LE2ÏDSCHE €0IUi\T. WOENSDAG 2 OCTOBER. N°. l i 8. STA DS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS TAN LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Theodorus Petrus Aioïs, spekslager, wonende bin nen deze gemeente, waarbij hij toestemming vraagt om in zijn pakhuis in de Groene poort op °de Haarlemmerstraat, geteekend wijk VI n°. 511, uithoofde van zijn be roep, varkens te houden en mestenen om een aldaar bestaand fournuis naar een ander gedeelte van hetzelfde locaal te verplaatsen; 2°. Petrus Johannes van den Berg, spekslager, mede binnen deze gemeente woonachtig, houdeude verzoek om, nithoofde van zijn bedrijf, varkens te mogen houden en mesten in een gemetseld hok, achter in zijn huis op de Hoogewoerd, wijk III n°. 424; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31ste" Januarij 1824. rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken, alsmede op art. 303, le alin. der Algemeene Policieverordening vastgesteld 2G September 18G1; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 7iea October aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan; zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 1 October 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNFNLAN DSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 1 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot lid in de plaatselijke commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs de heer P. L. C. Driessen, en tol hulponderwijzer 2de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lc kl. voor jongens 11. J. van Wijk, hulponderwijzer alhier. De aan de orde gestelde rekeningen van onderscheidene instellingen van weldadigheid werden goedgekeurd, en daarna in behandeling gebragt de algemeene policie-verordening. Bij de daarover gevoerde beraadslagingen werd door enkele leden de wensch geuit dat de nog al uitgebreide concept-verordening in den loop der beraadsla gingen mogt ingekort wordendoor al de voorschriftendie niet van over wegend belang waren, er uit te laten; alles te reglementeren, zeide men, mogt wel eene ziekte van onzen tijd genoemd worden. De behandeling der verordening is in deze zitting gevorderd tot het 4de hoofdstuk, van ge bruik van gemeentegronden wel tot de artt. 5G en 57waarover de dis cussie niet kon geëindigd worden, omdat het vereischte aantal leden niet meer tegenwoordig was. De nieuw voorgestelde bepalingliet ophangen van vachtengaren- en wollenstoffen of van andere voorwerpen aan de leuningen van bruggen is verboden" werd met 9 tegen 7 stemmen verworpen. Ingekomen was eene missive van den heer mr. J. van Outerenwaarbij deze bedankte voor de in de vorige vergadering op hem uitgebragte benoe ming tot commissaris der gasfabriek, uithoofde hij deze vermeerdering van werkzaamheden niet op zich kon nemen, en eene missive van hh. gecom mitteerden tot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen, de hh. dr. C. W. II. van Kaathoven J. Seheltema en uir. II. P. J. Tollens, waarbij zij voor de genoemde betrekking bedanktendaartoe waren zij geleid door dat dc raad in de vorige zittingbij de benoeming van een secretaris voor hun collegie, hunne voordragt, waarop drie namen voor kwamen, had ter zijde gesteld, waaruit zij meenden te moeten opma ken dat de raad geen genoegen uam met het door hen gevoerde beheer. Door den voorzitter werd nog medegedeeld dat de minister van binnen!, zaken, op het verzoek van burg. en weth. tot het openstellen der markt voor rondvce, had te kennen gegeven dat hij daartoe wel geneigd was, indien er eene verordening aanwezig was op het keuren van het veedat ter markt werd aangebragt; men zou zich beijveren daaraan zeer spoedig gevolg te geven. Door den voorzitter werden ook nog ingediend de belas ting-ontwerpen voor den hoofdelijke;! omslag over 1868. Blijkens het programma der plegtige prflsuitdeeling aan de akademie van schoone kunsten te Leuven voor het jaar 1866/67die op den 5dcn September II. aldaar heeft plaats gehadzijn door den jury voor de afdee- ling van teeken-, schilder- en beeldhouwkunst, en door dien voor de afdee- ling van bouwkunst aan onzen voormaligen stadgenoot, den heer W. Mol- kenboer, onlangs benoemd tot leeraar by de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, acht eereblijken, in onderscheidene vakken, toegekend, en daaronder eene groote zilveren medailledoor de Belgische regering be schikbaar gesteld. Bij de van 27 tol 30 September te Haarlem gehouden tentoonstelling der Holt. maatschappij van landbouw, afd. Uaarlem, is o. a. de eerste prijs voor de drie grootste en fraaiste trossen blaauwe druivenin de kas geteeld toegekend aan F. W. Meijer, alhier. i Zondag namiddag omstreeks 3} uur ontstond te Voorscholen brand in de werkschuur van den rietdekker en klompenmaker P. Krispijn, die spoe dig voedsel vond in het voorhanden riet en houtwerk en, aangewakkerd door een