p r u i s s e x. de polders reeds zooveel overlast van water hebben dat er vee zal moeten worden gestald, ingeval de wind niet spoedig, met droog weder, gunstig wordt om het water uit te malen. BQ dien overlast komt dat het buiten water sterk is gewassen, zoodat het weinig beneden maalpeil staat. Reeds zoo vroeg in den herfst baart het een en ander bezorgdheid. De hoogleeraar Donders, te Utrecht, heeft voor de benoeming tot hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam bedankt. De minister van oorlog heeft bepaald, dat er bij de onderscheidene corpsen van het leger voortaan zooveel militairen beneden den rang van officier gehuwd zullen mogen wezen als volgtreg. grenadiers en jagers 58, een reg. infanterie 66, instruciie-bataillon 12, algemeen depót van discipline 7, een reg. huzaren 16, veld-artillerie 44, reg. vest.-artillerie 36, rijdende artillerie 14, pontonniers 6, en bjj het bataillon mineurs en sappeurs 14. In de week van 29 September tot 5 October zijn geene gevallen van vee-lyphus in het rijk voorgekomen. Te Rotterdam is de aldaar gevestigde Vereeniging lot wering der be delarij van kinderen ontbonden, omdat hei voorname kwaad, waartegen zij te velde trok, genoegzaam onderdrukt was, om de gegronde verwachting te koesteren dat het ook verder onderdrukt zou blijven. In genoemde stad zijn eergisteren door de cholera aangetast 1 en aan die ziekte overleden 3 personen. Gisteren had er geen geval plaats. Te Zwolle en te Maastricht hebben thans enkele cholera-gevallen plaats gehad. Eergisteren morgen sloeg de bliksem in den bij Maassluis staanden run-, pel- en korenmolen van den heer H. van der Lcly, en rigttc aanmer kelijke schade aan. Van eene der roeden zijn de stukken op verren afstand gevonden. Aan de tegenwoordigheid van geest van den molenaar is het te danken, dat de door den bliksem veroorzaakte brand dadelijk is gebluscht, waardoor grootere onheilen zijn voorkomen. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten tol opheffing aldaar van het gymnasium en tot het oprigten eener latijnsche school, ten aanzien van de leeraren geheel onafhankelijk van de rijks hoogere burgerschool. Te Nieuwe Diep is dezer dagen door de policie een meisje van 13jaren in hechtenis genomen; zij had zich schuldig gemaakt aan ontvreemding door middel van zakkerollen. Bij onderzoek is geblekendat zij zich reeds herhaaldelijk en bij verschillende gelegenheden aan die misdaad heeft schul dig gemaakt en altijd op zeer behendige wijze. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot wijziging der wet van 19 Aug. 1861 betrekkelijk de nationale militie. Het ontwerp strekt om het maximum van sterkte van 55000 op 70000 man en in even redigheid daarvan het maximum van elke jaarlijksche ligting van 11000 op 14000 man te verhoogen. Hieruit behoeft het oprigten van nieuwe regemen- ten niet voort te vloeijen. Om echter te vermijden, dat de bestaande ba- taillons eene te groote sterkte verkrijgenen om tevens het kader zooveel uit te breiden, als aanvankelijk, en vóór dat een voldoend aantal onder officieren en korporaals uit de militie is gevormd, noodzakelijk zal wezen, ligt het in de bedoeling, met elk jaar die miliciens, naar gelang hun aan tal klimt, te vereenigen in reserve-coropagniën met een kleiner kader, het welk vooreerst door het leger versterkt, doch later, zooveel mogelijk, uit de militie zelve gevormd zal worden. De vermeerdering van kosten, hieruit voortvloeijendewordt geraamd voor het eerste jaar op ƒ270,000, voor het tweede jaar hetzelfde bedrag vermeerderd met ƒ52000 voor het permanent kader en volgende jaar naar omstandigheden. Voorts wordt bij het ontwerp voorgesteld de vrijstelling der éénige wettige zoons te beperken tot hen, <1ie tevens ée'nig kind en wier ouders of vader of moeder nog in leven zijn, en om in overeenstemming daarmede slechts