Per Telegraaf. B. A. Strengnaertsvan het 5<" reg. infanterie, in zijnen rang en aneien- neteit over te plaatsen bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in West-lndië. Aan den luit.-kolonel der artillerie van het leger in Ned. Indie A. J. Doorman is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend met toekenning van den rang van kolonel. De minister van binnenl. zaken zal op Zaturdag a s geen gehoor verleenen. Gisteren namiddag is in het Willemspark in een sigarenkistje gevon den het lijkje van een pasgeboren kind. Nabij Brielle is, naar gemeld wordt, eene pink, vermoedelijk van Scheveningengestrand; de bemanning is gered. Door eene Scheveuingsche pink is ter hoogte van Rockanje een bom gezien die de noodvlag had ge- hcschen. De pink kon geen hulp verleenen, want zij had ankers en touwen in den storm verloren. Onder Wassenaar is een groot stuk rondhout van een schip aangespoeld. De te Brielle gestrande visscherspink zouvolgens nader beriglniet te Scheveningen, maar te Katwijk te huis behooren. Er wordt verhaald, dat ook onder den Engelschen wal eene pink van Katwijk zoude zijn ver gaan, waarvan de equipage gelukkig gered inoet zijn. BUITKNLANDSCHE BEK1GTBN. ENGELAAD. LONDEN, 3 December. De mail-stoomboot Tamardie op 14 Nov. van St. Thomas vertrokken was, is ter reede van Plymouth aangekomen en onder quarantaine gesteld, daar gedurende de reis 24 gevallen van gele koorts zich aan boord hadden voorgedaan. Met dit vaartuig heeft men nadere bijzonderheden vernomen omtrent de ramp, waardoor St. Thomas den 29slen Oct. getroffen is. Er wa ren 114 Ijjken begraven. De nood was inlusschen niet zoo groot, als de eerste berigten deden verwachten. Een berigl uit de Vereenigde Stalen deelt mede dat de minister Seward zich lot onze regering heeft gewend ten behoeve der ter dood veroordeelde Eenians, die echter nu reeds hun vonnis ondergaan hebben. Het bevestigd zich dat te Calcutta een verschrikkelijke cycloon heeft gewoed. De storm is in den nacht van 1 Nov. over Bengalen uitgebarsten en heeft zelfs meer schade veroorzaakt dan de cycloon van Oc tober 1864. Het aantal personen, dat te Calcutta hierbjj is oaigekomeu, wordt op 1000 geschat en 30000 hutten van inboorlingen zijn er door vernield. De hoofdinhoud van de boodschap, waarmede de president Johnson het congres der Vereenigde Staten heeft geopend, is door der. telegraaf overge- bragt. De president verlangt dringend dat het congres de wet zal opheffen, die de zuidelijke staten onder een militair beheer heeft gesteld, en welke, indien zij voortdurend van kracht bleef, eene verhooging der belastingen en mogelijk een nationaal bankroet zou tengevolge hebben. Hij zegt dat, indien het congres voortging zich tegen de inconstitutionele wetgeving te ver zetten, hij genoodzaakt zon zijn, op zjjne eigene verantwoordelijkheid, de natie te redden. Hij beschouwt hel ook als een pligt der regering lot het betalen in specie terug te keeren. De stad Sl. Domingo is bijna geheel vernield door den storm, die den 30sten October woedde. Er zijn een groot aantal personen gedood en een aantal schepen vergaan. f KAN K auk. PARIJS, 3 December. De Moniteur berigt dat de generaal de Failly, de opperbevelhebber der Fransche expeditie, en zijn groole staf den 2dc0 dezer Rome verlaten en zich naar Civita-Vecchia begeven hebben. In de gisteren gehouden zitting van liet wetgevend ligchaam heeft de heer Jules Favre zijne vroeger aangekondigde interpellatie betreffende de Romeinsche expeditie gedaan. Hij betoogde, dat de nieuwe expeditie strij dig was met de beginselen van het regt, de belangen van Frankrijk in de waagschaal stellende, vooral noodlottig voor de zaak, die men heeft willen dienen, en eene reeks van moeijeljjkheden opleverende, waaruit men niet zou kunnen geraken dan door eene politieke