dendie even als wij belang er bij hebben om de beginselen van orde en vastheid in Europa te handhaven. Wij twijfelen niet of zij zullen, met bet opregte verlangen om eene goede oplossing te vindenwillen treden in eene behandeling van vraagstukkenwaarbjj voor een zoo groot gedeelte van hare onderdanen de gewigtigsle zedelijke en godsdienstige belangen betrok ken zijn. De Moniteur meldt dat de Fransche vloot den 28i,en October 's avonds in hel gezigt van Civita-Vecchia is aangekomen. Op dat tijdstip was Rome rustig, en waren daar de voorzorgsmaatregelen genomen, door de omstan digheden vereischt, om een aanval af te wercu. Garibaldi bevond zich nog op eenige mijlen van die stad. Te Florence heerschte hij voortduring eene kalme stemming onder de bevolking, en aan de manifestation zonder bedui- denisdie te Turijn en Napels gedaan waren, kwam een einde, doordien de zamengeschoolde menigte uiteenging zonder dat ongeregeldheden voorvie len. Thans, aldus gaat de Moniteur voort, nu dc Fransche vlag op de muren van Civita-Vecchia wappert en de Fransche troepen tegenover de revolutionnaire benden staan, die in den Pauselijken Staat gevallen zijn, zou het bijna overbodig wezen te doen opmerken dat alle briefwisseling met die benden of met hare aanvoerders, alle aanmoediging, alle bijstand, die bun zou kunnen verleend worden door middel van geldelijke bijdrage of op eenige andere wijze, zou zijn een feit evenzeer in strijd met de bepalingen der strafwetten als met de gevoelens van eerlijkheid en liefde voor het land. De regering rekent op de vaderlandsliefde van alle organen der druk persvan welke kleur ook, en hoopt dat zij niet zal noodig hebben de gestrengheid der wetten in te roepen. De ltaliaansche generaal Lamarmora is hier aangekomen. Volgens de Patrie, heeft hij in last om eene aansluiting van het ltaliaansche leger aan de Fransche expeditie bij den keizer voor te slaan. La France meldt, dat de reeds naar Civita Vecchia ingescheepte troe pen 3700 man bedragen en die, welke in twee zendingen volgen, eene ge- hcele divisie onder generaal Polier vormenter sterkte van 10000 man. Genoemd blad zegt dat de commissie voor de tentoonstelling een voorstel van den lieer Rouher tot verlenging der tentoonstelling met een termijn van eene maand in overweging heeft genomen. De uitslag was nog niet bekend. Onder de giften voor het pauselijke leger, waarvan in de dagbladen melding wordt gemaakt, behoort eene, bij de Gazette du Midi ingekomen, gift van den graaf en de gravin de Sabran, van 40000 fr. Bij de drie voor naamste Parjjsche clericale organen l'UniversIe Monde en V Union) is reeds voor een bedrag van nagenoeg 336,000 fr.en bij de deparmentale bladen voor ongeveer 300,000 fr. ingekomen. De katholieke dagbladen deelen niet in de tevredenheid der ministeriëlen over de proclamatie van koning Victor Emanuel en van zijne nieuwe minis ters. De Monde doet opmerken dat zij voornitzigt geeft op een vergelijk strekkende om het Romeinsche vraagstuk op te lossen overeenkomstig het besluit des parlemenls, dal is het besluit waarbij Rome tot hoofdstad van Italië is verklaard. De Gazette de France zegt dat de proclamatie, enkel het geestelijke oppergezag van den Paus in bescherming nemende, zijne wereldlijke souvereiniteit schijnt te veroordeelen. De Union leest in de proclamatie, dat in de raadsvergaderingen van koning Victor Emanuel het doemvonnis over de wereldlijke magt van den U. Stoel is geveld. Naar het oordeel van die bladen is het gevaar voor den Paus en voor Rome nog geenszins geweken. De bisschop van Orleans, mgr. Dupanloup, heeft de geestelijken van zijne dioecese uitgenoodigd tot openlijke gebeden voor den Paus en voor het Fransche leger. Een edelaardig besluit, zegt de bisschop, heeft onze dappere soldalen naar Rome doen