LEYDSC1IE) COURANT. 1807. MAANDAG 23 SEPTEMBER. N'. M».fÖ STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Dit van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort ren BIJVOEGSEL. De BURGEMEESTERHoofd van liet Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der direcie belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 17de" dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, bevattende herzieningen en bevolene schattingen dienstjaar 1867 en 1868, terwijl ieder verpligt is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden 20 September 1867. v. d II RA DELER. BINNEXLANDSCIIE J1ERIGTEN. LEYDEN, 21 September. Z. M. beeft goedgekeurd de door bel hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden gedane benoeming tan den gepensioneerden kapitein J. Swemer lotcommau- dant-direcleur van het invalidenhuis alhier, en aan den uit voorschreven be trekking eervol ontslagen gepensioneerden luit.-kolonel J. C. F. Kochzon der cenige gevolgtrekking voor anderenden rang verleend van kolonel. Tol hel Donderdag en Vrijdag gehouden examen om tot de akade- misclie lessen te worden toegelaten hebben zich 54 adspiranten aangemeld waarvan 32 zijn toegelaten. Aan den gewezen magazijnmeester bij de directie over den arbeid in het buis van militaire detentie nabij deze stad is een pensioen verleend van f 377 's jaars. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenouieuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 109 tot 124 volwassen personen en 53 lot 71 kinderen. De Hollandsche maatschappij van (raatje kunsten en wetenschappen hield gisteren in bet gebouw der maatschappij tol nut van 't algemeen alhier bare jaarlijksclie algemeene vergadering. Zij werd geopend door den voor zitter, den heer C. Sepp, met eene belangrijke en schoonc rede, waariu hij sprak over de maecenassen van vroegere dagenaan het slot van welke bij gelegenheid vond hulde te brengen aan den beer J. J. L. ten Kate, den dichter van de Scheppingwicn ten vorigen jare de buitengewone eereprijs iter maatschappij was toegewezen. Lit bet verslag over het afgeloopen maatschappelijk jaar, door den secretaris, den beer Koopmans van Boeke- renoitgebragt, bleek dat, met uitzondering van 's Gravenhagede afdee- bngen in bloeijendeii toestand verkeerden. Als nieuwe prijsstof werd uit geschreven: «eene geschiedenis van de toorieclspeclkunst in ons vaderland van het begin der 17dc eeuw tot op onze dagen." Tot algemeen voorzitter werd uit een drietal leden van de afdeeliug Dordrechten door baar voor gesteld, gekozen de heer M. A. Perk, die de benoeming aannam eu van wege genoemde afdeeliug mededeelde, dat tot algemeen secretaris voor het volgende jaar benoemd was de beer mr. J. W. van der Noordaa. De onbe antwoord gebleven prijsvraag: »als proeve van proza: Jakob Geel" werd op nieuw uitgeschreven. Op voordragt van de commissie, belast met de aan wijzing van geschriften welke eene onderscheiding worden waardig gekeurd werd en aan den heer mr. J. van Lennep, den uilgever van Vondel's Wer kenen aan den beer mr. G. Mees Az.den schrijver van den Historischen Atlas van Noord-Nederlandeen eereprijs toegekend. Omtrent een voor stel, strekkende om, onder voorwaarden een disbevoegde uit te noodigen lot liet schrijven eener schets van de geschiedenis der Nederlaudsche schilder en graveerkunst werd besloten dit te verzenden naar de voorzittende afdee- ling, om daarover rapport uit le brengen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe wel gereed was en weldra aan de leden zou worden toege zonden. 's Namiddags vereeuigde men zich aan eenen maaltijd op Zo- merzorg. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zullen de volksvoorlezingen niet zooals vroeger is aangekondigd op 14, maar reeds op 7 October aan vangen. Deze tijding zal voorzeker velendie gewoon waren deze bijeen komsten getrouw te bezoeken, hoogst welkom zijudaar hun op die wijze weèr het genot van menigen genoegelijken en nuttigen winteravond wordt gewaarborgd. De volksvoorlezingen voorzagen reeds jaren in eene bier ter slede bestaande behoefte om ontwikkeling en kennis meer en uicer onder S de volksklasse te verspreiden. De taak der commissie is dan ook niet van de gemakkelijkste, en wij hopen dat zjj daarom, vooral bij hunne gegoede medeburgers, die stoffelijke hulp en medewerking zal ontmoetenwaarop haaredel streven met regt aanspraak heeft. Wat de niet-toelating van jon gelingen beneden de 18 jaren betreft, vernemen wij, dat vooral de beperkte ruimte van het lokaal op het besluit van commissarissen van overwegenden invloed is geweest. Bij de naderende gedachtenisviering van Leydens ontzet in 1574, zal velen niet onwelkom zijn de nieuwe uitgave van De Oude Leidsche Patroon of derden Octobers banket, die thans bij de boekhandelaren Gebroeders van der Hoek het licht ziet. Het is het bij velen niet onbekende verhaal van Leydens belegering en ontzet, door