VYynands, in de plaats van den heer E. H. Vollers, mede op zijn verzoek eervol ontslagen. Tot kantonregler te Bergen-op-Zoom is benoemd de heer mr. S. T. A. van der Heyden, thans griffier bij het kantongeregt te Oudenbosch; tot griffier bij het kantongeregt te Meersen de heer mr. F. H. A. Bauduin ad vocaat te Maastricht; voorts is aan den heer 11. W. l'lenckerop zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Helmond. Tot notaris te Texel is benoemd de heer J. 11. G. Coninck Westen berg, vroeger notaris aan de Beemster. Aan den heer dp. F. J. Stamkart is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als arrondissements-ijker te Amsterdam. Z. M. heeft goedgevonden: den 2den luit. van der Swan, van het 7de re„_ infanterie van het leger hier te lande, over te plaatsen bij het wa pen der infanterie van het leger in Oost-Indië, en den 2de° luit. E. G. van der Ploeg, bestemd voor de infanterie van het leger in Oost-lndië, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande. Door den minister van binnenl. zaken is de benoeming van J L. de Lavieter te 's Hage tot rijkstelegraafklerkop zijn verzoek, ingetrokken. Door den minister van marine zijn benoemd tot kadets bij het corps mariniers J. B. Verhey, G. C. Mirandolle, W. F. Paehlig, R. P. A. van Rees, A. A. G. de Petit, J. H. van Ouwerkerk. 11. M. de koningin is heden morgen naar Rotterdam vertrokken, tot het doen van eene reis naar Engeland. De minister van marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. In eene vereenigde vergadering van de beide kamers der staten-gene- raal had gisteren de opening plaats der zitting 1867/68. Hiervan is gis teren afzonderlijk verslag gegeven.) De eerste kamer hield heden eene zitting, waarin de heer mr. Philipse liet voorzitterschap met het houden eener rede aanvaardde. Voorts werd mededceling gedaan van de ingekomen stukken. In de zitting van de tweede kamer van heden werd het tijdelijk voor zitterschap waargenomen door den heer Reinders, die de zitting opende met eene toespraakwaarin hij te kennen gaf dat een blik op de beide voor gaande zittingen tot den wensch leidde dat de toekomst, vooral voor de koloniale wetgeving vruchtbaar mogt wezen. Moe verschillend de gedach ten op dat punt uiogten zijn, meer eenstemmig was het oordeel dat de tegenwoordige onzekere toestand onhoudbaar was. Niemand zou ontkennen dat ginder, even als hier, ieder de vrucht van zijn arbeid verlangt en te regt mag vragen. Zoo de regering dat in het oog hield en trachtte te be vorderen, dan zouden de beraadslagingen niet onvruchtbaar blijven. Vervolgens werden de geloofsbrieven van den heer van Sypeslcin, ten fine van onderzoek, in handen eener commissie gesteld en daarna overgegaan tol het opmaken van eene nominatie voor de keuze van een voorzitter voor het loopende zittingjaar. Er waren 55 leden tegenwoordig. Als eerste candidaat werd bij de eerste stemming gekozen de heer inr. G. C. J. van Reenen, met 47 stemmen; als tweede candidrat bij de derde stemming de heer mr. VV. II. Dullert, met 29 stemmen; als derde candidaat bij de vierde stem ming de heer A. F. X. Luyben, met 30 stemmen. Deze lijst zal den ko ning worden aangeboden. Zondag namiddag is van Keulen alhier aangekomen prins Mohu Taju, broeder van den Taikoen, met een gevolg van ongeveer 30 personen. De prins heeft zjjn intrek genomen in het hotel Bellevue. De prins werd aan het station opgewacht door twee kamerheeren van Z. M. den koning. De prins en drie aanzienlijke Japanners namen plaats in een hofrijtuig, bespan nen met vier paardenhet overige gevolg was gezeten deels in hof- deels in particnliere rijtuigen. Men merkte onder het gevolg op eenige Japanners, die reeds sedert verscheidene jaren in Nederland verblijf houden. De ministers van buiten- en binnenlandsche zaken, van financiënjus titie, oorlog en marine, benevens de burgemeester dezer residentie hebben heden morgen een bezoek gebragt bij Z. Keiz. U. prins Mohu Taju. De prins en eenige leden van zijn gevolg hebben heden de geschutgieterij alhier bezocht. Heden middag ten vijf ure zal de prins en eenige aanzienlijke offi cieren van het gevolg bij Z. M. in een plegtig gehoor worden ontvangen. Het Japansche gezantschap was gisteren tegenwoordig bij de opening der zitting van de staten-generaal. Zondag 11. mogt het aan onzen commissaris van policie, den heer Beukman, bijgestaan door den