BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag <28 October J867/V°. ó29. D». J. H. Donner, pred. bij de chrisl. afgescheiden gemeente alhier, heeft voor een onlangs door hem ontvangen beroep uit Noord-Amerika bedankt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 136 tot 149 volwassen personen en 70 lot 110 kinderen. De minister van binnenl. zaken heeft den raad van bestuur over 's rijks museum en over de verzameling op het paviljoen Welgelegen gemagtigd lot den aankoop van drie schilderijen, op de thans opengestelde tentoonstelling in Arti et Amicitiae" te Amsterdam, als van J. C. Greive Jr.llerm. F. C. ten Kate en Ch. Leikert, om in voornoemde verzameling te Haarlem te worden geplaatst. De provinciale staten zullen Dingsdag den 5den November aanst. hunne gewone najaarsvergaderingen in de hoofdplaatsen der verschillende gewesten aanvangen. De Tijd beeft aan bijdragen voor het Pauselijk leger de som van 958.60 ontvangen. Te Rotterdam had heden de plegtige onthulling plaats van het stand beeld van G. K. graaf van Hogendorp. Te Arnhem heeft een veertigtal dames een adres aan den gemeenteraad ingediend, inhoudende verzoek, om vergunning te verlcenen aan den onder directeur der hoogere burgerschool, dr. van de Stadtlot bet geven, voor adressantenvan eenen cursus over onderwerpen uit het gebied der natuur kundige wetenschappen. Te Amersfoort is door de policie aan de militaire autoriteit overgele verd een kanonier der veld-artilleriein garnizoen behoorende te Leytlen die zich zonder verlof te Amersfoort bevond en Maandag jl. aldaar twee koperen gewigtcn en eene flesch jenever gestolen heeft. Cit Deventer wordt gemeld dat men aldaar druk bezig is met het wa penen der vesting. Er worden naar aanleiding daarvan natuurlijk allerlei gissingen gemaakt; de eenvoudige oplossing daarvan is, naar men zegt, deze, dat op last van het dep. van oorlog alle vestingen, vooral die aan de IJssel-linievoortaan ook in lijd van vrede geheel gewapend zullen zijn. Te Gemonde (Noordbrabant) is een persoon in hechtenis genomen beschuldigd van het nederleggen van een zoogenaamden brandbrief. 'sGRAVENHAGE, 26 October. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. geen ge hoor verleenen. Heden middag zjjn Z. K. H. de prins van Oranje en verschillende autoriteiten naar Rotterdam vertrokken, ter bijwoning van de onthulling van het standbeeld ter eere van G. K. graaf van Hogendorp. BUlTKiXLANDSCHE HERIG TEN. ENCIELAS LONDEN, 24 October. Dingsdag avond II. is alhier eene meeting gehouden van de «Working men's association." De zaak, die behandeld werd, was de verkiezing van werklieden in het parlement. De voorzitter, de beer Potter, geloofde, dal het niet moegelijk zou zijn, de verkiezing van een dozijn werklieden te verzekeren voor het volgende parlement. Vervolgens zijn de regels aange nomen geworden van een op te rigten werklieden-parlementair-fouds, waar uit onder zekere voorwaarden bijdragen zullen gegeven worden voor de on kosten die de verkiezing der werklieden noodig maken. Gedurende den lijd dat de kleedermakersknechts alhier den arbeid heb ben gestaakt is er voor meer dan 25000 aan giften bijgedragen tot stij ving van het fonds, strekkende om de arbeiders, die den arbeid staakten, eene wekclijksche toelage te verstrekken. De helft van dit bedrag werd verstrekt door voorstanders van het beginsel, dat patronen door arbeid-sta- king tot inwilliging gedwongen moeten wordenindien de arbeiders meenen bill(jke klagten te hebben. PRAlVKftUH. PARIJS, 24 October. De Patrie bevat een artikel, waarin de