vendezijn paard aldaar op stal gebragt. Toen hij naar huis wilde keeren ontdekte hij dat het dier uit drie wonden bloedde; spoedig stierf het aan de gevolgen daarvan. Uit het geneeskundig onderzoek is gebleken dat de wonden door diepe messteken waren veroorzaakt. De dader is niet ontdekt. Uit Brussel schrijft men omtrent den tegenwoordigen staat der betrek kingen ttisschen Nederland en België o. a. het volgende: De grootste hin derpaal voor het herstel der goede verstandhouding lusschen beide rijken is uit den weg geruimd door de verplaatsing van den baron Dujardineene concessie die vooral in Holland op de regie waarde zal worden geschat, indien men daarbij tevens weet dat de gezant, die den baron Dujardin vervangt, bekend staat als de gematigdsle onder de gematigden van ons ge heel corps diplomatique; als een man bovendien, wiens vriendschappelijke gevoelens voor Holland voor niemand een geheim zijn. In het belang van beide landen meen ik dan ook nog iets meer te zeggen en de indiscretie te mogen begaan van u te melden dat ik alle reden heb te gelooven, dat de inslructiën van generaal de Beaulieu in vredelievenden zin zijn vervat en dat de voldoening, die hij namens België heeft te vragen, van dien aard is, dat zij gemakkelijk door het Nederlandsch gouvernement zal kunnen wor den gegeven, te gemakkelijker omdat voldoening aan het verlangen van België reeds voor de Hollandsche regering van zelve voortvloeit uit de bepa lingen van het tractaat van 1839. Bedrieg ik mjj niet, dan zal België in de afdamming van de Oosler-Schelde berusten en die als fait accompli aan nemen in hel vertrouwen dat daardoor geen nadeel zal worden loegebragt aan de belangen der scheepvaart, ttisschen Antwerpen en Vlissingen. 'sGRAVENHAGE, 15 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer S. Hartogensis tot het dragen der versierselen van ridder 5de kl. der orde van den Medjidié, hem door den Sultan van Turkye geschonken. Z. 11. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid de zilveren me daille en een loffelijk getuigschrift verleend aan W. de Rapper, opperschip- per in het vaste corps dek- en onderofficierenwegens het op 22 Aug. jl. met levensgevaar redden van een jongen, die bij het opzeilen in de haven te Willemsoord uit het tuig van de schoonerbrik Ternate in zee was gevallen. Tot burgemeester der gemeente Wormerveer is benoemd de heer C. Snaterse. Tot directeur van het postkantoor te Alkmaar is benoemd de heer D. Carbasius, thans te Amersfoort, en tot onlvauger der directe belastingen enz. te Gendringen de heer jhr. P. C. van der Does, thans le commies der prov. directie in Noordholland. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle is benoemd de heer H. llulder, onderwijzer te Delden, en tot leeraar aan de rijks hoo gere burgerschool le 's Hertogenbosch de heer mr. I. J. M. Laurillard, ad vocaat aldaar. Aan den heer dr. J. Penn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het lste schooldistrict van Noordholland, terwijl als zoodanig is benoemd de heer mr. J. Jager, te Amsterdam. Tot lid van den geneeskundigen raad van Gelderland en Utrecht is benoemd de heer A. W. Hartman, apotheker te Utrecht; tot plaatsvervan gend lid van den geneeskundigen raad van Friesland en Groningen de heer dr. S. Posthttma, te Harlingen, en tot plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad van Zeeland de heer J. de Visser, te Stavenisse, in de plaats van den heer J. P. Snoep, te Wolphaartsdijkop zijn verzoek eervol ontslagen. Z. SI. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen tot kolonel den luit.-kolonel SI. W. Seelig, commandant van het koloniaal werfdepot. Z. 31. heeft goedgevonden op pensioen te stellen den kapitein ter zee J. A. H. Schrettder; den kapitein der infanterie B. baron van Voorst tot Voorst, thans op non-activiteit; en den luit.