vermeerderd en op 7 gebragt; zij bestaat uil de bh. dr. Hansen, iuit.-gener. Bayer, Iuit.-gener. von Fligely, prof. Lindhagen, Iuit.-gener. Ricci, prof. Kaiser, gener. von Forsch, prof. Bruhns en prof. llirsch. De conferentie heeft bovendien het besluit genomen, om den naam: «Midden Europesche graadmeting" te veranderen in «Europesche graadmeting." In Beijeren is door de regering bij de kamer aangedrongen op de aan neming van de lolvereeniging met Pruissen. De minister-president, prins von Rohenlohe, heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat de regering de opname van de Znid-Duitsche staten in den Noord-Duitschen bond niet wil; dat zij geen bondgenootschap met Oostenrijk wil; dat z(j ook geen geïsoleerden of met Frankrijk meêgaanden Zuid-Dnitschen bond wil. De regering voerde geen groot-mogendheidspolitiek en nam ook geene bemiddelende rol aan. Zij wilde echter de nationale vereeniging van alle Zuid-Duitsche staten met den Noordelijken bond, en de minister verklaarde dat de onderhandelingen hierover thans plaats hadden. Volgens het gevoelen der regering was het tractaat van Praag een hinderpaal voor de opname van enkele Zuid-Duitsche staten in den Noordelijken bond. OOSTENRIJK. Door de regering zijn in den rijksraad de ontwerpen betreffende het vergeljjk met Hongarije en de organisatie van het hooggeregtshof des rijks ingediend. Die ontwerpen zijn bij de eerste lezing zonder discussie aan genomen. De Morgenpost deelt mede dat het protest der bisschoppen eene ge- heele wijziging der inzigten van de regering betreffende hel vraagstuk van het concordaat noodzakelijk heeft gemaakt. Sedert hetgeen in hel aarts bisschoppelijk paleis is voorgevallen zijn onderhandelingen met Rome on mogelijk geworden; de regering heeft besloten zich op het terrein der binnenlandsche wetgeving te houden zonder zich door buitenlandschen in vloed daarvan te laten afbrengen; zij beeft besloten over te gaan tot de dringend noodzakelijke regeling der betrekkingen tusschen de onderscheiden godsdienstige gezindheden. Eene hervorming van het schoolwezen zal daar aan vooraf gaan. Door de commissie uit den rijksraad voor de confessionele aangelegenhe den z(jn reeds de beginselen van een wets-onlvverp op hel schoolwezen vastgesteld. Hier zijn twee geschenken voor den overwinnaar bij Lissa, den vice- admiraal von Tegelhoff, bestemd tentoongesteld, liet zijn twee zilveren mi lieux de table, waarvan het een door de officieren der Oostenrijksche zee- magt en het andere door de bewoners van Triest wordt aangeboden. O O T - IN 1» I E. BATAVIA, 27 Augustus. Tot advocaat en procureur bij den raad van justitie tc Soerabaija is benoemd de heer mr. A. Blume, en aan den officier van gezondheid 1»'« kl. A. E. Neeb is een tweejarig verlof naar Nederland verleend. liet N. Bat. Rbl. deelt mede dat de bladen van Midden- en Oost-Java en van Sumatra weder overvol zijn van mededeelingen omtrent allerbru- taalste diefstallen. Daarbij komt een nieuw misdrijf, althans dat in de laatste jaren zeldzaam geworden was; er hebben zich weder zoogenaamde ketjoe-partijen voorgedaangewapende benden vallen met de meeste bruta liteit in de binnenlanden 's nachts de woningen aan van inlanders en Euro peanenzoodat mei) er zijn leven niet zeker is. Verder laat dit blad zich o. a. aldus uit: Meer en meer blijkt het, dat het onmogelijk is Indië van uit Nederland te regeren. De koloniale quaesliën oefenen ook op den gang van zaken in Nederland een storenden invloed uit Zij zijn bet struikelblok voor ministeriën de machine de guerre van partijschappen, de consumenten van den