Aan de weduwe van wijlen den boogleeraar C. Mulder, le Gronin gen, is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ1000 'sjaars. Tot burgemeester der gemeente Kerkwerve is benoemd de heer G. van der Cingel; en tot burgemeester der gemeente Groesbeek de lieer J. J. M. Kolfschoten. Door Z. >1. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh. N. J. C. Velius Haerl, als ontvanger der directe belastingen enz. te Kam pen; jr. J. A. 11. de Lannoy, als ontvanger der directe belastingen enz. te Groesbeek; en 11. A. C. van Bleyswijk Tiereus, als commies der posterijen ls,e kl. Voorts z(jn benoemd lol commies der posterijen: van de 2dc UI. de heer E. G. C. von Schwartz, thans commissie 3dc kl.van de 3dc kl., de hh. W. K. J. D. baron Crommelin van lleeckeren en J. A. J. van der SchaafT, thans surnumerairs. Z. BI. heeft goedgevonden, bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl te benoemen: tot eersten officier van gezondheid lstekl. (kolonel) den eersten officier van gezondheid lsle kl. (luit.-kolonel) dp. G. A. F. Quarin Willemier; tol eersten apotheker (majoor) den apotheker l8te kl. J. van Rijn van Alkemade; tol apotheker l8,c kl. (majoor) deu apothe ker l»l« kl. (kapitein) J. Alma, allen van gemeld personeel. De ministers van oorlog en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft gisteren eene zitting gehouden, waarin zijn ingekomen de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid in hel hoofdkies district Assen, den heer mr. L. Oldenhuis Gratama, die iu handen eener commissie zijn gesteld. Voorts zijn ingekomen een wels-onlwerp tot wijzi ging der wet van 19 Augustus 1S6I, betrekkelijk de nationale militie, en een tot wijziging van de wet op de middelen voor 1866, en tot aanvulling van die over 1867. De afdeehngen van de tweede kamer hebben heden het onderzoek van de wetsontwerpen nopens de staatsspoorwegen voor 1868, de Indische begrooting en het wetboek van strafvordering voortgezet. Een der afdeehn gen, die dat onderzoek reeds heeft geëindigd, heeft verschillende andere ontwerpen in overweging genomen. Gisteren werd door de hoofdcommissie voor het nationaal gedeuklceken voor November 1813 aanbesteed: het zetten van een steiger voor den op bouw van het monument, het maken van twee loodsen, enz. Daarvoor waren 14 billetten van inschrijving ingekomen; de minste inschrijving was die van den heer C. de Groot, alhier, voor ƒ4700. Naar men verneemt is verleden Dingsdag op anderhalf uur afstand van Schiermonnikoog als wrak op het strand geworpen het haringschip Suzanna Uenriette, toebehoorende aan de firma Parser C°., te Scheveningenen uitgerust van Vlaardingcn. In het onderste gedeelte van het schip zijn gevonden drie lijken, waarvan twee ontdaan van hunne kleederen. De be manning bestond uit 13 koppen, waarvan de schipper Jan Verbaan en 10 matrozen te Scheveningen en 2 te Vlaardingen te huis behooren. Van Scheveningen voeren op liet vaartuig één vader en drie zonen, die allen op eene zeer noodlottige wijze in de golven het leven verloren. BUITENLAXDSCHK BERIGTEN. ENGËLAA LONDEN. 6 October. Men wil weten dat lord Derby in het aanstaande voorjaar het minis terie zal verlateu. De hertog van Richmond zou zijn opvolger z(jn. De Fenians hebben alhier op nieuw eene misdaad bedreven. Donderdag nacht ten 2 ure reed eeri koetsier door de Gower-Streettoen hij op zeker punt iets op den weg zag liggen. R(j deed zijn rijtuig stilhouden, stapte af en ontdekte, dat er eep policie-agent in bewusteloozen toestand op de straal lag. Nadat er geneeskundige hulp ingeroepen was, kwam de man eeniger- mate tot zich zeiven en verhaalde in gebroken woorden, dat hij door drie mannen was aangevallen, die hem vrcesselijk hadden gehavend. Het slagtoffer van den aanslag in Holborn is aan de gevolgen be zweken. De minister van binnenl. zaken heeft een premie van 100 uitgeloofd, voor dengeen die