Te Edinburg is aan den heer Disraeli een feestmaal aangebodeni waaraan ruim 1300 personen deel namen. De heer Disraeli heeft bij die gelegenheid eene rede gehouden over parlementaire hervormingdie bijna drie uren duurde. Naar men uit Alexandrië meldt zijn aldaar voor de Abyssinische expe ditie reeds 2500 muildieren bfjeengebragt. De jongste berigten uit Dublin vermelden weder eene gewelddadigheid die waarschijnlijk aan de Fenians toe te schrijven is. In den nacht lus- schen 30 en 31 October zijn er twee policie-agenten dood op hunnen wacht post gevonden; beiden waren door eenen kogel in het hart getroffen. In deze hoofdstad neemt de armoede op onrustbarende wijze toe. In September 1865 werden gemiddeld per week 117,172 armen in de daartoe bestemde gebouwen en 719,589 buitendien ondersteund; in 1866 bedroeg dit aantal 120,955 en 717,553, terwijl in die maand van dit jaar 129,838 per sonen in en 743,977 builen de werkhuizen werden verzorgd. Waarschijn lijk moet ten deele hiervan de oorzaak gezocht worden in het feit, dat de prijzen van de granen gemiddeld 50 pCt. zijn gestegen. Men is beducht voor den naderenden winter, te meer daar niet alleen de granen, maar schier alle levensmiddelen aanzienlijk in prijs zijn gestegen. t'KANHR S.8 h PARIJS, 31 October. De Moniteur deelt het volgende mede: Volgens de laatste berigten uit Rome, van den 29s,eDheersclne bij de bevolking dier stad levendige blijd schap ten gevolge der tijding van de aankomst der Fransche expeditie te Civita-Vecchia. Sedert twee dagen waren de benden van Garibaldi op eenen dagmarsch afstands van Rome gelegerd, maar niet nader bij die stad ge komen. De reden van deze onbeweeglijkheid was onbekend. De krijgstoerustingen blijven aanhouden. De divisie van het leger van Parjjs, onder bevel van den generaal Picard, heeft last gekregen zich gereed te houden, ten einde op het eerste teeken te kunnen vertrekken. Sedert eenige dagen krijgen de soldaten geen verlof voor langer dan 24 uren. Men wil weten dat het bevel tot vertrek naar Italië, aan de troepen te Toulon in den nacht gezonden, uitgegaan is van den keizer zeiven, zonder zijne ministers te raadplegen. Den volgenden ochtend ontvingen de minis ters eenvoudig kennis van hetgeen de keizer gedaan had. De maarschalk Piiel was over die handelwijze gebelgd, en bood zijn ontslag aan, dat ech ter niet werd aangenomen. Meti is nog altijd verlangend te weten hoe het bezetten van een deel van den Kerkdijken Slaat door de Italiaansche troepen door de regeering zal opgenomen worden. Dat zij er in zou toegestemd hebben is naar de laatstelijk uit Florence ontvangen officiële verklaring moeijelijk aan te ne men. Ret verblijf van generaal Lamarmora alhier staat ongetwijfeld in verband met deze quaestie. De keizer moet zeer neerslagtig zijn. Door de Patrie en enkele andere bladen is betoogd dat het binnen rukken der Italiaansche troepen in den Kerknlijke Staat eene abnormale gesteldheid van zaken teweeg bragt en gevaarlijk was voor het behoud van den vrede. Deze meening is van regeringswege terstond tegengesproken. De inzameling van geldelijke bijdragen voor het onderhoud van het pauselijke leger heeft hier te lande, naar verzekerd wordt, reeds 1,200,000 fr. opgebragt. Naar men zegt heeft de civiele lijst een achterstand van 4 millioen, een gevolg van de talrjjke bezoeken van sonvereinen, die de keizer in den loop van dit jaar ontvangen heeft. ITALIË. liet officiële blad bevat de volgende verklaring der regering betreffende het binnenrukken der Italiaansche troepen op pauseljjk gebied: Onze troe pen zjjn gisteren de pauselijke grenzen overgetrokken. Het besef van de na tionale waardigheid en van den pligt de beginselen van orde en vrijheid te beschermen, heeft gebiedend dit besluit geëischt. Het September-verdrag verpligt de twee contractanten in gelijke mate en legt aan beide dezelfde I verpligtingen op. 