Per Telegraaf. gevonden om de plannefi van aanleg van de zuiderspoorweglijn lot een on derwerp van onderzoek en beraadslaging van provinciale stalen le maken. Deze mededeellng lokle eene belangrijke discussie uit, waarvan de uitslag was de aanneming van het voorstel van den heer P. F. Hubrecht, strek kende om de zaak in handen eener commissie le stellen, ont le onderzoe ken in hoeverre deze vergadering de beschouwingen deelt van den minister, betreffende de bevoegdheid van provinciale staten, zooals die in 's ministers missive wordt omschreven. Onderscheide missiven en ontwerpen zijn ver volgens aau de orde of in handen van commissiën gesteld. lieden zijn de weezen van de Ned. Iierv. gemeente uit het'oude ge bouw naar het nieuwe gesticht overgegaan. Zij begaven zich van het oude gebouw eerst naar de Willemskerk. Daar waren vereenigd de besturen der kerk, de genoodigdenwaaronder geestelijken van verschillende gezindheden, de autoriteiten, de regenten van onderscheidene weeshuizen, enz. De feest rede werd gehouden door ds. J. Moll Jzn. Na afloop der plegtigheid bega ven de weezen zich in oplogl naar hel voor hen bestemde nieuwe gebouw, alwaar aangeheven werd hel lied der weezen, bij de intrede van het nieuwe gesticht, door dr. R. Bennink Jansonius, dat op muziek gebragt is voor tweestemmig koor met orgel door den heer L. J. Lafebre. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Rondom het gedcnktcekcn van Ary Schcfferden vriend van Manin en in wiens graf ook het staffelijk overschot van den beroemden Venetiaan is d neèrgelegdvond men eene groote menigte kroonen van immortellen. Een d vijftiental studenten, die plaats genomen hadden voor de graftombe van Cavaignac, zijn door de poltcie in hechtenis genomen, naar men zegt, om- dat een van hen eene redevoering had willen uitspreken. Eenige kreten 1 van mleve de repnbliek!" werden vernomen, doch daarbij bepaalde zich de geheele manifestatie. 1TAI.IË. d Volgens berigt uit Rome van den 30slCD was dien dag het 29stl! Fran- a sche regiment aldaar binnengerukt. Men verwachtte dat de Franschen hunne g operatiën tegen de Garibaldianen onverwijld zouden beginnen, wanneer al h de troepen ontscheept waren. Door den generaal de Failly is eene procla- g malie aan de Romeinen uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat de Fransche d troepen afgezonden zijn om den 11. Vader en den pauselijken troon tegen d de revolutionaire benden te verdedigen, en dat zij de personen en de wetten s der Romeinen in alles zullen eerbiedingen. b Onmiddellijk na het binnenrukken der Fransche troepen le Rome hebben de pauselijke troepen die stad verlatenom tegen Garibaldi op te rukken. De luit.-kolonel von Courten uit Wallisjirland heeft, om den Paus van zijne gehechtheid bewijs te geven, bij het Romeinsche leger als gemeen soldaat dienst genomen. Men heeft hem niet kunnen bewegen om zijn vroe- d geren rang bij dat leger weder in te nemen. Te Napels, Turijn, Genna en Livorno hebben in den laatslen tjjd revolutionaire demonstration plaats gehad. Omtrent de ontvlugting van Garibaldi van Caprera wordt o. a. het vol- gende medegedeeld. Op den 15dcn Oct. merkte hfl le midden van de biezen een klein vaartuigje op, waarvan de Italiaansche jagers zich in de moeras sen bedienen. Garibaldi bragt het naar de meest afgezonderde plek van het eiland, vast besloten om zijn leven in dezen notendop te wagen. Tegen e 6 ure des avonds, na de rigting van den wind met de grootste juistheid te hebben opgenomen, lusschcn het ondergaan der zon en het opkomen der maan, maakte hij gebruik van den ligien nevel, welke op dat uur over het water zweeft en roeide van wal. Garibaldi had drie uren noodig om Ma'd- dalena le bereiken waar zijne vriendendie sedert gerttimen tijd op mid delen tot zijne ontvlugting bedacht waren, hem met ongeduld wachtten. Te Maddalena was een wachtpost van karabiniers, welke men moest vermij den. Garibaldi en zijne vrienden besloten zich naar den kant van Sardinië te riglen. In de omstreken van Terrauuova aangekomen, verschafte men zich met groote moeite paarden en Garibaldi, niettegenstaande de vermoeije- nissen van den vorigen nacht, begaf zich onmiddellijk op weg, trok in zeventien uren het noordelijke gedeelte van Sardinië door en kwam den 18den des morgens te Porto Torres aan, waar hij zonder herkend te worden zich een vissehersvaartuig verschafte. Na een overtogt, welke twee dagen duurde kwamen Garibaldi en zijne vrienden te Torre di Vado bij Livorno aan. Van I daar begaf men zich in een ellendig voertuig naar Rosignano, waar