bijvoegsel, behoorende tot de Leydsclie Courant van Maandag September d&67, /v°. dó4. De reunic van de Waalsclie kerken te 's Hertogenbosch is Dingsdag II. gesloten. Door ds. Mounier is aan de vergadering medegedeeld dat hijwe gens hel klimmen zijner jaren, besloten had het voorzitterschap neder te leggen. Onder de congressenwelke er in den loop dezes jaars werden gehou den, was hel internationale veterinair congres, dat dezer dagen te Zurich bijeenkwamzeker niet een der minst belangrijke. Het was bijeengeroepen door de Zwitsersche regering en werd geopend door den heer bondsraad Schenk. Nederland was aldaar vertegenwoordigd door de heeren dr. U. van Capelle, dr. P. H. J. Wellenbergh en J. B. Snellen. De behandelde onderwerpen betroffen de runderpest, de longziekte, de vleeschkeur, de organisatie der veeartsenijkunde en het veearlsenijkundig onderwijs. Aan hel eerste onderwerp, waarbij door dr. H. van Cappelle een zeer belangrijk verslag werd overgelegd van de geschiedenis dezer epizootic in Nederland over de jaren 1865, 1866 en 1867, was een groot gedeelte der zittingen gewijd. Men was het er volmaakt over eens dat het eenige middel om deze ziekte te stuiten bestaat in de strenge toepassing van het stelsel van afmaking. Zoowel in het belang van den Russischen veehandel als van den veestapel van geheel Europa, besloot men der Russische regering in overweging te geven, eene internationale commissie van deskundigen te benoemen om te trachten de bakermat dezer ziekte op te sporen. Op voorstel van den heer Snellendie lid van hel bijzonder comité voor de runderpest was, werd er besloten de verschillende gouvernementen van westelijk Europa uit te noodigen tot het sluiten eener veterinaire conventie, als die te Manheim tusschen Baden, BeijerenHessen en YVurtemberg werd aangegaan. Omtrent de longziekte was de vergadering van oordeeldat het ook bij deze ziekte veel meer aanbeveling verdient, naar door afmaking uit teroeijen, dan-den Europeschen veestapel langer door inentingen, gcnczingsproeven en dergelijke aan zoo belangrijke schade bloot te stellen. Goede vleeschkeur achtte men zoowel in het belang der geneeskundige als veeartsenjjkundigc politie, algemeen eene zaak van het hoogste gewigt. Om echter de vleeschkenr in allen deele aan haar doel te doen beantwoorden achtte het congres de algemeene oprigting van abattoirs allerwenschelijkst. De veeartsenijkunde wenschte men als een zelfstandig gedeelte der genees kunst door den staat erkend en bij de wet geregeld te zien en tot de uit oefening daarvan hen alleen toegelatendie door een behoorlijk afgelegd examen bewijzen van kennis en bekwaamheid hadden gegeven. Hel onder- wjjs in deze wetenschap meent het congres dal alleen daar voldoende kan worden gegeven, waar daartoe op zich zelf staande inrigtingen bestaan; niet aan landbouwscholen of aan universiteiten. Algemeen werd er geklaagd over gebrek aan voorbereidende kennis bij j hen die als kweekeling aan de veeartsenijscholen worden toegelaten. De Zwitsersche bondsraad, zoowel als de regering van hel kanton en de stad Zurich, verdienen allezins den dank der leden, voor het hcusche en gastvrije onthaal aldaar genoten. Z. K. H. prins Hendrik heeft onlangs, bij gelegenheid van het be zoek door hem gebragt aan het ramtorenschipdat zjjnen naam draagt, te Nieuwe Diep, ten behoeve der equipage van gemelden bodem eene gift van ƒ300 aan den commandant ter hand gesteld. Naar men verneemtzou bij de bemanning van dat schip het plan bestaan om voor die som eene blij vende herinnering aan 's prinsen bezoek aan te koopen en wel een orgel. Aan elk der officieren van genoemd vaartuig is door den prins zijn photo- grafisch portret vereerd, Bij het nieuwe leerjaar aan de theol. school te Kampen aanvang ge nomen hebbende den 12den September, zijn lol op dien dag 14 studenten in geschreven, zoodat hel getal studerenden aan deze inrigling thans 65 bedraagt. Te Rotterdam zijn door de cholera aangetast: Donderdag 6 personen, overleden 2; Vrijdag 2, overl. 