vertrekken. God geve dat zij tijdig aan komen om uiterst zware ongelukken te verhoeden en om met den H. Stoel Frankrijks eer en Europa's vrede te redden. De Chinesche regering heeft in Frankrjjk acht stoom-kanoueerboo- ten besteld, die, met ver dragend geschut gewapend, dienen moeten tot uitroejjing der zeerooverij. Volgens te Konslantinopel ontvangen berigten van den grootvizier Ali- Pacba, rekent deze niet op eenen goeden uitslag zijner verzoenende pogin gen op Candia, en geeft hij als zijn gevoelen te kennen dat het na den afloop van den wapenstilstand noodig zal zijn den oorlog te hervatten en door te zetten, tot dat het gezag des Sultans geheel hersteld zal zijn. ITALIË. Naar men uit Florence meldt ontbrak het aldaar aan stellige berigten omtrent de bewegingen der Garibaldianen in de pauselijke staten. Volgens de laatst ontvangen berigten stond Garibaldi nabij Rome. De ligting van 1841 is thans ook onder de wapenen geroepen. Die van 1842 was reeds vroeger opgeroepen. De gematigde dagbladen keuren de zamenstelling van het nieuw mi nisterie goed en beschouwen het als regt hebbende op de ondersteuning der natie in dc tegenwoordige crisis De democratische organen zijn hevig tegen liet kabinet. Met den verkoop van geestelijke goederen gaat het in geheel Italië gunstig. De betaalde prgzen overtreffen verre de officiële raming. 1'KIIISiEN. BERLIJN 29 October. Uit Thuringen meldt men, dal de hertog van Saksen-Meiningenzoo wel met hel oog op de geographische ligging als op de armoede van zijn her togdom, hel beheer van zijn landje, even als dit met Waldeck het geval was, aan Pruissen wil opdragen. Te Munchen is de staat van zaken zeer gespannen. De vorst van Ilo- henlohe is onverrigler zake uit Berlijn teruggekeerd. De koning is in de hoofdstad gekomen, vermoedelijk om zijnen persoonlijken invloed op delfden van de eerste kamer te doer, gelden. Van alle kanten komen voortdurend deputatiën aanom op de aanneming van het verdrag aan te dringen, liet is nog onzeker welk besluit de eerste kamer thans zal nemen. In Oostenrijk is de oogst, in tegenstelling met westelijk Europa, zoo gunstig uitgevallen, dat men berekent dat de waarde der dit jaar uitgevoerde granen en meel minstens 150 millioeti guldens zal bedragen. Het huwelijk lusschen Z. M. George 1, koning der Grieken, en de grootvorstin Olga Konstantinowna is den 27stcn dezer te Petersburg voltrok ken. De koning en de koningin zullen eerstdaags de reis naar Athene aannemen. IPcr TeScgraaf. PARIJS, 30 October. De Presse zegt: Ten gevolge der tijdsomstandig heden is door den keizer van het vertrek naar Compiègne afgezien. Volgens de Liberte' zou Oostenrijk toestemmen om deel te nemen aan eene confe rentie lol behandeling der Romeinsche quaeslie; de Paus, Engeland, Pruis sen en Rusland zouden hebben geweigerd. MUNCHEN, 30 October. De commissie uit de kamer van afgevaardigden heeft met eenparige stemmen de leden aangeraden, om te volharden in de onvoorwaardelijke aanneming van het tolverbonds-tractaatdaar zij van meening is, dat Pruissen de belangen van Beijeren niet zal benadeelen. De koning staat er op, dat het verdrag zal worden aangenomen. De alhier aanwezige deputatiën rigtten thans adressen tot den koning. PARIJS, 30 October. Op voorstel van der. minister Rouher heeft de keizerlijke commissie beslistdat de tentoonstelling geopend zal bljjven tot aan staanden Zondagop welken dag zij bepaald zal gesloten worden. De btii- tenlandsche commissarissen hebben hiermede genoegen genomen onder beding dat de ontvangsten in deze drie dagen zullen komen ten goede van de Parijsche armen. Van 31 October af znllen de verkochte voorwerpen gele verd kunnen worden. FLORENCE, 29 October. De ltaliaansche troepen hebben bevel ontvan gen de grenzen over te trekken. Generaal Riccolti zal