meening geuit wordt, dal, nu bet September-verdrag is gehandhaafd, het kabinet der Tuileriën van ge voelen is de aandacht der groote Europesche mogendheden te vestigen op de jongste gebeurtenissen en iu eene conferentie de middelen te zoeken om te voorkomen, dal op nieuw eene crisis zou ontstaan, die de rust van Eu ropa zeer zou kunnen schokken. Alle mogendheden hadden er belang bij om eene oplossing te bevorderen die overeenkomstig met de belangen zou zijn, die door bet pauselijk bewind vertegenwoordigd worden, en die te vens waarborgen zou opleveren tegen politieke gebeurtenissen die het Eu- ropeesch evenwigt iu gevaar zouden brengen. De katholieke dagbladen verzamelen giften voor het pauselijke leger. De Univers heeft daarvoor reeds 75000 fr.de Union 37000 fr.de Monde} 15000 fr. ontvangen. Een democratisch dagblad, de Courrier Frangais bad van het publiek giften ten behoeve der benden Garibaldianen gevraagd, maar het heeft de inzameling daarvan moeten staken. De procureur-gene raal, zegt het blad, heeft ons medegedeeld dat de regering de inzameling van giften voor de Romeinsche opstandelingen niet mogt gedoogen, daar liet in Italië van de regering de slniting der kantoren van aanwerving gc- eischt en verkregen heeftalsmede de ontbinding der commissiën die in in onderscheiden steden van Italië giften ten behoeve des opstands inzamelden. Op 20 en 21 dezer kwamen te Marseille 300 vrijwilligers voor het Pauselijk leger aan. Naar Civita-Vecchia zullen drie schepen met vrijwil ligers vertrekken. Te Nantes gaven het vertrek van vrijwilligers en de kreet Leve Pius IX! aanleiding tot eene tegen-demonstratie en den kreet Leve Garibaldi 1 Men werd handgemeen en de policie kwaui lusschen beide. In onderscheidene pluatsen hebben ongeregeldheden»plaats gehad gens de duurte van het brood. Te Pontivy heeft hel ,/olk eyn schip mèf graan geladen en naar Nederland hestemd, willen plimtierëjh; df1 militaire 8 magt is er in geslaagd het te beletten. v Maandag Jl. werd de nieuwe centrale veemarkt te fWvilette ingcwjjtf Deze markt kan 4620 ossen, koeijen of stieren, 25440 sebd^f veren en 6300 varkens, in het geheel 40,412 stuks, bevatten. Er werden 18545 stuks vee, voor een bedrag van ruim 3 millioen fr.verkocht. ITALIË. Volgens het dagblad van Rome heeft er nog eene hevige botsing bij Borgheilo plaats gegrepen lusschen de pauselijke soldalen en de Ga ribaldianen. De laatsten lelden vier dooden, terwijl er talrijke gekwetsten warende pauselijken leden geen enkel verlies. De Garibaldianen waren ook te Veroli, Farnese en Vagentano geslagen. De Garibaldiaansche offi cieren zijn voorzien van Engelsche paspoorten. De kolonel d'Argy had Civita-Vecchia in staat van beleg verklaard. Alle toebereidselen waren daar reeds gemaakt voor eene ontscheping van Fransche troepen. Naar verschillende berigten uit Florence te oordeelenschijnt er te Rome eene poging te zijn beproefd om eene revolutionaire beweging te doen ont slaan, die echter niet gelukt is. Op den 22sten was er eene mijn gespron gen in de barakken der zotiaven. Slechts een gedeelte van een muur was daardoor vernield. Niemand had echter daarbij eenig leisel bekomen. Een veertigtal personen hadden de schildwachten te Campidoglio aangevallen. Zij zijn later gevangen genomen en naar Civita-Vecchia gebragl. Er waren geene barricades opgeworpen behalve die door de pauselijke troepen bij de poorten der stad waren opgerigl om het indringen van Garibaldianen te beletten. Vjjf poorten waren gesloten. Volgens andere berigten had de beweging zich bepaald tot eene aan randing van