Steenstraat, de St.-Aagten-straat en de beide molens op den Vestwal; de tweede van den hoek aan de ge dempte IJzerengracht, langs den Ouden singel, de west zijde van de Mare, de noordzijde van de Binnenvest- gracht, de oostzijde van de gedempte IJzerengracht tot aan den Ouden singel, en bevattende de Fokke- stegen, de Scheistraten, de Prinsensteeghet Wijk- slraatje en den molen de Valk; de derde van den hoek aan de Mare langs den Ouden singel, de westzijde van de Volmolengrachten de Binnenvestgracht, de oost zijde van de Mare tot aan den Ouden singel, en bevat tende de Westvolmolensteeg, de Spek- of Varkensteeg, de Rijneveststeeg en de huizen op den Vestwal; de vierde van den hoek aan de Volmolengracht, voorts den Ouden singel, de westzijde van de Oost-dwarsgracht, de Binnenvestgracht, de oostzijde van de Volmolengrachten tot aan den Ouden singel, en bevattende de Zandstraten, de Baatestraat, de Tweelingstraat, het Prinsensteegje, het Werk- of Vogelstraatje en de Oost-volmolensleeg; de vijfde van de Oost-dwarsgracht, den Ouden singel, voorts de westzijde van de Oude Heerengracht o! de Houtmarkt, de Binnenvestgracht, de oostzijde der Oost- dwarsgracht tot aan den Ouden singel, en bevattende de Roolstralenhet Brandewijnsgrachtje, het Kool- grachtje, de Bolwerkstraat, het Huigstraatje, den ko renmolen en de huizing op de Vest. Wijk VI heeft zeven zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek aan de Oude vest langs den Kouden hoek of de Heerengrachl, langs de noord zijde van den Ouden rijnde oostzijde van de Peli kaan- of Bakkerssleeg, de Oude vest tot aan de flee reu gracht, en bevattende de Vestestraat of Koesleeg, de Bokkesteeg of Maria-Gijzen-steeg, de Klimrnende-leeuw- steeg en de Groene poort; de tweede van de Oude vest langs de westzijde van de Pelikaan- of Bakkerssteeg, de noordzijde van de Marendorps achtergracht, de oostzijde van de Volmolengrachtde Oude vest tot aan de Bakkerssteeg, en bevattende de lange Duizenddraad- steeg, de Bouwe-Louwen-steeg en de Paradijssteeg; de derde van den hoek der Oude vest langs de westzijde van de gedempte Voldersgracht, de noordzijde van de Marendorps achtergracht, de oostzijde van de Mare, de zuidzijde van de Oude vest tot aan de gedempte Vol dersgracht, en bevattende de Jan-Vossen-steeg, deLange- schagensteegde Noord- en Zuidrunderstegen de Clarensteeg, de Mirakelsteeg en de Koddesteeg; de vierde van den hoek der Bakkerssleeg langs den Ouden rijn noordzijde, de oostzijde van de Kerksteeg en Korte paradijssteeg, de zuidzijde van de Achtergracht, de westzijde van de Bakkerssteeg tol aan den Ouden rijn, en bevattende de Leegewerfsteeg, de Duizenddraadsteeg, de Lobbesteeg, de Korte Bouwe-Louwen-steeg en het Lombardsteegje; de vijfde van den hoek aan de Donkersteeg iangs de noordzijde van den Ouden rijn, de westzijde van de Kerksteeg en Korte paradijssteeg, de zuidzijde van de Achtergracht, de oostzijde van de Mare tot aan den Ouden rijn voor de Donkersteeg, en bevattende de Oullebakkerssteeg, de Kuiperssteegde Donkersteeg, de Korte Jan-Vossen-steeg en de Korte schagensteegde zesde van den hoek van de Turf markt langs de noordzijde van de Haarlemmerstraat, de Brandewijnsteegde westzijde van de Mare, de Oude vest en Turfmarkt tot aan de Haarlemmerstraat, en be vattende deS'.-Ursula- of Moriaansteegde Michielstraat, het Klooster, de Vrouwekamp, de Jozef- of Sionsteeg, de Lange en Korte Agnietenstraat, de Vrouwekerkstraat, de Dolhuissteeg, het Vrouwekerkhof, de flazewindsteeg, de Moêr-Annasteeg en de Lijsbelstegen; en de zevende van den hoek aan de Borstelbrug langs den Apothekers- dijkden Stillen rijn, de westzijde van de Mare, de zuidzijde van de Brandewijnsteeg, de Haarlemmerstraat langs het Galgewater tol aan de Borstelbrug, en bevat tende de Paardensteegde Schapensteegde Janban- uesteeg, de Vrouwesteeg, de Goe-Gerrit-steeg, de Spij- kerboorsteeg en de Haarlemmerstraat. Wijk VII heeft acht zuike afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek aan de Hoogstraat langs de zuidzijde van den Ouden rijn, de westzijde van de Hooglandscbe-kerkgracht, de westzijde van de Beschuit steeg, den Nieuwen rijn en de Hoogstraat tot aan den hoek van den