ALGEMEEN! POLICIE-VERORDEMNG BIJVOEGSEL behoorende tol de Leydsche Courant van Maandag ó8 ISovember d867JT°. Ó38. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dal door den Baad dier gemeente, in zijne vergadering van den 24en October 1867, is vastgesteld de volgende 1 g voor de gemeente Ij n i EERSTE HOOFDSTEK. op de verdeeling der gemeente in wijken en ge buurten en op het bestuur van deze. EERSTE AFDEELING. Van het grondgebied der gemeente en zijne verdeeling. Art. 1. Het grondgebied der gemeente strekt zich uit tot den kring der stads singels en hunne slooten, met al wat daar binnen gelegen is, benevens a. de gebouwen, tuinen en bleekerijen buiten de voormalige Mare- en de Rijnsburgsche poorten, van den Maredijk tot omtrent de Pesthuislaan, zijnde de voormalige buitenvrijdom dezer stad, aldaar bekend geweest onder wijk IX, numero 14 tot 37 ingesloten, laatst begrepen geweest onder de gemeente Oegstgeestzijnde bij het kadaster bekend sub sectie A, nu. 137 tot eu met 153, 156 en 157, 159 tot en met 167, 179, 182 tot en met 189, 195 en 196, 198 tot en met 200, 202, 204, 207 lot en met 211, 213, 240, 259 tot en met 273, 281, 285, 286, 288 tot en met 295, 297, 298, 302 tot en met 305, 308, 315 tot en met 317, 328, 329, 335, 336, 338, 342 tot en met 346, 354 tot en met 356; b. het plein buiten de Zijlpoort, van de singelgracht tot aan het eerste bruggetje in den weg, benevens het gedeelte water daarnevens gelegen, doorgaans gebruikt tot ligplaats der Friesehe turfschepente voren be grepen geweest onder de gemeente Leyderdoiybij bet kadaster bekend sectie A, n°. 217, 220 en 221; c. het plein buiten de voormalige Wittepoort tot het midden der sloot, gelegen aan den oostelijken kant van een tuin van den heer keun (de Erven c. r. bent- fort), begrepen geweest onder de gemeente Zoeter- woudekadaster sectie A, n°. 232. Art. 2. De gemeente is verdeeld in negen wijken, die weder in negen en dertig afdeelingengebuurten genaamd, gesplitst zijn. Art. 3. Wijk I heeft twee zulke afdeeliugen of gebuurten, loopende de eerste gebuurte van de Noordeindsbrug langs de westzijde van het Kort rapenburg, de zuid zijde van het Galgewater, de Weddesteeg (beide zijden), den nedergelegden Vest wal, de zuidzijde van de Groen- hazengracbt, de Doelengracht oostzijde, de Doelen steeg, het Rapenburg tot aan de Noordeindsbrug, en bevattende het Noorcleiudede Valkesteeg, de beide sloppen, het Bolwerk, de Sliksteeg, de Zwijnhoren- steeg, het Zand of de Varkenmarkt en de Groenha- zengracht (beide zijden)de ticeede van de Doe- lenbrug aan het Rapenburg langs de noordzijde van de Doelensteeg (met de huizen van de getrouwde mi litairen) voorts langs het Rapenburg tot aan den Vliet de Vliet westzijde tot aan de Vest, de Bakkerssteeg beide zijden), de geamoveerde Blaauwesteeg, de Doe lenachtergracht, de Nonnensteeg aan beide zijden tot aan het Rapenburg, en bevattende de huizen op de Doelengracht westzijde, de Meutjesstepg, de Zegersteeg en de Cellebroersgracht (beide zijden). Wijk II heeft twee zulke afdeelingen of gebuurten loopende de eerste van het Rapenburg aan den Vliet langs de oostzijde van den Vliet tot aan den Vestwal, langs den Vestwal tot aan de voormalige Roepoort en voorts tot aan de Stadspoort tegenover de Garenmarkt, de Garenmarkt westzijde, de Raamsteeg noordzijde, de gedempte Koepoortsgracht westzijde, het Rapenburg- zuidzijde tot aan den Vliet, en bevattende de Molen- steeg, de Kampersteeg, de Conscientiestraat, de Kijf hoekstraat tot aan de Stadspoort op de Garenmarkt, de Sint-Jakobsgracht, deGarenmarkt westzijde, de twee Raamstegen noordzijde, de gedempte Koepoortsgracht oost- en westzijde; de tweede van de Stadspoort tegen over de Garenmarkt, langs de Hoefstraat of Kijfhoek tot aan de Zijdgrachtachter den korenmolen de Oran jeboom om, naar de Binnenvestgracht, deze langs tot aan de achterste Kraaijerstraatde westzijde van deze straat, de noordzijde van het Levendaal tot aan de