LEirStSIE COURANT. 1867. MSiSk MAANDAG 9 DECEMBER. NV 147. I 1&j^ ml' De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Vie van Maandag komt uit Zaiurdag avond. p~ 'Mr- 1L uïü' De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant esordt verzonden N". 30 blad 57) der Handelingen 8 van den Gemeenteraad. BI.NNËXLA DSCHE BE11 IGTEY LEYDEN, 7 December. De Leydsche commissie van de vereeniging tot voortdurende ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reedertjen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee heeft dezer dagen bij circulaire op nieuw de algemeene medewerking ingeroepen ter bevordering van het edel doeldat de vereeniging zich voorstelt. Het is te begrijpen dat allengskens de behoeften, waarin zij te voorzien heeft, van grooteren omvaug zijn ge worden, een natuurlijk gevolg van de zeerampen, die in de laatste jaren hebben plaats gehadna een zevenjarig beslaan ondersteunt zjj reeds 19 weduwen, 40 weezen en 2 bejaarde lieden. Voor die ondersteuning, hoe matig ook gesteld, 'was in het laatste jaar eene som van ruim ƒ1900 noo- dig, en daar de commissie, rekening doende van hare vaste inkomsten met inbegrip van hetgeen de visschers zeiven bijdragen, slechts op een bedrag van rtnm ƒ1700 kan wijzen, is het niet te verwonderen dat zij eene poging doet om meerdere inkomsten te verkrijgen Wij wenschen haar eenen gunsiigen uitslag op die pogingen toe De bijdrage, die zij vraagt, is niet hoog en kan niemand van deelneming afschrikken, en wanneer velen op die wijze de handen ineen slaan, kan door eendraglige zamenwerking het goede werk voortgezet en in den toestand van vele ongelukkigen leniging aange- bragt worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 157 tot 191 volwassen personen en 96 tot 115 kinderen. In de eerste helft der maand Januarij aansl. zal voor de benoeming van twee of meer surnumerairen hij den waterstaat een vergelijkend onder zoek plaats hebben, waartoe zullen worden toegelaten zij die een voldoend examen hebben afgelegd als civiel ingenieur, en op 15 Jan. den ouderdom van 25 jaren niet hebben bereikt. De belanghebbenden moeten zich voor of op 27 Dec. aansl. bjj het dep. van binnenl. zaken aanmelden. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De Arnh. C. deelt als gerucht mede dal na de behandeling der crediet- wetlcn door de tweede kamer de heer Heemskerk zou belast worden met de vorming van een nieuw kabinet. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is aan d». A. Verwey, pred. te Zutphen, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Bij de herv. gemeente te Moerdijk is tot predikant beroepen de cand. J. F. de Later; door die te Usselo is toezegging van beroep gegeven aan den cand. C. van Koetsveld en door die te Yeenendaal aan den cand. P. J. Hoedemaker. Eergisteren avond is te Rotterdam een aak, in de Leuvenhaven lig gende, plotseling gebarsten en gezonken. De schipper heeft zich met zijne vrouw eu drie kinderen kunnen redden, doch hel vierde kind, 4 jaren oud, geraakte in het water en werd levenloos daaruit gehaald. Nabij Paunerden zijn door de ambtenaren aangehouden twee roeiboo- ten met eene lading spiritus, waarbij tevens is gevangen genomen zekere C. W. Weyde, uit Doesburg, het hoofd eener beruchte smokkelaarsbende. Te Ambt Hardenberg heeft zekere S.na eenige woordenwisseling, zijn vader met een mestgreep eene doodelijke wonde toegebragl. De dader is aangehouden. Nabij llarltngen is gevonden het wrak van een visschersvaartuig en de hoofdmast van een grooter vaartuig. Voor de haven dreef een aantal vaten tabak. Te Bath had Maandag avond mede een treurig ongeluk plaats. Een vaartuig, dal aldaar wegens den hevigen storm was komen ankeren, en