een rijtuig met twee paarden werd gehuurd. Den volgenden dag telegrafeerde de brigadier van den wachtpost van Pontassieve aan het ministerie van bin- nenlandsche zaken, dat men Garibaldi op den weg van Pisa in een rijtuig had gezien. Men wilde daarvan le Florence niets gelooven. Eindelijk kwam Garibaldi in den nacht van 20 Oct. aan de poorten van Florence aan bij een vriend, die eene villa in de omstreken bewoont. PRIISiEN. BERLIJN 3 November. De regering heeft last gegeven tot het vervaardigen van een groot aan tal passagiers-wagens, op de spoorwegen aldaar bruikbaar. In tijd van vrede zullen deze wagens voor het gewoon verkeer van reizigers dienen terwijl zij in oorlogstijd, door eene kleine wijziging, als verplaatsbare hos pitalen voor gewonden kunnen worden gebruikt. Voorts zullen al de goe derenwagens zóó moeten worden ingerigtdat zij in tijd van nood kunnen dienen tot het vervoer van paarden, kanonnen en oorlogs-materieel. ENGBLA V I». LONDEN, 3 November. De heer von Benstdie zich met den keizer van Oostenrijk te Parijs bevindt, heeft een uitstapje naar deze hoofdstad gedaan. Bet parlement is tegen 19 Nov. bijeengeroepen. Er is een brief uit Abyssinië ontvangen vau den heer Rassam, den Engelschen gelastigde, die er door Theodorus gevangen wordt gehouden, dd. 7 September. Hij bevat geene klagten over mishandeling der Europe- sche gevangenen; omtrent de gesteldheid des lands deelt hij mede, dat de magt van Theodorus afnam en de opstand tegen hem veld won. Te Manchester zijn 5 Fenians ter dood veroordeeld. Nabij deze stad, te Highate, is weder een policie agent doodgeschoten. De houders van Venezuelaansche fondsen hebben zich bij de regering beklaagd dat zij door de regering van Venezuela in hunne regten werden verkort. De minister heeft deze klagten beaamd en verzekerd, dat bij aan den ministerraad de vraag ter beslissing zal overleggenof Engeland gewa penderhand moet handelen om die regten te handhaven. Hier te lande worden gcldeljjke bijdragen voor het onderhoud der pauselijke troepen ingezameld. Eene commissie van aanzienlijke katholieken heeft zich daarvoor gevormd. Daarop is van eene andere zijde liet denk beeld geopperd om ook giften voor de Garibaldianen en voor alle gewonde bestrijders van 's Pausen wereldlijke magt in le zamelen. De Times heeft zjjne medewerking aan deze inzameling geweigerd. Iu den dierentuin van Regentspark is een groote levende walrus ont vangen, waarvoor de som van 200 is betaald. Vroeger had men daar reeds een dergelijk dier ontvangen, doch hel was te jong en leefde slechts drie dagen. Te Cramlinglon, in Northumberland, heeft, naar men verneemt eene doorbraak in een steenkolenmijn plaats gehad op het oogenblik dat ongeveer 150 arbeiders in de mijn aan hel werk waren. Gelukkig is slechts een hunner omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 3 November. De Moniteur doet mededeeling van bel volgende schrijven van den heer de Moustieraan den Franschen zaakgelastigde te Florence. Toen koning Victor Emanuel op krachtdadige wijze den eerbied verkondigde, welke alle burgers verschuldigd zijn aan de internationale verbindtenissentoen hij verklaarde bereid te zijn de wanorde te onderdrukken, het gezag der regering en de onschendbaarheid der wetten te handhaven, had de koning bij ons de hoop doen ontstaan, dat het nieuwe ministerie, met vasten stap den weg betredende, welke liet was afgebakend, door het nemen van af doende maatregelen, alle revolutionaire woelingen zou ontmoedigen en de orde zoowel in morelen als materielen zin zou herstellen. Dergelijke staat kunde, zonder aarzeling gevolgd en vrij van omoorzigtige concession aan de hartstogt der partijen, welker bestrijding men zich ten doel had gesteld, moest leiden lol het onmiddellijke bedaren van de gedochte crisis, welke Italië beleeft; zij zou ons tegenover dat land hebben verplaatst in een toe stand, overeenstemmende met onze innige wenschen en aldus de wederkee- rige taak der beide gouvernementen hebben vergemakkelijkt. Hel was dan ook niet zonder eene pijnlijke verwondering, dat wij kennis namen van hel besluit der Italiaansche regering, om zekere punten van liet pauselijk gebied le bezetten. Wij willen thans niet in eene beoordeeling treden van de redenen, waarmede men tracht eene handelwijze te regtvaardigenzoo geheel strijdig met het volkenregt, maar willen zonder uitstel den indruk te kennen geven, welke hel besluit van het kabinet van Florence op ons heeft gemaakt. Binnen welken beperkten kring ook de tusschenkomst vau lialië in bet gebied van