COURANT. LEÏDSC1E N". 130. V Mi WOENSDAG 30 OCTOBER. STADS-BER1GTEN. H Dp prijs der Courant is f'i.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant t»ordt verzonden N\ 25 (blad 44) der Handelingen j van den Gemeenteraad. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 31«e» October 1867, 's namiddags te twee uur. j Onderwerpenj Benoeming van een lid in liet collegie van Gecommitteerden tot de ad ministratie der Verecnigde Gast- en Leprooshuizen. 2°. Voorstel van H. 11. Curatoren der lloogeschool, tol gedeeltelijke demping van de Binnenvestgracht bij de voormalige Rijnsburgerpoort. 3». Voordragt tot het instellen eener wekelijksche kaasmarkt. 4». Voorstel toli intrekking der verordening op de plaatselijke directe belas- tiuglaatstelijk vastgesteld 19 September 1867. 5®. Onderhandscbe verhuring van den kelder op de Breedestraat. B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. ZZZZ LEYDEN, 29 October. Van wege het ministerie van binnenl. zaken is bekend gemaakt dat ter landsdrukkerij te Batavia zes zetters benoodjgd zijn. Letterzetters van 18 h 25 jaren, die genegen zijn zich naar Indië te begeven, zijn uitgenoo- digd zich binnen 14 dagen bij gezegeld request te wenden tot genoemd dc- partemenl. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De minister van binnenl. zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de ge meenten Utrecht, Leerdam en Amersfoort, met 1 Nov. aansl. In de week van 13—19 October jl., zijn in het geheele rjjk aan cholera overleden 22 personen, waarvan te Amsterdam 2, 's Graven- hage 1, Helder 3, Hulst 1, Maastricht 10, Schoterland 1, Vianen 3 en Zevenbergen 1. (Ste) Omtrent de ontholling van het standbeeld van G. K.. graaf van Hogen- dorp, op Zaturdag II., meldt men uit Rotterdam dat de plegligheid, door fraai weder begunstigd, in de beste orde is afgeloopen. Duizenden hadden zich rondom het Boymans-plein dat voortaan den naam van van Hogen- dorps-plein zal dragen, vereenigd. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje woonden de plegtighcid bij. De feestredenaar, de heer mr. G. Mees Az.., kweet zich, gelijk men van hem kon verwachten, door eene krachtige en vaderlandlievende taal, voortreffelijk van zijne taak; hij ontving na den afloop uit handen van Z. M. de ridderorde van den Ned. Leeuw. Vele klagten worden echter vernomen over de weinige zorg, door de feest-com- missie geloond, om hen die van toegangkaarten waren voorzien in de gele genheid te stellen de plegligheid te zien. Een groot aantal is van dat ge not verstoken geweest. De uitvoering van het standbeeld wordt zeer geroemd. Op het veetsiuk staatGijsbert Karei van Hogendorp trouw aan Nederland en Oranje op de regierzijde: Voorstander van vrijen handel; op de linkerzijde: Ont werper van Neerlands grondwet; en op de achterzijde: geb. te Rotterdam 27 October 1762, gest. te 's Gravenhage 5 Augustus 1834. De heer Gecfs te Antwerpen, vervaardiger van het standbeeld, is tol officier der orde van de Eikenkroon benoemd. Uit Amsterdam meldt men dat de heer W. Stoedcr zich verpligt heeft gevoeld voor zijne benoeming tot lector in de pliarmacie hij de geneeskun dige faculteit van het athenaeum illustre te bedanken. Te Nieuwe Diep waren Vrijdag II. eenige kinderen, op weg naar school zijnde, bezig met spelen bij eene brug, die, digt gedraaid werd. Een zesjarig knaapje trof hel ongeluk dat zijn voet lussclien de brug en den wal beklemd geraakte, zoodat de voorvoel werd afgeklemd en deze met een deel der schoen in bet water viel, Eene amputatie van den voet werd terstond noodig geoordeeld. Uit Amersfoort meldt men dat Jacohus van der Heyden, die voor eenige dagen door zijn zoon op zoo vreeselijke wijze niet de kolf van een geweer werd gewond, is overleden. Ook zjjne schoonzuster is, ten gevolge van den schrikwelke haar op het vernemen der noodlottige gebeurtenis bevingoverleden. Te St. Maartensdijk had dezer dagen een landbouwer; onder die ge meente aan het jagen zijnde, het ongeluk een ander hem daarbij vergezel lend persoon, bij eene schielijke wending van het geweer, derwijze achter het linkeroor in het hoofd te treffendat deze op de plaats dood bleef. De verslagene was ongehuwd, 45 jaren oud, en nam liet landbouwbedrijf zijner moeder, eene hoogbejaarde weduwe, waar. Te Deventer is, onder de leiding van dr. J. van Vloten, eene nienwe kiezersvereeniging tot stand gekomen, onder den naam «Hernieuwing", die zich, behalve hetgeen met eene gewone kiesvereeniging wordt beoogd, mede ten doel stelt, geregelde bijeenkomsten te houden, ten einde de be langrijke vraagpunten uit het staats- en gemeentcleven te bespreken. 's GRAVENHAGE, 29 October. Door Z. M. is verleend aan jhr. tlenrik van Hogcndorpecnig over gebleven zoon van wijlen den oudsten zoon van Gijsbert Karei graaf van Hogendorp, de titel van graaf, met overgang op zijne wettige mannelijke afstammelingen, bij regt van eerstgeboorte, en aan jhr. Frederik van Ho gendorp, eenig overgebleven zoon van Gijsbert Karei graaf van Hogendorp, de titel van baron, met overgang op zjjne wettige manneljjke afstammelin gen, by regt van eerstgeboorte. L. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw de lieer mr. G. Jlees Az.te Rotterdam en den heer mr. Tutein Noltlienius, burgemeester van Apeldoorn, eu lot broeders dier orde de heeren A. Pijl, gewoon deurwaarder hij den raad van justitie te Samarangen L. F. Broersma, waterschout aldaar. Z. M. heeft aan den heer L. Wittering, honorair secretaris der kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, vergunning verleend tot het dragen der onderscheidingsteekenen van officier der orde van het Le gioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: lot raadsheer in hel prov.. geregtshof in Zuidholland de heer nir. B. 11. Jl. Haulo, thans officier van justitie bij de arrondissements-regthank te Breda; lot officier van justitie hij de arrond.- regtbank te Breda de heer mr. C. A. D. Mollniysen thans officier van jus titie hij de arrond.-regtbank te Eindhoven; tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Eindhoven de heer mr. F. H. J. baron de Bieberstein Kogalla Zawadsky, thans substituut-officier van justitie bij die regtbank; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Eindhoven de heer jlir. mr. L. F. W. E. Binkhorst tot den Binkhorst, advocaat en leeraar aan de hoogere burgerschool te Maastricht. De officier van gezondheid 2dc kl. bij de zeemagt F. X. J. van Opdorp is, op zijn verzoek, uit de zeedienst ontslagen. De ministers vau financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verkenen. De heer J. Grolldirecteur van de Oost-Indische spoorwegmaat schappij, zal waarschijnlijk binnen kort naar Java vertrekken, in het be lang van den verderen aanleg van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden. Gisteren marcheerde van hier, met bestemming naar Arnhem, de bat terij rijdende artillerie, onder bevel van den kapitein J. Goudriaan. BU1TENLANDSCHK BERIGTEN. FKAAHK1JH. PARIJS, 27 October. Vrijdag had te Longchamps de aangekondigde wapenschouwing plaats. De beide keizers kwamen ten 2 ure in een open rijtuig aan en stegen, evenzeer als hun gevolg, onmiddellijk te paard. De keizerin der Franschen en de koningin der Nederlanden woonden de wapenschouwing in een eu hetzelfde rjjtuig bij. De keizer van Oostenrijk heeft een bezoek afgelegd bij de koningin der Nederlanden. Naar men verzekertis bevel gegeven om te Lyon een tweede leger corps te vormenter vervanging van dathetwelk naar Civita-Vecchia in gescheept is, en om op mogeljjke gebeurtenissen voorbereid ie zjjn. De Moniteur zegt dat de bezetting van Rome, waartoe besloten is, een maatregel is, die geen aanvallend karakter tegenover Italië heeft, daar toch beide landen hetzelfde belang hebben hij de zegepraal van de zaak der orde en wet. De Italianen zullen gewis deze officiële ciecning niet deelen. De Patric beweert dat, zoodra de orde te Rome hersteld en het Pauselijk gebied van de vreemde indringers bevrjjd zal zijn, de Fransche troepen zul len lerugkeeren. De minister Rotiher heeft aan een feestmaal, hem gegeven door de gclastigden der btiitenlandsche regeringen bij de wereldtentoonstelling o. a. het volgende gezegd: Voor lien die de stalen regeren is het pligt den vrede onder de natiën te bewaren. Deze woorden schijnen in tegenspraak met de gebeurtenissen van dit oogenblik. Eenige lieden vreezen dat eene nabu rige natie de zware verantwoordelijkheid voor eenen oorlog met Frankrijk op zich zal laden. Voor die beduchtheid bestaal, geloof ik, geen grond. Het eenige doel van 's keizers besluiten is deu woesteu loop te sluiten van gevaarlijke revolutionairen, van lieden zonder lastbrief, die zich verstouten inbreuk te maken op het door de regtmatige regering huns lands plegtig gegeven woord. De beproevingdie wij thans door te staan hebbenzal alleeu strekken om den vrede te bevestigen door het sluiten van woeste gewelddadigheden en beroeringen, waaraan liet schandelijk eu gevaarljjk zou zijn de belangen van Europa en van de beschaving prijs te geven. Heden morgen is op den spoorweg tusschen deze stad en Calais een passagiers-trein uit bet spoor geraakt. Een aantal wagens werden verbrij zeld en het getal dooden en gekwetsten moet aanzienlijk zijn. Men spreekt van 80 zwaar gewonden. Men heeft herwaarts geseiud om draagbaren, matrassen enz. Berigten uil Mexico, te New-York ontvangen, melden dat Juarez tot president verkozen is. De Amazonen-rivier is op 7 Sept. jl. voor de scheepvaart van alle na tiën opengesteld. ITALIË. De generaal Cialdininiet kunnende slagen in de zamenstelling van een kabinet, heeft voor de hem opgedragen taak bedankt. De zamenstelling van een kabinet is daarop aan den generaal Menabrea opgedragen, wien hel gelukt is, de noodige mannen daarLoc te vinden. Of dit kabinet zich tegen over de kamer zal kunnen standhouden zal de ondervinding moeten loeren. Terstond na het optreden van dit kabinet beeft de koning eene proclamatie tot zijn volk gerigt. Daarin heeft lnj zijne afkeuring te kennen gegeven over het binnendringen der vrijwilligers in den Kerkelijken Staat; hij zegt dat het vaandel, dat zij opgeheven hebben., vernietiging van liet geestelijk oppergezag vau bet hoofd der katholieke Christenheid, niet liet zijne is. liet

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1