BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag -fa November ób67J°. 332. De algemeene kerkeraad der Nederd. herv. gemeente alhier, ziende dat er bij de spoedig ophanden zijnde vacatnre voor ds. H. Fangman eerlang eene tweede zou kooien voor dr. van Gorkom, die de beroeping naar Am sterdam had aangenomen, besloot zich tol het classikaal bestuur te wenden met de vraag: hoe te handelen bij de aanstaande predikantsvacaturetol wier vervulling reeds handopening verleend was, en bij de eerstkomende aftre ding van ouderlingen en diakenen op 1 Januarij aanstaandein wier plaatsen tijdig voorzien moest worden, terwijl het onmogelijk was het kies-collegie vóór het begin van 1868 behoorlijk benoemd te krijgen? Het classikaal bestuur achtte het raadzaam die vraag tot het provinciaal kerkbestuur van Zttidholland te brengen en ontving ten antwoord, dal, zoolang een plaatse lijk kies-reglement nog niet goedgekeurd is en dus niet in werking kan treden, de vroegere toestand jure el fado blijft beslaan, zoodal de kerke raad van Leyden wat de beroeping van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakenen betreft, op gelijke wijze, als hij gewoon en ver- pligt was te doen, blijft handelen tot op den dag, waarop aan zjjn plaatse lijk reglement de goedkeuring zal zijn verleend. Het classikaal bestuur zond dat antwoord aan den algem. kerkeraad alhier, met de bijvoeging dat liet zich volkomen er mede vereenigde. Dientengevolge ging de kerkeraad verleden week over tot hel maken van een gros, en gisteren avond tot een twaalftal, waarop, bjj volstrekte meerderheid van stemmen, de volgende predikanten alphabetisch geplaatst zijn: A. S. Carpenlier Alting, te Dok- kum; H. Boonen, te Middelburg; J. van Doesburghte Zuidzijpe; S. Esse- nius Greeff, te Dordrecht; F. Haverschmidtte Schiedam; E. C. Juiigius, te ZierikzeeJ. Knappert, te Deventer; dr. J. A. Lamping, te Den Helder; B. C. J. Mosselmans, te Groningen; dr. A. J. Oort, te Schoonhoven; dr. L. H. Slotemakerte Arnhem; dr. J. M. Vorstman, te Enschedé. Vrijdag aanstaande den 8sten Nov. zal hieruit een zestal en een drietal gemaakt worden. Eergisteren werd alhier in de Evang. Luthersche kerk het 350-jarig bestaan der kerkhervorming pleglig gevierd. De feestviering werd geopend met het zingen van het Evang. Gez. 1 vs. 1 door de Leydsche Koraal-Ver- j eeniging onder leiding van den heer K, de Jong. Daarna betrad d8. Inckel den kansel en na een kort woord van dank aan Goddie het voorregt schonk dit feest te vieren, noodigde hij de gemeente uit het welbekende lied: »Wij loven no Opperheer" (Gez. 330 vs. 1) aan te heffen, waarna bet 7e vers door het koor gezongen werd. In zijne toespraak schetste d8. Inckel vol vuur Lulher als den man Gods, die het groote werk der hervor ming had begonnen en tot stand gebragt, het groote werk, dal met gouden letteren in de wereld-geschiedenis stond aangeteekend. Met hel Apostolisch woord voor oogen«gedeukt uw leeraren," wekte hij de gemeente op Luthers werk nimmer uit hel geheugen te verliezen. Zijne rede werd be sloten met een loflied aan Jezus, bij wijze van beurtzang, gezongen uit Gez. 12 vs. 3 en 5. Daarna verliet hij den kansel, om zijne plaats te doen innemen door zijnen ambtgenoot d8. Rümkedie. terwijl het orgel het «Hallelujah" van Handel deed hoorenhet preêkgestoelle beklom, terwijl hel koor als ter inleiding van diens toespraak het welbekende lied van Lulher: «een vaste burg is onze God" aanhief. Met warmte schetste de leeraaar, hoe de groote Hervormer het licht des Evangelies op nieuw in de kerk van Christus deed schijnen, die helaas! in den loop der eeuwen als in een nacht van ongeloof, bijgeloof en zonde verzonken lag. Met de woor den «outwaakl gij die slaapt, slaat op uil de doodenChristus zal over u lichten" wekte hij de talrijk opgekomen