LEIDSCHE <01 KAM. VRIJDAG 27 SEPTEMBER. N". 116. De Courant wordt MaandagCFoensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Af'zoaderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BUVXEXLAXDSCnE BERlGTEiV. LEYDEN, 26 September. Bij de internationale conferentie van gemagtigden voor de graadmeting in midden-Europa, die, van den 30stc° September e. k. af, te Berlijn zal plaats lubben, zal ons vaderland, naar wij vernemen, door den hoogleeraar Kaiser vertegenwoordigd worden. Ook in liet jaar 1864 heeft zoodanig eene conferentie plaats gehad, maar daaraan heeft geen vertegenwoordiger van ons vaderland deel genomen. De vvis- en natuurkundige afdceling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eette gewone vergadering houden. De minister van marine heeft Ier kennis van belanghebbenden gebragt dat in den loop van het 3de kwartaal van 1868 als kadet bij het corps ma riniers kunnen worden toegelaten drie jongelingenna behoorlijk afgelegd examen. De voorwaarden van toelating enz. zullen later worden bekend gemaakt. Het Staatsblad n°. 100 bevat het kon. besluit van 11 Sept. jl.hou dende voorschriften ter volledige uitvoering der wet van 11 April 1827, betrekkelijk de oprigting van schutterijen over de geheele uitgestrektheid van het rj)k. Dat besluit is genomen op grond dat voor de getalsterkte en de zamenstelling vau de schlterijen nog steeds gelden de tafels van indeeling en zamenstelling, in 1828, 1831 en 1832, naar den maatstaf der bevolking van dien tijd, voorgeschreven, terwijl dejbevolking sedert dien lijd is toege nomen waardoor de getalsterkte der schutterijen thans niet alleen verre beneden hel bedrag is bij art. 23 der wet van 11 April 1827 gevorderd, maar dat ook in een aantal gemeenten, waar de schutterijen nog steeds rustende zijn krachtens die wet eene dienstdoende schutterij behoort te bestaan. Hel Zaturdag bjj de tweede kamer ingekomen wets-ontwerp tot aan vulling van art. 195 der gemeente-wet strekt om bij dat artikel, als tweede alinea, te voegen: «Uithoofde van ziekten die de volksgezondheid bedreigen, of andere bij zondere omstandigheden kunnen de kermissen, jaarmarkten en andere mark ten in eene of meer gemeenten door Ons bij maatregel van inwendig bestuur worden geschorst, telkens voor niet langer dan één jaar." Bij de Ned. Iterv. gemeente te Btdderkerk is tot predikant beroepen ds. Zegers, pred. te Oosterbeekbjj die te Eist d6. van Veen Dz.pred. te Eethen en Drongelen. Xe Botterdam zijn door de cholera aangetast: Dingsdag 6 personen, overl. 5; Woensdag 2, overl. 1. Te Dordrecht zijn sedert den 17de» dezer geene nieuwe gevallen van cholera aangegeven. Te Utrecht is Zondag II. een lijder in het cholera- hospitaal opgenomen die spoedig is overleden. In de week van 15 lot 21 September kwam geen geval van vee typhus in het rijk voor. Te Gouda had gisteren morgen een treurig ongeluk plaats op den koornmolen van den heer Jonker. Terwijl de meesterknecht Bernard Hout- hof bezig was den molen te kruijenbrak de ketting, met het gevolg, dat hy over den omloop van den molen viel en onmiddelijk op de plaats dood bleef. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, op voorstel van burg. en weth.besloten de kermis in dit jaar te doen plaats hebben van 21 October lot 2 November, tenzij de gezondheids-toestand dit mogt verbieden. Voorts is besloten om aan de nieuwe straat buiten de Leidsche barrière, den naam te geven van de Vondelstraat. Te Arnhem is door het departement der Ned. maatschappij van nijver heid het plan gevormd aldaar eene algemeene tentoonstelling van Neder- landsche nijverheid te houden. Reeds is, voor de plaatsing van het gebouw, eeu adres met situatie-kaart aan den gemeenteraad ingediend. Men wil op het Velperplein eene loods oprigten van ongeveer 110 Ned. el lang en 20 Ned. el breed, en loodregt daarop in het park van Musis aan de zijde der Steenstraat, eene annexe van 15 Ned. el breed en 65 Ned. el lang. Deze laatste wenscht men teil deele te plaatsen tegen Musis aanen in onmid dellijke gemeenschap te brengen met de groote zaal van Musis, welke men geheel open wil houden voor restauratie, muziek, enz. In de beide lood sen, van hout en glas op te trekken, heeft men plan de tentoonstelling te honden en wel denkelijk in de maanden Julij en Aug. van het volgende jaar. De oppervlakte, die men daarvoor dan beschikbaar zal hebbenwordt geschat op 3200 vierk. Ned. ellen d. i. veel aanzienlijker dan het geheele j gebouw Musis Sacrum beslaat. Eergisteren avond is met den te 6 ure 50 min. van Deventer te Zwolle 'j aankomenden spoortrein een ongeval gebeurd, hetwelk echter gelukkig geen i menscltenlevens heeft gekost. Door verzuim van den wisselwachter digi bij Zwolle op de Meppelerlijn geraakt, kwam hij in botsing met een juist van Zwolle komenden trein zandwagens, die van achteren door de locomo tief werden voortgedreven. De schok was geweldig. De locomotief van den personentrein bekwam groote schade; drie goederenwagens en vier zand wagens werden verbrijzeld en meest al de anderen ontredderd. Geruimen tijd verliep voordat de weg weder vrij was. Men schat de beloopen schade op 20000. 