-generaal G. E. A. van Panhnys, thans mede op non-activiteit. Tot apotheker 3de kl. bij het personeel der geneeskundige dienst der landmagt in O. I. is benoemd de heer D. van Beuningen van Helsdingen. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer mr. Oldenhuis Gratama, nieuw benoemd lid voor het hoofddistrict Assen, de bij de grondwet gevorderde eeden afgelegden zitting genomen. De kamer heeft daarop, na eenige discussie, met algemeene stemmen aangenomen het wels-ontwerpstrekkende tot wijziging van art. 5 der wet van 19 April 1867, houdende voorzieningen omtrent den vee-typhus, en dal tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooling voor 1866, alsmede de conclusiën van onderscheidene rapporten. Bjj de conclusie van het verslag der commissie tot onderzoek der met Indische vorsten gesloten overeenkomsten, vroeg de heer Fransen van de Putte, of er bezwaar was de met de vorsten van Soloen Djokdjo gesloten verdragen aan de kamer mede te deelenwelke vraag de minister van koloniën verklaarde in overweging te zullen nemen, en zich voorstelde te beantwoorden bij het verstrekken van inlichtingen, waartoe het verslag aanleiding zou geven. De vergadering is tot nadere bijeenroe ping gescheiden. De vaderlandsche kunst heeft weder een gevoelig verlies geleden. De heer T. Scheltema, een veelbelovend en rijk begaafd kunstschilder, is, na eenigen tijd in lijdenden toestand te hebben verkeerd, overleden. BUlTKlYLANDSCHK BËRIGTKN. GNGELAN E9. LONDEN, 13 October. Onder de arbeidende klasse alhier vertoont zich de wensch om iemand uit haar midden als volksvertegenwoordiger naar het parlement af te vaar digen zoodra de uitbreiding van het stemregt in werking komt. Er is in eene vergadering van handwerkslieden besloten daartoe een fonds bijeen te brengen tot goedmaking der onkosten die bij de verkiezingen in Engeland door de candidaten moeten worden gedragen. Lord Broughamdie op zijn negentigste jaar nog onder de sieraden der liberale partij wordt geteld, is bezorgd voor Engelands toekomst onder de nieuwe verdeeling der politieke magt, welke het gevolg der laatstelijk vastgestelde uitbreiding van het stemregt is. Bij een openbaar schrijven waarschuwt hij zijne landgenooten tegen het daarin gelegen gevaar, inzon derheid tegen de omkooping bij de verkiezingen. Hij hoopt dat deze waar schuwing door zijne landgenooten als een legaat van eenen stervende zal worden aangenomen. In de met 5-October geëindigde week is hier te lande geen geval van runderpest ter kennis der regering gekomen, even min als in de drie vooraf gegane wekeu. De Echoes of the Clubs deelen den tekst mede van een brandbrief, gerigt aan verschillende Ieren, die landsbetrekkingen bekleedenwaarin de verwachting wordt uitgesproken, dat de geadresseerden niet langer het tyranniek bestuur zullen dienen, maar lot bezinning zullen komen. «Leg uw post neder, of uw bloed kome op uw eigen hoofd!" zoo heet het. De invoer van graan hier te lande is zeer levendig. De geldsom, welke dit jaar voor ingevoerde buitenlandsche tarwe is betaaldis volgens de Ti mes minstens 7 of 8 millioen grooter dan het totaal, dat daarvoor in 1866 tot dezen tijd des jaars toe was betaald. Te Huil heeft dezer dagen eene oude, goed bemiddelde dame het ver zoek gedaan, om te worden opgenomen in hel werkhuis. Zij wenschte dat de raad van toezigt bezit zou nemen van hare eigendommen, en ofschoon men haar zeide, dat zij desniettemin geheel volgens de regels van het huis zou moeien worden behandeldbleef zij bij haar verzoekmeenende dat zij in het werkhuis beter verpleegd zou worden dan in haar eigen huis. Te Edinburg heeft Woensdag II. bij een vuurwerkmakcr eene uitbar sting plaats gehad. Het gevolg hiervan was, dat niet alleen de werkplaats, maar ook het geheele huis met een paar belendende gebouwen grootendeels uit elkander geslagen en al de huizen aan de overzijde zwaar beschadigd werden. Te gelijker lijd veroorzaakte dit onheil een hevigen brand, waar door een aantal personen op eene bovenverdieping zoo eensklaps werden overvallen, dat er geen ander middel ter ontkoming overbleef dan zich met hunne kinderen uit de rameu te werpen. 