feilen westen wind, weldra tot de belendende panden oversloeg. Ach tereenvolgens werden eene rietschelf van Krispijn, de bergplaats, waar eene groote partij timmerhout was ingeslagen de timmermanswinkel en het woonhuis vau P. IJperlaan een zesroeden hooiberg, hooitas met grooten voorraad hooieene schelf met ongedorschte haver van 4 morgen benevens de bouwmanswoning van J. Dijkman, daarna de bouwmanswoning van L. Kranenburgmeteen paar belendende huisjes, door de vlammen aangetast. Terwijl de brand een zoo hoogst dreigend aanzien kreeg, bleken de pogin gen tot blussching der dorpsbrandspnit en die van andere onvoldoende, zoo dat men genoodzaakt was uit de stad hulp le vragen, die dan ook ten 6^ uur, met 3 spuiten, opdaagde. Ruim 8 ure had men, dank zij de vereenigde pogingen van 7 spuiten, denbrand gestuit, hoewel op hel terrein de vlammen nog hevig woedden. Van de brandspuitendie alle ijverig hebben gewerkt, worden eenparig die van Soeterwoude en eene door de weesjongens uit de stad bediend, als krachtig in uitwerkinggeroemd. Eene menigte volk, ook uil de stad, was naar de plaats des onhcils gestroomd, waardoor de goede orde niet altijd kon worden gehandhaafd en bij veel bereidwillige medewerking ook vaak onwil van anderen uitkwam. Eerst later, toen er eenige militaire magt uit de stad was aangerukt, kon de orde eenigzins hersteld worden. Van het begin van den brand tot gisteren avond, toen de dienst van een 3-tal spuiten nog telkens vereischt werd bij de verwerking van het hooiwas de burgemeester der gemeente op het terrein aanwezig geweest, en onder de goede diensten door de meeste inge zetenen betoond, waren de geestelijken van beide gezindten met woord en daad niet achter gebleven. Ook de heer van Duivenvoorde had met anderen Ijverig mede gewerkt om den brand te beteugelen. De woning van Kris- pijn, uit de ligling van den brand liggende, is behouden gebleven en het huisraad van de anderen meerendeels gered. Overigens verkeert het terrein in een puinhoop en moest nog heden het telkens vlamvattende hooi door de hulp van spuiten worden gebluscht. Naar wij vernemen zijn de verbrande panden geassureerd en kan omtrent de oorzaak van den brand niets met zekerheid worden gezegd. Met de scheepsverzendingen van een goed geslaagd gewas andijvie uit Veur naar Amsterdam is dezer dagen begonnen. Hel product is bjj ruimen toevoer van boomvruchten minder gewild dan andere jaren. Van wege het ministerie van koloniën zijn gepensioneerde officieren van gezondheid lste of 2de kl. van het leger in Ned. Oost-Indië of van de landmagt iu YVesi-Indie, die wenschen in aanmerking te komen voor de opengevallen betrekking van officier van gezondheid bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek nabij Arnhem, waaraan, zoo noodig, de waar neming der pharmaceutische dienst in dat gesticht is verbondennitgenoo- digd zich daartoe, onder overlegging van hunnen dienststaat, vóór ultimo October aanst., te wenden tol het ministerie van koloniën. De minister vau financiën heeft ter kennis vau het algemeen gebragt, dat onlangs in de circulatie te Amsterdam is ontdekt en aangehouden een valsch muntbillet van tien gulden geheel afwijkende van de tot heden ont dekte onechte muntbilietlen. De voornaamste en meest in het oog vallende kcntcekenen van valschheid zijn de volgende: lil het onderschrift ontbreekt de aanhaling der wet van 26 April 1852 en is deze aanhaling vervangen door de woorden Muntbiljet de Nederlandsche Bank. Onder deze woorden komt in plaats van den uterregeligen inhoud van art. 10 van bovenvermelde wet eene bijna onleesbare oOteregclige strafbepaling voor. Op de in den be nedenrand voorkomende opengeslagen Grondwet ontbreekt het woord Grondwet. Voorts heeft genoemde minister ter kennis van belanghebbenden gebragt: 1°. dat er voor het frankeren van zicaardere brieven van biunenlandschen oorsprong en bestemmingalsmede van brieven voor de koloniën en het buitenland bestemd, te rekenen van 1 October 1867, postzegels ten bedrage van 20, 25 en 50 cents, zullen worden in gebruik gesteld; 2°. dal de ge noemde postzegels van den gemelden dag af op alle rijkspostkantoren zul len vcrkrjjgbaar zijn: 3°. dal er mede postzegels van 5, 10 en 15 cent, volgens een nieuw model, zullen worden uitgegeven, zoodra de aanwezige voorraad der postzegels van die geldswaarde, oud model, verbruikt zijn. De commissie uit het prov. geregtshof in Zuidhollandbelast met het afnemen van hel examen voor hen die wenschen toegelaten le worden tot candidaal-notariszal zich daarmede den 21sten November a s. en volgende dagen bezig houden. lieden zijn de miliciens der ligting van dit jaar en behoorende lot de bereden korpsen, zijnde de vier reg. huzaren, het rcg. rijdende en veld artillerie, daarbij in activiteit opgetreden, ten eiude gekleed en geoefend le worden.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1