LEÏPSCHE 1867. VRIJDAG 15 NOVEMBER. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandagoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door hen, met ingang van den 15den dezer maand, is benoemd lot rooimeester der gemeente: de heer JAN VAN LlTtl, tim merman, en zulks in de plaats van den heer Jozua de Saevage, aan wien op zijn verzoek een eervol ontslag werd verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. Leyden, 14 November 1867, v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der Verordening op het Brand wezen, van den 9dc" Maart 1865 (Gemeenteblad n°. 4), op voordragt van den Wet houder Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd, voor den tijd van drie jaren tot adjunct-brandmeester aan de stads spuit n°. 7, de heer JOHANNES JACOBUS HASSELBACIl, in de plaats van den heer Marinus Albertus Kiewit thans brandmeester aan die spuit. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. Leyden, 14 November 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 14 November. Heden morgen werd op de begraafplaats over de Groenesteeg het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van den Maandag II. overleden heer ror. J. F. C. Moltzer, in leven griffier bij de arrondissements-regtbank alhier. Bij de groeve stonden de leden der regthank, wier hoogachting de overle dene zich in zoo ruime mate had verworven, en de leden van den kerke- raad der Ned. herv. gemeente, die in hem een beproefd medelid en getrouw vriend hadden verloren. Door den zoon van den overledene, d". W. L. F. Moltzer, pred. te Groningen, werd een treffend woord gesproken ter nage dachtenis van zijnen vader, wiens verscheiden voor hem en de zijnen en ook voor zoo velen een zoo groot verlies was. Daarna bragt nog de heer U. Fangman, oudste predikant der herv. gemeente, eene warme hulde aan den ontslapene, wiens gemis ook in den broederkring levendig zal gevoeld worden. Niet zonder aandoening verliet men de rustplaats der dooden. Naar wij van goederhand vernemen zal het dezen winter den bemin- naren van letterkundig genot niet aan gelegenheden daartoe ontbreken. Be halve toch de reeds aangekondigde voordragten van gevierde mannen in de Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zullen ook in de dames vergaderingen van het hier gevestigd departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onderscheidene gunstig bekende sprekers optreden waarvan de heer Mocns, lid van de tweede kamer der staten-generaala. s. Donder dag avond de rij zal openen. Naar hetgeen ons van hem ter oore kwam. belooft deze spreekbeurt veelterwijl dit met de volgende lezingendie door onzen algemeen geachten stadgenoot ds. van Boekeren de lieeren van Wcsthrcene uit 's Hage en de Veer uit Delft zullen gehouden worden, zeker niet minder zal zijn. Wij wenschen dat het bestuur van het depar tement in eene talrijke opkomst der leden met hunne dames die belang stelling moge ontmoeten, die hunne pogingen, om den leden eenige nuttige en aangename avonden te bezorgen, gewis verdienen. Wij vernemen dat het debiel in den winkel der arbeiders-vereeniging sedert den 23stCD der vorige maand in de Jan*ossensleeg geopend, steeds toenemend is en dat hel getal leden reeds tot 131 is geklommen. Het be stuur heeft thans bons van 10 en 25 cents verkrijgbaar gesteld, ter uitrei- kin» aan behoeftigenwelke bons in den winkel voor betaling worden aan genomen de houder dier bons is daardoor in de gelegenheid gesteld die artikelen ie nemenwaaraan hij het meest behoefte heeft. De lih. Schreu- der en van Baak zijn welwillend genoeg geweest die bons by hen verkrijg baar te stellen. Door het ministerie