BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 7 October d&67, /V°. k» «1. ZHiïj Naar men verneemt, zegt de Amh. C., zal eene vervolging worden ingesteld tegen den opperrabbijn van Keulen wegens bet kerkelijk inzegenen van een huwelijk, ten huize van een particulier te Arnhem, van vvelk hu welijk ook aan het kerkbestuur der Israëlitische gemeente niet bekend was, dal het vooraf burgerlijk was gesloten. Alvorens de kerkelijke inzegening plaats hadging de bruid tot de Israëlitische godsdienst over en onderging de daarbij voorgeschreven formaliteiten. liet muziek-corps van het Franscbe regiment, de gendarmerie der keiz. garde, doet eene kunstreis. Na Duitschland te hebben bezocht, komt het thans hier te lande, om op verschillende plaatsen concerten te geven, liet corps is 60 man sterk en staat onder de leiding van den heer Riedel. Aan de diaconie der herv. gemeente te Schiedam is door wijlen mej. J. VV. Burgerhoudt, overleden te 'stlage, 5000 gelegateerd. Te Rotterdam zijn eergisteren 7 personen door de cholera aangetast, en 2 daaraan overleden. Gisteren hebben er geene gevallen plaats gehad. Door het prov. geregtshof in Gelderland is zekere G. Kamps, te Pannerden, schuldig verklaard aan brandstichtingwaarbij gevaar voor menschenlevens was te voorzien, en veroordeeld tot de 'straf des doods, en zekere D. Hendriks, brievenbesteller te Arnhem, schuldig verklaard aan het ontvreem den van geldswaarde uit twee hem ter bestelling toevertrouwde brievenen veroordeeld lot 6 jaren tuchthuisstraf. Naar men uit Harderwijk meldt zijn in de afgeloopen maand aldaar 43 vreemdelingen voor de Indische dienst aangenomen waaronder verschei dene Duitschers, die den veldtogt van Pruissen in 1866 tegen Oostenrijk hebben medegemaakt. Te 's Hertogenbosch vierde Dingsdag 11. de heer dr. F. A. de Klerck de 50-jarige vervulling zijner genees-, heel- en verloskundige praktijk. In dien lijd had hij 12000 verlossingen gedaan. Zondag avond 11. ontstond er in het nabij Maastricht gelegen Belgische dorp Necr-Itteren twist lusschcn eenige personen die zoo hoog liep dat men spoedig handgemeen werd; te midden der vechtpartij ontving zekere Rousjaerd een messteek omstreeks het hart, met het ongelnkkig ge volg, dat hij binnen weinige oogenblikken opgehouden had te leven. Val lende riep h(j uit: »Ik stcrlhel is Blommers, die mij vermoord heeft!" Be moordenaar nam dc wijk in het huis van zijn schoonbroeder en wei gerde zich aan den burgemeester over te geven. Eerst na aankomst van eenige maréchausse'es mogt het gelukken zich van zijn persoon te verzekeren. 's GRAVENUAGE 5 October. Z. M. heeft benoemd lot broeders der orde van den Nederl. Leeuw: A. J. Carabainkamerbewaarder en concierge van de tweede kamer der slalen-generaalVV. A. C. Wilhlau, kamerbewaarder bij hel dep. van finan ciën B. J. Daman, brigadier-majoor der rijksveldwacht te Zwolle; en G. Goossens, laatstelijk mecster-vuurwerker l8te kl. bij de artillerie- stapel- en constructiemagazijnen. Tot griffier bij het kantongeregt te Beetslerzwaag is benoemd de heer jhp. mr. O. de Marees van Swindercn, advocaat te Groningen. Door Z. M. is aan de nagenoemde ambtenaren bjj het dep. van financiën eervol ontslag verleend uit hunne heirekking: aan den raad-advi seur li. Vrancken; aan den hoofdinspecteur der directe belastingen, enz. VV. de Rooy; aan den inspecteur van de directe belastingen en het kadas ter P. Koster; en aan den commies R. Schepman. Voorts zijn bij het dep. van financiën benoemd: tot hoofdcommiesen de hh. C. Kuhlman, S. H. Hertzveld, H. T. Mensinga en II P. de Peypers, thans commiesen; tot com- miesen de hh. A. Kiewit en T. B. Hafï'ert, thans adjunet-conimiesenen tot adjuncl-commiesen de hh. L. H. C. Ahn en VV. C. de Waal Jr.thans eerste klerken. Aan den luit. ter zee 2de kl. A. A. Bruyn is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aansl. geen ge hoor verleenen. liet mogt aan de nasporingen van den commissaris van politie Walfifers gelukken, heden nacht omstreeks 2 uur alhier te doen arresteren een jong- mensch uit Rotterdam, J. 11. genaamd, als verdacht van arglistige verduis tering van eene