daar hij niet te Grave, maar wel te Ravenstein armlastig was, besloot men hem op zijne weigering naar Ravenstein te bren gen. Na kennisgeving hiervan werd zijn boedel op een kar geladen en op het grondgebied van Ravenstein neèrgezct. Te Gres zijn Zondag avond twee jongelieden op heeter daad betrapt, terwijl zij zich onledig hielden met hel ledigen der armen- en kerkbtissen in de R. C. kerk, waartoe zij zich deu toegang hadden weten te verschaf fen Zij begaven zich op de vlugl, maar werden door den kapellaan ach tervolgd. die een hunner vatte. In de daarop gevolgde worsteling bekwam de kapellaan ernstige wonden aan het hoofd en wist de aangehoudene te ontkomen. Beide jongelieden zijn echter later door de policie gevangen genomen. Volgens herigten uit Luxemburg heeft het nieuwe ministerie zijne laak aanvaard met een programma, waarin de gehechtheid der bevolking aan de dynastie alsmede aan de beginselen van vrijheid en gelijkheid op den voor grond gesteld, en de nieuwe regeling der gewapende uiagt, alsmede de verevening der geldelijke aangelegenheden met het koningrijk der Nederlan den als een voornaam deei van de taak des hewinds opgenoemd werden. Vervolgens heeft het de voorlichting van eene staats commissie gevraagd voor de regeling van het krijgswezen, 's GRAVENHAGE 26 December. Tol arrondissements-ijker der maten en gewigten is benoemd de heer A Damme. Z. M. heeft aan den schout-bij-nacbt titulair jhr. H. A. van Karne- beek den tilulairen rang van vice-admiraal verleend; voorts heeft Z. M. goedgevonden te bevorderen: tot kapitein ter zee, de knpiiein-luitt. ter zee jhr. F. de Casembroot, J. van Gogh en jhr. J. H. van Capelle; lot kapitein- Imtter zee, de luitt. ter zee lsle kl. J. J. A. D. Phaff, J. L. Nierstrasz, J. 11. K. Croes en H. E. Btinnik; tol luit. ter zee lste kl. de luitt. ter zee 2dc kl G. Kruys en jhr. C. C. Six; tot luit. ter zee 2dc kl.de adelbors ten lsle kl. D J. W. A. G. Coops, H. L. Wolterherk Muller, II. van den Pauvert en J. F. Hoffman; tot luit. kolonel by hel corps mariniers, den majoor D. Vreedenberg; tot majoor, deu kapitein lsle kl. J. H. Sten gel; tot kapitein lsU kl., den kapaeiu 2lle kl. F. G. H. Uornbostel; tot kapitein 2de kl., deu lsten luit. K. II. Koentze; en tol lslCD luit., den 2dcn j luit. J. n. van VVely, en op pensioen te stellen: de kapiteins ter zee J. A. I K. van Hasselt, (onder toekenning van den tilulairen rang van schoui-by- 1 FKANHKUk. PARIJS, 24 December. Uit den spoedigen afloop der algemeene beraadslagingen over de wet betreffende de leger-organisatie maakt men op dat die wet, in weêrwil van de impopulaire bepalingen die zij bevat, zal aangenomen worden. De beraadslagingen over de wet worden voortgezet. Twee der voorge stelde amendementen zijn reeds verworpen. In den loop der discussiën heeft de heer Vuilry medegedeeld dat de financiële toestand waarvan eerstdaags een overzigt zal gegeven worden, voor 1867 eene verbetering van 28 millioen hoven 1866 aanbiedt. Volgens den heer Niel zal de leger organisatie slechts eene verhoogiug van uitgaven van 11 millioen ten gevolge hebben. Door een der afgevaardigdendie tegen de legerorganisatie het woord hebben gevoerd, den heer Magnin, is betoogd geworden, dat de trage toe neming der bevolking van Frankrijk voornamelijk moet worden geweten aan de oorlogen, die genoemde slaat van 1791 af gevoerd heeft. Van 1791-1865, zeide hij, heeft Frankrijk 7,680,000 man onder de wapenen geroepen, van welke niel meer dan 4,390,000 zijn teruggekomen; zoodat 3,290,000 zijn gestorven. Volgens de sterftewet, zouden in gewone lijden van eerstgenoemd getal manschappen niel meer dan 800,000 overleden zijn. De oorlog heeft ons dus in een tijdsverloop van 74 jaren nagenoeg 2,500,000 menschenlevens gekost! Het besluit der Italiaansche regering, om de overname van pauselijke staatsschuld te schorsen heeft alhier g'root opzien gehaard vooral bij de bewindslieden die beweren dat het September-verdrag zijne volle geldigheid I en werking niet heeft verloren. De regering hoopt door inschikkelijkheid en behoedzaamheid eene vrieudschapsbreuk met Italië nog te verhoeden. La France berigt dat de Pruissisehe gezant eene langdurige conferentie met deu minister de Moustier gehouden heeft, zoo het blad meent ter zake van het door de Italiaansche kamer van afgevaardigden gegeven votum. j De Univers bevat een lijst der sedert de uitvaardiging van het besluit van 19 Jan. van dit jaar geslagen vonnissen in drukpersgedingen. Het aantal daarvan beloopt niet minder dan 32; terwijl twee bladen zijn opgeheven, le Soleil en la Lune. II Gedurende de eerste helft dezer maand zijn in het Seine-departement j 62 faillietverklaringen uitgesproken. De toestand van den heer de Lamariine is zeer zorgwekkend.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2