31en bemerkte dat er voor de ongelukkigen geen andere kans tot redding overbleef en er zelfs lijd te kort kwam om ladders aan te brengen. 3Ien riep hun daarom toe, moedig den sprong te wagen, daar allen medewerkten om hen zoo goed mogelijk op te vangen. Met de kinderen slaagde dit ook, behalve met een 12-jarig meisje, dat met de hersens eerst op een paal en daarna op de steenen nederkwam, zoodal zij onmiddelijk dood was. Een ander persoon verloor nagenoeg op dezelfde wijze het leven. Naderhand vond men in huis nog twee vrouwen, waarvan de eene in den rook was verstikt, terwijl de andere, die men eerst meende dat dood was, later door geneeskundige hulp werd b(jgebragt. Buitendien hebben nog 5 andere personen bij deze ramp het leven verloren en zijn er 9 zwaar gewond geraakt. De stoomboot Tasmanian, uit West-Indië te Plymouth aangekomen, is als 'door de gele koorts besmet onder quarantaine gesteld. Twee passa giers zijn aan boord overleden. - Te Brooklyn bij New-York is op 27 September overleden mevr. Mary Arnottin den ouderdom van 110 jaren. Berigten uit Hongkong van 28 Augustus gewagen van een gerucht, dat de Taikoen van Japan ten behoeve van zijnen broeder afstand van de rege ring zou gedaan hebben. FRANHR3JH. PARIJS, 13 October. H. 31. de koningin der Nederlanden heeft gedurende haar verblijf al hier achtervolgens alle musea der stad bezocht. Bij haar bezoek aan het Louvre heeft het bestuur gemeend, uit hoffelijkheid alle andere bezoekers te moeten buitensluiten. Deze maatregel heeft tot luide klagten aanleiding gegeven. De keizer van Oostenrijk verlaat den 21slen dezer Weenen en zal den volgenden dag te Straatsburg aankomen. Van daar vertrekt hij naar Nancy, waar het hotel der prefectuur en het bisschoppelijk paleis voor hem en zijn gevolg ter beschikking zullen worden gesteld. Te Nancy zal eene gala-soiree met concert plaats hebben. Op het stadhuis worden groote toebereidselen gemaakt voor de ont vangst van den keizer van Ooslenrjjk. Het feest, den keizer door de stad aan le bieden, zal bestaan in een diner, gevolgd door eene groote receptie en waarschijnlijk ook door een concert. De keizer van Oostenrijk heeft echter geschreven, dat hij niet verlangde dat feesten ter zijner eer werden gegeven hij zou tevreden zijn met de jaglpartijen te Compiègne. Aan de beurs heerschte Vrijdag eenige opschudding. Aan een der ven sters van het kabinet der wissel-agenten, en wel van binnen, was eene earicatuur aangebragt; zij stelde den keizer voor als polichinel; op zijn neus balanceerde een stok aan welks einden zich Bismarck en Garibaldi bevonden; daarboven stond«de zwarte stippen." Naast den keizer stond de keizerin als sylphide op de groote trom slaande, terwijl de kroonprins als paillas buitelingen maakte. De commissaris van policie kwam tusschen beide, deed de earicatuur, nadat hij die naauwkcurig had bezigtigdwegnemen en deed naar den vervaardiger onderzoek. Het bleek terstond dat het een bediende was van den wissel-agent Oscar Rodrigues. Voor den commissaris van po licie gebragt, bekende hij onmiddellijk zijn misdrijf. Naar men verneemt was de heer Fould dien men Israëliet waande, tot de protestantsche kerk overgegaan. De Tndépendance deelt het volgende weinig te vertrouwen berigt uil l Londen mede: De regering heeft berigt ontvangen, dat Frankrijk heeft toegestemd om Viterbo door Italiaansche troepen te doen bezetten, op voor- waarde dat Rome en de omliggende landstreek zullen geëerbiedigd worden.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2