de justitie op het spoor brengt van den moordenaar. Den 25sten dezer zal een deel der expeditie lot bevr(jding der gevangenen in Abyssinie van Aden vertrekken, onder bevel van den kolonel Blerewether. Naar aanleiding van de dezer dagen op de Parijsche beurs ontstane paniek, en van de maatregelen, door de Fransche regering genomen, om de verspreiders der valsche tijdingen op te sporen, bevat de Times eene beschouwing over de oorzaken, waardoor zulk eene paniek kan ontstaan. Zij stelt daarbij op den voorgrond, dat speculeren eene ingekankerde ge woonte op de beurs is geworden; dat de wereld gehoord heeft van zeer hooggeplaatste personen, die door hel beursspel schatrijk zijn geworden; van personen, voor wie het speculeren eigenlijk niet eens een hazardspel was, omdat zij de heimelijk zeer vroeg door hen ontvangen berigten tot dezelfde onwettige doeleinden gebruikten als die, waartoe een gewoon valsch speler zich van valsche dobbelsteeuen bedient. Dat, waar één schurk is, zich meestal 10000 sukkels bevinden, die zich laten bedriegen, is, volgens ge noemd blad, eene bekende zaak, en policie-maalregelen zouden weinig tot verwijdering van dat euvel kunnen toebrengen. Maar onafhankelijk van de volleerde schelmerij van weinigen en van de ligtgeloovigheid van velen, is er geen twijfel aan, of die ongehoorde gevoeligheid van de beurs komt grootendcels voort uit de dubbelzinnige houding van sommige gouvernemen ten op hel vasteland. Wij gelooven zegt het blad, dat zoowel voor Napo leon, als voor eiken anderen beheersclier van Frankrijk, liet handhaven van den vrede dagelijks meer en meer eene behoefte wordten dat Frankrijk, al vierde het zegepraal op zegepraal, bij een oorlog niets hoegenaamd zou kunnen winnen, maar daarentegen alles zoti kunnen verliezen. Wij honden het er voor, dat ook keizer Napoleon van niets ter wereld meer overtuigd is dan van die waarheid. Blaar wat baat dit, indien hij noch spreken, noch zwijgen wil, indien hij te gelijker tijd ja en neen zegt, indien hij een duurzameu vrede als dringend noodzakelijk erkent voor den Fran- schen handel, en toch de wereld in zulk eene spanning houdt, dat ieder beursspeculant in staat is de fondsenmarkt in opschudding te brengen en alle handelsondernemingen te belemmeren? Zondag avond II. zijn in de nabijheid van Kiltealy, graafschap Wex ford verscheidene groote meteoorsteenen gevallenzij bleven nog eenigen tijd branden, nadat zij den grond hadden bereikt. Volgens berigten uit Jokohama, te New-York ontvangenwaren aldaar in den Iaatsten t(jd een Amerikaan, twee Engelschen en drie Chinezen door inlanders vermoord en werden alle inlandsche christenen in Japan gevan gen gezet. Volgens berigten uit Hongkong van 11 September waren de Engelsche gezant in Japan en de admiraal Keppel naar Osaka vertrokken, omvoldoe ning te cischeti wegens den aan een Engelschen matroos gepleegden moord. Te Hongkong had een vreeselijke orkaan gewoed. FKANHRIJh. PARIJS, 6 October. Donderdag II. heeft II. M. de koningin der Nederlanden, vergezeld van den Aederl. gezant, baron van Zuylen van Nyevelt, haar eerste bezoek aan de algemeene tentoonstelling gebragten toen de Nederlandsche afdeeling bezigtigd. U. 31. werd bij het begin der afdeeling opgewacht door de hh. Coster, Eigeman en Wittering, de alhier aanwezige leden der Nederl. hoofd commissie. Vervolgens heeft H. M. de annexen der afdeeling (diamantslij perij euz bezocht en in de Hollandsche boerderij een dejeuner gebruikt, haar door commissarissen aangeboden. Vervolgens heeft H. 31. ook nog eenige oogenblikken in de Fransche afdeeling doorgeliragt. De lieer J. Wit tering, lid der Ned. hoofdcommissie, is benoemd tot officier van het Le gioen van Eer. Bij een der luinbouw-wedstrijdeodie bij gelegenheid der tentoonstelling worden gehoudenis een eerste prijs toegekend aan mevr. de wed. voti Siebold, voor eene verzameling nieuwe