heer inspecteur Kloppert, gelukken, alhier aan te houden een persoon, die in het bezit was van p. m. 500 stuks val- sche Amerikaansche effectenalhier vervaardigd, elk groot duizend dollars. De aangehoudene is genaamd G. en te Rotterdam woonachtig. Volgens het geen reeds door de policie is onderzocht, moet de zaak groote vertakkingen hebben te Rotterdam, Amsterdam en vele andere hoofdsteden van Europa en zelfs in Amerika. Reeds moeten vele van de vervalschtc stukken in omloop zijn gebragt. Volgens de dmst. C. zijn de bedoelde valsche effecten niet Noord-Ameri- kaansche unie-obligatiënmaar zoogenaamde Geconfedereerdenof bijna waardelooze schuldbekentenissen der voormalige zuider-staten. Men verneemt dat de voortvlugtige hoofddader in zake der nagemaakte geconfedereerde effecten genaamd is van der Eist, en dat zijn portret in handen der justitie is. De Scheveninger visschers-matroos M. de Ruiter is den 10dcn dezer ter hoogte van Texel door een stortzee o>er boord geslagen en verdronken. BU1TENLAXDSCHE BEIÜGTËN. ENGELAN LONDEN. 15 September. Alhier is het berigt ontvangen dat het eerste voor de expeditie in Abbyssinië bestemde stoomschip den J0(ien dezer van Bombay naar Massowah is vertrokken, eenige personen aan boord hebbende, welke de kust der Roode Zee en de toegangen lot hel rijk van Theodorus verkennen moesten. Door de dagbladen wordt een schrijven medegedeeld van eenen der in Abyssinië gevangen gezette Engelschen, gedagteekeud te Magdala, den 30stc" Jnnij jl. Daaruit blijkt dat die gevangenen, althans de te Magdala verblijf houdende, welvarend waren, eenige vrijheid genoten en niet zeer hard be handeld werdendat zij kennis droegen van bet besluit der Britsche rege ring om geweld tegen Theodorus te bezigen; dat zij dit wenschten als de eenige kans om ooit de vrijheid terug te erlangen, maar dat het bij hen geheel onzeker was, welke uitwerking het ontvangen ultimatum bij den vorst zou hebben. De Shipping Gazette waarschuwt hare lezers zich niet te laten ver ontrusten door de artikelen, die de heer du Bisson in de Fransche Patrie over Abyssinië schrijft. Het is natuurlijk het belang van keizer Napoleon, om de Engelschen verwijderd te houden uit noord oostelijk Afrika. Volgens het Er.gelsche blad heeft dan ook xNapoleon agenten in Abyssinië; eendaar- van zorgt voor de geweren van koning Theodorus' leger en een ander is eerste minister. Het blad noemt den heer du Bisson eenvoudig een hand langer van Theodorus in Europazooveel is zeker en ook van elders bekend dat Theodorus in zijn leger vele Europeanen en Europesche wapens heeft. Volgens sommige opgaven zon het getal der eersten wel 200 bcloopen en zou er ook een klein artillerie-park zijn. In het Iersche|kanaalnabij Baliywalteris een jagt, waarmede kapi tein Rnowles, van het 63e reg., met zijne vrouw, kind en gezelschapsjuf vrouw een pleiziertogtje maakte, op een rots gestoten en tot over het dek onder water geraakt. De genoemde personen zijn allen verdronken, maar de drie matrozen zijn in het want geklommen en zijn van het wrak afgehaald. De eigenares van het huis in Kingstreet bij St. James Square, waar de tegenwoordige keizer der Franschen gedurende zijn verblyf alhier woonde, heeft in den gevel een steen doen plaatsen met het opschrift: Napoleon III woonde hier in hel jaar 1848. Uit Rio Janeiro wordt gemeld dat de Brazilianen eene schitterende overwinning bij Mato-Grosso hebben behaald en er in geslaagd zijn Co- romba te hernemen. Geheel de legermagt der Paraguayanen was in hunne handen gevallen. Zij hadden acht kanonnen genomenbenevens eene groote hoeveelheid wapenen en levensmiddelen en tevens 500 gevangenen in vrjj- heid gesteld. FltAIVHIUJ li. PARIJS. 15 September Volgens den Constitnlionel zijn er tusschen Frankrijk en Italië met goed gevolg onderhandelingen gevoerd over hel te Rome dienende legioen Fransche vrijwilligers en zijn er thans afspraken dienaangaande gemaakt, waardoor alle misverstand voor het vervolg afgesneden wordt. De Temps wil weten, dat het bezoek van keizer Napoleon te Berlijn eene beslotene zaak is. De Pruissische gezant te Parijs beeft zich naar Biarritz begeven, om officieel den keizer de nitnoodiging zijns konings over te brengen. Het blad meldt voorts dat alle vorsten van den Noord- j Duitschen bond bij die gelegenheid zich ook te Berlijn zullen bevinden. Te Nantes is het standbeeld van den heer