LËÏDSCfflE COURANT. MAANDAG 30 SEPTEMBER. N°. 117. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden doet ie weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand "esteld een. op den 24slen dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentregl, over het diensljaar 1867 en 1868, eerste quarlaal, houdende aanslagen voor kramers enz.terwjjl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 27 September 1867. v. d. BRAlMDELER. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeenlebestuur van Leyden, doet te weten, dat de ingevulde Paientbladen over het dienstjaar 1867 en 1868, voor al de wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks, met uitzondering van den Zondag en van den 3dcn October, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 28 September 1867. v< D- l'RANDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leydenüingsdag den isten October 1867's namiddags te één uur. Onderwerpen 1°. Benoeming van een lid in de plaatselijke Commissie van toezigl op de scholen van middelbaar onderwijs. 2°. Benoeming van een hulponderwijzer 2e klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lc klasse, voor jongens. 3°. Rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrou wenhuis, 1866. 4». Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis1866. 5°. Rekeningen van de Gemeente-apotheek en van de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen1866. 6°. Rekening van het R. C. Armbestuur 1866. 7». Rekening van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis, 1866. 8°. Algemeene Policie-verordening. MXXEXLA.MlSCHK BKRIGTEX. LEYDEN, 28 September. Bij de gisteren van wege de commissie van administratie over de gevan genissen alhier gehouden aanbesteding van de levering van onderscheidene artikelen tot onderhoud en verpleging der gevangenen gedurende het jaar 1868, zijn de navolgende prijzen, als laagste inschrijvingen, voorloopig erkend: tarwe het mud 15 20rogge id. ƒ9 66, aardappelen per 50 N. ƒ2.15, gort per N. ƒ0.17, rijst id. ƒ205, groene erwten id. ƒ0.125, groenten id. ƒ065, rundvleesch id. ƒ0.58, kallsvleesch id. ƒ0.80, rundvel id. ƒ0.65, boter id. ƒ1.58, groene zeep id. ƒ0 3780, witte zeep id. ƒ0.46, koffij id. ƒ0 89, cichorei id. ƒ0.14, zout id. ƒ0.13, peper id. ƒ045, azijn de kan ƒ0.08, bruine suiker per N. ffi ƒ0.60. siroop id. ƒ30, raap-olie id. ƒ0.47, patent-olie id. ƒ0.4870kaarsen id. ƒ0.6480, steenkolen per 100 N. ffi ƒ0.84, smeekolcn id. ƒ0 90, coke id. ƒ1.44, lange turf per dubb. mud ƒ325, korte turf id. ƒ0.62, bier de kan ƒ0.0850, rooden wijn id. ƒ0 62, zoetemelk id. ƒ0.0544, karnemelk id. ƒ0 0345, soda per ƒ0.0940, takke- bossen de 100 stuks 10,95stroo de 500 N.® ƒ14 45, stalbezems per stuk ƒ0.095, beibezems id. ƒ0.083, heiboenders td. ƒ0.035, zand per kub. el ƒ0.44, kardoespapier de riem ƒ9.50, propatria le soort id. ƒ5.45, 2e soort td. ƒ5.45, 3e soort id. ƒ3.90, groot mediaan id. ƒ10.50, klein mediaan id. ƒ8.40, postpapier id. ƒ9 enveloppen-papier 8.75, stalen pennen per gros ƒ0 60, potlooden per dozijn ƒ0.80. Bij de verpachting der vuilnis, waaronder begrepen de mestspcciënwelke het buis van militaire detentie gedurende het jaar 1868 zal opleveren, is de hoogste inschrijving geweest ƒ410. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 108 tot 124 volwassen personen en 56 tot 64 kinderen. Men meldt ons van Katwijk aan Zee: Van 15 tot 24 September zijn alhier aangekomen 15 schuiten, te zamen aanbrengende 431,760 stuks steur en 341 ton pekelharing. Alleen door schipper KI de Jong, reeder G. Ver does, op den 18dc0 dezer afgevaren en op den 23sten dezer aangekooien, is in twee nachten gevangen 76700 stuks steurharing, waaaraan hij heeft be- somd ƒ1653. De gezondheidstoestand dezer gemeente blijft voortdurend naar wensch. Uit het Wcslland wordt ons gemeld dat de appel- en perenoogst zeer voldoende is en de verzendingen naar de markten of de koopen door hande laars in fruit tegen lage prijzen plaats hebben. De warmte der beide laatste maanden heeft voor het uitzetten der boomvruchten en het rijpen van de vruchten van den wijnstok zeer heilzaam gewerkt; men verwacht dan ook van de hlaauwe druiven nog een rijp gewas. Met eenige akkers bietendie groolen- deels tot winler-veevoeder worden gebezigd, kan de veldarbeid als geëindigd worden beschouwd. Omtrent den stand van het aardappelengewas verneemt men dat de verhouw in bijna alle provinciën voor den verbouwer zeer gunstig te noe men, al maakt ook al een groot gedeelte van Gelderland hierop uitzon dering. De vraag, van waar dan toch, als het gewas niet beneden het middelmatige is, die, zoo al niet zeer hooge, dan toch veel meer dan middelmatige prijzen, moet daarin hare oplossing vinden dal verre het tnee- rendeel der vroege gewassen tot zeer hooge prijzen voor Engeland werd uit gevoerd, en hoewel dit in het begin van Augustus geheel eindigde, alles wat eenigzins zijne rijpheid had schoon was opgeruimden dien ten gevolge de van tjjd tot tijd aankomende latere soorten niet direct overvloedig ge noeg waren, om de prijzen veel te doen daleu. Daarbij moet men in aan merking nemen, dat de prijzen der overige levensbehoeften ook boven het middelmatige zijn gestegen. Thans echter, zoo geen onverhoopte gevallen den oogst belemmeren, zou men met reden lagere prijzen mogen verwachten. Naar men uit Haarlemmermeer meldt is het nieuwe raadhuis aldaar gereed en in gebruik genomen. Het verstrekt het Kruisdorp allezins tot sieraad. Te Rotterdam zijn door de cholera aangetast: Donderdag 6 personen, overl. 3; Vrijdag aangetast 4, overl. 4. Te Delft zijn sedert de vorige opgave geen personen door die ziekte aangetast, doch 1 overleden. Gisteren ochtend kwam te Dordrecht een afkomend Rijnschip (aak) dwars voor de boeg van ecne op stroom ten anker liggende brik ten ge volge waarvan hel Rijnschip een zoodanig lek bekwam, dal het dadeljjk in de diepte wegzonk. De opvarenden zijn gered. Dingsdag II. is voor Egmond aan Zee gestrand de Engelsche brik Stanley, met steenkolen geladen en naar Dordrecht bestemd. Van de be manning, uit 6 personen bestaande, zijn er 4 met moeite gered. Uit Amsterdam meldt men dat aldaar in eene besloten zitting van den gemeenteraad tot hoogleeraren aan het Athenaeum lllustre zijn benoemd: 1. voor het onderwijs in de physiologie de heer F. C. Donders, hoogleeraar te Utrecht; JI en 111. voor het klinisch onderwijs de bh. J. L. Chanfleury van IJsselstein, mcd. et chir. doctor te 's Gravenhageen J. P. Gilde- meester, med. cliir. el art. obslr. doctor te Amsterdam; IV. voor het onder wijs in de chirurgie de heer J. W. R. Tilanus, med. et chir. doctor te Amsterdam. Tol lectoren: V. voor het lectoraat in de verloskunde de heer P. J. Barnoutv, med. et art. obstr. doctor te Leyden; VI. voor het lectoraat in de pharmacie de heer VV. Stoeder, apotheker te Amsterdam. Te Amslerdam is eene herv. kerkelijke kiesvereeniging opgerigt, onder de zinspreuk «Evangelie en belijdenis." Zij stelt zich ten doel, de stemge- regligde leden der kerkelijke gemeente voor te lichten en hun