kostbaren tijd der volksvertegenwoordiging. Self-government der kolonie, in verband tot een jaarlijks op te brengen fixum bij wijze van transactie, blijkt meer en meer de eenig mogelijke oplossing van den strijd te zijn. Waarom dit zoo eenvoudig, thans ook door den lieer Rochussen aangeprezen middel, niet in praktijk gebragt? In Indië is men het geheel eens over de te volgen politiek; zoodra men hier vrijheid van handelen had, zou de kolonie in korten tijd ontzettend vooruitgaan. Het gymnasium Willem III, dat niet aan de verwachting heeft be antwoord, is thans veranderd in eene hoogere burgerschool. Er is alleen nog eene aanvulling van het personeel noodig om de inrigting in werking te doen treden. Men verneemt dal er gelden zijn toegestaan om jaarlijks een lichttoren op de kusten bij te bouwen. Zaturdag den 10den dezer had te Samarang de opening van den spoor weg tusschen Samarang en Tangoeng plaats. De resident, als regerings commissaris bij de maatschappij kwam ten 6| uur op het station werd daar ontvangeu door het comité' van bestuur en den hoofd-ingenieur en verwelkomd door den heer Miesegaes, president van hel comité. Na dat de resident hierop geantwoord had en de verschillende lokalen van hei staiions-gebouw had bezigligd, werden de plaatsen in den trein bezet. Deze eerste trein werd getrokken door de locomotief J. F. de Bordes. De reis van Samarang tot Tangoeng werdmet inbegrip van het oponthoud aan de stations Alas-Toewa en Broemhoeng, in circa c'én uur volbragt. Te Tangoeng aangekomen, verzamelden de resident, de leden van j het comité en de overige passagiers zich onder eene feestelijk met vlaggen en groen versierde loods. De resident nam nadat men eenige vcrverschin- gen had rondgediend, hel woord. Hij zeide, zeer verheugd te zijn, dat de eerste stap tot voltooijing van het grootsche werkden spoorweg van Sa marang naar de Vorstenlanden, gedaan was, en de overtuiging te hebben, dat ook onze koning die gebeurtenis met veel vreugde zoude vernemen. Hierop dronk men, onder liet «leve de koning!", dat tot drie malen werd herhaald. Dit Djocjocarla meldt men het volgende: De commissie, belast met het opmaken der begrooting van Uc geledenc schade aldaar op den 10d™ Julij jl.heeft met het bestuur en eenige oud-ingezetenen van Djocjocarta op den 31sten Julij eene vergadering gehouden in het sociëteitsgebouw. Uit het bekend gemaakt verslag is gebleken dat die schade geraamd is gewor den op ƒ3,500,000 en het dringend verzoek lot de regering is gerigt om een subsidie of tegemoetkoming van ƒ350,000. Te Soemedang (Preanger Regentschappen) zijn in deu avond van den 9den dezer twee vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld, die onge veer eene minuut aanhielden en eene horizontale rigling hadden van het zuiden naar het noorden. Ook uit Tagal meldt men dat aldaar een ligte schok is gevoeld. IPea* TeSegraai. Js GRAVENHAGE10 October. In de zitting van de tweede kamer var, heden is tot de toelating van den heer mr. Oldenhuis Gratama besloten. Tegen Maandag zijn aan de orde gesteld eenige ontwerpen, waaronder dat nopens den veetyphus, en conclusiën van verslagen. Verworpen werd, met 40 tegen 18 stemmen, een voorstel van den heer van Lijnden, om alsdan ook te behandelen het verslag der commissie op de inlichtingen van den minister van binnenl. zaken, wegens het onderhoud der Berkel-werken. PARIJS, 9 October. In den Moniteur wordt gezegd, dat de laatste gebeurtenissen in den Kerkeljjken Slaat de regering des konings van Italië versterkt hebben. Er wordt bijgevoegd, dat te Rome alles rustig blijft. Er is een