schaar tot vernieuwd christelijk leven op. Het koraalgezang: «hoe schoon licht ons de morgenster" besloot zijne rede en toen hij als uil aller naam een woord van dank aan God had gebragt, hief de gemeente van het reeds door het koor gezongen lied van 1 Lulher het bekende vers aan: Gods woord blijft eeuwiglijk in stand, De grond waarop wij bouwen! Nadat ten slotte door de Koraal-Vereeniging een danklied was gezongen, ingeleid door de welluidende toonen van het orgelwerd de godsdienstoefe ning met het uitspreken van den zegen besloten. Dank komt toe aan allen, die tot het welslagen dezer feestviering zooveel hebben bijgebragtallereerst aan den heer Godefroy, wiens bekend talent ook hier zoo duidelijk is ge bleken, en niet minder aan de Koraal-Vereeniging, die geloond heeft, hoe veel wij van haar bij voortdurende oefening te verwachten hebben. Het kerkgebouw kon de zadmgestroomde menigte niet bevatten en dat bij dit alles de orde geen oogenblik werd gestoord en alles den stempel eeuer waardige godsdienstoefening droeg is de gemeente grootendeels verschuldigd aan haren kerkeraaddie getoond heeft tol bevordering der goede zaak tjjd noch moeite te hebben gespaard. Door de beide Christ, afgescheiden gemeenten alhier en de Vereeniging voor Christelijke belangen (Zaal Noordeinde) werd eergisteren hel zevende halve eeuwfeest der kerkhervorming mede herdacht. Bij de Ned. herv. ge meente zal dit morgen bij de gewone godsdienstoefening plaats hebben. Te Boskoop heeft de aanbesteding plaats gehad eener nieuwe r. k. 1 kerk en pastorij; aannemer is geworden de heer A. Mons, te Berkel, voor 39297. De heer I. Prins, de oudste der dienstdoende predikanten bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, hoopt op den 7deD November aanst. een hoogst gedenkwaardigen feestdag te vieren. Op dien dag zal hij gedurende 65 jaren onafgebroken als leeraar in de Ned. herv. kerk werkzaam zijn ge weest. Op 7 Nov. 1802 werd hij als predikant te Ede bevestigd. Te Hilversum heeft gisteren de heer P. van Wijk, pastoor der ge- j meenle van de bisschoppelijke klerezij, zijn 60-jarig priesterschap herdacht. De door de Tijd verzamelde bijdragen voor het pauselijke leger bedra gen tot heden /13,629.84j. Uit Ueenvliet meldt men dd. 30 October aan de N. R. C.: Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dal gisteren bij de Maas onder deze ge meente door den sjouwerman L. van Kampen is opgevischt eene flesch in ongeschonden staat, inhoudende een briefje, waaruit bleek, dat die op den 44cn Mei jl. van het driemastschip met stoomvermogen 's Gravenhage in de Noordzee was over boord geworpen, alsmede dat het schip eet! lek beko men had en in de eerste haven moest repareren. Die flesch heeft dus 5 maanden en 25 dagen in het water rondgedreven. Door den gemeenteraad van Amsterdam is met 19 tegen 15 stemmen besloten eene geldleening aan te gaan van ƒ1,300,000, hoofdzakelijk ten behoeve van openbare werken. Een voorstelom de op de begrooting voor onderwijs uitgetrokken som van ƒ370,000 met ƒ100,000 te verminderen, werd met 29 tegen 6 sietnmen verworpen. Naar men uit Zutphen meldt zou te Ruurlo een moord gepleegd zjjn, door eene moeder op haar kind van acht maanden. De justitie had zich onmiddellijk naar de plaats begeven en deed onderzoek. Nabij Assen, op het Aardscheveldwerd dezer dagen een schot gelost door een venster van de woning van H. Kremer, terwijl deze met zijn ge zin aan tafel zat. llet is aan de policie gelukt den dadermede aldaar woonachtig, aan te houden. Den 28steo October is de gewone zitting der stenden van Luxemburg, in den naam van den koning-groothertog, door den prins-stedehouder ge opend. Z. K. H. zeide in zijne rede, dat de ontruiming der vesting Luxem burg in volkomene orde had plaats gehad; dat, zoo ver Luxemburg betrek