gedurende den dag veel geleden had, begon ten 6 ure plotseling te zinken, zonder dat de opvarenden deu tijd hadden de boot te nemen Een der beide knechts werd, toen hel schip reeds onder hem zonk, door de 17-jarige dochter des schippers om den hals gegrepen, eu beiden verdwenen alzoo in de diepte doch weder bovenkomende, had de knecht hel geluk een stuk hout te vat ten, waaraan hij, worstelende met wind en golven, poogde met haar, zoo mogelijk, land te bereiken. Dit gelukte hem na langen strijd, door dien hij door een paar zware golven nevens het zoogenaamde havenhoofd van Bath geworpen werd en zoo in de nabijheid van het rijks-kantoor ge raakte, waarin hij, schier bewusteloos en verkleumd van koude, door den ontvanger werd opgenomen, terwijl liet meisje eenige oogertblikken vroeger, uitgeput rakende, hem had losgelaten en den dood in de golven vond. Tot zich zeiven gebragt, eaf de drenkeling een kort verslag van hel gebeurde, waarvan wegens de duisternis eu het loeijen van den wind op den wal niets bemerkt was geworden. Inmiddels was er weldra een tal van belangstel lenden op de been, om te trachten het gezonken vaartuig te bereiken, van waar men gedurig een hartverscheurend geroep om hulp vernam. Aanvan kelijk werd hel waagstuk wegens de hevige branding door niemand onder nomen, totdat eindelijk de sloeproejjers van den klaringspost, met hunnen kwartiermeester aan het hoofd, met de sloep in zee staken, en bjj eene tweede poging deu anderen knecht in den top van het gezonken schip ont dekten en hem onmiddellijk, evenwel niet zonder groot gevaar, redden en, ofschoon hoogst vermoeid, bezeerd en verstijfd van koude, aan wal braglen. De schipper, die bij hel ten gronde gaan van zijne schuit zich aan de bak stag had vastgeklemdwas daarvan afgeslagen en omgekomen zoodat van de vier opvarenen slechts twee gered zijn geworden. Woensdag II. had er op den staatsspoorweg tusschcn Maastricht en Venlo het volgende ongeluk plaats. Een der beambten, bezig met het con troleren der billettenviel bij het openen eener coupé uit den in vollen vaart zijuden trein; onmiddellijk zocht men den ongelukkige op, die echter levenloos werd opgenomen. 's GRAVENUAGE 7 December. Tot luit. ter zee 2de kl. zijn bevorderd de adelborsten der ls,e kl. M. C. van Doorn, A. Werumeus Bulling, J. Lagaay, S. T. Land, J. J. de Bruyne, II. Vreedenberg, J. D. A. Nederburgh, H. F. Verbeggen, H. J. J. Kempe, VY. van Hasselt, G. M. Dolleman en jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt. Tot 2de luit. bij het 5dc reg. infanterie is benoemd de kadet N. P. Onderwater, van de kon. militaire akademie. De minister van justitie zal VYoensdag en Donderdag aanst. geen ge hoor verleeucn. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen over de voorloopige begroolingswetten voor 1868 voortgezet. Hoofdstuk lVi? (r. k. eeredienst) werd het eerst in behandeling genomen. Op een daartoe door den heer de Bieberstein gedaan verzoek, verhoogde de minister de som van art. 2, voor traclementen uitgetrokken, met ƒ150. Het hoofdstuk werd vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van hoofdst. VILC (herv. en andere eerediensten) had eene gedachten wisseling plaats over het kon. besluit van 9 Februarij 1866, betreffende het beheer der kerkelijke goederen. Op art. 1 stelde de lieer van Delden een amendement voor tot vermindering van den post met nog 200. Dit voorstel werd verworpen met 38 legen 29 stemmenen daarna het hoofdstuk met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van hoofdst. VI (dep. van marine) werd op art. 19 a door den heer van der Hucht een amendement voorgesteld, strekkende lot verhooging van dien post met ƒ156,000, ten einde eene