BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsehe Courant i van Maandag 2d October dS67, d26. BIMVENLANÜSCHE BERIGTEN. 's GRAVENHAGE19 October. Uil hel voorloopig verslag van üe af- dcelingen der tweede kauier over liet hoofdstuk oorlog, 1868, blijkldat de groote meerderheid verklaarde dat zij door de verriglingen der regering nopens de landsverdediging zeer was teleurgesteld. Er worden klagtcn geuit over den tragen voortgang der werken, over de weinige voortvarend heid en nopens de getalsterkte en de bewapening der levende strijdkrach ten. Sommigen vonden daarin geen genoegzame reden om hun vertrouwen aan den minister te ontzeggenmaar meerderen verklaarden dat hun ver trouwen op den minister na al het gebeurde was geschokt. Velen meenden dat hij de belangen der verdediging in deze begrooting aan den financiëlen toestand van het oogeublik had opgeofferd. LEYDEN, 19 October. Donderdag avond werd door den gemeenteraad de behandeling der po- licic-vcrordening voortgezet. De artikelen, houdende aanwijzing der plaat sen waar de verschillende markten worden gehouden, werden aangehouden, met het oog op het ter leeskamer gedeponeerde plan tot verplaatsing der vischmarkt. Een nieuw artikel werd ingelascht, houdende de bepaling dat ieder gehouden is bij het verlaten zijner standplaats op de markt het vuil weg te nemen, voor zooverre dit niet aan anderen is opgedragen. De be paling j dat voor den aanvang en na het eindigen van den markttijd op de beestenmarkt geenerlei vee mag verhandeld worden, vond nog al tegen stand, wegens het belemmerende voor den handel en het moeijelijke van de handhaving; met 10 tegen 5 stemmen werd echter besloten die bepaling te behouden. Bij de afdeeling betreffende voerlieden en huurkoetsiers werd in beginsel het keuren van rijtuigen enz. met 14 stemmen tegen 1 verworpen. Bij de afdeeling betreflende het verkoopen van buskruid vond de bepaling der hoeveelheid buskruiddie verkoopers of vuurwerkmakers in hunne win kels of werkplaatsen voorhanden mogen hebben, tegenstand, als zijnde het bepaalde niet in overeenstemming met art. 22 der wet van 1816; met 9 tegen 6 stemmen werd echter het voorgestelde art. goedgekeurd; ook de bepaling dat aan personen beneden den leeftijd van 18 jaren geen buskruid of vuurwerk mag verkocht worden, die naar het gevoelen van sommige leden zoo gemakkelijk was te ontduiken, werd met 12 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Bij het hoofdstuk gezondheidspolicieafdeeling bewonen van voor de gezondheid nadeelige huizen, trad de heer Buys in eene uitvoerige uiteenzetting zijner bezwaren tegen de daaromtrent voorgedragen bepalin- gendie volgens hem eene buitensporige magt gaven aan de policie tegen over bijzondere personenzon verre gaande dat aan burg. en weth. in som mige gevallen de bevoegdheid werd gegeven afgekeurde percelen te doen afbreken. Zijne bezwaren werden door den heer Goudsmit wederlegd, maar door den heer van Ueukelom gedeeld. De vraag, of er al dan niet be palingen op dit onderwerp zouden gemaakt worden, werd met 9 tegen 6 stemmen in eerstgenoemden zin beantwoord, waarna ook de verschillende artikelen dezer afdeeling werden goedgekeurd. Bij de afdeeling betreffende besmettelijke ziekten vond het voorstel, om behalve van het heerscheu der pokken, ook van andere besmettelijke ziekten door een opschrift aan de huisdeuren kennis te gevenwegens de daaraan verbonden bezwarenwei nig bijval; met 11 tegen 4 stemmen werd het voorgedragen artikel, waarin alleen van pokken gesproken werd, goedgekeurd. Een nieuw artikel, door den heer Goudsmil voorgesteldwerd met 9 tegen 6 stemmen aangenomen, liet bevat de bepaling, dat gedurende het heerschen van besmettelijke ziek ten de verhuurders van rijtuigen gehouden zijn tot het vervoeren van zieken en lijken afzonderlijke rijtuigen te bestemmen, zonder die tot een ander doel aan te wenden, welke rijtuigen van een bepaald merkteeken