LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 18 OCTOBER. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 24 blad 40) der Handelingen van den Gemeenteraad. D11\'XEXLAX1)SCI 1E BERIGTEX. LEYDEN17 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn benoemd tot gecom mitteerden tot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen de hh. llarleveltStoffels en Meerburg deze heeren zullen zich nader verkiaren of zij de benoeming aannemen. Voorts is de voordragt tol herstelling van de brug over den Ouden Hijn nabij de Uooglandsche kerkgracht aangeno men en besloten om de dezer dagen bij den raad ingekomen voordragt be treffende den hoofdeltjken omslag voor 1868 niet in de sectiën te behandelen. Overgaande tot de voortzetting der beraadslagingen over de algemeene policie-verordeningwerd door den heer van Outeren, namens de commissie voor de strafverordeningen, voorgesteld om, alvorens verder te gaan, de lot nu behandelde afdeelingen van het 8sl® hoofdstuk (policie op neringen en bedrijven) in stemming te brengen, vooral om tot een definitief besluit te komen omtrent het al of niet behouden van de paragraaf betreffende het keuren van vleesch. Het verwerpeu toch van art. 178, waarbij de wegen werden voorgeschreven die men bi) invoer van vleesch naar de slads-waag had te volgen, had, naar bet oordeel der commissie, degeheele keuring lot ecnen ijdelen klank gemaakt; zij zou nu tot niets leiden en was de aanzien lijke kosten niet waardig die daarvoor moesten worden gemaakt. Hiertoe overgegaan zijnde, werd de paragraaf betreffende de keuring van vleesch, arlt. 1C6—180, met 13 tegen 6 stemmen verworpen. Tol dien uitslag werk ten mede èn de leden die legen de keuring in het algemeen waren èn zij die wel de keuring verlangdenmaar niet zonder hel voorschrift in art. 178 vervat. Onder de laatstbedoelde leden waren er die daarop nogmaals op de zaak der keuring en het voorschrift van art. 178 wilden terugkomenmaar dit vond geen bjjval; men oordeelde dat zij in dat geval een geheel nieuw voorstel, afgescheiden van de verordening, moesten doen. Ten gevolge van het boven bedoelde besluit vervielen ook een aantal der volgende arti kelenbetreffende den verkoop van vleesch, de vlecschwinkels enz. Ook het verbod omtrent het rondventen van vleesch aan de huizen werd op geheven. Bij de afdceling marktpolicie werd vooraf in beginsel uitgemaakt of de ijk op het botervaalwerk al of niet zou bestendigd worden. Met 11 legen 5 stemmen werd besloten dien ijk in stand te houden. Daarop werden, met ééne enkele wijziging, al de artikelen betreffende dien ijk goedgekeurd, lieden avond worden de beraadslagingen voortgezet. Door het corps onderofficieren der dd. schutterij is aan den luit.-kolo nel P. F. W. de Timmerman, lot aandenken aan zijne volbragte vijfen twintigjarige schutterlijke diensteen fraaye leunstoel aangeboden. Eene commissie uit hun midden was b(j de aaubiediug van dit geschenk op gisteren de tolk van aller belangstelling. De Staatscourant bevat de volgende waarschuwing Door aan de re gering verstrekte bescheiden zijn talrijke bijzonderheden bekend geworden betreffende de slechte behandeling van landverhuizers aan boord van hel schip Giuseppe Bacarach, hetwelk te Antwerpen door zekeren A. Strauss met bestemming naar New-York was uitgerust. Personen, die hel voorne men moglen hebben zich als landverhuizers derwaarts te begeven, worden mitsdien gewaarschuwd zich niet van de tusschenkomst van bedoelden per soon voor hun oogmerk te bedienenmaar de voorkeur te geven aan Nc- derlandsche agenten, waartoe steeds voldoende gelegenheid beslaat. Niet slechts eene fabriek van valsche zoogenaamd Zuid-Amerikaansche effecten (Geconfedereerde) is hier te lande ontdekt. Dezelfde lieden die, onder verdenking van deze industrie hier te laude gevestigd te hebben, in hechtenis zijn genomen, worden ook beschuldigd valsche (zoogenaamd) Mexicaansche lappen vervaardigd te hebben. Zeker is het, dat valsche Mexi- caansche lappen in omloop zijn. Tot voorkoming van verder bedrog, zijn wij van goederhand in staat gesteld de kenmerken mede te deelenwaar door men de valsche van de echte Mexicaansche lappen kan onderscheiden. J Zij komen hierop neer: in de valsche is van de li in het woord Received hel onderste haaltje dubbel; in plaats van: for 8 dividends leest men in de valsche: for 8 dividend; de signatures zijn in de valsche, in plaats van geschreven, gesteendrukt; langs de souche of pasrand leest men in de echte: letts Son Steer, in de valsche: letls Sou Slees; het groen op snede der echte stukken vindt men niet in de valsche; voorts zijn de geschreven cijfers in de valsche obligatiën van een zeer leelijk kaliber. (M. R. C Zr. Ms. besluit van 4 dezer, n°. 42, beval de zamenstelling van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, als volgt: 1 inspecteur (kolonel); 5 eerste officieren van gezondheid 1® klasse (luit.