'Ie Kampen is in de r. k. Buiten- of Lieve Vrouwekerk een prachtig gebeeldhouwde preekstoel met snijwerk aangebragt, die door een onbekende is geschonken. Men zegt, dat gemeld stuk de som van 3000 heeft gekost en vervaardigd is door den heer Cuyperste 's Hertogenbosch. Ook is er een nieuwe sierlijke communiebank geplaatstdie door denzelfden persoon is vervaardigd voor Z1000. De gemeenteraad van Ooslvoorne heeft den 24slen Augustus jl. beslo ten het houden der jaarmarkt of kermis binnen die gemeente finaal af te schaden. Berigten uit de Kaap de Goede Hoop melden dat er in den gespannen toestand van den Oranje-Vrijstaat tegenover de Basutos geene verandering is gekomen. De tamelijk lijdelijke tegenstand, door de Basutos betoond bij den dwang, die er is gebezigd om hen hun vroeger gebied te doen ontrui men, is overgegaan in daden van gewgld, moord en roof. De weinige be zitters der plaatsen in het zoogenaamd veroverde land, die het gewaagd hebben met de nederzetting een begin te maken, zijn meest allen met have en vee teruggekeerd. In de Zuid-Afrikaansche republiek waren detachementen ge wapende burgers opgeroepen en uitgerukt tegen inlandsche volksstammen aan den kant van Zoutpansberg. De aan de stat;n-generaal aangeboden staatsbegrooting voor 1868 le vert de volgende bijzonderheden op: Hoofdstuk III. {Dep. van buitenl. zaken) ƒ526,284. De minister be toogt in zijne memorie van toelichting de noodzakelijkheid der instandhou ding van de missie bij de Zuid-Duitsche staten. Volgens de aangenomen organisatie zal het Nederl. corps diplomatique bestaan uit: 4 gezanten, ieder met ƒ28000; 2, ieder met 18000; 3 minister-residenten, ieder met 12000, en 4 chargés d'affaires, ieder met ƒ8000. De minister stelt zich eene re geling der consulaten voor en wenscht in de eerste plaats over te gaan tot het instellen van een consulaat in Perziëwaaraan ontegenzeggelijk be hoefte bestaat. Hoofdstuk 1 SA {Dep. van justitie). Dc regering hoopt spoedig in dit zittingjaar eene voordragt tot regeling der rijks-policie aan het oordeel der volksvertegenwoordiging te kunnen onderwerpen. Er worden geene buiten gewone uitgaven voor hulpmarechaussée voorgesteld, daar de regering de hoop voedt, dat de ziekte, die zoo vele offers heeft geëischl, door dc ge nomen maatregelen in den loop van dit jaar geheel zal zijn ten onder ge bragt. Mogt dit onverhoopt het geval niet zijn, en er alzoo bij vernieuwing gelden moeten worden gevraagd, dan acht de regering het verkieselijkdat voor die buitengewone kosten ook eene afzonderlijke voordragt aan de over weging der vertegenwoordiging worde onderworpen. De Vlle afd., gebou wen, bevat eene som van ƒ37642 voor werken aan hel huis van correctie te Hoorn, het huis van militaire detentie te Leyden en het huis van arrest te Gorincheutalook voor hel invoeren van nachtelijke afzondering in het huis van verzekering te Maastricht. Hoofdstuk V. {Dep. van binnenl. zaken). Het totaal bedrag is ƒ99234 meer dan over 1867, lol welke vermeerdering o. a. bijdragen onderwijs met bijna ƒ22000, nijverheid met 11000telegrafie ruim 15000pen sioenen bijna 17000, enz. Daarentegen wordt in de spoorweg-uitgaven eene vermindering van ruim 37000 aangetroffen. Op de afd. onderwijs zijn ƒ30000 meer gebragt voor subsidiën aan iurigtingen van middelbaar onderwijs, waartegen echter eene vermindering van andere uitgaven staat. Wat den aanbouw van lokalen betreft, waarvoor eene som van 100,000 is uitgetrokkendeze strekt om met de verbouwing van landsgebouwen in de residentie te kunnen voortgaan. De minister wenscht die gelden in de eerste plaats te besteden tot hel stichten van een nieuw gebouw op het Plein, ter vervanging van dat, waarin vroeger het departement van kolo niën was gevestigd. Dit gebouw zal met het tegenwoordige dep. van kolo niën en het gebouw van den hoogen raad een geheel moeten vormen. De regering stelt zich voor, dit nieuwe gebouw te bestemmen voor een of meer der departementen van algemeen bestuur. Wal aangaat het ontwerp voor een paleis der staten-generaallaatstelijk door den tnenmaligen lands- bouwmeester en de heeren architecten Godefroi en Metzelaar voorgedragen, de regering is daarover in overleg getreden met de huishoudelijke commissiën der beide kamers. Zij heeft zich met dat ontwerp niet kunnen vereenigen,

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1