COURANT. VRIJDAG 1 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 26 blad 45) der Handelingen jl van den Gemeenteraad. BI.WENLAMISCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 31 October. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad is tot lid in het col- legie van gecommitteerden lot dc administratie der vereenigde gast- en le prooshuizen benoemd de lieer mr. J. 1'. Buys, die verklaarde de benoeming in overweging te zullen nemen. Een voorstel van bh, curatoren onzer hoo- gesciiooltot gedeeltelijke demping van de Binnenveslgracht bij de voorma lige Rijnsburgsche poortwerdovereenkomstig het rapport van burg. en weth., met 12 tegen 7 stemmen aangenomen; door de commissie van fabri cage was voorgesteld zich met dal voorstel slechts onder de door haar ge stelde voorwaarden te vereenigen. De voordragl tot het houden eener we- kelijksche kaasmarkt werd met algemeene stemmen aangenomendie markt zal des Dingsdags worden gehouden. Voorts werd nog het voorstel lot in trekking der verordening op de plaatselijke directe belasting, te heffen van hen die bij anderen inwonen, vastgesteld 19 Sept. jl.met 17 tegen 2 stemmen aangenomen. - Ingekomen is een adres van den lieer J. I. de Vink, leeraar in het handteekenen aan dc hoogerc burgerschool, tot verhooging zijner jaarwedde, en een adres van hh. officieren der dd. schutterij, betreffende het muziek corps. Van de alhier in bezetting liggende veld-artillerie is heden eenc batterij naar 's IIage vertrokken onder bevel van den kapitein W. van Limburg Stirum. D5. J. Holster; pred. bij de Christ, afgescheiden gemeente (Heeren gracht) alhier, maakte Zondag 11. aan zjjne gemeente bekend dat hij voor een beroep naar Axel en Zaamslagin Zeelandhad bedankt. De Staatscourant bevat eene Ijjst van nalatenschappen, afkomstig van manschappenbehoord hebbende lot de landmagt in Ned.-Indiewaarvan de saldo's door de regthebbenden bjj het dep. van oorlog kunnen opgevraagd worden. Daarop komen voor die van Johannes Mets, ten bedrage van ƒ14.99, en van Petrus Joannes Spoormanten bedrage van ƒ16.37, die beide alhier geboren zijn en gewoond hebben. De Staatscourant bevat het verslag der commissie belast met het af nemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zuidholland, in het jaar 1867. Van de 27 candidaten die liet volledig examen aflegden waren er 18 leerlingen van hoogere burgerscholen in Zuidholland2 die liet onderwijs aan de polytechnische school genoten en 7 kweekelingcn van den vroegeren voorbereidenden cursus der polytechnische schoolvan welke dc meesten na de opheffing van dien cursus de lessen der laatstgenoemde inrigting volgden en 2 gedurende ecnigc maanden van de lessen eener hoo gere burgerschool gebruik hadden gemaakt. Van de 27 geSxamineerden zijn er 16 toegelaten, waarvan 13 leerlingen van hoogere burgerscholen waren. De minister van binnchl. zaken heeft liet verbod tot liet houden van markten en openbare verkoopingeit van rundvee ook opgeheven voor dé ge meenten Sommelsdijk en Oiid-Beijcrlandlegen 1 Nov. aanst. In de week van 20 lot 26 October hebben zich geene gevallen van vee-lyphus in het rflk voorgedaan. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is aan ds. F. C. Hinlo- pen, pred. te Haarlem, eervol emeritaat verleend. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Goudriaan is door Wijlen F. den Dikke, in leven landbouwer aldaar, gelegateerd een certificaat groot ƒ1000 2) pCt. N. W. S. Twee voorstanders van de Maatschappij van Weldadigheid hebben zich verbonden tot eene jaarlijksche contributie van 75 ieder, ten behoeve van deze inrigling, onder voorwaarde dat van deze bijdragen 60 zal strekken, om in voorkomende gevallen twee huisgezinnen, die ten gevolge van de ontoereikende fondsen der afdeeling, welke hen plaatste, de koloniën zou den moeten verlaten, het verbljjf aldaar te verzekeren. Hoewel nog dagelijks zeer vele opgaven omtrent de uitkómst der in bet geheele rjjk gehouden collecte ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid worden ontvangen, wordt echter medegedeeld, dat tot heden opgaaf van het gecollecteerde bedrag is ingezonden door 35 afdeelingsbestu- ren37 correspondenten, 457 gemeentebesturen, dus in het geheel van 529 gemeenten; terwijl de opbrengst van 156 kerkelijke collecten bekend is. Een en ander wjjst een totaalcijfer aan van 34,882.32(. Wjj vernemen dat nir. E. Posno, de advokaat der thans door deli hoogen raad wegens brandstichting veroordeelde vrouw van den Bosch en Mooyeen adres aan den koning heeft gerigt met verzoek aan beiden vol komen gratie te verleenen. Zjjn wij wel onderrigt, dan wordt in dit adres ook geprotesteerd tegen de wijze, waarop de hooge raad in deze regt heeft gedaan, Volgens een gerucht zou in de kamer het gebeurde te Velzen tot eene interpellatie aanleiding geven. ArnhC.) Eergisteren avond werd te Rotterdamten huize van den lapper P. J. A. van