LEYDSCHE COIIÏIASIT. N°. 121 WOENSDAG 9 OCTOBER. STADS-BERIGTEN. Dc Courant wordt Maandag IFocnsdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den IQdeo October 1867's namiddags te één uur. Onderwerpen 1°. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de gemeente-instellingen voor liooger en middelbaar onderwijs. 2°. Benoeming van een leeraar in de Nederlandscbe taal- en letterkunde en de'geschiedenis, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 3». Voordragt tot het in gebruik geven van cenige lokalen aan het garnizoen. 4°. Verzoek van BI. van den Dop, tot onderhandsche huur van het voor malige Galgeveld buiten de Morschpoort. 5°. Adres van Dros Gebr. Tieleman, tot het leggen van een doiker. 6°. Algemeenc policie-verordening, te beginnen met art. 56. BINNËNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 8 October. De minister van binnenl. zaken heelt goedgevonden het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee op te heffen voor de gemeenten Rotterdam, Gouda, Gorinchem en Leyden, met ingang van 15 October aanst. De commissie voor de volksvoorlezingen hield gisteren avond weder hare eerste bijeenkomst voor dit saizoen in het gebouw tot Nut van 't Alge meen. De belangstelling in deze zoo nuttige inrigting scheen nog niet ver- flaauwd, want reeds lang vóór den bestemden tijd verzamelden zich velen voor den ingang van het lokaal, om zich, onmiddeljjk bij het openen der deuren, van eene goede plaats te verzekeren. Niettegenstaande al de door commissarissen genomen maatregelen van voorzorg, zoowel door hel niet meer toelaten van jongens, als door hel plaatsen van den katheder in hel midden der zaal, bleek echter weder al spoedig, dat het lokaal veel te klein is, zoodat velen, die niet vroegtijdig genoeg tegenwoordig konden zjjn om eene zit- of staanplaats magtig te worden, ongetroost moesten heengaan. Van 8—9 uren voerde een weibezet orchest een met smaak gekozen pro gramma, waaronder een mar.sch van onzen stadgenoot Krulder, uit, en deed zich later van tijd tot ljjd tot afwisseling der sprekers hooren. Te 9 uren werd de bijeenkomst door den voorzitter met eene toespraak geo pend, waarbij hij gepaste hulde bragt aan den heer Dercksen, die voor de betrekking van voorzitter had bedankt, alsmede aan de afgetreden commis sarissen Snellen en de Swaan, welke laatste vooral, als secretaris, zulke uitstekende diensten aan de volksvoorlezingen bewezen had. Spreker wierp voorts een blik in de toekomst, ook met betrekking tot deze inrigting, en gaf zjjnen hoorders daarbjj niet onduidelijk te kennen, dat de volksvoor lezingen eigenlijk voor het gehoor.dat zich reeds jaren hier verzameld had, van lieverlede moesten hebben uitgediend, en het lijd werd, om, op het voet spoor der Verecniging: «Nut en genoegen," heigeen men hier gezien, ge hoord en geleerd had in eigen kring in toepassing te brengen. Hij wees op dien breeden zoom van minder bedeelden die nog in bekrompenheid en onkunde voortleven, en voor wie lot heden niets werd gedaan, en vroeg of het met den pligt der liefde te rijmen was, wanneer uien die aan zich zelven overliet. Spreker eindigde met den weusch dal het schoone doel der volksvoorlezingen meer en meer mogt blijken te zijn: onophoudelijke strjjd tegen bekrompenheid en onkunde, en ieder der hoorders in zijnen kring: een wegwijzer op de baau van ontwikkeling en kennis. Nadat hierna de muziek de welbekende toonen van het volkslied had doen hooren, en het daarop volgende nummer van het programma was afgespeeld, droeg de heer U. Burgersdijk, als bijdrage, een paar stukjes van den geesti- gen llildebrand, voor, getiteld: de Huurkoetsier en de Schippersknecht die, zoowel door den geestigeii inhoud als de schoone voordragt, zeer in den smaak der hoorders bleken te vallen; althans de spreker werd herhaalde malen daverend toegejuicht. Wij wenschen de commissie dezen winter weder veel succès op hare po gingen en hopen dat zij zich steeds in de belangstelling harer stadgenooten zal mogen verheugen. Wjj vernemen dat bjj den nitgever J. K. Steenhoff alhier eerstdaags eeu nieuw werk van dr. G. D. J. Schotel onder den titel van een studen ten-oproer in 1594bijdrage tot de geschiedenis van het staten-college te Leydenhet licht zal zien. De geachte schrijver biedt ons dit boek als eene proeve van bewerking aan, daar het, ofschoon op zich zelf compleet zijnde, echter, zoo het publiek eenige belangstelling in deze onderneming toont, door een drie- of viertal dergelijke zal gevolgd worden, die tezamen de geschiedenis van het staten-collegie zullcu uitmaken. Daar