-kolonel)de twee oudsten in rang kunnen dien van kolonel bezitten; 7 eerste officieren van gezondheid; 2e kl. (majoor); 30 officieren van gezondheid le kl. (kapi tein) 59 der 2® kl. (le luitenant); 39 der 3e kl. (2e luitenant); 1 eerste apotheker (majoor); 6 apothekers le kl. (kapitein), de oudste in rang kan majoor zijn; 12 der 2® kl. (1® luitenant); 11 der 3® kl.(2® luitenant); 6 kweekelingen van de 1® kl.; 16 van de 2® kl., terwijl het getal kweeke- lingen 3® kl. geregeld zal worden in verband met de behoefte van de dienst. In de week van 6 tot 12 October hebben zich geene gevallen van vee- typhus in hel rijk voorgedaan. Te Geervliet heeft zich weder een geval van vee-iyphus voorgedaan. De aldaar tijdelijk gestationeerde vee-arts werd Maandag II. geroepen bij drie zieke beesten, toebehoorende aan M. Vrij, te Vierpolders. Hij consta teerde, dat het de veepest was, zoodat er oumiddelijk tot de afmaking van de drie koeijen is overgegaan. Verder is er gehandeld volgens de laatste wetteljjke bepalingenzoodat er nog met twee kalveren dieofschoon ge zond, toch in onmiddellijke aanraking met de zieke koeijen geweest waren, met de afmaking gewacht is, totdal de vee-arts van toezigt uitspraak zal hebben gedaan. Ook te Brielsch Niettwland is de ziekte bij den bouwman van Rjj uitgebroken. Aldaar zijn vijf runderen onteigend en afgemaakt. Door den gemeenteraad van Delft is tot leeraar in de Iloogduitsche taal aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de lieer J. Klein, vroeger leeraar aan de hoogere burgerschool te Crefeld. Dezer dagen werd uit het kantoor van den directeur der Zaanlandsche stoomboot-reederjj door middel van inbraak het aldaar aanwezige geld, om streeks ƒ300, ontvreemd. Men verneemt thans, dal het de policie aldaar is gelukt de daders in handen te krijgen. De daders, zoogenaamde pakjes dragers bij het aankomen der stoombootenhebben zeker van tijd lot tijd het terrein goed opgenomen en door een luik, waar des zomers plaatsbillet- ten worden afgegevenin het kantoor weten te dringen. Of zjj er lucht van hadden dal er juist thans zoo veel geld aanwezig was, is onbekend; terwijl door den directeur niet dan bij buitengewone omstandigheden meer dan de ontvangsten van den dag aldaar des avonds werden achtergelaten. Naar men uit Hoorn meldt zou de jongeling, die voor eenigen lijd le Voorscholen op de paardenmarkt op het zakrollcn werd betrapt, aldaar in het huis van correctie overleden zijn. Zaturdag II. werd aan den Helder de eerste schelvisch aangebragt, die onder de kust gevangen is. De vangst neemt dageljjks toe en bedroeg Maandag II. ruim 2000 stuks. De visch werd terstond naar het binnenland en ook naar Duitschland verzonden. De prijs was van 25 tol 30 cents per stuk. Te Utrecht heeft eergisteren prof. Halbertsma het hoogleeraarsambt bij de hoogeschool aldaar aanvaard met eene redevoering over de verdiensten der Engelschen op gynaecologisch gebieden het verband tusschen die en de andere medische wetenschappen en gisteren heeft de lieer Grinwis de zelfde betrekking aanvaard met eene redevoering over de beoefening der wiskunde in verband tot de physica. Eergisteren morgen had een vreeseljjk ongeluk plaats bij de in aan bouw zijnde stoomspinnerij van de hh. ter Kuile en Stroink nabij Enschede onder Lonneker gelegen. Een gedeelte van het muurwerk, waarop juist een ijzeren balk of bind was gelegd stortte in en viel op een zes- of ze vental daaronder staande arbeiders, die alien minder of meer, doch waar van sommigen zeer ernstig gekwetst werden, znodat de toestand van een hunner, een oppassend jongeling, hopeloos en die van twee anderen hoogst bedenkelijk is. Op den spoorweg van Blankenberghe naar Ostende, nabij hel station Bruggen, is een excentriek-wachter onder een trein geraakt; degeheele trein ging over zijn ligchaam heen; op eene vreeselijke wjjze verminkt vond men zijn lijk terug. In beriglcn uit Mexico wordt gemeld dal onder hen, die als voorstan ders der voormalige regering gestraft zijn, zich ook bevonden twee Neder landers, de kolonel W. Tindal en de majoor L. Tindal. De eerstgenoemde zal een jaar en de laatstgenoemde 6 maanden gevangenisstraf moeten on dergaan. Blijkens het voorloopig verslag van het verhandelde in de afdeelingen der tweede kamer, betreffende hoofdstuk VII B (financiën), is de opmerking gemaakt; dat cr sedert hel optreden van den tegenwoordigen minister van financiën voor de belastingwetgeving ie weinig wordt verrigt. Vele leden verklaarden daarbij, dat zij het niet afkeurden, wanneer na de groote en ingrijpende hervormingen die op het gebied der belastingen in de laatstver- loopen jaren hebben plaats gehad thans vollediger ondervinding van de wer king der nieuwe maatregelen wordt afgewachtalvorens nieuwe voorzieningen van grooleren omvang worden beraamd. Daarenboven was juist de omvang van ontworpen henormingen reeds meermalen de oorzaakdat gewcnschte

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1