LEYD8C1IE COIIBANT. 1867. VRIJDAG 22 NOVEMBER. STADS- B E R 1G T EN. De Courant toordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notniners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. s#-x, A - N*. I ■i K De Algemeene Policie-verordening voor de gemeente Leyden, vastgesteld door den Gemeenteraad op 24 October 11.is ad 30 cents aan het Bureau verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien het adres van Wiliebrordus JoHiNNES Jacobüs Hopman, vellenblooler wonende alhier, waarbij hij verzoekt, zijne pakhuizen aan het Gaigewater of den Nedergelegden Vestwalgeteckend wijk I n°. 67. 67 A68, 68 A, 69, 70, 71 A, 72, 8083 en 86, tot mayazijn van huiden te mogen inrigten en gebruiken; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1821, rakende vergurinin- gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden ten opzigle der inforniatiën de commodo et incom- tnododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeenteop Maandag den 25slc" November aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in le brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Leïden 21 November 1867. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 21 November. De 2dc sectie der Vereeniging van het Metalen Kruis vierde gisteren avond haar gewoon jaarfeest in de zaal Harmonie van den heer Dremtner. Die zaal vvas daartoe op eene allezins gepaste en smaakvolle wjjze gedecoreeid. Met broederlijken zin vervuld hraglen de leden en genoodigden ecnen aan- genamen avond door; en hij de herdenking van hun vroeger krijgsmans leven, schaarden zij zich vol geestdrift rondom de banier, die hen thans juist gedurende tien jarenonder het devies «trouw aan koning en vader land", lot vereenigingspunl had gediend. De tegenwoordigheid eener voor malige marketentster, thans eene 70jarige vrouw, die in het vroeger door haar gedragen costuum hel feest bjjwoonde, strekte tot verhooging der feestvreugde, ünder de ingestelde toasten werden vooral die gewijd aan de nagedachtenis van den beminden prins-veldmaarschalk, later koning Wil lem 11, en aan koning Willem III, met geestdrift gedronken. Eerst laat brak het uur van scheiden aan. Uit het Wcstland wordt ons gemeld dat de oogst der verschillende veld- en boomvruchten' dit jaar over het algemeen gunstig is geweest. Met het vervoer der aspergies was op den gewonen lijd begonnen en hel warme weder bespoedigde de voortzetting der verzending, terwijl de rekening eene voordeeligc uitkomst heeft gegeven. Bij een ruim beschot van aardappelen werden er ontzaggelijke koopen voor buitenlandsche rekening gedaan en bleef bij meer beperkte verzending voor hel binnenland de markt steeds levendig tegen goede prijzen. Van een gunstig gewas aalbessen gingen er utede buitengewone partijen naar het buitenland, zoodat ook voor liet bin nenland de prijzen boven het middelmatige bleven. Boomvruchten, zooals perziken en pruimen waren voldoende inzonderheid bragten de appelen een ruimen oogst op en de late, fijne soorten, die door de warmte van Augus tus zeer in grootte waren toegenomen, zijn met voordeel gepinkt geworden. De peren zjjn meestal klein van sink gebleven. Ten gevolge van de lang durige koude in Julij werd de druivenoogst zeer hagchelijk, doch de nazo mer herstelde den achterlijken groei, zoodal ook hieromtrent, door hel snijden van een rijp gewas, alle bezwaar werd weggenomen. Te Nieuwerbrug en op andere plaatsen langs den Rijn is de voorraad appelen, wegens een mimen oogst, zoo groot dat zjj met schuiten vol ter markt worden gebragt. Van sommige boomeu werden 8 a 10 mudden ge- j plukt. De markt blijft, ondanks den aanhoudenden aanvoer van koolsoor- ten en moesgroenten in dat artikel gunstig. Zij die verzocht hebben ont als leerling-telegrafist in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich op Maandag 2 December voor het ver- I gelijkend examen te 's IIage aan le melden. De commissaris des konings in deze provincie, gezien het besluit van gedep. statenwaarbij is overwogen dat de instandhouding der wildbaan in Zuidhoiland, voor zooveel het klein wild betreft, het wenschelijk maakt de jagt op dat wiid vroeger dan gewoonlijk te sluiten heeft de sluiting der jagt op klein wild bepaald op Zaturdag 30 November met zonsondergang. De Staatscourant beval het verslag aan den minister: van binnen), za ken van de commissie in 1867 belast met het afnemen der examens van hulp apothekers. Een getal van 49 candidaten had zich voor het doen van examen aangemeld, waarvan 19 reeds vroeger waren afgewezen. Van die 49 candidaten hebben zich teruggetrokken 6, waarvan 2 vóór den aanvang van het examen en 4 gedurende den loop daarvan. Afgewezen zijn 24, waarvan 17 voor de eerste maal, 6 voor de tweede maal, 1 voor de derde li maal. Toegelaten zijn 19, t. w. W. E. van Beek, van Utrecht; J. G. Brandts, van Groningen; H. H. ten Cate, van