aan de kleinere helft van een oneven getal broeders regt op vrijstelling wegens broederdienst toe te kennen. Ter verbetering van het zedelijk en verstandelijk gehalte der militie, wordt voorgesteld a. afschaffing der nummerverwisselingen b. beperking der plaatsvervanging. Laatstbedoelde stelt men zich voor te verkrijgen door den leeftijd, voor den plaatsvervanger gevorderd, te beperken binnen de grenzen van den militie-pligtigen leeftijd, d. i. van 21 tot 25 jaren; door het stellen van een plaatsvervanger geen reden van vrijstelling meer te doen zijn voor den broeder van den vervangene, en door de aansprakelijkheid van den loteling voor den persoon, dien hij in zijne plaats laat dienen, uit te strekken tot den geheelen diensttijd. Als compensatie voor de beperking der plaatsvervanging en ter opheffing van de bezwaren, die vele jongelieden weêrhouden hunne mililiedieust in persoon te volbrengen, worden bijvoegin gen tot artt. 120 en 121 voorgesteldstrekkende om aan hendie in staat en genegen zijn voor eigen rekening te voorzien in hunne kleeding en uit rusting en zonder genot van soldijbrood of toelage voor het kleeding- eu reparatiefonds te dienen, in de gelegenheid te stellen, «oor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd te worden bij het corps hunner keuze en om hen te ontheflen van de verplig ting om in de kazerne te wonen of deel te nemen aan de menage der onderofficieren of soldaten. 's GRAVENHAGE 10 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kapitein J. J. H. van YVickevoortCrominelin van het reg. grenadiers en jagers, tot het dragen drr versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Aan den heer C. Loeff is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente 's Gravemoer. Van hier wordt aan het übl. gemeld: De baron Dujardin, Belgisch gezant bij ons hof, zal eerst in de laatste dagen van October de hofstad definitief verlatenten einde zich naar zijn nieuwen post te Londen te be geven. Hij heeft van zijne regering den last ontvangen, vooraf zijnen op volger, den heer de Beaulieu, cp de hoogte der zaken en vooral van de Schelde-qtiaestie te brengen. Daaruit blijkt op nieuw, dal België die aange legenheid niet als afgedaan beschouwt en inderdaad zijn in de laatste we ken olficieuse slappen namens het kabinet van Brussel in het buitenland gedaan, waaruit het bestaan van het plan, om een nieuw beroep op de builenlandsche mogendheden te doen, maar al te duidelijk blijkt. Het D. v. 's Grav. zegt in staat te zijn dit berïgt ten stelligste te kun nen tegenspreken. Het badsaizoen te Scheveningen zal met Zaturdag aanst. geëindigd zijn. BUlTEiMLANDSCllE BERIGTEN. EL.VS. 19. LONDEN. 8 October. Men verwacht dat het parlement in de laatste helft der volgende maand tot eene buitengewone zitting zal worden opgeroepen om aan de regering geldmiddelen voor de Abyssinische expeditie te bewilligen, en om toestem ming tot die expeditie te geven, daar er eene bepaling bestaat, die verbiedt militaire operation uit lndië te ondernemen zonder de magtiging van het parlement des moederlands. Door aanhoudende geruchten omtrent de plannen der Fenians, die het op de tuighuizen zouden gemunt hebbenis hier veel ongerustheid ont staan. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen. In het arsenaal te Woolwich heeft Zaturdag eene hevige uitbarsting plaats gehad. Er waren 24 jongens bezig met de noodige werkzaamheden ter vervaardiging van patronen voor de Snidergeweren. Hoe het ongeval ontstaan is weet men niet, maar het heeft ernstige gevolgen gehad, daar al de jongens gekwetst zijn en hevige brandwonden bekwamen, waaraan een hunner spoedig daarna overleden is. In het noorden van Schotland doen zich verschijnselen voer van een vroegen en harden winter. De graanoogst heeft veel geleden door het regen- t achtige en ruwe weder, zoodat een