Per Telegraaf. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn behandeld en aangenomen de volgende wets-ontwerpen 1°. dat tol verhooging van hoofd stuk IVA der staatshegrooting voor 1867; 2°. dat tot vaststelling der be- grooling voor de algemeene landsdrukkerij dienst 1868; 3°. dat lot verhoo ging van de begrooling der algemeene landsdrukkerij, dienst 1866; 4°. dat tol vaststelling der begrooling voor de gestichten te Ommerschans en Veen- huizen, dienst 1868; 5°. dat lot vereeniging der gemeenten Schiedam en Oud- en Nieuw-Mathenesse met toevoeging van een deel der gemeenten Keihei en Spaland en Vlaardinger-Ambachl6". dat tot afscheiding van de buurt schap Hoog- en Laag-7,waagdtjk van de gemeente Zwaag.en toevoeging aan de gemeente Wenershoof. Ingekomen zijn o. a een wets-ontwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Gouda naar 's Gravenhageen een wets ontwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Harmeien naar Breukelen. Woensdag aanst. zal de minister van binnenl. zaken antwoorden op vra gen lot hem gerigt door den heer Pijnappelbetreflende de werken van de llollandsche maatschappij. In de zitting van heden zijn uitvoerige disctissiën gehouden over hel be sluit van de centrale afdeeling, om het onderzoek der onteigeningswetten voor den Rijnspoorweg uil te stellen. Een voorstel van den heer W. van Goltstein, om dat onderzoek morgen te doen plaats hebben, werd aangeno men met 62 tegen 5 stemmen. Vervolgens heeft de kamer aangenomen de credielwet voor buiten!, zaken, waarover niemand het woord voerde, en daarna nog de ontwerpen tot verevening der uitgaven nopens de slavernij in de West-Indische kolo niën; tot vereeniging der gemeenten Reeuwijk en Sluipwijk, en tot vast stelling van de credielwet der middelen voor 1868. Morgen een ure voort zetting der werkzaamheden. Bij arrest van heden heeft de hooge raad der Nederlanden verworpen het beroep in cassatie van J. de Koster legen een arrest van het hof in Znidholland, waarbij hij lol de doodstraf is veroordeeld ter zake van dief stal onder verzwarende omstandigheden gepleegd. Dezer dagen is het der policie mogen gelukken in handen van de militaire autoriteit te stellen een fourrier van het reg. grenadiers en jagers, verdacht van schuldig te zijn aan verschillende aanmerkelijke diefstallen van militaire kleedingstokken en andere militaire equipementen. Volgens een te Scheveningen ontvangen telegraphisch berigt uit Gra- vesend, betrekkelijk het aldaar door een Scheveninger visscher binnenge- bragt schip, dat deze op zee door het volk verlaten gevonden heeft, zou het een groote driemaster zijn, geladen met hout, en 20U de waarde der lading, naar men wil, op f 100,000 mogen begroot worden. BUITENLANDSCHE BKRIKTEN. EKOELAV S». LONDEN 8 December. De regering heeft van den kolonel Merewether, die de voorhoede der Abyssinische expeditie onder zijn bevel heeft, een schrijven ontvangen, het welk o. a. het volgende inhoudt: Wij hebben de bergpassen verkend van Koomeglee tot vijf mijlen naar den kant van Senasse, dat is over eenen af stand van veertig mijlen. Er zijn eenige zeer onbegaanbare puntendoch de genie heeft eenen weg gemaakt, waarover cavalerie, infanterie, muil ezels en kameelen zonder moeite zullen kunnen voorttrekken. Dit zal waar schijnlijk de hoofdlinie zijn, die ons spoedig zal leiden tot eene gunstige stelling in de rigting, waarin wij willen oprukken. De gezondheidstoestand der ontscheepte troepen is zeer goed. Het hoogerhuis is omtrent de vroeger vermelde voorstellen van lord Russell betreffende bet onderwijs, strekkende om het openbaar onderwijs op zijne onderscheidene trappen voor een iegelijk toegankelijk te maken en van de belemmerende verbindtenis met kerkgenootschappelijke begrippen en kcrkgenootschappelijke belangen