1807. WOENSDAG 16 OCTOBER. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den j7den October 1867's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1®. Benoeming van drie HU. Gecommitteerden tot de administratie der Ver- eenigde Gast- en Leprooshuizen. 2®. Voordragt tot herstelling van de brug aan het einde van de Hoogland- sche Kerkgracht over den Ouden Rijn. 3®. Aanvrage van Mrcn Regenten van het II. G. of Arme Wees- en Kinder huis, tot redres van een staat van af- en overschrijving, dienst 1866. 4®. Algemeene Policie-verordeningte beginnen met art. 181. BIMENLANÜSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 15 October. In de gisteren namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad is het verzoek van 11. van den Dop, tot onderhandsche huur van het voorma lige Galgeveld, overeenkomstig de voordragt van burg. en wctli., voor den tijd van drie jaren toegestaan; het voorstel om dat land slechts voor één jaar te verhurenwaarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt, werd verworpen met 12 tegen 7 stemmen. Voorts was de ge- heele zittingdie ten 4 ure werd opgeheven en des avonds ten 7 ure werd voortgezet, gewijd aan de behandeling der policie verordeningwaarmede men thans gevorderd is tot art. 180. Onderscheidene wijzigingen werden in het concept gebragt. Een voorstel van den heer van Ileukelom, dat het reinigen der straat alleen zal geschie den door droog bezemen, zonder het gebruik van water, lokte vrij wat discussie uil; het werd met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Het artikel, volgens hetwelk ieder die zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoont, wordt gestraft met eene geldboete van een tot tien gulden, werd met 17 tegen 2 stemmen verworpen. Het verbod, dat binnen de gemeente met rij- of voertuigen niet harder mag gereden worden dan op een matigen draf, werd in dien zin gewijzigd dat alle rij- en voer tuigen stapvoets zullen moeten rijden wanneer de policie het gelast. Bij de behandeling van het artikel houdende verbod van het losloopen van paarden, ezels enz. op gemeentegrond, werd een goed woord gesproken voor het los loopen van kippen; met 8 tegen 7 stemmen werd besloten het woord «kippen" uit het artikel te schrappen, maar daarop een voorstel, om het loopen van kippen op gemeentegrond afhankelijk te stellen van de vergunning van burgemeester en wethouders, met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Alvo rens de artikelen betreffende het keuren van vleesch te behandelen, werd met 9 tegen 6 stemmen het beginsel uitgemaakt dat de keuring van vleesch zou bljjven beslaan. Bij de verdere behandeling der daarop betrekking heb bende artikelen werd het artikel, waarbij de wegen werden voorgeschreven die men bij invoer van vleesch naar dc stads-waag heeft te volgenmet 8 tegen 7 stemmen verworpen. Bij den raad is ingekomen een verzoek van de commissie voor de volks voorlezingen om het gebruik van de stads-gehoorzaal ten behoeve dier voor lezingen en eene voordragt tot herstelling van de brug over den Ouden Rijn bij de Hooglandsche Kerkgracht. Door den voorzitter werd nog medege deeld dat voor de leden ter inzage lagen een plan en teekening voor de ver plaatsing van de vischmarkt; volgens dat plan zou de markt achter de Hooglandsche kerk gevestigd worden. Sedert 1 Julij II. zijn aan de hoogeschool alhier ingeschreven uitge nomen 5 elders studerende, 84 studenten, aldus over de vijf faculteiten verdeeld: wis- en natuurkunde 14, letteren 10, geneeskunde 9, regten 44, godgeleerdheid 7. Sedert 8 Februarjj voor de genoemde faculteiten, in de zelfde volgorde, 19, 10, 12, 44 en 9, totaal 94; bovendien 26 elders stu derende; in het geheel 120. Gisteren avond had de gewone inlijving plaats der nieuw aangekomen 'j studenten bij het corps. HH. studenten vereenigden zich in de stads-gehoor zaal en begaven zich van daar, voorafgegaan door muziek en de banieren der faculteiten, in oplogt langs Breedestraat en Rapenburg naar de sociëteit Minerva. Op hunnen weg had aan enkele studenten-woningen eene Ben- gaalsche verlichting plaats. Zondag morgen is in de kerken der Ned. hervormden aan de gemeente bekend gemaakt dat dr. G. van Gorkom hel beroep naar de Ned. herv. gemeente te Amsterdam had aangenomen. De gisteren alhier ten behoeve der maatschappij van weldadigheid ge houden collecte heeft opgebragt de som van 517.88J-waarvan echter het bedrag der onvermijdelijke kosten moet worden afgetrokken. De hh. J. H. Maronier, J. M. E. DercksenJ. A. van Dijk, VV. PleyteJ. D. van Wijk, dr. G. Zaalberg en W. T. Werst, door het al hier gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen daar toe