IMDSCHE tl »ii n°. \p. 1807. ARIJDAG 25 OCTOBER. V STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagIf oensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond Die van Maandag komt V-" itK f; %f. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Geiien het adres ran Frederik IIalderiet, spekslager, wonende alhier, waarbij hij verzoekt. uithoofde van zijn bedrijf, varkens te mogen houden in een gedeelte van het pand in de Mandemakerssteeggeteckend wijk IV n°. 114 en 115, hetwelk hij tot dat doel volgens de beslaande voorschriften wenscht te doen inrigten Gelet op art. 303, le alin.der Algemeene Policieverordening, vastgesteld den 2gsten September 1861 Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der inforinatiën de commodo et incorn- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 28st™ October aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden vcrpligt zijnhunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan; zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDF.LERBurgemeester. Leyden, 24 October 1867. v. PUTTKAMMER, Secretarie I BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 24 October. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn de beraadslagin gen -over de algemeene policie verordening ten einde gebragt. De vroeger aangehouden artikelen 211 en 212, houdende aanwijzing van de plaatsen dagen en uren voor het houden der marktenzijn op voorstel van den heer Buys, weggelaten, en vervangen door de eenvoudige bepaling dat het verbo den is markten te houden op andere plaatsen, dagen en uren dan voor elke markt door den gemeenteraad is of zal worden aangewezen. Bij die gele genheid deelde de voorzitter mede dat het plan tot verplaatsing der visch- marktuithoofde van de bezwaren die zich daartegen hadden voorgedaan werd ingetrokken zoodat die markt op de tegenwoordige plaats zou blijven. Vervolgens werd in behandeling genomen het laatste of achtste hoofdstuk der verordening, over de bouwpolicie; de verschillende artikelen 347—367 werden allen goedgekeurd, uitgezonderd art. 348, betreffende het ongeschikt verklaren van grond voor bebouwing, dat, op voorstel van den heer Buys, is vervallen. Na de goedkeuring der aan het slot voorkomende algemeene bepalingen en slotbepaling werd de geheele verordening aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. De benoeming van een lid in het Collegie van gecommitteerden tot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen, in de plaats van den heer Hartevelt, die voor de benoeming had bedankt, alsmede die van de overige aan de orde gestelde onderwerpen, werd om verschillende redenen uitgesteld. Van den heer H. Brongersma is een adres ingekomen, waarbij hjj verzoekt om ontslag als onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager Onderwijs lc kl. voor meisjes. Op nieuw werden ook nog uitvoerige beraadslagingen gehouden over de vraagof de tcgrootingha in de.sectiën te zijn onderzocht, in handen van de commissie van financiën zou gesteld worden. Met 12 tegen 7 stemmen werd daartoe bestolen, terwijl een lid zich buiten stemming hield. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding van het vervan gen der houten poorten van de Eerkstraatsbrug op den Ouden Rijn door poorten van ijzer enz., waren de minste inschrijvers de hit. D. A. Sehret- len en C». alhier, voor ƒ1000. Door de stemgeregtigde leden der Waalsche gemeente alhier zijn den 22sttn dezer tot leden van hel kiescollegie gekozen de volgende hh.: J. 3. Reyst, mr. H. ObreenJ. H. Eichman3. J. Brutel de la Rivière, 3. G. ToussaiulJ. 11. Zitman, dr. A. E. Simon ThomasP. 1. deFremery, J. J. Hubrecht, C. G. Nieuwveen, G. Japikse, G. J. du Rieu, J. Zaal berg 3Cz.dr. 3. Baert, H. de Vogel, mr. J.van (luierenmr. 3. T. Buys, dr. W. N. du Rieu, T. 3. F. A. Liefrinck C. H. Dee, II. VV.F. Bakker, H. Henkes, 3. D. van Wijk, 3. A. Longepée, A. C. Leembruggendr. 3. T. Bergman, A. de Mare en A. G. van Hamel. Velen onzer stadgenoolen hebben dezer dagen ontvangen het jaarlijksch Verslag van den toestand der Leydsche maatschappij van weldadigheid, uit- gebragt door de hoofddirectie dier maatschappij in de algemeene vergadering op den 2aen dezer maand. Deze maatschappij, die in ons midden zooveel mogelijk verval tot armoede tracht te voorkomen en den nijveren eerlijken werkman wil voorthelpenheeft thans haar 50ste levensjaar bereikteen tjjdvak, gedurende hetwelk zij, onder veel moeite en zorg, ja zelfs soms bij grootc teleurstellingen, met volharding haar doel trachtte te berei ken veel goeds mogt tot stand brengen en voor velen ten zegen was. Met voldoening mag zij, naar wij gelooven op haar verleden terugzien; haar arbeid was niet geheel ijdel, en daarin mogen bestuurders en mede werkers een spoorslag vinden om de tweede halve eeuw van hel bestaan der maatschappij met vertrouwen in le gaan. Zonder de