eenen wachtpost door eene bende van een vijftigtal gewapende lieden, terwijl eene andere bende eenen post der zotiaven te Horgo Nuovo trachtte te vermeesteren. De aanvallers werden afgeslagen; een aantal hun ner werden gevat, en één uur was voldoende om de rust te herstellen. Ten opzigte van het verdwijnen van Garibaldi van Caprera gelooft men, dat men hem heeft laten ontsnappen. De Genuesche Movimento berigt dat Garibaldi in den avond vau den 15denin den tijd lusschen zonsonder gang en het opgaan der maanalleen in een roeibootje Caprera verlaten en vervolgens gelukkig de Toscaansche kust bereikt beeft. Naar men zegt moet hij zich te Florence eeoige uren opgehouden hebben en zich uitermate hevig over koning Victor Emanuel en de Fransche regering hebben uitgelaten. Garibaldi heeft op 21 Oct. weder eene proclamatie uitgevaardigd met hel opschrift: «Italië moet bevrijd worden of sterven" Italië, zegt hij daarin, is overtuigd, dat bet niet leven kan zonder zijn hoofd, zonder zijn hart, zonder Rome, dat eenige siaafsche mannen, het regt en de nationale waardigheid beleedigendeaan de luimen van een tyran willen opofferen. PRUIS SEN. BERLIJN 24 October. In Opper-Silezië neemt de veepest zeer toe; het (getal besmette gemeen ten is reeds tot 6 geklommen; dien ten gevolge zjjn de infanterie en cava lerie, belast met de bewaking der grenzen, aanmerkelijk versterkt geworden. 1 A G Z O X K X. De ondergeleekenden aftredende Gecommitteerden lot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizenhadden verwacht en vertrouwd dat hun antwoord op de missive van Burgemeester en Wethouders, dd. 4 October n°. 681, in de raadsvergadering van den 17den October zoude zijn medege deeld, waardoor de inhoud bekend zou zijn geworden aan de ingezetenen onzer gemeente, wier gecommitteerden zij eigenlijk zijn. Nu Burgemeester en Wethouders niet goedvonden ons antwoord in den Raad te brengen, en het alzoo aan de kennisneming onzer stadgenooten hebben onthouden, hebben wij gemeend, hoogen prijs stellende op eene juiste beoordeeling van onze handelwijze, de beide brieven (zoowel dien van Burgemeester en Wethouders als ons antwoord daarop) te moeten openbaar maken. Ze zijn van den volgenden inhoud.- N°. 681. Leyden4 October 1867. Hel collegie van dagelijksch bestuur heeft de eer UEd. te berigten, dat het kennis heeft genomen van uwe missive van den lslcn dezer aan den ge- mceuieraad gerigt, op dien dag in zjjne vergadering medegedeeld en in han den van dit collegie, ten fine vau berigt en raad, gesteld. Het veroorlooft zich dientengevolge zijn leedwezen te betuigen dat hel ont slag is ingediend; naar zijn bescheiden oordeel evenwel mag de benoeming van den heer J. Hoog, tot secretaris bij de gasthuizen, geene aanleiding geven tot dezen slap, daar toch Regenten te veel bewijzen hebben ontvangen hoezeer de Raad hunne goede diensten weet te waardeeren. Het collegie neemt daarom de vrijheiden vertrouwt daarin de tolk van den Raad te zijn, UEd. te verzoeken op uwe missive terug te willen komen en U bjj voortduring met deze administratie te willen blijven belasten, waar door UEd. den Raad hoogel(jk aan U zult verpligten. Het collegie hoopt zich te mogen vleijen hierop een gunstig en toestem mend antwoord te zullen ontvangen. Burgemeester en Wethouders van Leyden, (was get.) v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Aan de Heeren Dr. C. W. H. van KaalhovenMr. II. P. J. Tollens, J. Scheltema, Gecommitteerden lol de adminis tratie der vereenigde gast- eu leprooshuizen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5