Ntiys, op den hoek van de Groote Draaisteeg en de Boompjes, eene niet onbelangrijke som geld ontvreemd. Op een oogenblik dat er niemand zich in het voorhuis of de tapperij bevond, schjjot een persoon te zijn bin nengeslopen die zich van het geldin een zak voorhanden in een ongeslo ten kastje achter de toonbank, ongezien heeft meester gemaakt. De policie, hiervan onderrigt, stelde onmiddellijk een onderzoek in het werk, en het mogt haar gelukken den zak met p. m. ƒ300, verstopt op het dek van een vaartuig, liggende in de Boompjes, te vinden en in beslag te nemen, ter wijl voorts de vermoedelijke dader, als waker op dat vaartuig geplaatst, is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten aan den hoogleeraar Boot eene vergoeding van ƒ400 en aan den hoogleeraar Land eene van ƒ200 toe te kennen, voor de collegies in de Latjjnsche en Griekschc letteren en logica, door hen te geven aan de studenten der nieuwe geneeskundige school die daarvan tot het verkrijgen van een akadcmischen graad wcnschen gebruik te maken. Ook is aangenomen het voorstel om aan den hoogleeraar Voor helm Schneetoogt de betrekking van leeraar in de psychiatrie en nenropa- thologie op te dragentegen een salaris van 1200. Te Rumpt is Maandag avond brand ontstaan bjj de wed. K.die zdo lievig toenam dat binnen twee uren 8 huizen, bewoond door 10 gezinnen, en 3 kapitale hooibergen en eenige kleine hooimijten in de ascli lagen. Te Leeuwardeu vierde eergisteren een adelijk echtpaar zijne gouden bruiloft. De armen van alle gezindiende verpleegden in alle liefdadige gestichten en nog veel meer behoefligen zijn door de echtelieden rijkelijk bedacht en vierden op hunne kosten overal feest. Men schat de uitgereikte giften op verscheidene duizenden guldens. Zondag middag werd te Maastricht een stoute diefstal gepleegd. Eene geldswaarde van circa 8000 fr.door den heer M. Berger te Vènlo per staatsspoor verzonden en aldaar aangebragt, werd door éen kantoorbediende der firma Bonhomme en Zoon in ontvangst genomen en op een hunner wa gens geladen hij had de onvoorzigtigheid van zich voor eenige oogenblik- ken van het voertuig te verwijderenwelken korten tijd een behendige dief zich ten nutte heeft gemaaktom genoemde som te ontvreemden. Het ge- stolenc bestaat uit 6500 franken in goud, 16 Engelsche sovereigns, 19 tien guldenstukken, 1 gouden rjjdcr en 10 Russische coupons, eik van ƒ63. Men is volgens gerucht den dief reeds op het spoor. In dc gasfabriek ter genoemde plaatse waren gisteren vijf werklieden bezig met het brengen van eene pijp in een pul. Dit voorwerp was voor hen te zwaar, zoodat twee der werklieden door de slingering in de put werden geworpen. Op het hulpgeroep schoot men terstond loe, maar men slaagde er niet in hen levend te redden. Men bragt slechts twee lijken naar boveii. Blijkens liet voorloopig verslag van de afdeelingen der tweede kamer over hoofdst. 1 dér staatsbegróoiing voör 1868, werd in al de afdeelingen de vraag op den voorgrond gesteld of het tegenwoordig kabinei aan zijn eigen programma, aan zjjne eigene roeping, voldaan liad. Dat bewind, zeide men, heeft herhaaldelijk verklaard, dat het was Opgetreden om het koloniale vraagstuk, zoo mogelijk, tot eene bevredigende oplossing te bren gen, en zelfs de regeling van dat vraagstuk als de eeiiigè, als de leidende gedachte bij de vorming van het kabinet voorgesteld. Het heeft tevens te kennen gegevendat het optrad om de bestaande bezWareii met opzigt tot het openbaar lager onderwijs uit den weg te ruimen. AVanneer men die Uitdrukkelijke verklaringen vergeleek met hetgeen in de laatste zéstien maan den daarop gevolgd is, kon men tot geene andere slotsom komen, dan dat het kabinet zijne tweeledige roeping ter zijde gesteld of geheel uit het oog verloren heeft. Wat Indië betreft, was de vraag, of men op onderscheidene punten, die dringend regeling vorderen, eeh voorstel tot wettelijke regeling te wachten had. Enkel zoodanige regeling kon een einde maken aan de thans bestaande onzekerheid omtrent de voor het Indisch beheer te volgen beginselen, die voor alle belangen zoo blijkbaar nadeelig is. Thans, nu het er op aankwam, om wat door het kabinet werkeljjk verfigt is, te toetsen aan het voornitgezet programmakon men niet anders dan erkennen dat het kabinetin plaats van hljjken te geven dat het de bedoelde wettelijke regeling wilde, juist het tegendeel had getoond. Hel had een minister van koloniün in zijn midden opgenomen, die zich niet homogeen scheen te ver klaren met datgene wat de hoofdgedachte van het bewind moest zijn. Hij had zich, wat dc indiening der wet wegens de woeste gronden betr'cft, achter een nader te houden onderzoek verscholen; welk onderzoek, na al wat over deze zaak is voorgevallen, noodeloos moest worden geacht en in allen gevalle geen invloed kon oefenen op de vast te stellen wet. Deze

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1