los te maken, overgegaan lot de orde van den dag. Dit besluit werd genomen op voorstel der regering, die verklaarde dat de zaak van het onderwijs bij haar in overweging was. Te Dublin is weder eene monster-processie ter gedachtenis van de op gehangen Fenians gehoudenwaaraan 16000 personen deel namendie linten van de lersche kleur droegen. De orde is niet gestoord, ofschoon er oproerige redevoeringen gehouden werden. Berigten uit New-York melden o. a. dat door het congres het voorstel om president Johnson in staat van beschuldiging te stellen met 108 tegen 57 stemmen is verworpen. FK ANK RIJK. PARIJS, 8 December. De dagbladen zijn het over het algemeen eens dat door de laatstelijk door den heer Rouher in het wetgevend ligchaam afgelegde verklaring, t. w. dat Italië zich nimmer meester van Rome zal maken, aan het plan ecner conferentie de doodsteek is gegeven. Waartoe zou men toch te zamen komen, nu het te behandelen vraagstuk door Frankryk reeds in be ginsel is beslist? Naar men zegt zou er ten gevolge van de door den heer Rouher gebezigde uitdrukkingen betreffende Rome oneenigheden in het kabinet zijn ontstaan. Ook de keizer zou zeer ontevreden zijn dat de minister in het vuur van het debat te ver was gegaan. De bisschop van Orleans en de pauselijke nuntius hebben den heer Thiers, na zijne jongste redevoering in het wetgevend ligchaam, bezoeken gebragt. Volgens de Inclép. Beige zou door de gezanten van Rusland, Pruissen en Engeland reeds namens hunne regeringen verklaard zijn dat alle voor- uitzigl op het houden eener conferentie verdwenen is, daar Frankrijk haar overleg is vooruil geloopen. Naar men verneemt zijn naar Toulon bevelen gezonden om steeds eene vloot en de noodigc troepen beschikbaar te houdenten einde bij de eerste vijandelijke beweging van Italië tegen den Romeinschen Slaat derwaarts te vertrekken De Patrie berigt dat prins Napoleon te Monza verwacht wordt en al daar eene 2ameukomsl met den koning van Italië zal hebben. Volgens de Etendardeen ministerieel orgaan, had Garibaldi, ten ge volge der afgekondigde amnestie, Caprera weder verlaten, en werd te Rome weder een nieuwe aanval op den Kerkdijken Slaat te gemoet gezien. Volgens den lUoniteur mag vee uit Nederland en België in Frankrijk worden ingevoerd, mits het aan de Fransche grenzen bij onderzoek door deskundigen gezor.d bevonden worde. - Zekere heer Goujet, een gepensioneerd militair, heeft zich tot den senaat gewend met een verzoek om de Belgische regering door onderhande lingen te bewegen lot wegruiming van het gedenkleeken van Waterloo De senaat heeft besloten deze pelitie ter zijde te leggen. Een voorstel om die aan de regering te verzenden werd verworpen. De jongste storm heeft aan den grooten tuin van het tentoonstellings gebouw in het Champ de Mars eene schade van ongeveer 100,000 frs. ver oorzaakt. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden is de regering reeds geïnterpelleerd over de verklaringen door de Fransche regering in het wetgevend ligchaam afgelegd. Men verlangde van den heer Mcnabrea te wetenwelke houding hij zou aannemen tot bewaking van de regten en de waardigheid der natie. De heer Menabrea antwoordde, dal hij slechts langs telegrafischeii weg ken nis droeg van de woorden, door den heer Rouher gesproken, wiens uitdruk kingen de regering zeer hebben bezig gehouden; maar de minister moest verklaren voor het oogenblik niet op afdoende wijze te kunnen antwoorden zonder vooraf stellige informatiën van den ltaliaanschen gezant te Parijs te hebben. De Opinione verzekert, dat de heer de 'Monstier eene nota aan Italië heeft gezondenwaarhij Frankrijk zich zal verzetten legen elke gewelddadige poging in Italië tot het uitlokken eener annexatie, van Rome; maar dat het desniettegenstaande niet voornemens is