2. Te Delft zijn sedert de vorige opgave aangetast 8 personen, overl. 5; in het geheel zijn aldaar aangetast 142, overl. 99 personen. Te Rotterdam is gisteren in de Pelikaanstraat een pakhuis, in huur bij de heeren van Hoboken, waarin saiker en tabak geborgen wareneens klaps ingestort. De in dat pand aanwezige werklieden, 20 in getal, heb ben zich in tijds kunnen redden. Gisteren is aldaar door de politie aangehouden de effectenhandelaar W. v. E., tegen wien, als beschuldigd van medepligtigheid aan het maken van valsche geconfedereerde effecten, bevel van gevangenneming was verleend. Uit de gevangenis voor jeugdige misdadigers op den Kruisberg nabij Doelinchem is een gevangene ontsnapt. Hij is echter later vrijwillig terug gekeerd, omdat h(j niet over de Pruissische grenzen kon komen. Het is een gevaarlijk sujet, die reeds vroeger getracht heeft de gevangenis te Rot terdam in brand te steken. Woensdag morgen trok eene donderbui over de gemeente Lemsterland waardoor eenige ongelukken zijn veroorzaakt. Een korenmolen te Lemmer werd door den bliksem getroffen en brandde geheel af. Te Oosterzee sloeg de bliksem in den houtzaagmolen van den heer K. K. Koopmansmen mogt er echter nog in slagen het vuur te blusschen. In een in de nabijheid staanden oliemolen werden twee knechts legen den grond geworpen en be kwam een derde ligte brandwonden. In de Follega-sloot werd een met turf geladen vaartuigje zoodanig door den bliksem getroffen, dat helonmid- deljjk zonk. Man, vrouw en vier kinderen werden slechts met moeite gered, het kleinste kind werd daarbjj echter min of meer gekwetst. A\> Te Vlissingen begaven zich Dingsdag 11. drie onderofficieren van ÜeiL 3de reg. infanterie naar het strand der Schelde om zich te bakien van hen, die zich eenige passen van de overigen verwijderd hady zonk'fif de diepte, en niettegenstaande de aangewende pogingen zijner ma\kerj ter redding, heeft men slechts zijn lijk kunnen vinden. Omtrent den brand, die dezer dagen te Sittard in Limburg heeftgS- woed, meldt men van daar aan het U. D. het volgende: De brand is uit gebroken iu eene schuur op den Steenweg vol geladen met nieuw graan. Daar de meeste huizen in het begin der gemeente van leem zijn gebouwd en met riet gedekt, deelde de vlam zich spoedig aan de omliggende gebou wen mede (allen boerderijen en arbeiderswoningen), waardoor een geheel blok huizen en schuren is afgebrand. De schade is nog niet te begrooten. Daar de brandbluschmiddelen in een onverantwoordelijk slechten toestand zijn en er geen water was, was er ook aan geen blusschen te denken, en kon er alleen aan gedacht worden, om de aan de overzijde der straat staande huizen, welke allen ook van leem en stroo zijn, te bewaren, hetgeen, daar er geen wind was, is gelukt. Er liggen nog bergen graan te branden en de vuurmassa is nog verschrikkelijk. In het geheel zijn 16 woningen en schuren af- en uitgebrand. Eenige r. k. geestelijken hebben zich bij het blusschen zeer onderscheiden. Men vermoedtdat de brand aan moedwil ligheid is toe te schrijven. Uit Luxemburg meldt men dat eenige dagen na het vertrek van de laatste afdeeling Pruissische troepen de slooping van de vestingwerken der stad aangevangen is. 