uitgenoodigdhebben zich als centrale-commissie geconslituëerdten einde den aard en den omvang van het schoolverzuim binnen Leyden te 'ceren kennen, en de middelen te beramen en, zoo mogelijk, uit te voe ren, die het schoolbezoek kunnen bevorderen. Om dit doel te bereiken, hebben zij de medewerking van diegenen hunner stadgenooten ingeroepen, die, hetzjj regtstreeks of zijdelings met den arbeidenden stand in betrekking slaande, of daarop invloed kunnende uitoefenen, genegen zijn eene vereeni- ging in het leven te helpen roepen, die zich ten doel stelt om op boven vermelde grondslagen het schoolverzuim te weren. Bij voldoende medewer king stellen zjj zich voor eerlang eene vergadering der deelnemers bijeen te roepenten einde verder de bepalingen vast te stellendie omtrent de uil voering van het door hen voorgestelde plan behooren te worden gemaakt. Naar men verneemt is de verzameling van Indische tropëenaanwezig in het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeekonlangsdoor een ge schenk van den heer Kneppelhout van Sterkenburg, verrijkt met een vijftal vlaggen, in 1822 op BornSo en Celebes veroverd en afkomstiguit de verzame ling van wijlen den toenmaligen gouverneur-generaal van Ncd.Indië, baron van der Capellen. In de vroeger opgegeven gemeenten zijn sedert nog aan cholera over leden: tot en met 11 October te Rotterdam 7, te 's Hage 2 personen; lot en met 5 October te Asperen 9, te Delfshaven 2, te Amsterdam 2, te Vianen 1te Zaandam 1 en te Bruinisse 1 personen. In het geheele rijk zijn gedurende de week van 29 September tot 5 October jl. aan cholera over leden 70 personen. (Sic.) Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn geëxamineerd en tot dc H. dienst toegelaten, de hh.: H. J. Wunder, G. J. de Hoest, J. C. L. F. KochII. van der Meulen en dr. P. J. lloedcmaker. Bij de Ned. herv. gemeente te Ilarlingen is tot predikant beroepen ds. Oort, pred. te Zandpoort. liet Nederlandsche zendeling-genootschap heeft, gedurende de negen eerste maanden dezes jaars, aan giften en legaten ontvangen /36206.05J. Door het gemeentebestuur van Woerden zijn dc noodige stappen ge daan; om dc openstelling der groote rundermarkt, op den 23sten dezer, te verkrjjgen. Uit Schiedam meldt men dat de directeur der stedelijke gasfabriek aldaar voortvlugtig is, met achterlating van een aanzienlijk tekort in de kas der fabriek. De iV. 71. C. deelt het volgende medeHet was bekenddat reeds sedert lang bij het expeditie-kantoor van Gend Loos diefstallen werden gepleegd, waaronder zelfs belangrijke, zonder dat de administratie, zoo het schijnt, kon te welen komen, op welke wijze de dieven zich van het ge- stolene meester maakten. Vooral in den laatsten tijd waren de ontvreem dingen van de te expediëren goederen aan het kantoor te Rotterdam menig vuldig. Thans mogt het de politie gelukken eene menigte gestolen goederen en voorwerpen in twee woningen in beslag te nemen en twee personen, ge naamd J. J. B. en F. J. de B., in dienst der administratie, als de daders aan te houden. Naar wij vernemen, zijn die personen bereids lot bekente nis gekomen en naar het huis van bewaring overgebragt. Als eene bijzonderheid, ter gelegenheid der aanstaande onthulling van het standbeeld van mr. G. K. graaf van Hogendorp meldt men uit Rotterdam, dat dezer dagen door den heer Wouter Hutschenruyter aldaar aan den bur gemeester dezer gemeente een brief is ter hand gesteld van den beroemden Hogendorp aan diens broeder, destijds aldaar woonachtig, waarbij gevraagd werd naar de muziek van het geliefkoosde Wilhelmus, die in de residentie toen niet meer was op te sporen. De heer Hutschenruyter schreef daarop die muziek op het gehoor af, nadat zijn vader voor hem op de clarinet het Wilhelmus had geblazen en voldeed alzoo aan het geuit verlangen; korten tijd daarna was de jeugdige Wouter Hutschenruyter, in de goot van het stads-timmerhuis gezeten, de eerste die bij de uitgestoken nationale kleuren hel Wilhelmus blies; hij bragt de vergaderde menigte zóó in opgewonden heid, dat hjjbeneden komende, bijna daarvan het slagloHer werd, daar men niet ophield van hem de herhaalde uitvoering te eischen, onder toedie ning van allerlei wijnen en dranken. Gelukkig kwam ter juister ure eene patrouille, die hem ontzette en in veiligheid bragt. Naar men uit Utrecht meldt heeft de hoogleeraar Donders eene missive gerigt aan den senaat van het Utrechtsch studenten-corps, inhoudende dank betuiging voor de beloonde sympathie en tevens kennisgeving, dat hij de hoogeschool aldaar nimmer zal verlaten. Vrijdag 11. bad een landbouwer van Hoogland, te Amersfoort vertoe-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1