kingen met buitenlandsche mogendheden hielddeze van vriendschappelijken aard waren; dat de belangen van het koningrijk der Nederlanden en die van Luxemburg niet meer door dezelfde diplomatieke gelastigden werden vertegenwoordigd; dat er een plan tot slechting der vestingwerken van Luxemburg was gemaakt en aan de stenden zou worden voorgelegd, welks uitvoering in dit saizoen zon kunnen worden aangevangen; en dal de ont binding van den Duitschen bond en het verdrag van Londen de herziening der constitutie noodzakelijk hadden gemaakt. Het eiland St. Martin is op 29 Julij door een orkaan geteisterd, waardoor belangrjjke schade aan gebouwen en te veld staande gewassen is toegebragt. Door den gouverneur van Guadeloupe is aan den Nederl. ge zagvoerder op St. Martin 1000 frs. gezonden, ten behoeve van hen die ver liezen hebben geleden. Te Curasao worden voor dat doel giften ingezameld. 'sGRAVENHAGE, 2 November. Tot burgemeester der gemeente Doornspijk is benoemd de heer H. W. Greven, en lot burgemeester der gemeente Sl. Oedenrode de heer C. C. L. van Vessem. Tot kantonregter te Apeldoorn is benoemd de heer mr. W. L. F. C, ridder van Rappard, thans regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Arnhem, en aan den heer H. van Wijk is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Woerden. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. H. W. Weytlandt, van het ie™. Oost-Indische cavalerie, over te plaatsen bij het wapen der cavalerie van het leger hier te lande; en den 2d™ luit- A. Uyt den-Bogaard, van het 4de reg. huzaren, over te plaatsen bij het reg. Oost-Indische cavalerie; bij het personeel van de militaire veterinaire dienst te benoemen tol paarden arts 3de kl.bij het 2de reg. huzarenden veearts A. Overboschen bij het 3de reg. huzaren den veearts J. B. H. Moubis. Tengevolge van eene wijziging in de terugreis van de koningin, zal II. M. en Z. K. H. prins Alexander eerst morgen avond alhier aankomen. Z. K. H. prins Fredertk is heden middag van zijne buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. Omtrent den ziektetoestand van den minister van justitie verneemt men dat de nacht van gisteren op heden minder rustig was en dat de toe stand dezelfde blijft. Gisteren vierde de heer G. L. T. Becker, commies bij de administratie voor de zaken der herv. eeredienst, zijn 50-jarig amblsjubilé, bij welke ge legenheid hij treffende blijken van belangstelling ontving. Z. E. de minister van financiën deelde hem mede dat Z. M. de koning hem benoemd had tot ridder der orde van de Eikenkroon. Heden middag kwam alhier aan het 4ie regiment huzaren uit Zut phen onder bevel van den kolonel j'hr Boreel de Mauregnault. Het regi ment werd verwelkomd door den generaal-majoor van Wickevoort Crom- roelin. die het met andere hoofdofficieren was tegemoet gereden. Vervol gens werd het regiment, voorafgegaan door de muziek van het reg. grena diers en jagers, naar de kazerne geleid. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN, 31 October. In Augustus jl. zijn door den gouverneur-generaal der Britsche kolonie Pinang, met goedvinden der regering van Britsch-Indië, twee oorlogssche pen naar de Nikobar-eilanden (in de golf van Bengalen) gezonden met last om er de inlanders te straffen voor het plunderen van verscheiden handels vaartuigen en om eenige Europesche vrouwen en kiuderendie er door de inlanders gevangen genomen waren te bevrijden. Blijkens een verslag, thans bij de regering ontvangen, is die expeditie, na twee dorpen in de asch gelegd te hebben, teruggekeerd zonder de Eu ropesche gevangenen; deze waren deels vermoord en deels buiten het bereik der Engelschen gebragt geworden. De gouverneur van Pinang stelt voor op die eilanden de Britsche vlag te hijschen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 9