Garenmarkt, en deze aan de oostzijde tot aan de Kijf hoekstraat, en bevattende de Korte raamsteeg, de Zijd gracht, de Kalverstraat, de Geeregracht, de Geere- straat, de Klikstraat, de Gortestraat, de Haverstraat, de Zwanenburgsteeg en het Berkeldaalsteegje. Wijk III heeft vier zulke afdeelingen of gebuurten loopende de eerste van het Levendaal, de oostzijde van de achterste Kraaijerstraat, langs de Binnenvestgracht, den hoek om tot aan het Levendaal, langs de noordzijde van het Levendaal lot aan de Kraaijerstraat, en bevat tende de Pakstraat, de achterste Rijnstraat, de middel ste Gorte- en Haverstraten; de tweede van de brug voor de Kraaijerstraat, langs de noordzijde van den Nieuwen rijn, langs de Binnenvestgracht, de zuidzijde van het Levendaal, de oostzijde van de Kraaijerstraat tot aan den Nieuwen rijnen bevattende de Hooge- woerdde Rijnstraten en de Bolwerkstraatde derde van de brug voor de Kraaijerstraat, deze langs de west zijde, voorts het Levendaal zuidzijde, de Sint-Jorrissteeg oostzijde, de Watersteeg oostzijde, den Nieuwen rijn tot aan de Kraaijerstraat, en bevattende de Hoogewoerd de beide Waterstegen, de Kraauwelsteegde Wielma- kerssleeg, de Vrouwesteeg en de Spilsteeg; en de vierde van de brug voor de Watersteeg, deze langs de westzijde, de'westzijde van de Sint-Jorissteeg, de zuid zijde van het Leveudaal, de noordzijde van het Steen- schuur, het Gangetje, de noordzijde van den Nieuwen rijn tot aan de Watersteeg, en bevattende de Kaarden- steeg, de Barbarasteeg en de Kerksteeg. Wijk IV heeft vijf zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van de Hoogewoerdsbrug langs de zuidzijde van het Gangetje, de oostzijde van de Boter markt en Vischmarkt, de zuidzijde van de Maarsrnans- steeg en Pieterskerk-koorsteegde westzijde van de Laugebrug, de zuidzijde van het Steenschuur tot aan de Breêstraat, en bevattende de Breèstraat, de Mos- terdsteeg, de Koorlammersteegde Torensteeg, de Korenbrugsteeg, de Kapelstraat, de Wolsteeg, de Ke- telboeterssteeg, de Plaatssteeg en de Boomgaardsteeg; de tweede van het kruis op de Langebrug, de zuidzijde van de Pieterskerk-koorsteeglangs den inboek lot aan de Nieuwsteeg, de zuidzijde van de Kloksteeg, langs de zuidzijde van het Rapenburg, de westzijde van de Langebrug tot aan de Pieterskerk-koorsteeg, en bevattende de Nieuwsteeg, de Heerensteeg, de Salo- monsteeg, de Scheepmakerssteeg en de Zonneveldsteeg; de derde van de brug aan de Kloksteeg, deze langs de noordzijde, achter om de Pieterskerk, langs de west zijde van de Pieterskerkstraat en Pieterskerkgracht de zuidzijde van de Langebrug, de oostzijde van het Rapenburg tot aan de Kloksteeg, en bevattende de Pa pengracht, de Houtstraat, het Geregt, de Muskadel- steeg, de Lange schoolsteeg, de Lokhorststraat en de huizen rondom de Pieterskerk; de vierde van hel Rapenburg aan de Langebrug, deze langs de zuidzijde de Pieterskerk-gracht en straat oostzijde, de bogt van Guinee, de noordzijde van de beide Pieterskerk-koor- stegeu, de zuidzijde van de Breèstraat, de oostzijde van het Rapenburg tot aan de Langebrug, en bevat tende de Papenstraat en Korte schoolsteeg, de Mooi-Ja- pik-sleeg, de Diefstegenhet Kuiperssteegje en de Arend Roelandsteeg; en de vijfde van het kruis op de Breêstraat langs de noordzijde van de Maarsmanssteeg den Rijn de Aalmarkt en Boommarkl, de oostzijde van het Kort rapenburg, de noordzijde van de Breêstraat tot aan de Maarsmanssteeg, en bevattende de Manden- makerssteeg, de Vrouwensteeg, de Gouden-leeuwpoort en de Kabbeljaauwsteeg. Wijk V heeft vijf zulke afdeelingen of gebuurten loopende de eerste van den hoek langs het Galgewatei langs de Morsch- en Rijnsburger poortende Binnen vestgracht, de westzijde van de gedempte IJzerengracht de Beestenmarkt, de Steenslraat, het Korte galgewater tot. aan den hoek, eu bevattende de Klei- ofGalgslraat de Smidssteeg, de Kruisstraten, de Narmstrateu, de

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5