uilgaaf voor den aanmaak van een gepantserd riviervaartuig welke de regering van de be grooting had doen wegvallenop nieuw daarop te brengen. Het voorstel werd verworpen met 20 legen 51 stemmen. Het hoofdstuk werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling hoofdst. VIII (dep. van oorlog). Bij de Xdc afd. had eene gedachtenwisseling plaats tusschen de hceren Stieltjes en de Bieberstein en den minister van oorlog, over de transformatie van gewe ren eu den aanmaak van patronen. Daaromtrent werden door den laatste uitvoerige inlichtingen verstrekt. Voorts werd eene beraadslaging gevoerd over art. 28, betreffende de kosten van aanleg van vier forten en daarmede in verband staande werken nabij Utrecht en de nieuwe Hollandsche water linie. De heer de Roo van Alderwcrelt had bezwaar tegen de som van 340,000, uitgetrokken bij art. 29 c ter gedeeltelijke bekostiging van den aanleg van een fort op den Separatiedam tusschen de Waal en het Panner- densche kanaal; hij stelde voor, de som van dit artikel mei dat bedrag te verminderen. Dit amendement werd met 45 tegen 27 stemmen verworpen, en daarna hoofdstuk VIII uiel algemeene stemmen aangenomen. Hel bij de kamer ingekomen ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1868 (exploitatie der staatsspoorwegen) strekt om, voor alle eventualiteiten, aan de regering de magt te geven om, hetgeen met 1 Jan' 1868 noodig kan zijn, ingevolge art. 48 der concessie, althans tijdeljjk de dienst van staatswege te doen uitoefenen hetgeen niet zonder bezwaar zou zjjnindien niet in lijds bij de begrooting op uitgaven voor die voorziening gerekend ware. Het aangevraagd eventueel crediet bedraagt f 500,000. Kan de maatschappij in de thans loopende maand nog een red middel vinden dan vervalt hel bij dat ontwerp gevraagd crediet. Heden is dit ontwerp in de afdeelingen onderzocht. Extract uit een particulieren brief te Scheveningen van Yarmouth dd. 3 dezer ontvangen »Onze reddingboot kwam terug met 12 geredde schip breukelingen aan boord en ging bij het landen te gronde. De 14 man, uit makende de bemanning der boot. en 8' man van de 12 geredde personen verdronken bij dit onheil. Behalve de visschcrspinkaan den reeder M. Piok- kcr van Scheveningen toebehoorendezit er nog een van den reeder C. van der Toorn, de Vrouw Gijsbertaschipper P. Pronk, mede van Schevenin gen hoog en droog op het strand in de nabijheid van deze haven. Het zal moeite kosten de beide vaartuigen vlot te brengen." BUITENLANDSCHE R RUIGTEN ENGELAV 1». LONDEN. 5 December. Door het Itoogerhuis zijn mede de voor de Abyssinisclte expeditie aan gevraagde gelden toegestaan. Lord Russell heeft de aandacht der leden ge vestigd op eene depêche van den heer De Moustierwaarin gezegd werd dat de Franschen Civita-Vecchia niet zullen verlaten, voor dat de veiligheid van den Paus gewaarborgd was. Hij meende dat, zoo waarborging van 's Pausen wereldlijk gezag de grondslag der beraadslagingen van de confe rentie moest wezengeen Engelsch minister aan de conferentie zou kunnen deel nemen. Lord Derby verklaarde echter dat eene dergelijke depêche aan de regering niet was medegedeeld. Te Dublin is op den l8te" dezer mede eene rouw-processte gehouden ter eere der opgehangen Fenians. Een lijkwagen, met 4 paarden bespan nen werd gevolgd door een stoet vrouwen en meisjes met groene strikken en in rouwgewaad; voorts de kinderen uit liefdadige gestichtenverschil lende gilden en eindelijk eene groote menigte volks. Vijf muziekcorpsen vergezelden den trein. De schipbreuken op onze kusten, ten gevolge van den storm op Maan dag 11., zijn menigvuldig geweest. Een der treurigste voorvallen, die daarbij

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1