krachtige hulp van onze vermogende ingezetenen is dat onmogelijk het hoofdbestuor doet dan ook op nieuw een beroep op hunne tot hiertoe ondervonden hulp en mede werking. Eene inzage 'van het hiih 'aangeboden verslag zal hun de overtui ging schenken dat hunne bijdragen hier goed geplaatst zijn en hen, die nog niet met de werking dezer instelling bekend zijn, daarvan een gunstigen in druk geven. Voor hh. hoofdbestuurders moge de inzameling der iuschrij- vingsbillettcn eene verrassende uitkomst opleveren. Blijkens het verslag was de toestand der maatschappij gedurende het afge- loopen boekjaar allezins gunstig. Behalve de ondersteuning in levensmidde len, brandstof, kleedingstukkengeneeskundige hulp, enz. heeft de maat schappij meer geld dan vroeger voor het ouderwijs beschikbaar gesteld. Een paar jongelingen worden voor hare rekening bekwaam gemaakt voor hun toekomstigen werkkring; een hunner wordt opgeleid lot onderwijzer. Voor uitdeelingen werd besteed eene som van 3841 96j. De afdeeling Arbeid heeft weder in eenen gunstigen toestand verkeerd. 180 a 200 per sonen, zoo kleêrmakers als naaisters, hebben onafgebroken het geheele jaar doorgewerkt; daarenboven zijn gedurende ongeveer 30 Weken een 100-tal breidsters bezig gehouden. Aan arbeidsloonen is betaald eene som van ƒ15264.66;-. De rekening sluit met een saldo in kas van ƒ634 76, terwijl eene som van 1442.11 J b(j den thesaurier der maatschappij is gestort. De hulpbank, waarop wij vroeger reeds wezen, verheugde zich in toene- menden bloei en breidde zich lift, zoodat vermeerdering van kapitaal noodig was geweest. Tot secretaris der maatschappij is, in de plaats van den heer mr. 3. C. du Pui, naar Brielle vertrokken, benoemd de heer C. 3. Leembruggen, de kleinzoon van een der mannen, die voor 50 jaren het plan lot oprigting der maatschappij ontwierpen. Terwijl gedurende dezen na-zomer tal van scheepsladingen met bloem kool uit Rijnsburg de markt ruim onderhield en het weêr zeer gunstig bleef voor de teelt van het late gewasis daarvan weder het vervoer levendig en zal stellig tol dat de vorst invalt aanhouden. Ook uit Noordholland hébben verzendingen van roode en witte kool, waarvan mede eèn goed gewas voor handen is, op ruime schaal plaats. Na den aanhoudenden regen, waardoor de polders zoo vroegtijdig met last van water werden bedreigd, zijn de meeste, geholpen door een, ook om te spuijen, zeer gunstigen wind (waardoor de boezemstand aanmerkelijk gedaald is) bevrijd geraakt, ten gevolge waarvan de toestand der weilan den verbeterd is en het er nog aan geen gras voor het vee ontbreekt. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering hó'unen. Door den minister van binnen), zaken is de vólgende missive aan de burgemeesters der onderscheidene gemeentendoor tusschenkomst van de commissarissen des konings, verzonden: »Tcn einde het vaderland voor nieuwe verwoestingen door den vee-typhus te behoeden, is het, vooral bij het uitbreken der ziekte gedurende den naderenden staltijd, noodig, dat die ten spoedigste worde onschadelijk gemaakt. Ik vertrouw er dus op, niet alleen, dat alle voorschriften, tot wering der ziekte gegeven, zorgvuldig worden nagekomen, maar ook, dat hel stelsel van afmaking en zooveel mogelijk verbranding streng gehandhaafd eh Th dien zin uitgevoerd zal wor den dal, wanneer de typhus in eench stal na lijkopening is geconstateerd, al hel daarin aanwezige vee worde afgemaakt. Het vee van denzelfden eigenaar of houder, in afzonderlijk staande stallen, schuren of getimmerten geplaatst, zal, naar omstandigheden, gespaard kunnen worden; maar de burgemeesters moeten daaromtrent zoo veel mogelijk liet hdvies inwinnen van de door de regering in dienst gestelde veeartsen." In de week van 13 tot 19 October zijn drie gevallen van vee-typhus voorgekomen, in de gemeente Vierpolders. Door de Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid is, ten ge volge van het besluit der jongste algemeene vergadering, aan Z. M. den koning een adres ingediend, met verzoek om wijziging der patentbelasting. Men verneemt dat het bestuur der Ned. tuinbouw-maatschappij Linnaeus er in geslaagd is den heer J. 3. de Beucker, van Antwerpen, zoo gunstig bekend geworden door zijne voordragten over de ooftboomteeltaan hare instelling te Watergraafsmeer te verbinden. De arrond.-reglbank te Goes heeft de lijst van aanbeveling opgemaakt voor de betrekking van regter in die regtbank. Daarop zijn geplaatst de hh. jhr. mp. 3. 3. Potnpe van Meerdervoorlkantonregter te Tholen mr. P. van der Meer Mohr, regter bij de arrond.-reglbank te Zierikzee, cn mr. F. J. J. Tyndall de Veer, substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Goes. De Tijd meldtdat onderscheiden Nederlanders onder de pauselijke zouaven den heldendood zijn gestorven in den strjjd met de Garibaldiancn.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1