Ouden rijn, en bevaLtende de Nieuwstraat en de Burgsteeg; de tweede van de Nieuwstraat langs de westzijde van de Hooigracht, de zuidzijde van den Ouden rijn, de oostzijde van de Hooglandsche-kerk- gracht achter de Hoogiandsche-kerk om, de Nieuw straat tot aan de Hooigracht, en bevattende den Middel weg, de Koorsteeg, de Heerensteeg, de Koppenhink- stegen en de Kerksteeg; de derde van den hoek aan de Hooigracht langs den Ouden rijn, de westzijde van de Middelstegracht, de noordzijde van de Groenesteeg, de oostzijde van de Hooigracht tot aan den Ouden rijn, en bevattende de Vleeresteeg; de vierde van de Groenesteeg, de westzijde van de Middelslegrachtden Nieuwen rijn, de oostzijde van de Beschuitsteeg, de zuidzijde van de Nieuwstraat, de oostzijde van de Hooigracht tot aan de Groenesteeg, daarvan de zuid zijde tot aan de Middelstegracht; de vijfde van den Nieuwen rijn langs de oostzijde van de Middelstegracht, de zuidzijde van de Groenesteeg, de westzijde van de Uiterstegracht, den Nieuwen rijn tot aan de Middelste gracht; de zesde van den hoek aan den Nieuwen rijn langs de westzijde van de Heerengracht, de Groe nesteeg, de oostzijde van de Uiterstegracht, den Nieu wen rijn tot aan de Heerengracht, en bevattende de Vestestraat; de zevende van de Groenesteeg langs de oostzijde van de Middelstegracht, den Ouden rijn, de westzijde van de Uiterstegracbt, de noordzijde van de Groenesteeg tot aan de Middelslegracht; endeachtste van den Ouden rijn langs de oostzijde van de Uiterste gracht, de Groenesteeg, de westzijde van de Heeren- gracbtden Ouden rijn tot aan de Uiterstegracbt, en bevattende de Vestestraat en de Kerksteeg. Wijk VIII heeft vijf zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek aan den Nieuwen rijn de oostzijde van de Heerengrachlhet Waardkerkplein achter de Waardkerk om, langs de westzijde van de Oranjegracht, den Nieuwen rijn tot aan de Heerengracht, en bevattende de Laugestraat en de Groenesteeg; de tweede van den Nieuwen rijn langs de oostzijde der Oranjegrachtde Kerksteeg door het bonhuis van Noord- rijnevest, de Biunenvestgracht, den Nieuwen rijn tol aan de Oranjegracht, eu bevattende de Waardgracht, de Kaarsenmakersstraat, de Groenesteeg, de Singelstraal en de Looijerstraat; de derde van den hoek der Heeren gracht, langs den Zuidsingel, de Binnenvestgracht, door het bonhuis van Noordrijnevesl, de Kerksteeg, het Kerk plein langs de Heerengracht tot aan den Zuidsingel, en bevattende de Oranjegracht, de Waardgracht, de Looi- jersstraat, de Korte Langestraat en de Waardsteeg en straat; de vierde van de Kalvermarkt langs de Ha ven, de Binnenvestgracht, den Zuidsingel, de Kalver markt tot aan de Haven en bevattende de Minnebroêrs- gracht, de Kijfgracht en de grofsmederij; en de vijfde van den hoek aan de Haven langs de Oude Heerengrachtde Binnenvestgracht tot aan de Zijl poort, langs de Haven tot aan de Heerengracht, en bevattende de Verwersstraatde West- en Oost-Ha venstraten en de Looijersstraten, De buitengebuurte of wijk IX maakt uit deugeheelen vrijdom buiten de poorten. TWEEDE AFDEELING. Van het bestuur der gebuurten. Eerste Titel. Van de inrigting van het bestuur der gebuurten. 1, Algemeene bepalingen. Art. 4. Aan het hoofd van elke gebuurte staat een heer der gebuurte. Art. 5. Bij afwezigheid of ziekte van den heer-der gebuurle of bij vacature, wordt zijne betrekking door een inwoner der gebuurte, raad genaamd, waargenomen. 2. Van de benoeming van de heeren en raden der gebuurten. Art. 6. De heeren en raden der gebuurten worden benoemd door Burgemeester en Wethouders. Art. 7. De benoeming wordt door Burgemeester en Wet houders, binnen veertien dagen nadat zij gedaan is, openlijk bekend gemaakt. 3. Van de vereischten voor de betrekking van heer der gebuurteen wie daartoe niet kunnen benoemd worden. Art. 8. Om heer der gebuurte te wezen, moet men den vollen ouderdom van drie en twintig jaren bereikt hebben, kunnen lezen en schrijven en binnen de gebuurte wonen. Art. 9. Tot heeren dergebuurtenkunnen nietworden benoemd: 1». studenten aan de Iloogeschool alhier; 2°. krijgslieden in werkelijke zee- of landdienst, be neden den rang van officier;

Leydse Courant | 1867 | | pagina 6