van marine zal op den 22s,cn dezer o. a. aanbe steed worden de levering van 6000 kan jenever zonder vaatwerk en van 30000 pond witte zeep; de zeep mag den prijs van ƒ39 per 100 pond niet te boven gaan. In de week van 3 tol 9 November hebben zich gcene gevallen van vee-typhus in het rijk voorgedaan. Het Hbl. is in staat gesteld de volgende naauwkeurige opgaaf mede te deelcn van de namen der gesneuvelde en gekwetste Nedcrlandsehe zouaven. Gesneuveld: Th. J. Erftemeijer, van Amsterdam; J. Zandvliet, van Delft; J. Melker, van Kuilenburg; van Hooren, van 's Hertogenboschvan den Dmigen, van Oosterwijk; E. lleymans, van Dussen; E. van Bamborst, van Overslag' (Zeeland); C. Pronk, van Avenhorn (Noord-Holland). Gewond (maar niet doodelijk): Piels, uit Hoorn, een kogel door de regterzijde; Put man uit Noordbrabant, een kogel door de kinnebak en een horizontaal door' de linkerborst; Roemers, uit Bloemendaaleen kogel door den hals; van Duuren, een kogel door hals; C. Alles, uit de Beemster, een kogel door de dij; Sanders, uit Arnhem, kneuzingen ten gevolge van een val van een rots; Vlasveld, regterdij dooreen kogel doorboord; Rolfes, uit Amsterdam, een kogel door den linkerschouder; de Bree, uit Udenhout, den linkerarm door een kogel doorboord; van Rossum een kogel door de re»terzijde; van Oostrop, uit Amsterdam, door een kogel aan den regter- arm gcschrampt; Broodbakker, uit Nieuwendameen kogel in de linker zijde, deze is echter uitgehaald; van der Steen, uit Standaard builen, ge kneusd door een val; van Welsenaar; van Hees, uit Delft, twee kogels in de regterdij; Vlemmings, uit Geldrop, een kogel door de regterknie; ten Kroode, uit Amsterdam. Zondag morgen zijn van Amsterdam 117 jongelingen, uit die stad en verschillende andere plaatsen, naar Rotterdam vertrokken, ten einde van daar verder de reis naar Rome voort te zetten, alwaar zij als vrijwilligers bij het corps pauselijke zouaven zullen gaan dienen. Te Amsterdam is Maandag avond, voor eene talrijke schare belangstel lenden de bisschop Gobat uit Jeruzalem opgetredendie belangrijke mede- deelingen deed omtrent zpne 20-jarjge werkzaamheden als afgevaardigde van de Engelsche episcopale kerk ter verspreiding van het Evangelie in het Hei lige Land Abyssinië, Syrië en Egypte. Volgens hem was de voortgang van liet Christendom en der beschaving, niettegenstaande veel legeustand, bemoedigend. Eene te Amsterdam gehouden kunstveiling onder directie van de hh. Roos, Engelberts en Lamme, op den 4Jen dezer en volgende dagen, werd door aanzienlijke kunstliefhebbers en handelaars zoo binnen- als builen- landsche, bijgewoond, en vele kunstwerken werden met hooge prijzen be taald. Van de teekeningen werden o. a. verkocht twee gekleurde bloem- en fruitstukken, door Jan van Hnysum, voor ƒ2490; een binnenhuis, door A. van Ostade, ƒ1260; ecu vrouwenbeeld door Maes, ƒ460; eene penteeke- ning door Rembrandt, voorstellende J. van Vondel ƒ590; een bloemstuk in kleuren door G. J. J. van Os, ƒ180. Onder de prenten dient vermeld het H. Avondmaal van R. Morghen. naar L. da Vinei ƒ480; het geëtste prent werk van van A. Everdingen ƒ3833idem van R. Zeeman ƒ4650 idem van den Berlijnschen Smith 1530 idem van Ditricy ƒ400 de reis van de koningin Catharina van Portugal, door Sloop, ƒ270; het prentwerk van C. Troost, ƒ200; idem van Troostwijk, ƒ140. Te Hardinxveld is Zondag avond een hevige brand uitgebarsten, waar door een groot gebouw, door 7 gezinnen bewoond, in korten tijd een prooi der vlammen is geworden. Eene schuur met houtwerk en eene andere met steenkolen gaven mede rijkelijk voedsel aan den brand. Een der hulpbie denden die zich op het dak van