de personen aan te bevelen, wier benoeming tot kiezers haar wenschclijk voorkomt. Te Groningen heeft eene reünie plaats gehad van de Groninger en Franeker oud-studentendie in 1830 eene flankeur-compagnie hebben uit gemaakt. Te Rozendaal had Woensdag 11. een treurig ongeluk plaats. Een rei ziger, Somers genaamd, uit den trein van Anterpwen komende, wilde zich naar den trein van Bergcn-op-Zoom begeven en liepom aan de overzijde der rails te komen, voorbij den trein van Antwerpen, juist op het oogen- blik dal de locomotief in beweging gebragt werd, om water te gaan halen. De man werd omvergeworpen en als misvormd Irjk opgenomen. De omge komene is herbergier te Bergen-op-Zoom en laat 8 kinderen achter. Woensdag morgen had aldaar nog een geval plaats, dat de grootste onheilen na zich had kunnen slepen. Ten 8 ure kwam de trein van Breda, bestaande uit een tal van passagierswagens en 19 wagens waarin zich 60 paarden be vonden, welk een en ander door twee locomotieven werd voortgesleept. Bij den excentriek ontbrak de wissel wachterof zoo er al een aanwezig is ge weest dan deed bij zijn pligt niet of begreep zijn werk niet. De trein toch kwain in volle vaart in plaats van voor het station op de draaischijf teregt. Gelukkig was deze, zoo als meestal op dat uur het geval is, niet open anders had de tegenwoordigheid van geest der heide machinisten een groot ongeluk niet kunnen verhoeden. Thans zijn de vele reizigers met den schrik vrijgekomen. Uil Luik is reeds gemeld dat de veepest in den acclimatatie-tuin aldaar is uitgebarsten. Men was zeer bezorgd voor.de noodzakelijkheid, om al de herkaauwendc dieren le moeten afmaken. Die inrigting bezit er namelijk 35, waaronder eenige zeer zeldzame. De deskundigen zijn echter van oordeel dat men vooraf alle mogelijke voorzorgsmaatregelen nemen en de gevolgen daarvan afwachten moest. Tot heden hebben zich geene nieuwe gevallen voorgedaan. 's GRAVENHAGE, 28 September. Naar men verneemt heeft Z. 91. den heer mr. J. Heemskerk Az.mi nister van binnertl. zaken, en den heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck minister van financiën, bevorderd tot commandeurs van de orde van den Nederl. Leeuw'. Door den minister van koloniën zijn L. A. M. Ricmens en D. A. Lind- hout gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië om te worden geplaatst, de eerstgenoemde als onder-opziener der lste kl., en de laatstgenoemde als onder-opziener der 2de kl., bij den timmermans winkel en de houtzagerij aan den artillerie-construclie-winkel lc Soerabaija. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen de re kening van ontvangsten en uitgaven ter zake van de begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen over 1865. De heer van der Maesen de Som- brefï heeft zijne interpellatie gerigt tot den minister van binnenl. zaken over de voortdurende onbevaarbaarheid van de Zuid-Willemsvaarten de vraag gedaan of spoedig een einde van dien staat van zaken was te voor zien en of aan de bepalingen van het tractaat van 1863 te dien opzigte spoedig uitvoering zou worden gegeven. De minister van binnenl. zaken schetste den toestand van het kanaalgaf de redenen op die in den voort gang van werken vertraging hadden veroorzaakt: en eindigde met te ver zekeren dat de in dit opzigt bestaande moeijelijkheden weldra te boven zou den zijn gekomen. Nadat de heeren van der Maesen de Sombreff en de j Bieberstein den minister van binnenl. zaken beautwoord hadden, en deze

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1