planten, door wijlen haren echtge noot uil Japan ingevoerd. Een katholijk dagblad berigt, dat van wege het ministerie van oorlog de spoedige levering van twintig kapellen voor de godsdienstoefeningen van troepen te velde aanbesteed is. De heer Fould is dezer dageti op zijn landgoed nabij Tarbes onver wachts overleden. Tc Lyon is dezer dagen eene proef genomen met de stoom-omnibussen, die zonder behulp van rails zich door de stralen bewegen. Twee omnibus sen, door eene locomotief van 8 of 10 paardenkrachten getrokken, door kruisten gedurende een paar uren de stad in alle rigtingeuonder de toe juiching van eene talrijke menigte die er getuige van was, terwijl de rijtui gen, die deze trein ontmoette, behoorlijk werden gemeden, en van de vele paarden slechts twee eenigzins schichtig werden. Alles ging goed tol aan de kade bij de brug de la Gnillolière, die eene vrij sterke helling heeft. De raderen' grepen niet in den rotsgrond, en men moest aarde strooijen om den trein in beweging te houden. Erger evenwel was het gesteld aan de overzijde der brug; ook daar hielden de raderen niet in den grond, zij schoven over den gladden bodem voort; de machinist trachtte vruchteloos den gang te stuitende locomotief werd door de twee omnibussen opge stuwd, en op een oogenblik dreigden de drie voertuigen in de Rhöne te storten van eene hoogte van 15 ellen. Een kreet van ontzetting ging onder de menigte op, toen gelukkig de eerste omnibus stuitte op eene rollaag naast de brug, juist toen zij regt op de rivier aanrolde. Eene el verder eu de drie wagens waren naar beneden gestort. Thans bleven zij op den weg staan, en de 50 personen, die in de omnibussen zaten, waren gered. Volgens berigten uit Athene heeft de nationale vergadering van liet eiland Candia de voorstellen van Turkije verworpen. Dit beslnit is aan de vreemde consuls medegedeeld, liet eiland is voorts nog evenzeer in opstand als vroeger. De Turken waren ontmoedigd tegenover de volharding der opstandelingen. ITALIË. Blijkens berigten uil Florence is de regering nog voornemens de vei ling der kerkelijke goederen op den 268len Oct., en de daarmede in verband slaande uitgifte van nieuwe staatsschuldbrieven den 21slen aan te vangen. De eerste uitgifte moest zoo groot zijn dat zjj 200 millioen fr. in de schat kist deed vloetjen; tol welken prjjs die staatsschuldbrieven voor het publiek te verkrijgen zouden zijn was nog niet bepaald. De Paus heeft in zijne jongste allocutie gesproken over een brief, dien keizer Maximiliaan hem geschreven had uit zjjnc gevangenis te Queretaro. Deze brief werd, naar men verneemt, door den Paus ontvangen slechts drie dagen voor de bijeenkomst van het consistorie. De keizer vraagt daarin nederig deu Paus om vergiffenis 'voor al hetgeen hij in strijd met de wetten der kerk verrigt heeft; hij smeekt den H. Vader hem de absolutie te geven; hij zal zijn leven gewillig geven als een zoenoffer voor zijne misslagen en hij spreekt zijn berouw uit, dat hij geen gehoor gegeven heeft aan de raad gevingen van Pitts IX, welke hem gewaarschuwd had tegen de strikken die men hem spande. De Paus moet nog in het bezit zijn van vele andere stuk ken betreffende de zaak van Maximiliaan, die keizerin Charlotte hem heeft ter hand gesteld. De Diritto deelt tijdingen mede uit Bagnara, waarin gemeld wordt dat van de pauselijke troepen, nadat zij in een gevecht 21 gevangen geno men opstandelingen hadden moeten achterlaten, 3 man gedood en 2 gekwetst zijn. Hetzelfde blad bevat een berigt, volgens hetwelk zich eene sterke tiende opstandelingen binnen liet gebied van Frosinone heeft gevormd, die zegevierend voorwaarts rukte, om zich aan te sluiten bij de opstandelingen in Viterho, nadat zij eene sterke kolonne der pauselijke troepen had ver slagen. De Riforma en de Italia zeggen dal de opstand ook aan de gren-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2