aanzienlijke som gelds, ten nadeele van zijne patroons, de heeren J. en A. Ste Rotterdam woonachtig. BU1TENLANDSCIIE BERIGTEN. ENfiËLAIV LONDEN, 3 October. In dc met 28 September geëindigde week heeft zich hier te lande geen geval van de runper pest voorgedaan. Uit de gevangenis te Clonmel, in Ierland, is de Feniansche gevangene O'Brien ontsnapt. De muren waren 5 voet dik. Er was slechts een klein venster, met zware bouten voorzien, en van de dubbele deur was de bin nenste van ijzer, de buitenste van beslagen eikenhout. Men heeft in zijne cel gevonden eene ijzeren bout, waarop in den gang der gevangenis een kagchelpjjp rustte. Hoe hij die magtig geworden is, weet men niet. Met een scherp werktuig waren de bouten van het venster half doorgeveild; daarna schijnt hij den hardsteen, waarin die bouten gehecht waren, te hebben stuk geslagen en toen zijn ijzeren kagchelstandaard als hefboom ge bruikt te hebben, om de half doorgevcilde en door de vernieling van den hardsteen Iosgem3akten vensterbout om te buigen. Met behulp van touwen en van zijne beddelakens is hij uit het door hem gemaakte gat verder naar buiten gekomen. Men zal thans gevolg geven aan het reeds voor lang geopperde plan tot het oprigten van een gedenkteeken voor kapitein Cook. De heer Hol land is naar Hawaii vertrokken, om het werk te volvoeren. Het gedenk teeken zal worden vervaardigd uit lava, welke op hel eiland zelf wordt gevonden. De correspondent van de Times te New-York acht de verkiezing van den generaal Grant bij dc aanstaande presidentskeuzc nagenoeg zeker. De beide staatspartijen in dc Vereenigde Staten zegt hij vestigen hel oog op hem; en in de tegenwoordige gesteldheid der Unie zou de eenparige keuze van zulk cenen man wclligt de uitweg uil de bestaande moeijelijkhedeu zijn. FRAA'HRUK. PARIJS, 3 October. Dc Moniteur zegt omtrent den staat van zaken in Italië hel volgende: De maatregelen, door de Ilaliaanschc regering genomen ter bescherming van de pauselijke grenzen, hebben lot heden dc beste uitkom! en worden krachtig voortgezet en gehandhaafd. Desnietten onruststokers er in geslaagd in den pauselijken staat door le^ name te Acquapendente en Soriano, waar zij trachtten ong te verwekken; doch zij werden weldra verslagen en verstrooit pauselijke troepenwier taak gemakkelijk werd gemaakt door de der bevolking. De volmaakste rust bleef te Rome heerschen en werd geen oogenblik gestoord. De algemcene staat der gemoederen laat niets te weu- schen over. Eene geregtelijke vervolging is aangevangen tegen de Époque wegens het mededeelcu van valsche tijdingen. Genoemd blad deelt nog mede dat aan de maatschappij Cercle internatio nal de l'Exposition vergunning is verleend tot het oprigten van openbare verkoopplaatsen, voor dc veilingen in het groot van voorwerpen die op de tentoonstelling zjjn ingezonden. De heer Nigra, dc vertegenwoordiger der Italiaansche regering hij ons hof, is naar Biarritz vertrokken. Volgens de Indép. Beige zou hij zich derwaarts begeven met last om aan keizer Napoleon voor te houden; dat Italië door dc bjj hel September-verdrag aangegane verbindtenissen meer en meer in moeijelijkhcden geraakt, en dat het trachten moet het Ro- meinsche vraagstuk spoedig in den geest der natie tot oplossing te brengen. De Patrie beweert dal de reis van den heer Nigra een ander doel heeft, dan mondeling de inlichtingen aan te vullen, die reeds ontvangen zijn over de tegenwoordige houding van den heer Ratazzi. Bij voortduring blijven er, in weerwil van de tegenspraak der offi- cieuse bladen geruchten in omloop omtrent ministeriële veranderingen. Een ongenoemd schrijver, zich een diplomaat noemende, heeft dezer dagen een vlugschrift uitgegeven ten betooge dat de vrede in Europa enkel door inlijving of naauwe verbindtenis van België met Frankrijk en door teruggave der Rijnprovincie aan Frankrijk te behouden zou zijn. Be Patrie een ministerieel orgaan, verklaart dat er geen gewigl aan dat geschrift tc hechten is, en dat het niet is geschreven door eenen diplomaat, maar enkel door iemand die vroeger ambtenaar en later bestuurder ccncr veeverzeke ringsmaatschappij is