den H. Stoel zich moge bewegen, boe spoedig die ook moge eindigen en wel.ke ook de voorzorgen zijnwelke men daarbij zal trachten in acht le nemen, de Fransche regering, welke die tusschenkomst steeds heeft gelaakt en ontradenkan haar in geen enkel opzigl door zijne goedkeuring dekken. Indien de regering van koning Victor Emanuel van mecinng is, dat zij van ons eene stilzwijgende goedkeuring heeft te wach ten, dan is dit eene onderstelling, welke wij niet mogen aarzelen te be strijden en tevens le kennen te geven, met welk levendig en opregt leed wezen wij baar hebben zien afwijken van eene gedragslijn, welke naar ons gevoelen de eenige is, die met de belangen van Italië strookt. Men vestigt er de aandacht op dat bovenstaande depêche geene sommatie voor de Italiaansche regering bevat om op den gedanen stap terug te komen en bare troepen uit den Kerkelijkcn Slaat terug te ontbieden. Men heeft daarom nog hoop dal het niet lol eene breuk tussehen Frankrijk en Italië zal komen. La France zegt, dat de zending des heeren Lamarmora ten doel heeft om eene nieuwe poging te doen tol regtvaardiging van de handelwijze van de Italiaansche regering; het blad voegt er bij, dal de Fransche regering met de Italiaansche niet kan onderhandelen, tenzij op voorwaarde dat Italië zich niet bemoeit met de aangelegenheden der Romeinsche statenen geene gemeenschappelijke handeling onderneemt. Rome is op 30 October zonder tegenstand door de Fransche troepen bezet. Te Toulon wordt echter voortgegaan met het inschepen van troepen en paarden. Tegen gisteren, Allerzielen-da^was er eene manifestatie aangekon digd op het kerkhof Montutartreaau hel graf van den beroemden patriot Manin. Werkelijk was eene groote volksmenigte op het kerkhof bijeen. PARIJS, 4 November. In depêches uit Florence wordt gemeld, dat in verscheidene steden manifestatiën hebben plaats gehad ten gevolge der wei gering van de regering, om het plebiscit der Romeinsche bevolking aan te nemen. PARIJS, 4 November. Berigten van verschillende kanten geven regt om le verzekeren, dat de Fransche en pauselijke troepen heden ochtend Rome hebben verlaten, om 's namiddags Monte-Rotondo aan te tasten. Volgens de dagbladen melden verschillende particuliere depêches dat Garibaldi gisteren door de pauselijke troepen geslagen en naar Correse terug getrokken is, waar hij door de Italianen is ontwapend. De Italiaansche re gering zou het plan hebben Garibaldi op bet fort Palmcria te interneren. De Presse beweert dat de Fransche zaakgelastigde le Florence gisteren een ultimatum aan de Italiaansche regering zou overhandigen, waarin de ontruiming van het Romeinsch grondgebied door de Italianen vóór den 7d,n dezer 's avonds geëischt wordt. FLORENCE, 4 November. Gisteren heeft eene groote pauselijke krijgs- magt, voorzien van geschut, Garibaldi aangetast tussehen Tivoli'en Monte- Rotondo, en nadat het gevecht lang geduurd en hardnekkig was geweest, zoodat aan beide zijden vele dooden en gewonden waren gevallen was Garibaldi genoodzaakt terug te trekken, terwijl hij de gewonden medevoerde. Het wordt bevestigd, dat Garibaldi aangehouden werd toen hij op Ita liaanse!) grondgebied verscheen. Nicotera heeft Frosinone verlaten en is op Napelsch grondgebied gekomen. Acerbi heeft Viterbo verlaten, nadat bij aldaar eene gedwongen leening van 8000 kroonen bad uitgeschreven. De Garibaldianen keeren dagelijks uit den pauselijken staat naar Florence terng. PARIJS, 5 November. De Moniteur meldt het volgende: «Eergisteren (Zondag) hebben de pauselijken bij Ti vol i Garibaldiaansche benden ontmoet In hét hotel «Rijnland" op de Beestenmarkt alhier werd op Woensdagavond den 30slc" Oct. jl. door de Verecniging Harmonie eene tooneelvoorstelling gegeven, die alleszins als welgelukt mag beschouwd worden. Er werden twee stukjes van een bedrijf: Notaris en Fader en N". 33, het derde huis links, opgevoerd, en een looncelspel in twee bedrijven: De Kluizenaar en ze onmiddeljjk aangevallen. Na een zeer lievig gevecht werden de Ga ribaldianen uiteengedreven en op de vlugt gejaagd. Zij trokken af en lieten 3000 dooden, gekwelsen en gevangeneu op het slagveld. Aan Garibaldi is liet gelukt le ontsnappen en Terni te bereiken. De Italiaansche autoriteiten lieten hem met zijne twee zonen naar Florence brengen. Generaal Ricotti, bevelhebber van een Italiaansch legercorps, heeft op de grens 4000 Garibal dianen aangehouden en ontwapend, die eene poging hadden gedaan op Italiaansch grondgebied de wijk te nemen. INGEZONDEN.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2