LEÏDSCHE COURANT. WOENSDAG 4 DECEMBER. STADS-BER1G TEN. N°. 1807. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 30 blad 54) der Handelingen van den Gemeenteraad. I5IMENLANDSCHE BERIGTEN. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien art. 12, 2e aiin., der Verordening van 2 Jnlij 1866 (Gemeenteblad r.°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25) Doen te weiendat voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, tol het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij liet onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjesaan het schoolgebouw op de Breê- straattegenover het Stadhuis voor die der 2e klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat; voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brée straatnaast de fVaalsche kerk; en wel van den 2dcn lot en met den 14den December ek., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren en op Woensdagen Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRYNDELER Burgemeester. Leyden, 28 November 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien art. 264 der wet van den 29sten Junij 1851 Staatsblad N°. 85); Gelet op art. 5 der Verordening van 14 Februarij/14 Maart 1867, {Ge meenteblad N°. 7 van 1867) regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den 24s'en Mei 1867 N°. 51 Doen te weten, dat liet le suppletoir kohier voor de plaatselijke direcle belasting over 1867 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 4dCQ tot en met den 17dcn December aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (af- deeling financiën)van 12 lot 3 uurvoor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 2 December 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 5den December 1867, 's namiddags te twee uur. Onderwerpen 1°. Benoeming eener raads-commissieom met de besturen der verschil lende gesubsidieerde instellingen van weldadigheid in overleg te treden over eene jaarlijksclie percentsgewijze vermindering der subsidie». 2°. Benoeming van een Regent van het Gereformeerd Minnebuis. 3». Adres van H. Brongersma, om ontslag uit de betrekking van leeraar iti de natuurlijke historie bij de gemeente-instellingen voor liooger en middelbaar onderwijs. 4°. Adres van s. i). c. van der Burg, om ontslag als lsle hulponderwij zeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2d« klasse voor meisjes. 5». Adres van .1. W. Verhoeven, om ontslag als hulpondervvijzeres in de handwerken, aan de openbare lagere scholen n°. 1 voor on- en min vermogenden. 6". Voordrag! om de betrekkin? van leeraar in de natuurlijke historie bij de hoogere burgerschool tijdelijk op le dragen aan H. Brongersma, onder genot van het evenredig aandeel in de bezoldiging dier betrekking. 7". Adres van J. de Sauvage, eervol ontslagen rooimeester, houdende ver zoek om pensioen, 8°. Adres van T. W. van Hartrop, waarbij hij den eigendom verzoekt van een gedeelte gemeentegrotids. 9°. Adres van H. en J. W. Filippo, strekkende ter bekoming van een gedeelte gemeentegronds. 10°. Adres van J. Palm, om tegemoetkoming in de kosten zijner kleediug bij de dienstdoende schutlertj. 11°. Missive van den garuizoens-kommandantbetreffende de wijze van in gebruik geving der localen achter de Stads gehoorzaalaan het Rijk. 12°. Nader voorstel tot den verkoop van hoornen op de Vischmarkt. 13°. Adres van Commissarissen voor de Volksvoorlezingen van bet departe ment Leyden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om het kos teloos gebruik van de Stads gehoorzaal, met eene toelage voor verwar ming en verlichting. 14°. Adres van P. van der Meer c. s., vellenblootersdeken- en garen- fabriekanten, verzoekende verlof lol het droogen van vellen, kettingen en garens op de bruggen dezer stad. 15°. Verzoeken om afschrijving van plaatselijke direcle belasting1867, van: a. a. j. l. Beudl, b. de wed. E. W. L. von Faber c. L. van Raa'te, d. R. Scherius. 16°. Rekening van het Heilige Geest of Arme Wees-en Kinderhuis, over 1866. LEYDEN, 3 December. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee d. d. 3 Dec.Gisteren met het woeden van den noordwestenstormwerd bij vloedgetij het water zoo boog opgedrevendat de duinen aan bel strand aanmerkelijk zijn afgenomen. Gelukkig zou het zijnwanneer al de haringvisschers behouden mogten wederkeeren. Sedert 24 November zijn met het onstuimige weêr geen ha ringschuiten aangekomen, waarom men vermoedt dat de vangst zeer ver minderd is. Een knaapje, werkzaam in de Leydsche Saaijetfabriek in de Yerwers- straat, heeft zich gisteren, in aanraking inet de machinerie gekomen, deer lijk aan de hand verwond. Het Staatsblad n°. 