dr. Schotel alle bronnen ten dienste stonden en wij weten dat hij de archieven van het staten-collegie naauwkeurig doorzocht heeft, verwach ten wij dat dit werk ons veel nieuws en belangrijks zal mededeelen en hopen wij dat door eene ruime inteekening op de rondgezondene lijsten de geleerde schrijver en de uitgever zulleu worden aangemoedigd het voorge nomen werk spoedig geheel onder de oogen van het publiek te brengen. Zie advertentie.) lieden, 8 October, wordt te Weimar het zilveren huwelijksfeest ge vierd van den groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach (laatslgemelde eenige dochler van Z. BI. koning Willem 11 en zuster van Z. M. koning Willem III.) liet huwelijk werd den 8s,cn October 1842 in de gothische zaal van hel paleis op den Kneuterdijk te 's Gravenhage gesloten. BQ de Ned. herv. gemeente te Ernst is tot predikant beroepen d8. Bös- ker, pred. te Exmorrabij die te Kethel d8. Boomer, pred. te Rithem; bij die te Oude-Wetering ds. Immink, pred. te Colhen; bjj die te Hellevoelsluis d8. Zegers, pred. te Oosterbeek; bij die te Den llam ds. van der Weyde, pred. te Abcoude; bij die te Gerkesklooster ds. Stroman de Grave, pred. te Warns en Scharl; bjj die te fleeze en Leende de cand. J. J. C. Abbing, hulpprediker te llelenaveen. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht is tot de predikdienst toegelaten de heer C. van Koetsveld, en door de commissie voor de zaken der Waal- schc kerken de heer C. H. Dclinotle. Naar mer. verneemt heeft dF. J. P. Gilderaecsterdoor den gemeente raad van Amsterdam benoemd tot hoogleeraar in de medische faculteit bij het athenaeum illuslre aldaar, die benoeming niet aangenomen. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam, op 9 Augustus 1867, zijn aan die ziekte overleden: tot en met 4 October te Rotterdam 328, te Dordrecht 90, te Delft 104, en te 's Gravenhage 58 personen; tot en met 28 September jl. te Zaandam 96, Amsterdam 35, Vianen 29, Nieuwerkerk a/d I Jssel 25Delfshaven 24 Bruinisse 23Bleiswijk 22's Hertogenbosch 19, Pernis 16, Maassluis 15, IJsselmonde 14, Schiedam 13 en Coevorden 12 personen. In andere gemeenten, waar de ziekte zich vertoonde, bleef het getal sterfgevallen tot dus verre beneden dat te Coevorden. (Stc.) Te Rotterdam zjjn Zaturdag door de cholera aangetast 3 personen overl. 2; Zondag en Blaandag aangetast 3, overl. 1. In de vorige week hebben er te Zaandam geen gevallen van cholera plaats gehad. Naar men uit Rotterdam meldt zal Z. BI. de koning de onthulling van het standbeeld van G. K. van llogendorp met zijne tegeuwoordigheid vercereu. Te Lexmond is in de vorige week in de rivier de Lek verdronken de knecht van den veerman C. den llartog. Die knecht had, na iemand over gezet te hebben, de boot niet goed vast gelegd; toen bij haar dus weder moest gebruikeuwas zij reeds by na midden in de rivier; dit ziende loopt hij in eens naar den kant en springt in het water om de boot zwemmende te halen, doch door den sterken stroom verdween hij eensklaps in de diepte. De verdronkene kon niet zwemmen en was een ongelukkig mensch met gebrekkige vermogens. Gisteren morgen had te Dordrecht op de Voorstraat bij de Boomstraat in het huis, bewoond wordende door mej. de wed. van Blijdenstyn, eene gas ontploffing plaats gehad, terwijl men bezig was eene lekkagie té onder zoeken. De ontploffing was lievig en het pand is in- en uitwendig zeer be schadigd. De bewoners noch de werklieden zijn gedeerd geworden. Te Amsterdam is door de Nederlandsche bouwmaatschappij een terrein groot 1500 Ned. ellen, verkocht aan bestuurderen vau het blinden insti tuut aldaarom op bedoeld terrein een gebouw voor volwassen blinden op te rigten. Bedoeld terrein is gelegen in de buitenbuurt tusscben de Ulrechl- sche- en Weleringpoorten nabji de Oosterlaan. Uit Nijmegen meldt men 'dat van daar 14 jongelingen voor het pau selijk leger naar Rome zijn vertrokken. Eerstdaags zouden bijna 400 jon gelieden uit Nederland zich naar Rome begeven. In de vorige week is op de Schelde, nabij den naburigen Belgischen grenspost Lillo, eene douanenslorp door een zeeschip overzeild, ten gevolge waarvan een der ambtenaren zjjn graf in de golven vond. Het lijk van den jongen man, die de verzorger zjjuer 75-jarige moeder was, is niet teruggevonden. 's GRAVENHAGE, 8 October. Z. M. heeft benoemd tol commandeur der orde van den Nederl. Leeuw de heer J. C. Willemse, administrateur voor de zaken der r. k. eeredienst. De heer Willemse heeft Zondag II. hel 50 jarig jubelfeest zijner ambtelijke loopbaan gevierd.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1