voorzien zullen zijn. Bij het hoofdstuk brandpolicie vond de bepaling omtrent het minstens twee malen 's jaarsna afkondiging van burg. en weth.reini gen van schoorstecnen of stookplaatsen waar veel gestookt wordt eenigen tegenstand, uithoofde daaraan de hand niet werd gehouden. Met 11 tegen 2 stemmen werd echter die bepaling goedgekeurd. De gisteren gehouden veemarkt, de eerste na hare weder-openstelling, kenmerkte zich door grooten aanvoer en levendigheid. In den omtrek der markt toonde het wapperen van vlaggen de vreugde der ingezetenen over de opening der markt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 131 tol 143 volwassen personen en 63 lot 73 kinderen. Op de in het begin dezes jaars uitgeschreven prijsvraag voor eene nieuwe kerk ten behoeve der herv. gemeente te Voorschoten zijn ingeko men 21 ontwerpenwaarvanvolgens het gevoelen der beoordeelaarsgeen volkomen aan de vereischlen voldeed. De twee ontwerpendie de meeste verdiensten hadden, zijn daarop aan het oordeel van een ander deskundige, den heer A. N. Godefroy, te Amsterdam, onderworpen, en door dien heer is de meeste verdiensten toegekend aan het plan, geteekend met de spreuk: Aide-toi el Dieu t'aidera. Dientengevolge is een prijs van ƒ700 toege kend aan den maker van dat plan, den lieer A. Druiding, architect, ge woond hebbende te Zwolle, en eene premie van ƒ300 aan het plan getee kend: Bethel, van den heer B. Veth jr., bouwkundige te Delft. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de negen eerste maanden van 1867, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft ƒ52,558,296.26£zijnde ƒ3,544,552.83| meer dan in dat tijdvak van 1866. Voor de dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned. Indië zijn benoodigd acht adspirant-ingenieurs en drie op- zigters 3de kl. Zij, die genegen zijn zich voor eene dezer betrekkingen aan 'slands dienst in Ncd. Indië te verbinden, kunnen zich tot en met ultimo November van dit jaar, ter mededinging, bij gezegeld request lot het dep. y van koloniën wenden. Door de Staatscourant worden nadere bijzojideffiej: den medegedeeld. De minister van binnenl. zaken heeft het verbod lol hel houdela va^t! markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de gem Woerden. Tol leeraar in de natuur- en scheikunde en natuurlijke geschiedenis aan de Twentsche industrie- en handelsschool te Enschedéis door den minister van binnenl. zaken benoemd dr. A. J. van Rossum, leeraar aan de hoogcre burgerschool te Harlingen. Tot predikant bij de Ncd. herv. gemeente te Wissekerke is beroepen ds. Bryce, pred. te Alphen; bij die te Franeker ris. Malcomesius, pred. te Kollumerzvv33g bij die te Almelo ds. André de la Porie, pred. te Boxtel; bij die te Ter-Apel ds. Goedhuis, pred. te Coevordeu; bij die te Venlo de cand. A. De Roy. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland zijn tot de H. dienst toege laten de hh. G. van Ilossem en J. A. Tours. I Aan de diaconie der herv. gemeente te Bathmencl. Deventer, is door wijlen mej. de wed. Bessem gelegateerd de som van 1000. In een brief uit Bagnara dd. 7 dezer, wordt aan de Tijd geschreven dat de pauselijke zouaaf Heykamp van Amsterdam bij eene ontmoeting met de Garibaldisten op 5 dezer doodelijk gewond en kort daarna overleden is, en dat bij die gelegenheid gekwetst zijn 1 luitenant en 3 zouaven (alle 3 Nederlanders). Volgens den berigtgever van de Tijd hebben de zouaven, 140 man sterk, de 500 Garibaldisten, die eene zeer gunstige positie hadden ingenomen, verslagen. Te Amsterdam hebben eergisteren avond de Vondelsfcesten een aan vang genomen met een concert in de Parkzaalonder de leiding van den heer Verhulst. De feest cantate van den heer Hofdijk, muziek van Richard Hol, oogstte veel bijval in. Gisteren, den dag der eigenlijke feestviering, kwamen de hoofd- en sub- commissiën en de verschillende autoriteitencorporaliën en genoodigden in de Nieuwe kerk bijeen, de plaats wa3r Vondel