's Konings regering kon zich aan die verpliglingen niet onttrekken, en dien ten gevolge hoopt zij dat de Fransche regering in dat besluit het bewijs zal zien van de standvastigheid en de eerlijkheid van het Italiaanse!) bewind en van zijne opregte begeerte om al het mogelijke te doen lot het uit den weg ruimen der moeijelijkheden. De keizerlijke rege ring weet dat waar de Italiaansche vlag wappert orde heerscht en al de groole beginselen in acht genomen worden. Met een geestdrift, die boven alle verdenking verheven is, ontvangt de bevolking onze troepen, die ge zonden zijn niet om een burgeroorlog te voeren of om betreurenswaarde onheilen te doen ontstaan', maar om hulde te brengen aan de beginselen die de oorsprong waren van onze wedergeboorte en het hoofdbestanddeel uit maken van onze nationale overlevering. De bevolkingen zijn alzoo van oor deel dat de tegenwoordigheid onzer troepen een waarborg is voor de nale ving dezer beginselen, en dat, terwijl hare regten en hare vrijheid beschermd bljjven, het vraagstuk var. hare lotsbestemming ongeschonden blijft. Wjj verkeeren in het vertrouwen dat de regering des konings Garibaldi tot de overtuiging zal brengen, dat hij niet moet volharden in zijne pogingen om de ernstige moeijelijkheden te verergeren, maar zijnen bijstand moet ver- leenen om aan het land orde en vrede te hergeven, en om de Romeinsche quaestie op te lossen, welke oplossing op deze wijze veel gemakkelijker zou zijn. De regering heeft gelast dat de comité's van ondersteuning zouden worden gesloten. In de provinciën verwacht men, dat dezelfde maatregel spoedig zal worden toegepast. Toen ie Florence het comité' van onderstand voor de gekwetsten onder de Garibaldianen door de policie werd gesloten, hebben de leden daartegen geprotesteerd. Een balaillon vrijwilligersdat van NarninSarde Romeinsche grenzen was opgerukt, is door de Ilaliaansehe troepen tegengehouden. Naar men uit Florence meldt waren aldaar in de laatste dagen geene berigten uit Rome ontvangen zoodat men weinig op de hoogte was om- '.rent hetgeen in den Kerkelijken Staat was voorgevallen. Het gerucht, dal eenige compagniën jagers van Viucennes in Rome zouden binnengerukt zijn, had zich niet bevestigd. Albano was door 2000 man pauselijke troepen bezet. De Italiaansche troepen rukten voort en zouden ook de Comarca bezetten; zij werden door de bevolking met leekenen van blijdschap ont vangen. Daar de pauselijke overheden zich reeds vroeger verwjjderd had den werden in de gemeenten commissiën ingesteld om in naam van Victor Emmanuel het bestuur te voeren. Naar men verzekerde had de regering eenen vriend van Garibaldi aan hem afgevaardigd om hem lot den terug keer te bewegen. PRlIIlSESi. HERLIJN 31 October. De kamer van afgevaardigden in Wurtemberg heeft hel verdrag met Pruissen aangenomen met 58 tegen 32 stemmen. De regering namom het verdrag er door te halen, eene nitvlugt te baal, door te beweren dat del koning wel de uitoefening van eenige souvereiniteilsregten aan den koning van Pruissen overdroeg, maar niet die regten zelve. Daarop is het tolver bondsverdrag in beraadslaging gekomen. Uit Munchen meldt men thans dat de eerste kamer haar verzet tegen het verdrag betreffende de tolvereeniging heeft laten varen. Met 35 legen 13 stemmen heeft zij zich met de uitspraak der tweede kamer vereenigd. Het stuk van »een liefhebber van 't tooneel" zal in het volgend nommer geplaatst worden. 264'" Staais-Loterij. Trekking der Vij/de Klasse. 8s,e Trekking. Nos. 1395, 11374 en 11948 ieder een prjjs van ƒ1000. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABI1E.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 10