In eene eergisteren avond gehouden vergadering der vereeniging «Lichtn Liefde, Leven" werd door ds. Iloevers aan de talrijk opgekomen leden de vraag voorgesteld: moet onze jeugdige stichting, die reeds gedurende haar g kort bestaan zooveel sympathie mogt ondervinden en zooveel goeds rnogt verrigtenophouden te bestaan of wilt gjj haar voor goed bestendigen? Uit de toelichting dezer vraag bleek het dat er een tekort bestond van ƒ8000, veroorzaakt door de kosten van oprigting der bewaar- en naaischolen en van aankoop der daartoe vereischte gronden. De spreker meende dat, zoo de ƒ8000 niet gevonden konden worden door vrijwillige bijdragen, het be ter was de vereeniging een eervollen dood te doen sterven dan aan eene teringachtige ziekte te doen verkwijnen. Staande de vergadering werd voor aanzienlijke bijdragen ingeschreven, waarvan het cijfer echter nog niet be kend is. BUITEiMLANDSCHE BERIGTEN!. ENGELAND. LONDEN. 17 October. Volgens de Morning Post zal Rome waarschijnlijk door Frankrijk en Italië gemeenschappelijk bezet worden, zullen die beide mogendheden aller eerst den Paus tegen de hem bedreigende gevaren behoeden en alsdan over de verder te nemen maatregelen in overleg treden. De woelingen der Fenians nemen in onderscheidene steden toe. Te Sheffield houden zij openbare bijeenkomsten. Te Edinburg hebben de ban kiers eene waarschuwing van de policie ontvangen, om maatregelen van voorzorg te nemen tegen een aanval der Fenians, die van plan schijnen te z|jn om de banken te plunderen. Volgens de Pall-Mall-Gazette heeft lord Stanley aan koning Theodorns van Abyssinië een ultimatum gezonden, waardoor de weg tot eene nog mogelijk minnelijke schikking wordt afgesneden. Dit ultimatum zal door den overste Merewether overgebragt wordendie reeds den 28slen Septem ber II. van Aden naar Massowah gegaan is met het uit lndië vooruitgezon den pionniers-korps. Te Liverpool is van Hamburg aangebragt, behalve een olifant, zoo als er welligt geen tweede in Europa is (het dier weegt 10 ton), en andere merkwaardige wilde dieren, een levende gorilla. De waarde van deze zon derlinge lading wordt geschat op 7000 Waarschijnlijk zullen de beesten worden aangekocht door de gemeente Liverpool voor het nieuwe Sefton-park. FHANKR1JH. PARIJS. 17 October Men heeft nog niets zekers vernomen omtrent hetgeen in den laatst gehouden ministerraad is besloten. Veel geloof wordt gehecht aan het ge rucht dat er tol eene nieuwe expeditie naar Rome is besloten. Tusschen Parijs en Florence heeft eene drukke wisseling van depêches plaats. Reeds heden was algemeen het gerucht verspreid dat het eskader te Toulon bevel had ontvangen naar Civita-Vecchia onder zeil te gaan. De pauselijke nuntius alhier heeft aan den heer de Moustier eene nota van den kardinaal Antonelli overhandigd, waarin hij hem op de gevaren wijst, waaraan hel wereldlijk gezag van den Paus blootstaat en mitsdien op den waarborg van dit gezag door de katholieke mogendheden aandringt. Het Journ. des Deb. bevat een schrijven uit Rome van 14, en uit Florence van 15 October; in beide wordt als nagenoeg zeker gezegd dat er binnen eenige dagen in de stad Rome zelve eene revolutionaire beweging zou worden aangevangen; volgens de te Florence omloopende geruchten zou de 17de October daarvoor gekozen zijn. Daarbij wordt in beide gevoegd dat de inlogt der Italiaansche troepen in den Kerkdijken Staat denkelijk het gevolg der beweging te Rome zijn zou, ten ware hij die nog vooraf ging. Intusschen zou de Paus besloten hebben in geen geval Rome te verlaten. De Patrie, die vroeger de Italiaansche regering heeft geprezen over de eerlijke uitvoering der September-overeenkomst, laat zich thans geheel anders uit, en zegt: Een van beiden: óf die schending wordt door de Italiaansche regering geduld