LKYBSCHE COURANT*® 1867. VRIJDAG 27 'DECEMBER. N"- 13S..SP Jh 0[Mi STA DS-RERIGTEN. ÏSATIOV4LE MILITIE. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Dl H. Poelman, predikant te Amcmuidenheeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dit van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19^n Augu.-tus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lstcn Januarij 1868 hun IR116 jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 2 ét fi alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19Je jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, .ingezetenen zijn gewordende verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1868. Zij geven daarbij kennis dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wteas vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot cenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dicnstpligligheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verpligtzich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. datwie niet wordt ingeschrevenis bepaald bij art. 17van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1». van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont 3". van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lstcn en den 3 lstorl Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, ofzijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: dat lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des mor gens 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januarijvoor de bewoners van de wijken 1 2 en 3 Dingsdag 14 v 4 en 5 Woensdag 15 6, s Donderdag 16 b 7 Vrijdag 17 8 en 9 of de buitenwijk Eindelijk dat de geboorte-actendie ieder belanghebbendebij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zon- en feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdee- lin>r Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsohe Courant van den 13dl!n, den 20sten en den 27stcn dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd LeyDEN, 12 December 1867. v. d. BRANDELER, Burgemeester. Y. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 3 van liet koninklijk besluit van den lslen December 1865 Staatsblad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Ne- derlandschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januarij 1868 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking legen een lager regt in Nederlandsch Indië kunnen wordeu ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift var. hun palentblad, in <le maand Januarij 1SGS ter Secretarie dezer ge meente aan te melden. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 21 December 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 28sten December 1867's namiddags te twee uur. Onderwerpen 1°. Voordragt lot wijziging van de gemeente-rekening over 1866. 2°. Adres van II. van Cazant, tot vergoeding wegens door hem geledene schade hij het schorsen der beestenmarkten als pachter van den afval en de levering der bcuoodigdheden voor de beestenmarkt. 3°. Adres van Vrouwe E. Driessen von Forckenbeck, c. s.om den namiddagschoollijd op Woensdag en Zaturdag, op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs le klasse, voor jongens, af te schaffen. 4". Adres van P. van Rijn, om vergunning tot het maken van een plankjjs in den Nieuwen Rijn, achter zijn huis op de Hoogewoerdwijk 111, n°. 379. 5°. Adres van de weduwe J. J. Visser, houdende verzoek tot het leggen van eene brug van het Delftsche jaagpad naar hare kleederbleekerij. 6°. Plans en voorwaarden van aanbesteding, van: a. het dagelijksch onderhoud van en het doen van eenige bijzondere werken aan de gebouwen en het ameublement der openbare scholen voor 1868 b het dageljjksch onderhoud van eenige openbare gebouwen en ver huurde huizenmet de daarbij voorkomende herstellingen en ver nieuwingen over 1868 c. de levering van eiken-, greenen-, vuren-en ijpenhout, spijkers en klein ijzerwerk, verfwaren, glas enz.wagen-en bezemmakerswerk d. het maken van zestien stuks schooltafels; e. hel leveren van rivier- of kiezelzand en gewasschen grind. 7°. Voordragt tot onderhandsche verhuring van den zoider en het magazijn in de Smidsteeg. 8°. Voordragt tot hel beschikbaar stellen van een gedeelte van den Vestwal, tol liet plaatsen van droogreezen voor schapenvachten, kettingen, garens enz. 9°. Adres van mr. J. C. du Pui, curator in het faillissement van J. J. Koore- man, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1867. LEYDEN, 26 December. Door de arrondissements-reglbank alhier is eergisteren, ter vervulling van de plaats van griffier bij die regtbank, opengevallen door hel overljjden van den heer mr. J. F. C. Moltzer, de volgende lijst van aanbeveling opge maakt: mr. H. P. van Kaatlioven, mr. R. T. baron Colloi d'Escury en mr. D. Lopez de Leao Laguna. Wij vestigen de aandacht van de liefhebbers van goochelspel, mimiek enz., op de soirée, die door den heer David Bamberg Zaturdag avond in het koffijhuis de Paauw zal gegeven worden. In het vorig jaar heeft hij reeds hier ter stede verrassende proeven van zijn talent gegeven en mogt hij er in slagen zich de sympathie van het publiek te verwerven. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 26 Dec.: De verongelukte haringschuit van den reeder J. Scliaddee van Doorn, welke hij Schevenin- gen zonder bemanning ten onderste boven is aangedreven, is door den ree der T. Parlevliet uit de hand gekocht, daarna weder regt gewonnen en alhier aangebragt om hersteld te worden. Ongetwijfeld zullen vele belang stellenden dit ontredderde vaartuig komen bezien. -— De Staatscour. beval het verslag omtrent de exploitatie der sfaals-spoorwe- I gen in 1865, door den minister van binnen!, zaken Z. M. den koning aangeboden.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1