schikking getroffen tusschen Italië en Rome betrekkelijk de verdeeling van de pauselijke schuld. WEENEN, 9 October. De Presse van Donderdag verneemt, dat de rijkskanselier von Beust een eigenhandig schrijven van den keizer ontvan gen heeft, waarin in beginsel wordt toegegeven, dal het adres van de bis schoppen aan eene constitutionele behandeling behoort onderworpen te wor den; dat hij zich echter voorbehoudt, dat vóór zijn terugkeer alhier over morgen geen definitief besluit genomen wordt. De Presse verklaart, dal de regering van den Paus vreest, dat de Ita- liaansche troepen in den Kerkdijken Staat zullen binnentrekken, en de stad Rome zullen insluiten, ten einde den Paus en de kardiualen te belet ten naar Civita-Vecchia de wijk te nemen. LONDEN, 9 October. De bijzonder commissie, voor welke de Fenians te Manchester zullen te regt staan, is benoemd. Den 28sten dezer maand zal zij hare eerste zitting houden. HAMBURG, 10 October. Het, teil gevolge van het beerschen der run derpest, hier uitgevaardigd verbod van vee-invoer uit Engeland, Nederland, België en Rusland is ingetrokken. FLORENCE, 9 October. Sedert het gevecht bij Bagnara is geen belang rijk feit voorgevallen. De opstand duurt in verschillende plaatsen voort. Men gelooft dat de benden thans trachten zich te vereenigen. föurgctriij&e Van 3 lot en met O October 1867. BEVALLEN F. M. J. de Does, geb. van Oerle, D. C. M. Iloefsmit, geb. van Rooijen Z. M. Goedraad geb. Rebbers Z. A. P. Hasselbach geb. de GrootD. I. C. van Santen geb. PabstZ. C. van Rooijen geb. van der MeyD. S. M. van der Kampgeb. ChristiaanseZ. M. Ie Febre geb. Ouds hoorn Z. T. Maas, geb. Aniba D. J. J. van der Beek geb. Hartevelt, Z. L. van der Reegeb. StoutenD. C. J. van Erkelgeb. Mulder Z. en D. M. H. C. Pierageb. Thomson D. M. C. J. van Zwieten geb. Boom D. B. Meyeringhgeb. Stuivinga D. G. den Os geb. Paus Z. S. Helvenstein geb. de Klerk, D. G. Boudewijns, geb. van EgmondD. J. Vervark geb. Panlus, Z. GEHUWD: J. Warnersjm. en M. Huge, jd. II. van der Weyden jm. en T. van Bemmel, jd. W. F. Mulder, jm. en M. A. Leenders.jd. W. van Weizen jm. en M. H. Goebertusjd. J J. Bommezyn jm. en C. J. den Hol der, jd. C. L. Hierneissjm. en W. E. Vos, jd. OVERLEDEN A. J. W. van Valkenburg, wed. P. A. van Westrheene, 62 j. A. Pardon 63 j. S. M. Laterveer, D 3 m. J. van Rosmalen wed. P. Lee mans, 74 j. F. J. A. Dirksen Z.1£ m. F. C. NoordeloosZ.20 d. A. HogendoornD.1 j. en 9 m. J. J. GaljartZ.11 m. J. Visser, 44 j. A. J. Zandwijk, Z.6a j. AKlDEMIE-NlEVWi. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE UOOGESCUOOL. Den 9dcn October de heer A. H. Philipsevan Rijswijk, in de regten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: de sluiting van de verga dering der staten-generaal in hare regtsgevolgen. Den 10de° October de heer J. E. van Itersou J.Azu., van Waspik, inde geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: verslag der heelkundige cliniek aan de Leidsche hoogeschoolgedurende den akade- tnischen cursus 1866 1867. 26-4sle Staais-Eoterij. Trekking der Pierde Klasse. 3dc Trekking. N°. 4224 een prijs van ƒ2000. Nos. 3197 en 8G97 ieder een prijs van ƒ1500. N°. 14741 een prijs van ƒ1000. 4de Nos. 3354 en 8510 ieder een prijs van 1000. ADVERTENTIE N. Op den 7de" dezer overleed te 's Ilcrlogenboschna eene kortstondige ziekte, mjjn Zoon N1COLAAS HENRICUS ELIG1US VLEK. Leiden, 10 October 1867. 11. C. VLEK. Heden overleed ons jongste Kindje THOMAS JOHANNES. P. VAN OUTEREN. C, E. VAN OUTEREN, Soeterwoude, 9 October 1867. Scheurman Schimmel.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3