's GRAVENHAGE21 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer I. Israels, kunstschilder te Amsterdamlot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonkenaan jhr. W. L. van Spengler, van het instructie-bataillontol het dragen der ver sierselen van ridder der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zwe den geschonken; aan den ridmeester A. J. M. C. baron de Posson, van het 3dt reg. huzarentot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zweden geschonken; en aan den heer dr. A. J. D. Steenstra Toussaint, eersten stads-geneesheer te Batavia, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. Tot directeur van het postkantoor te Schiedam is benoemd de heer J. C. Smitt, thans directeur van het kantoor te Delft, en tol directeur van het postkantoor te Delft de heer D. M. L. baron Sweerts de Landas, thans directeur van het kantoor te Alkmaar. Aan den heer mr. H. F. Lantsheer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier der arrond.-regtbank te Middelburg. Z. M. heeft goedgevonden bij hel wapen der infanterie te benoemen bij het 3dc reg., lol kapitein 3dc kl. den lslen luit. K. R. A. Abbink van hel 2de reg. van hel wapen. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië P. P. J. Eypesa, thans met verlof, is, op zjjn verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend. I Z. K. 11. prins Frederik heeft zich heden naar Pruisscn hegeven. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag en die van kolo niën Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. H. de broeder van den Taikoen van Japan heeft zich heden morgen naar Leyden begeven. De commissie uit de eerste kamer heeft gisteren het adres in antwoord op de troonrede Z. M. den koning aangeboden. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de commissie, belast met hel opstellen van een adres van antwoord op de troonredehaar ontwerp ter tafel gebragt. Dit stuk is naar de afdeelingen gezonden om aldaar te worden onderzocht. Op voorstel des voorzitters is besloten om de werk zaamheden te hervatten ten opzigle van de in de vorige zitting onafgedane onderwerpen, voor zooverre deze geene voorstellen des konings waren. In de zitting van heden heeft de minister van financiën de staatsbe- grooting voor 1868 aangeboden en is daarbij in uitvoerige beschouwingen getreden over den financiëlen toestand. Sedert men de ontvangsten van de dienst 1866 meer volledig had lecren kennen .en hel bedrag had kunnen op maken der uilgavendie voor de dienst 1866 reeds gedaan en nog te doen zijn nu was de uitkomst dezer dienst gebleken voordeeliger te zijn dan destijds te verwachten was, in die male zelfs, dat zij, zonder eenige bij voeging uit vroegere diensten, nog een overschot geeft, hetwelk ten bate van de dienst 1866 te benuttigen was. Betreffende de dienst van 1867 werd medegedeeld dat de opbrengst der gewone middelen over de acht eerste maanden dezes jaars zóó gunstig is, dat men de raming dier opbrengst met gerustheid belangrijk hooger kon stellen dan vóór den aanvang der dienst geschieden kon, en dat de re gering meent, voor zooveel deze dienst betreft, van de vroeger voorgenomen aanvrage om verhooging tol den aankoop van nieuwe geweren te moeten afzien. Die dienst zou vermoedelijk een aanvankelijk overschot geven van ƒ129.052.83. Er bestond alzoo naar menschelijke berekening voldoende ze kerheid, dat, ten zij onverwachte rampen ons mogten treffen, voorde dienst 1867, zonder verhooging van staatsschuld, in al 's lands behoeften, met inbegrip van het benoodigde voor de spoorwegen, zou kunnen worden voorzien. Ook mogt de minister zich vleijen dat dit het geval zal zijn ten aanzien der dienst van het volgende jaar. Bij de aanbieding der begrooting voor 1867 gaf hij echter reeds Ie kennen dat in 1868 lol vinding van het benoodigde voor den verderen aanleg der spoorwegen waarschijnlijk tot buitengewone middelen de toevlugt zou moeten genomen worden, en wer kelijk wordt thans een buitengewoon hulpmiddel voorgedragen, zonder het welk de overige middelen lot dekking der uitgaven onvoldoende zouden zijn. Dit mhldel wordt in het betrokken ontwerp van wet aldus omschreven

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5