Garibaldi som meren om de wapens neder te leggen. FLORENCE, 30 October. De Gazz. di Firenze meldt: »De koning beeft aan dc troepen bevel gegeven de grenzen over te trekken. De troepen begeven zich onmiddellijk naar Civita Casteliana, Orte, Acqnapendente en Frosinone." De liiforma berigtdat Garibaldi gisteren zijn hoofdkwartier te Casino St. Colombo had, en dat zijne voorposten op 2£ mijl van Rome stonden. FLORENCE, 31 October. Het ltaliaansche leger overschrijdt de grenzen van den pauseiijken staat, met toestemming van Frankrijk. De September- convcntic zal onmiddellijk worden gewijzigd. AC.) JSurgcrit jffe j^tatiö. Tan 34 tot en neet 30 October 1837. BEVALLEN M. Binnendijk geb. Capteyn D. D. tweel. A. 11. de Bink geb. VlielandZ. M. C. Cornelissegeb. van der Linden D. J. C. van Val - deren geb. Vinkestein Z. M. de Heydergeb. Persoon 1). D. tweel. ill. Kouwenberg geb. Gèlton Z. A. 51. Brands geb. BroekveldZ. lil. C. de Jong, geb. DuykersD M. II. de Vos geb. Hamerling, 1). C. G. van Evert, geb. Rolscheid Z. A. M. Flippogeb. KehlD. M. C. de Vink geb. Beun Z. C. van Leeuwen geb. VermunnichtI). A. E. S. Trago.geb. Kres. D. C Schouten geb. Dreef, Z. A. Pandergeb. MarksZ. L. Wiethoff, geb. Opbroek, l). F. II. Steiger, geb. van der Kamp, Z. C. E. Tiouw, geb. Tie- rolfZ VV. IJzerman geb. van [lelden, Z. C. Leemans, geb. Lacourt, Z. J. van Bcukering geb. Dreef, Z. E. A. Burgemeisler, geb. van der Fcen Z. A Kost, geb. ldema, Z. J. 11. Carree, geb. Spannemaker. D. M. Kanbier, geb. van Duuren Z. E. C. Flippo, geb. Segaar, D. C. Walekamp, geb. Greven. D. P. C. Wassenaar, geb. Ju D. E. van den Heuvel,geb. van Went, D. J. Kruitgeb. Bink, Z. Z. tweel. S. Briejer, geb. Augustijn D H. Diepenbach geb. Christiaanse, Z. S. in 't Hol ,geb. van BerkelZ. J. M. Bots geb. Blommesteyn Z C. Slewegeb. ZandvlietD. GEHUWD: J. Turcnhoutjm. en J. van der Reydenjd. C. van Eyk, jm. en M. van Dam jd. P. J. Dille, jm. en J. E. Timmermans, jd. J. L. Laport, jm. en M. van der Linden jd. ill. van Dijk jm. en A. M. van der Voortjd. L. D. van Vugt, jm. en J. M de Najer jd. J. Goejee, jm. en J. Jongbloed jd. OVERLEDEN L. Wallaart, D.3 d. 11. F. Lempers Z.4 ro. J. Boer lage 68 j. C. van Slraaten Z.3 j. en 10 m. B. A. van Zelrn 22 j. D. Zaalberg, Z.14 d. A. Loeber, geb. Net, ruim50j. S. van EvertZ. ld. J. J. F. Groen 29 j. G de Groot59j. J. Kwestrowed. L. Klink hamer 71 j. H. Slok64 j. P. C. Rodenburg Z.5 j. en 9 m. J. G. Wa- reman, geb. Hess, 67 j. C. G. van Evert, geb. Rotscheid, 35j. A. C. M. Oudshoorn D.2 m. In de opgave van overledenen in de vorige week stond abusivelijk J. Ensink, wed. J.J.Landa, hetgeen moet zijn J. Latidageb. Ensink. '<ÏC-Tle Staais-lioterlj. Trekking der Pij/de Klasse. 6dc Trekking. N°. 19097 een prijs van ƒ1500. Nos. 721, 5119, 6837, 12474 en 18443 ieder een prjjs van j 1000. 7de N°. 17722 een prijs van ƒ100,000 (gevallen in de collecte van mr. C. A. de Vassy, Breedestraat alhier). N°s. 4014, 8895 en 16764 ieder een prijs van ƒ1000. ADVERTENTIES. Heden overleed ons jongste Kindje. Leyden, 29 October 1867. M. P. OUDSIIOORN. J. M. OUDSIIOORN, Schretlen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen hij hel overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader den Heer C. NARF.T OL1P11ANT, betuigen wij bij deze onzen welinecuenden dank. Wed NARET OLIPHANT, geb. Karpesteyn. Leyden, 29 October 1867. C. A. G. OLIPilANT. Zij die iets te vorderen hebben van of scholdis zijn aan de nalatenschap van wijlen den Heer JACOB VAN LEEUWEN, gewoond hebbende te Leyden en aldaar op den 19dcn October 1867 overleden worden verzocht daarvan, vóór of op den 8slen November 1867 opgave of DeSaling te doen ten kantore van den Notaris J. 51. E. HERCKSEN aan den Apothe- kersdijkte Leyden.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3