eene oplossing der Romeinsche quaeslie te verhinderendie men in gemeen overleg tot stand zou kunnen brengen. De in bet Karthuizer klooster bij Florence ontdekte zaoicnzwering schjjnt eene algemeene restauratie in Italië ten doel te hebben sehad en de leiding hoofdzakelijk aan clericale handen toevertrouwd te zijn geweest. Hel merkwaardige van de zaak is, dat de zauienzwering zamenliing met eene Mazzinislische beweging, die in Sicilië en Lombardye voorbereid werd, en dat blijkbaar tusschen deze beide uiterste partijen zekere overeen stemming bestond. OOSTENRIJK. Volgens eene depêche, bij hel ministerie van oorlog ontvangen, zal de admiraal von Tegelhoff met het lijk van keizer Maximiliaan uiterlijk den 4dc" Januarij e. k. te Gibraltar en omstreeks 15 January te Triëst aankomen. PRUISSEN. BERLIJN 8 December. De heer Ziegler von Selhofen heeft aan de gemeente Bern bij uitersten wil eene som van 700,000 fr. vermaakt, ten behoeve van het bouwen van een hospitaal. Nabij Sperenberg, regeringsdislrict Potsdam, is in de vorige maand, op eene geringe diepte, eene zoutbank ontdekt. Sedert dien tijd heeft men het onderzoek voortgezet en door boring gevonden dat de bank eene dikte heeft van meer dan 100 voet. PARIJS, 9 December. In het wetgevend ligchaam heeft heden de inter pellatie betreffende de Duitsche aangelegenheden plaats gehad. De lib. Gar- nier Pagès, üllivier en Thiers namen daaraan deel. De heer Rouher heeft betoogd dat het beginsel van elke regering moest zijn zich in de eerste plaats bezig te houden met de nationale belangen maar het moet niet met jaloezie de gebeurtenissen in hel buitenland volgen en altijd denken aan eene interventie, met het doel die te beletten. De regering moet zich evenmin laien medeslepen door de gebeurtenissen die in naam der nationaliteiten plaats hebben en het patriotisms uit het oog verliezen dal altijd de rigting moet aangeven. De staatkunde der Fransche regering was vervat in den wensch oui overal op krachtige wijze het regt te handhaven en in de eerste plaats dat van Frankrijk, terwijl het deze beginselen, met vertrouwen op 's lands krachten, toepast op de voldongen feiten in Italië en Duitschland. De heer Rouher bestreedt voorts het geopperde gevoelen als zou de politiek der regering onstandvastig zijn. Hij ontkende dal de eenheid van Italië door de bemiddeling van Frankrijk zou bevorderd wezen; nogians had Frankrijk niet het minste plan om verdeeldheid te zaaijeu. Frankrijks staat kunde ten opzïgte van Duitschland was gegrond op het beginsel van bevre diging en kalmte. De regering nam de voldongen feilen met kalmte aan zoolang zijne belangen en zijne waardigheid er niet mede gemoeid waren. MUNCHEN, 9 December. Door de militaire conferentie is mededeeling gedaan aan de vertegenwoordigers der Zuid-Duitsche stalen, dat het bepaalde besluit genomen is om, bij een eventuëlen oorlog met Frankrijk, met Pruissen eene lijn te trekken. FLORENCE, 9 December. De heer Lanza heeft, na het voorzitterschap te hebben aanvaard, voorgesteld vóór het honden der aan de orde zijnde interpellatiën, te stemmen over de gedane motie»Rome hoofdstad van Italië." Met 201 tegen 176 stemmen werd besloten de interpellatiën te doen voorafgaan. INCE y. M'BE IV. Gaven wij verleden jaar. omstreeks dezen li]d (zie Leydsche Courant van 7 November 1866), eene aankondiging van het eerste deel der weder- zijdsche Briefwisseling van Mr. VV. Bil der dijk met de beide hoogleeraren, Mr. M en Mr II. W. Tydeman, met den wensch dat Int die letterkun dige onderneming niet zoude mogen ontbreken aan genoegzame deelneming van de zijde des publieks, om de zoozeer te wenschen uitgave van die merk waardige Brievenverzameling te kunnen voortzetten; des te meer, nu wij

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2