HoogczandJ. J. Couvée, van Leyden; N. van Duinen, van Vecitdam; J W. Garrer, van Leyden; A B. H. M. Giliemans, van Breda; II. Grey, van Arnhem; J. S. de Haan, van Rotterdam; J. H. Ilammacher, van Groede; G. W. K. Hoorn, van Am sterdam, M. J. Markx, van Leyden, J. Mesman, van Beemster; G. Post, van Groningen; H. M. J. E. Steyns, van Tongeren; C L. W. Stutterheim van 'sHage; T. G. H. van der Willigen, van GemcrtS. H. F. W'olters, van Rolde; G. Zwart, van Gorredijk. Door den jury der afdeding tuinbouw bij de Parijsche wereldtentoon stelling zijn de navermelde onderscheidingen aan Nederlandsche inzenders toegewezen, als: E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, hyacinthen, gouden medaille; wed. von Siebold en C'e, te Leyden, Japansche planten, zilveren medaille; Zalmc, te 's Gravenhagebouqnelten, bronzen medaille; J. A. Wil link Wzn.te Amsterdam, lycopodium en varenplantjes, bronzen medaille; A. E. Barnaartte Vogelzang, hyacinthen en tulpen, bronzen medaille; Oltolander en Hooftman, le Boskoop, vruchtboomen bronzen medaille; J. J(irissen en Zoon, te Naarden, vruchtboomen, bronzen medaille; Koster en Zoon, te Boskoop, vruchtboomen, bronzen medaille; M. van Waveren en Zoon, te Hillegom, hyacinthen, bronzen medaille. Ingevolge de door directeuren van Teylers stichting en leden van Tey- lers godgeleerd genootschap gedane uitnoodigingbeeft zich als schrijver van de met eene zilveren medaille bekroonde verhandeling, betrefTer.de de vraag naar «een volledig en kritisch overzigt van de werkzaamheid van F. Chr. Baur op theologisch gebied," bekend gemaakt de heer S. P. Heringa th. doet. en pred. te Zuidscharwoude. Aan het adres van den kerkeraad der Israëlitische gemeente te Utrecht aan de tweede kamer, betredende de Zaïurdagsche marktdagen, hebben nog andere Israëlitische gemeenten bij adres hare adhaesie geschonken. In de week van 10 tol 16 November hebben geene gevallen van vee- typhus in het r(jk plaats gehad. Door de Tijd wordt de stelling volgehouden dat de personen die van hier zijn vertrokkenom in het pauselijk leger dienst te nemenzonder de toestemming des konings te hebben verkregenhunnen staat van Nederlan der behouden. De N. R. C. spreekt dit betoog tegen, op grond van de duidelijke uitspraak der wet. De Tijd deelt den volgenden brief mede, geschreven door een pauselijk zouaaf uit Nederland, dd. Rome 8 November: Den 3den November, des morgens ten 2J ure, trokken wij uit Rome, met een leger van omstreeks 6000 manwaarbij ongeveer 1800 a 2000 zouaven waren; de troepen werden in drieën verdeeld 3 compagniën zouaven waren voorop, 16 kanonnen en een detachement cavallerie gingen regts en de Frattsche troepen marcheerden een anderen weg, om den vijand van alle kanten aan te vallen. Na eene lange route naderden wij genoemde sleden en ten half een liepen de drie zouaven-compagniën den vijand regt in hel gezigt; reeds 12000 roodhemden waren bijeen. Hoe zal ik eene schets kun nen geven van dien ongelijken strijd, 400 zouaven en 12000 vijanden Neen, ik waag dit niet le beschrijven, maar zeg alleen: het was een moordlooneel. 0e zouaven streden niet als menschenmaar als lang gelarte leeuwen metkbaar streed God met ons; e'e'n uur lang duurde die ongelijke strijd; de lijken dekten den gronden de weg lag roet gebrokene wapens bezaaid. Toen naderden de Franschen met hunne naaldgeweren, welke voor 12 scho ten in eene minnut berekend zijn, en verspreidden zulk een algemeen ver derf, dat de kans ten onzen gunste keerde. Onderwijl werden de gebou wen, waar de vjjand geposteerd was, vreeselijk door onze kanonniers ge bombardeerd, en de vjjanden overal uit hunne schuilhoeken verdreven, om door duizenden onzer kogels te worden vervolgd des avonds ten half vijf ure zwegen de kanonnenvan wier dienst de rookende pttiuen getuigden. Die zouaven, die de achterhoede uitmaakten, dreven overal den vijand voor I' zich uit en des avonds ten 6 ure had mijne compagnie alleen bijna 100 ge vangenen. Het vuren hield overal op en wij mogten ons, na 18 lange uren j gepakt en gezaktzonder eten en drinkenberg op en berg af geloopen te hebben, verheugen in eene schitterende overwinning; des avonds of liever des nachts kampeerden wjj in het veld alwaar nog geen droppel water le vinden was. Des anderen daags trokken wij overwinnend Monte Rotondo binnen. Dien dag mogt ik vrij hel gebeurde overwegen en bezigtigen. Ik zag meer dan 6000 prijsgemaakte geweren en er waren meer dan 1300 ge vangenen, die naar Rome en heden naar Givita-Vecchia zjjn vervoetdwaar schijnlijk zal Frankrijk hun wel eene plaats aanwijzen. Onder de gevan genen waren vele officierenmaar het grootste gedeelte van den troep bestaat uit zaamgeraapte ledigloopers. Wij hebben 16 zouaven en 3 onderofficieren benevens 3 Franschen op een kerkhof zamengebragtmaar het getal gekwet-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1