een der belendende huizen bevond had het ongeluk, door het breken van eene lat, daar af te storten en het been te breken, terwijl later nog een man door een val met het hoofd op de steenen zoo gekwetst werddat hij den volgenden dag is overleden. Zondagavond ontstond ook brand te Hoorn bij den logementhouder Appel, waar bij gelegenheid van de groote veemarkt tusschen de 50 a 60 kleine kooplieden en andere marktreizigers met hunne koopwaren gelogeerd waren. De brand liet zich schrikkelijk aanzien, en het gebouw, dat eerst onlangs is opgcrigtis zoo goed als uitgebrandgelukkig hebben de meeste reizigers hunne koopwaren kunnen redden. In de gemeente Beest heeft eergisteren mede een zware brand gewoed. Daardoor zijn zes huizen, bewoond door zeven gezinnen, in de asch gelegd een hooiberg, een achterhuis van de bierbrouwerij, eene schuur met kalk, eene groote hoeveelheid aardappelenbenevens een varken zijn eene prooi der vlammen geworden. Te Arnhem is eene vergadering van ingezetenen bijeengeroepenom een adres aan Z. M. den Koning te zendenten einde zoo mogelijk het reg. rijdende artillerie aldaar in garnizoen te houden. Een dienstmeisje te Steenwijk heeft gepoogd een gezin te vergiftigen, door luciferskoppen in hei eten te doen. De iladeres moet echter niet wel bij het hoofd te zijn. De justitie heeft een onderzoek in deze zaak ingesteld. De Courier de la Meuse deelt het volgende mede: Gisteren (8 Nov.) avond omstreeks 5 uur verliet eene welgekleede dame, vergezeld van eene dienstbode, die een allerliefst kind van 7 a 8 maanden droeg, de oude Wijckerpoort. Onder de poort gekomen, riep de dame plotseling uit dat zij in de stad (Maastricht) iets vergeten had en verwijderde zich, terwijl zij aan de dienstbode zeide dat die tiaar eenige oogenblikken moest wachten. Er verliep een half uur, maar de dame kwam niet terug. De dienstbode verzocht toen aan eene fruitvrouw, die met een kraampje onder de poort staat en die van het gebeurde getuige was geweest, of zij hel kind en eene hengelmaud even wilde bewaren terwijl zij hare meesteres ging opzoeken. De goede vrouw gaf aan dit verzoek gehoor, maar zij zag noch dame, noch dienstbode terugkomen, en na lang wachten begaf zij zich naar het policie- hureau. Onmiddellijk is met het doen van nasporingen een aanvang ge maakt. Men meent dat de dame in den omtrek dezer stad te huis behoort. In de hengelmand bevond zich een compleet stel kindergoed. Het is later aan de policie gelukt de bedoelde vrouw te ontdekken. Blijkens het antwoord van den minister van financiën op het voor- loopig verslag van de commissie van rapporteurs omtrent hoofdstuk VII/? (financiën) der begrooling, is de minister van meening, dat aan eene her ziening der wetgeving op de grootboeken der nationale schuld behoefte be staat; hij stelt zich voor, zoo spoedig als het gewigt der zaak en de om vang der daarbij te regelen onderwerpen dit gedoogen, een daartoe strek kend ontwerp in gereedheid te brengen. De minister zal gaarne onderzoeken, of eene herziening van al de verordeningen omtrent de grondbelasting nood zakelijk is, en in dit geval, daartoe zoo spoedig mogelijk overgaan. Een wets-ontwerp tot herziening der wettelijke bepaling betreffende den vijfden grondslag der personele belasting kan binnen kort worden te gemoet gezien. De regering is bereid iu overweging te nemenop welke wijze door eene herziening der wetgeving op de registratie aan de geopperde bezwaren zou kunnen worden te gemoet gekomen. Nu de inrigting van de staatsloterij geheel en volkomen van het huurstelsel is gezuiverdis eene oorzaak van

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1