fout te begaan en gewettigde ontevredenheid te veroorzaken. Hij verweet de regering, dat het weder gehandeld had zonder vooraf het wetgevend ligchaam te raadplegen. Die discussie achtte hij nuttig, omdat uil de tegenwoordige voldongen feilen an dere en van nog gevaarlijker aard konden voortvloeijenen het oordeel der kamer van invloed zal kunnen zijn op de verdere belsissingen der regering. Zijne rede, met talent voorgedragen, maakte eenen diepen indruk. Na hem voerde de heer Chemelong het woord om den heer Favre te bestrij den en hel wereldlijk gezag van den Paus, en de tot handhaving daarvan ondernomen expeditie te verdedigen. De heer Jules Simon sprak in tegen- overaeslelden zin. De wijze, waarop zich de aarlsbisschop van Parijs heeft uitgelaten bij de jongste discussiën in den senaat, wordt door de liberale bladen met lof, maar door de clericale bladen met blijkbare ontevredenheid vermeld. De aartsbisschop meende dat de conferentie van drie dingen één zou kunnen doenóf den Paus zijn gansche gebied terug geven óf hem alles ontne men óf de zaak in den tegenwoordigen staat houden; hij twijfdelde of het eerste wenschelijk en mogelijk was; het tweede scheen hem onmogelijk en uiterst onzedelijk; en hij verklaarde zich voor het derde. Aan het slot zijner rede drukte hij zijne wenschen aldus uit liet zou wenschelijk zijn den II. Vader de verloren provinciën terug te gevenzoo dat mogelijk ware. Het is mogelijk, het is noodzakelijk de wereldlijke magt althans op den tegenwoordigen voet en in den tegenwoordigen omvang staande te houden. Eindelijk dient er onderzocht te worden, of er geene bepalingen te maken zouden zjjnstrekkende om aan die magt meer innerlijke levenskracht te verschaffen, meer geldmiddelen, kortom de middelen om zich zelve staande te houden en nagenoeg geheel uil eigen hulpbronnen in hare behoeften te voorzien. De Ind. Beige zegt dat de aartsbisschop zich zoo weinig pause lijk heeft getoond als zijne betrekking het toeliet. De heer Veuillol is voornemens een verhaal op te stellen van den jongsten veld tog t in den pauselijken staat. Dit verhaal zal den titel voeren van: »De soldaten van den Paus." Het plan om de obligaliën der Mexicaansclie leening te converteeren in Fransche schuldbrieven is opgegeven, omdat de minister van financiën, de heer Magne, niet met dat plan is ingenomen. Evenwel blijft men de nood zakelijkheid gevoelen om iets te doen voor de bedrogen iuschrijvers voor de Mexicaansche leening. ITALIË. Door de aanhouding van eenige Mazzinisten is men te Florence op het spoor gekomen eener zamenzweringdie een algemeenen opsund beoogde, met hel doel om de monarchie omver te werpen ln onderscheidene steileu waren comités gevestigd' en het plan vond bij het leger en onder de werk lieden nog ai bijval. Uit Rome meldt men dal de Paus eenige dagen ongesteld is geweest; hij had zich echter in slaat gevoeld het corps diplomatique ten gehoore te ontvangen. De geneeeskundigen geven hem den raad zich door eenen tijd van volkomene rust te verpoozen. Doch hij weigert gehoor aan dien raad te geven, wijzende op de gebiedende pliglen, die de tegenwoordige tijds omstandigheden aan zijne regering opleggen.j Naar men verneemt heeft de Oosteurijksche regering te Rome kennis gegeven dat zij hare wetgeving zal inrigten zonder op het concordaat acht te slaan, wanneer de Paus den constitutionelen keizer niet ontheft van een verdrag, dat de Paus met den absoluten keizer gesloten heeft. 