goed deel van het te veld staande ver- rot was voordat men het kon binnenhalen. Daarbij breidt de aardappelziekte zich op de onrustbarendste wjjze uit. Beriglen uit New-Vork van 28 Sept. melden o. a. het volgende: De i heer Jefferson Davis zal, naar men zegt, in November te Richmond voor j! het hof, onder voorzitting van den opperregter Chase, te regt gesteld wor den. Het lijk van keizer Maximiliaan is te Mexico aangekomendoch niet aan den admiraal Tegetthof uitgeleverd. Deze laatste deed aanzoek om in- i vrijheid stelling van Maximiliaan's biechtvader, die door Maximiliaan is ge- magligd om diens geheele briefwisseling met keizer Napoleon en den maar schalk Bazaine openbaar te maken. Volgens berigten uit Texas heerscht daar de gele koorts op eene ont zettende wijze, niet alleen in de groote steden, maar ook in de kleinste dorpen. In een schrijven uit Houston worden onderscheidene dorpen opge- j noetnd, die bijna geheel zijn uitgestorven. Te Galveston, op eene bevolking van 22000 zielen waren lot 14 Sept. 1054 sterfgevallen. ERANHKIJH. PARIJS, 8 October. Volgens het Journ. de Paris zou prins Napoleon den keizer schrifte lijk aangeraden hebben zijne tegenwoordige ministers te behouden en allen twijfel aan de vredelievende rigting zijner staatkunde weg te nemen door openlijke en onvoorwaardelijke huldiging van het beginsel van non-inter ventie. Dit berigt wordt door la France overgenomendoch zonder voor de juistheid daarvan te willen instaan. Naar men verneemt is in Lyonsche fabrieken 145,000 ellen zyde be steld, voor de vervaardiging van de patronen der nieuwe geweren. In de Elzas is het gebergte besneeuwd; men klaagt zeer over de thans heerschende strenge koude. De Patrie verzekert dat de Spaansche generaal Prim Brussel verlaten en zich naar Londen begeven zal, daar hem te kennen is gegeven, dat zijn verblijf in België zeer onwelgevallig aan de regering van dal land zou zijn. Te Aberca, in de Spaansche provincie Salamanca, is in 105-jarigen ouderdom overleden prof. Francesco Verduco. Hij beoefende de geneeskunst sedert 80 jaren. ITALIË. De Italiaansche regering heeft de uitgifte der nieuwe staatsschuldbrie ven zonder nadere tijdsbepaling uitgesteld. Volgens berigten van de Ind. Beige wordt de politieke positie van den president-minister Rattazzi zeer bezwaarlijk, daar de parlementaire linker zijde zich van Item afwendt en aan de bewegingspartij aansluit. De voorgenomen operatie tot opbeuring der financiën zou weinig of geen kans van slagen hebben terwijl de schatkist onverwijld middelen behoeft om aan bestaande «erpligtingen te voldoen. Het officiële blad van de pauselijke regering betuigt hooge tevreden heid over het gedrag der pauselijke troepen en over de houding der bevol king tegenover de binnengedrongen rustverstoorders. Volgens dat blad hebben geene onderdanen vah den Paus aan de beweging deelgenomen. Garibaldi, voor de tweede maal naar Caprera teruggevoerd, heeft eene verklaring doen toekomen aan een dagblad van Florence, waarin hij o. a. het volgende zegt: Zoo thans de man, wiens naam eene schande voor Italië is, mij met policiemaatregelen belet naar het vaste land terug te keeren, verzoek ik mijne landgenooten enkel op den ingeslagen weg voort te gaan. Gij, landgenooten, behoort Rome's bevrijding met alle mo gelijke middelen te vollooijen; doch zoo gij mijne medewerking en tegen woordigheid daarbjj onmisbaar acht, dan zult gij voorzeker bedacht zijn op middelen om mij te bevrijden. BERLIJN'8 October. De verkiezingen van afgevaardigden voor de nieuwe kamer zullen den 7<ien November, de verkiezingen voor den eersten trap den 30s,cn October plaats hebben. In de vijfde algemeene conferentie voor de Midden-Europesche graad- meting, den 411™ hier gehouden, is de permanente commissie met twee leden

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2