werd begraven. De presi dent der hoofdcommissie, de heer mr. J. van Lennep, hield aldaar eeuc krach tige en bezielde toespraakdie algemeen werd toegejuicht. Toen de toe spraak was geëindigd vormde zich de optogt naar het Wandelpark, alwaar de onthulling zou plaats hebben. De stoet vormde een onafzienbaar geheel en de daarbij voorkomende praalwagens, die der faam, der drukpers en derpoëzy, trokkenwegens hun zinrijk decoratief, aller aandacht. Destoet, die ten elf ure van de Nieuwe kerk vertrok, bereikte ongeveer ten half twee het Wandelpark. Daar werd toen eene feest-cantate uitgevoerd en tusschen het eerste en tweede gedeelte van die uitvoering had de outhul- ling van het beeld van Vondel plaats. De heer rar. van Lennep nam daarbij op nieuw het woord op om de geschiedenis der oprigting vah dit gedenk- teeken te schetsen en het beeld onder de hoede van de stad Amsterdam te stellen. Het standbeeld is zeer schoon en doet den heer Royer eer aan. De minister van binnenl. zaken gaf in hartelijke bewoordingen zijne hooge ingenomenheid te kennen en overhandigde, namens Z. M. den koning den heer van Lennep het commandeurskruis van den Nederl. Leeuw; den heer Nolet de Brouwere van Steeland, president der Brusselscbe commissie voor de op rigting, het brevet van kommandeur van de Eikenkroon; aan de hceren mr. II. P. G. Quack, secretaris der Amsterdamscheen M. van Lee, secre taris der Brusselscbe cammissie, dat van ridders der laatstgenoemde orde. Bij den optogt had een ongeluk plaats. Bij het afgaan eener brug op den hoek van den Amstel en de Keizersgracht, is het beeld, de Faam voor stellende, van den wagen gekanteld, en door een glasraam van een huis gevallen. Men heeft hel beeld nog wel kunnen oprigtenmaar het was zwaar beschadigd. Uit Amsterdam zijn, door de zorg van een daartoe benoemd comité, 22 werklieden naar Parijs vertrokken om de tentoonstelling te bezoeken. Naar men verneemt heeft de voortvlugtige directeur van de gasfabriek te Schiedam een valsch kasboek en een te kort van ongeveer 50000 ach tergelaten. Te Groningen hebben de leden van het barbiers-compactbij monde van hunnen »olderman", hunne begunstigers verwittigd dat zij het barbiers- loon »naat' evenredigheid" verhoogd hebben. 's GRAVENHAGE, 19 October. Z. M. heeft tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw bevorderd den heer mr. J. van Lennep, te Amsterdam, ridder dier orde. Tot ontvanger der directe belastingen zijn benoemd: te Zutphen de heer G. W. van der Gronden, thans prov. directeur der dir. belastingen in Zeeland; en te Vlissingen de heer P. tl. Maertens, controleur te Helle- voetsluis; de eerste in de plaats van den heer il.Queysen, en de tweede in de plaats van den heer F. F. van Suchtelen, op hun verzoek eervol ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. G. II. R. Halewijn, van het 6de reg. infanterie, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indiëen te benoemen: bij den stal' van het wapen der artil lerie, tot luit.-kolonel magazijnmeester der artillerie lsle kl. te Delft den majoor J. J. Stieltjes, van het letc reg. vesting-artillerie; zijnde de vroegere benoeming als zoodanig van den kapitein C. G. Kraijenhoff van de Leur ingetrokken; bjj hel wapen der artillerie, bij het lste reg. vesting-artillerie, tot majoor den kapitein lsle kl. P. Sodenkamp, van het reg. veld-arlillerie. Z. K. 11. prins Alexander beeft zich heden morgen, vergezeld van zjjn gouverneur jhr. Hooft, naar Parijs begeven, Z. K. H. zal aldaar verblij ven tot den terugkeer van H. M. de koningin, die in het laatst dezer maand wordt terugverwacht. De heer S. E. W. van Roorda van Eysinga heeft zich dezer dagen lot de tweede kamer gewendmet een adres waarin hij een 20-tal grieven uiteenzet tegen zijne verbanning uil Java en zijn ontslag als ingenieur 2de kl. 1 bij de (ontbonden) commissie lot de vervoermiddelen op Java.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5