een 82-jarig man, die aan de verdedi ging der stad een werkdadig aandeel had genomenaan zijne kinderen en klein-kinderen gedaan. De thans verschenen uitgave is naar den oorspron- kelijken druk van 1630 herzien en verbeterden met eene inleiding en aan- teekeninaen voorzien door dr. J. T. Bergman. Bij de inzage valt terstond in het oog, dat deze uitgave zich in vele opzigten gunstig onderscheidt van die, welke vroeger door wjjlen J. Roemer, pred. alhier, bezorgd werd, vooral door de blijkbaar met zorg geschreven inleiding. Daarin wordt voor eerst eene korte opgave gedaan van de schrjjvers, die zich met de geschie denis van Leydens belegering en ontzei hebben bezig gebondenwaarbij vooral in aanmerking komen, van de vroegeren Jan Fruytiers, en van de lateren Kist en van Vloten. Vervolgens wordt in korte trekken de geschie denis geschetst van de wisselingen, die de gedachtenisviering van Leydens ontzet op 3 October, welke volgens hel bepaalde in 1587 in der eeuwick- heyt binnen deze stede vierdag zal wezen beeft ondergaanen ten slotte eenige bijzonderheden medegedeeld betreffende het verhaal, dat hier aan onze stadgenooten wordt aangeboden, met vermelding van hetgeen door de geschiedvorschers omtrent den vermoedelijken auteur of verhaler is te boek ge steld. De ophelderende aanteekeningen, waarvan voorts het verhaal zelf voorzien is, maar vooral de aanteekeningen, die daaraan zijn toegevoegd, stellen de bekende belezenheid en naauwkeuriglieid van den schrijver op nieuw helder in hel licht en toonen dat hjj geen moeite beeft ontzien om aan deze uit gave eene blijvende waarde te geven. Moge aan dit werkje, aan eene der gewigttgste gebeurtenissen onzer geschiedenis gewijd op nieuw een gunstig onthaal te beurt vallen. De landbouwfeesten van de afdeeling KatwijkValkenburg en Rijns burg der Hollandsche maatschappij van landbouw, te Katwijk aan den Rijn zjjn in de beste orde afgeloopen. Het volks-coucert en de harddraverij werden door een talrijk publiek bijgewoond. De prjjs der harddraverij werd behaald door den zwartruin Jan, 5 jaar oud, van J. Heystek, bereden door den zoon; de premie viel ten deel aan de blesmerrie van J. Schaap, bereden door den eigenaar, beiden woonachtig te Katwijk. Het paard van A. Uilteuboogaard bleef met de winners het laatst op de baan. Elf paarden hebben aan de harddraverij deelgenomen. Gisteren werd jhr. mr. H. A. Steengracht le Voorschoten plegtstatig ingehaald als heer van Duivenvoorde. Bereids hadden zich op het kasteel Duivenvoorde eenige corporaliCn vereenigd om den heer hunne hulde te bren gen waaronder de burgemeester aan het hoofd van den gemeenteraad, de predikant aan bet hoofd des kerkcraads, de kerkelijke commissie met haar presidentde r k. geestelijke, ambachtslieden en verscheideuen ingezetenen van Voorschoten en Veur. Aan het terrein en voor het kasteel was een voudig net door drie eerepoorien met opschriftenbet «welkom" en «hulde" aan den beer van Duivenvoorde vermeldende, waarbij het wapen der heer lijkheid niet ontbrak, een feestelijk aanzien gegeven. Tegen 2 ure wachtte den heer Steengracht, nabij bet station op den I'apenweg, eene eerewacht le paard, van pachters zijnerlandhoeven, niet gele bandeliers (des jonkheers kleur), voorafgegaan van eene banier met bet familiewapen. Achter bet open rijtuig, waarin de heer S. was gezeten, volgde eene eerewacht van jongelieden uit Voorschoten. Aldus trok men het dorp door, waaraan alle huizen de vlag wapperde. Bij aankomst op hel terrein voor het kasteel schaarden zich 12, in het wit gekleede eu uiet gele sjerpen versierde, meis jes, dochters van bovengenoemde pachters, in twee rijen, waartusschen de heer S. passeerde, onder het strooijen van bloemen, terwijl hem door de beide jongste bouquetten werden overhandigd, en eene, mej. M. van Santen, hem vrijmoedig op gepaste wijze toesprakwelke toespraak terstond door deu heer S. hartelijk werd beantwoord. Hierop werd hij toegesproken door den burgemeester, den predikantde r. k. geestelijken, enden heer H. J. Reijers, als president der kerk. commissiewelke toespraken op zeer innemende wijze door den heer S. werden beantwoord, en waarin hjj vooral liet uit komen, hoe innig lief hij Voorschoten had, en hoe bet steens zijn aange naamst streven zoude wezen om op alle mogelijke wijzen Voorschoten's voorspoed en welvaart te helpen bevorderen. Nadat allen waren binnen genoodigd en er een dronk was gebragl aan den heer van Duivenvoorde en Voorschoten, was de plegtigheid afgeloopen. Ofschoon men zich tot grootere feestelijkheden had voorbereid, is bier voor, deels om te billijken redenen bedankt, en tevens om de minder gun stige tijdsomstandigheden beter geacht die niet te doen plaats hebben. De Nederlaudsche Gustaaf-Adoir-Vrreeniging hield Dingsdag 11. bare jaarljjksche algemeene vergadering te Middelburg. Uit de daarbjj uitgebragte

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1