115 bevat het kon. besluit van 25 Nov. j|.tot aanvulling van het kon. besluit van 2 Febr. 1864, houdende bepalingen ten aanzien der examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het geven van middelbaar onderwijs. Die aanvulling belreft de vereischieu ter verkrijging eener acte van bekwaamheid voor schoolonderwijs in de land bouwkunde. Van wege het ministerie van biunenl. zaken is bekend gemaakt dat het tarief voor liet overbrengen van berigten naar Amerika, door middel van den telegraafkabel tusschen de lersche en Amerikaansche kusten, is gevvjjzigd. Een enkelvoudig berigt, dat tot dus ver 20 woorden kon bevat ten, zal nu uit15 woorden beslaan, le zamen hoogstens 75 letters tel lende, waarvan 5 woorden van hoogstens 25 letters voor het adres kosteloos worden overgebragt. Terwijl tot dus ver voor 20 woorden naar alle plaat sen in Amerika 119 gl. werd betaald, zal nu het berigt van 15 woorden (waarvan 5 voor het adres vrij), naar gelang van den afstand tusschen Lon den en de plaats van bestemming in Amerika, 63 a 93 gl. kosten. In de week van 1723 November zijn in het gcbeele rijk aan cho lera overleden 9 personen, waarvan te Rotterdam 4, le Oude Tonge 2, te Helder 1, te Delfshaven 1 eu te Brielle 1. De Tijd meldt dal in liet begin dezer week uit Nederland 124 jonge lieden naar Rome zijn vertrokken, om aldaar als zouaaf in dienst te treden. In de volgende week zou een gelijk getal derwaarts gaan. Bij de Ned. berv. gemeente te Beest is tot predikant beroepen ds. Vlie- genthart, pred. te Vreeland-bij die te Nunspeet ds. Brouwer, pred. te Har derwijk; bij die te Boven-Hardinxveld ds. de jong, pred. te Hoogvlietbij die te Aiblasserdam ds. van Rogge, pred. te Amersfoort; bjj die te Uarlinsen d8. Duker, pred. te Geervliet; bij die te Melissanl, de cand. J. W. Margadant. Te Rotterdam was gisteren morgen en ook des avonds de waterstand der Maas zoodanig gerezen dat de buitenstad door den vloed overstroomd is geworden en de passage van dal gedeelte der gemeente eenigen tijd ge stremd is geweest. Ook het dorp Ueenvliet is overslroomd geworden. De H. C. meldt dat gisteren tnorgen ten 5 ure de aan zee gelegen werken van liet Noordzee-Kanaalofschoon het des nachts hevig gestormd had, nog in een ongeschonden slaat verkeerden. Een kwartier later even wel zag men den ntraffelaar" met den daarop bevestigden heftoestel verbrij zeld eu weggeslagen worden, zoodat daarvan in tien minuten tijds niets meer zigtbaar was. Te half zeven waren aller oogen op de groote in zee vooruitspringende brug gevestigd. Een der ingenieurs, de lieer Brown, wilde zich naar de spits der brug begeven, ten einde zich omtrent baren staat te vergewissenen zou zeker eene prooi der golven geworden zijnindien een hem vergezellend persoon hem niet teruggehouden bail, te vijf minuten vóór zevenen toch werd het geheele voorste gedeelte der brug, niet de zich daarop bevindende twee »trafïelaars" en hunne heftoestellen weggeslagen. Korten tijd daarna had hetzelfde plaats niet het aan het strand grenzende gedeelte der brug lot aan het hek. Aan de werklieden is last gegeven, eiken arbeid voorloopig te staken; terwijl voor het bewaren en bewaken van goederen en materialen, de noodig'e posten uilgezel zijn. Tusschen Pernis en Poortugaalop een afgelegen wegis gevonden het lijk van een manspersoon, met gebroken hals, voorover liggende, zon der dat zich verder eeuige sporen van geweld of beleediging bij hem ver toonden. Uit de bij hem gevonden papieren moet het gebleken zijndat hij woonachtig was te Katwijk a/d. Rijn. Te Amsterdam is in de zaal aan de zuidoostzijde van bet Paleis voor Volksvlijt eene belangwekkende collectie Oost-Indische voorwerpen geplaatst, waarvan een groot deel ingezonden werd door den oud-gouverneur-generaal den lieer mr. L. A. J. W. Sloet van de Beele, raeerendeels voorde Parrjsche tentoonstelling bestemd, doch dat door de late aankomst haar doel miste. Te Zaandam (oostzijde) ontstond Zondag morgen brand in de doops gezinde kerk, ongeveer een uur voor den aanvang der godsdienstoefening. Men is er in geslaagd liet gebouw te bewaren, doch het inwendige is groo- tendeels uitgebrand. Te Arnhem is op 29 Nov. overleden de oud-luit.-generaal der artillerie C. Daneels van Wtjkliuyse. Ook is aldaar in den ouderdom van 46 jaren overleden de lieer P. Nij- hoff, zoon van wijlen den oudheidkundige mr. Is. An. Nijhoff en opvolger de betrekking van archivaris der provincie Gelderland. Ds tevens bibliothecaris-archivaris der senoetnde gemeente en verdienstelijk gemaakt door de inventarisatie van haar oud van andere belangrijke gemeenten van Gelderland, terwijl van door zijn vader aangevangen oudheidkundige werken zijns vaders in overledene was heeft zich zeer archief en dat hij de uitgave voortzette. Door niej. J. R. Kolder, kindersclioolhonderrs, dezer dagen te Leeuwarden overleden is bijna haar geheele vermogen aan liefdadige instel-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1