of zij is onmagtig haar te beletten. Dan wordt de toestand beheerscht door eene quaestie van eer en van regt. De overeenkomst draagt twee onderteekeniiigen. Waar een der onderteekenaars in gebreke blijft, moet de andere haar eerbiedigen. Zoo daarentegen de 1 regering van Florence onmagtig is, dan moet zij aan Frankrijk hulp vra gen om hare handtcckening en haar gezag te verdedigen. Ziedaar de rede nering van ieder, die onpartjjdig en opregt is. Wij zeggen dus zonder j aarzeling: de gebeurtenissen eischen gebiedend van Italië, dal hel eene be slissing neme. In den laatsten tijd hebben alhier talrijke feilen van nachtelijke aan randing plaats gehad, waarbij van wapens werd gebruik gemaakt. De keizer moet zijne ontevredenheid over de weinige veerkracht der policie te kennen hebben gegeven. Een belangrijk proces is voor het keizerlijk hof te Melz beslist. Het proces was aanhangig gemaakt door den hertog van Aumale, die den eigen dom terugeischie van zekere bossehenin onderscheiden gemeenten van het departement der Meurthe gelegen. Deze bossehen maakten een deel uit van liet hertogdom Guise en zijn onder de bezittingen der familie Orleans gekomen als erfgenamen der Conde's. Maar bij de revolutie van 1789 heb ben de gemeenten de bossehen in gebruik genomen, als waren zij er eige nares van. Het is daartegendat de hertog van Aumale is opgekomenen hij heeft zijn proces gewonnen. Het berigt uit Madrid, omtrent hel overlijden van de kloosterzuster Patrocinio, is gebleken onjuist te zijn. ITALIË. De berigten omtrent de gebeurtenissen in den Kerkdijken Slaat blijven steeds zeer uiteenloopend omtrent den uitslag van den aldaar gevoerd wor denden strijd. In berigten uit Florence wordt medegedeeld dat de pauselijke soldalen op verschillende punten voor de Garibaldtanen hebben moeten wij ken, o. a. te Valle-Corso. alwaar 200 Garibaldianen en eene afdeeling van het legioen van Antibes z(jn slaags geweest. Menotii Garibaldi had het opperbevel aanvaard, en eene stelling bij Monte Maggiore ingenomen. Viterbo werd door drie benden bedreigdwaarvan er eene 2000 man sterk was. Uit Rome schrijft men dat de pauselijke soldaten vol geestdrift zijn en zich weten slaande te houden, en dat er het volk, uit eigen beweging, zich wapent cn bij de troepen aansluit ter afwering der binnendringende revolu- tionnairen. Te Rome zijn den 15Jen bij de bh. Maragoni en Castellazzi, twee Italiaansche officieren, beschuldigd van pogingen om eenen opstand in Rome te organiseren, papieren in beslag genomen, waarin door hen de vrees voor ontwikkeling van den republikeiuschen geest uitgedrukt en nieuwe speciale instructiën gevraagd werden. De beide officieren zijn in hechtenis gesteld en zullen eertdaags te regt slaan. Iu verschillende plaatsen van Italië hebben zich comités gevormd om de Garibaldianen met geld te ondersteunen. P R III E SI. BERLIJN, 17 October. Het bevestigt zich, dat Pruissen de of- en defensieve verbonden met de Zuid-Duitsche staten en de tolverbonds-verdragen als lot elkander behoo- rende beschouwt. Door de afwijzing der eerste zouden ook de laatste vervallen. Aan den bondskanselier is opgedragen een wetsvoorstel gereed te ma ken waarbij alle speelbanken in het gebied van den Noord-Duitschen bond worden opgeheven. OOSTENRIJK. Het schrijven des keizers aan den kardinaal Kauscher heeft een hoogst gunstigen indruk gemaakt. In de kamer van afgevaardigden liet zich, toen de voorzitter daarvan melding maakte, liet driewerf herhaalde gejuich «leve de keizer!" hooren. Ook onder het publiek is men met 's keizers verkla ring, dat hij aan de verpliglingendie hij als constitutioneel vorst op zich heeft genomenzal voldoenzeer ingenomen. Tc Leyden ter Bockdrukherj) van J. C. DKABBE.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 6