'sGRAVENHAGE, 5 December. Zitting der tweede kamer. De crediet- wel voor het hoofdst. binnenl. zaken en de begrooting voor'de staatsspoor wegen zjjn met algemeene stemmen aangenomen, zoomede eenige kleine ontwerpen. De minister heeft medegedeeld dal de onteigenings-wet voor den spoorweg Haag-Gouda bij den raad van state aanhangig is. PARIJS, 4 December. Heden heeft de lieer Mouslier den heer Favre be antwoord. II (j betoogde dat de staatkunde der regering in geen enkel op- zigt weifelend of inconsequent was. De verwijdering der Oostenrijkers uit Italië, de verzekering der llaliaansche onafhankelijkheid, de verzoening van den Paus met Italië, zoodanig dat de veiligheid van den pauselijken staat werd gewaarborgd, dat was het doel, dat Frankrijk zich steeds ten doel stelde. De minister kon nog niet met zekerheid zeggen of de confe rentie zou bijeenkomen. De regering geloofde door de expeditie te hebben voldaan aan den openbaren wensch. Vervolgens voerde de heer Thiers het woord, om de staatkunde der rege ring te bestrijden. Hij achtte eene verzoeuiug van den Paus met Italië onmogelijk en volgens hem was die verzoening slechts eene illusie der rege ring. Hij zag in de wereldlijke magt van den Paus een noodzakelijken waar borg voor de vrijheid van geweten der katholieken. De wereld zou niet begrijpen, waarom Frankrijk, dat de beschermer van 200 millioen katho lieken kan zijnhet niet zou willen wezen. I LONDEN, 5 December. Gisteren avond werd in St. James-flall een mee ting van invloedrijke katholieken gehouden, om een blijk van sympathie voor den Paus Lte geven en de noodzakelijkheid der handhaving van diens wereldlijk gezag uil te spreken. ROME, 4 December. Het Giornale di Roma bevat apostolische brieven van den Paus. waarbij kardinaal Andrea in zijne waardigheid is geschorst, en hem een termijn van drie maanden gesteld is, om zich te onderwerpen; daaraan niet voldoende zullen alle zijne waardigheden hem ontnomen worden. Er bestaat wel geen beter voedsel, zoowel voor den gezonden als voor den herstellenden, als zuivere onvervalschte Chocolade; immers een kop goede Chocolade overtreft verreweg de beste Bouillon iu gehalte van werke lijke voedingsstof. Om billijke prijzen te verkrijgen vindt echter zoo dik wijls eene vervalsching van dit aitikei plaats, dal eene qualiteitvoor welker zuiverheid wordt gewaarborgd, eene zeldzaamheid is geworden Het ver- diem daarom te meer vermelding, dal de Stoom-Cliocoladc-Fabrick van FRANZ STOLLWERCK te Keulendie tot de uieest belangrijke fabrieken van Duitschland behoort, op de wereldtentoonstelling te Parijs, wegens zuiverheid, voortreffelyke qualiteit en goedkoopte van hare Choco lade, met de prijsmedaille werd bekroond. Deze onderscheiding is des te eervoller, dewijl de uitgereikte medaille de eenige is, die in deze branche op geheel Pi llissen is gevallen. De fabriek dankt aan haar beginselom alleen volkomen zuivere fabriekaten ter markt te brengen, haren alom verbreiden roem. Men zoude kunnen beweren, dal het zoowel de pligt als het belang van iedere groote handelszaak in Victualiën enz. is om hare klandisie met dit product te voorzien. INGEZONDEN. Op Zaturdag 30 November jl. werd in het gebouw der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen door de leden der Leidsche Scherpschutters-Veree- niging eene waarlijk belangrijke vergadering gehouden. In die vergadering toch moesten de leden overgaan tot het verkiezen van een nieuw bestuur, eene verpligtingdie, hoe onaangenaam ook, door de noodzakelijkheid werd geboden. Nadat de aftredende secretaris en penningmeester hun jaarlijksch verslag nilgebragt of rekening hadden gedaan, ging men tot de verkiezing van de nieuwe bestuursleden over eu werden met bijna eenparige stemmen al de gestelde caudidaten verkozen. Na een kort maar bemoedigend woord te hebben gesproken, sloot de hooggeachte aftredende voorzitter de vergadering, om daarna met het nieuwe bestuur nog eene korte bijeenkomst Ie houden, waarin aan hetzelve de archieven en andere stukken werden overgedragen. Was verschil van opinie in de keuze der middelen tot bevordering van

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2