geweest. Het aantal uitgeweken Candiotendie in Griekenland verblijf houden wordt op 40000 begroot. ITALIË. Te Florence verkeerde men dezer dagen in de zekere meening dat bin nen kort tc Rome een oproer zou uitbarsten. Doch de regtstreeksche be- rigten uil Rome melden dal het er rustig was en dat er zelfs door de overheden geene openlijke maatregelen tol verhoeding van rustverstoringen werden genomen. Den 25slcD September was te Civita Yecchiaalwaar reeds een Fransch oorlogsschip lag, een pantserschip van dc Fransche marine binnengeloopeneen daarmede aangekomen hoofdofficier was met eenige andere personen naar Rome gegaan. De Opinione berigl op grond van tijdingen van de Romeinsche grenzen dal de pauselijke troepen Acquapendente weder bezet en eenige opstande lingen gevat hebben. Verscheiden personen zijn over de grenzen terugge keerd. Intusschen zwerven in de provincie Vilerbo eenige vrijscharen rond. De houding der bevolking is weifelend. Volgens eene bij het dagblad Diritto ontvangen berigt heeft Garibaldi zich niet in den staat van werkeloosheid hem opgelegdkunnen schikken maar heeft hij op nieuw eene poging gedaan om tot de nilvoering zijner plannen te geraken. Hij heeft zich te Caprera ingescheept om zich naar Livorno te begeven, maar is aangehouden en weder naar Caprera terugge- bragt, alwaar hij door ecu oorlogsvaartuig bewaakt wordt. Men verneemt dat de Italiaansche regering eene nota aan hare verte genwoordigers in het buitenland heeft gezonden. Daarin zou zij het ver langen te kennen geven dal er een einde gemaakt werd aan het bestaan eener uit vreemdelingen gevormde krijgsmagt te Rome, die bestemd is om de Pauselijke regering tegen hare eigen onderdanen te beschermen. Zjj moet door eigen krachten zich weten staande te houden, en kan zij die proef doorstaan, dan loont zij regt van beslaan te hebben. De Amerikaanscbe gezant heeft, zoodra hij Garibaldi's aanhouding vernam, zich bij den heer Ratazzi vervoegd en daartegen geprotesteerd, op grond dat geruimen tijd geleden in de Vereenigde Staten hel eercbnrgerschap aan Garibaldi was geschonken. De beer Ratiazzi antwoordde dat hij in zulk eene zaak alleen een schriftelijk en niet een mondeling protest kon aannemen. De gezant heeft geene verdere stappen gedaan. Op 29 September is te Florence het internationale congres voor de statistiek geopend Nederland wordt vertegeuwoordigd door den heer von Baumhaucr, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken te 'sllage. i'Kl INjf E X. BERLIJN 3 October. De ministeriële A'ordd. Allg. Zeit. geeft aan Denemarken den raad, zich niet al te sterk op den woordelijken inhoud van art. 5 van het Prager vredesverdrag te beroepen. Want,' zegt dal blad, wilden wij hetzelfde doen, dan zou het ons gemakkelijk vallen te bewijzen, dat de regering door dat artikel niet tol het afstaan ook maar van eene handbreedte Slees- wijkschen grond verpligt wordt. Het Prager verdrag toch zegt, dal de be volking der noordelijke districten onder zekere voorwaarden aan Denemar ken afgestaan zal worden maar van eenen afstand der districten zelve wordt in art. 5 van dat verdrag met geen enkel woord gesproken. Het verdrag met den koning van Hanover geslotendal hem eene rente van ongeveer 20 millioen th. verzekert, heeft bij het publiek een on- gunstigen indruk gemaakt. Men heeft opgemerkt, dal het op die wijze beter is een onttroond vorst te zijn dan een, die den scepter voert. De kapitalen en krstcclcn, welke aan koning George zijn toegewezen, blijven voorloopig onder beheer van Pruissen. Op den lslen dezer is in het dorp Conz nabij Trier brand ontstaan, welke zoo hevig toenam, dat binnen korten tijd ruim 50 gebouwen, waar onder 23 woonhuizen, vernield werden. Uit Weenen meldt men dal 25 aartsbisschoppen en bisschoppen geza menlijk den keizer een uitgebreid gemotiveerd adres aangeboden en daarin de handhaving van het concordaat gevraagd hebben. AKADEMIE-NIEUW». PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 5dtn October de heer B. J. J. Liibbers, mcd. doctor, van Kampen, in de heelkunde, met stellingen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5