Billault op plegtige wijze onthuld. De minister Rouher heeft daarbjj eene rede gehouden, waarin hjj de roemrijke loopbaan van den heer Billault en de groote diensten, door hem aan het land bewezen, schetste. Het Crédit Mobilier is door zijne specttlatiën in ongelegenheden geraakt die eene ramp voor vele particulieren dreigden te worden. Het behoeft on verwijld een voorschot van 75 milliocn frs.en het heeft die som van de Bank van Frankrijk te leen gevraagd, zonder een onderpand, dat strikt aan de regelen der Bank voldoet, te kunnen geven. Er is echter, op voorspraak der regering, middel gevonden om dat bezwaar te ontwijken; en de Bank zal aan het Crédit Mobilier, of althans aan deszeifs bestuur ders, een voorschot van 37,500,000 frs. doen. De tweede helft der ver- eischte som schijnt het Crédit Mobilier op eene andere wjjze te zullen bekomen. Onlangs werd reeds gemeld dat in Japan een aantal personen, wegens verandering van godsdienst in hechtenis was gezonden. Daaromtrent verneemt men nader het volgende: Eenige r. k. priesters, die zich te Naga saki ten getale van ongeveer 8 hebben neergezet, hebben gemeend eene po ging te moeten wagen tot bekeering der Japansche bevolking; ijverig en onvermoeid als zij zijn, hebben zij hun veld bearbeid en wederom bear beid, en het gevolg er van is, dat zij naar hunne eigene opgave ruim 2000 zielen hebben gewonnen. Hel dorpje Oera-Kami, in de nabijheid van Naga saki gelegen, was bijzonder tot het veld van hunne prediking gekozen en het grootste gedeelte der bevolking kleefde de nieuwe leer aan. De Japan sche regering echter, verre van ingenomen met den afval der dorpelingen van het oude geloof, heeft in het midden van den nacht nagenoeg al de bewoners van Oera-Kami doen opligten en naar de gevangenis doen vervoe ren. Het aantal dier ongelukkigen bedraagt ongeveer 200. Zij zullen ver moedelijk onthoofd worden. Beriglen uit Spanje melden dat alleen uit de provincie Catalonië 800 personen zullen worden gedeporteerd. Velen van hen hebben verzocht naar de Kanarische eilanden te worden gevoerd, in plaats van naar Fernando-Po, |j waar het klimaat doodcljjk is; maar deze gunst zal hun niet worden toegestaan. De gouverneur van Madrid heeft allen, die wapenen in hun bezit hebben, gelast die binnen drie dagen uit te leveren, op straffe van als opstan delingen beschouwd te worden. Het besluit, waarbij de soldaten, die met verlof zijn, tot de actieve dienst worden opgeroepen, is ingetrokken. De Porte heeft eene volledige amnestie en eene wapenschorsing der vijandelijkheden op Candia uitgevaardigd en aan de opstandelingen een termijn van zes weken gesteld, om de vvapens neder te leggen of gezamen lijk te verhuizenterwijl aan de vreemdelingen op het eiland het aanbod wordt gedaan om vóór 20 October Candia te verlatenzullende de Porte door alle middelen hun vervoer vergemakkelijken. ITALIË. Volgens beriglen uit Rome van 10 September hield de cholera-epidemie er aan, dan eens heviger, dan weder zachter. Ir. de Pontynsche Moeras sen, eene landstreek van bekende ongezondheid, had de epidemie zich nog niet vertoond, terwijl zij woedde in hoog en luchtig gelegen oorden, alwaar zij zich vroeger nooit had voorgedaan. Het officiële blad van de Italiaansche regering bevat een besluitwaarbjj i veertien notarissen worden afgezet om reden dat zjj hunnen post gedurende het heerschen der cholera hebben verlaten. Dè directeur van de disconto-bank te Florence, de heer Borri, een tot nu toe zeer geacht man, heeft de vlugt genomen met achterlating van een tekort van niet minder dan 250,000 liresin de hem toevertrouwde kas. Ook de directeur van een der bijbankenwelke deze maatschappij te Lucca bezit, heeft de vlugt genomen en is er in geslaagd naar Amerika te ontko men. De heer Borri heeft slechts een paar honderd lires» medegenomen. PRIIISSEN. BERLIJN, 15 September. Omtrent liet te Genève gehouden vrede's-congres verneemt men nader dat zoowel van de zijde der katholiekendie verbitterd waren over de taal van Garibaldi, als van die der protestanten, die vreesden dat de veiligheid des lands zou benadeeld wordeneene oppositie is gevormddie zich in het congres zoozeer heeft doen geiden dat de voorzitter de zitting moest sluiten. Er is echter besloten eene blijvende commissie te Bern te vestigen en later te Mannheim een nieuw congres te houden. Sommigen willen weten dat het plotselinge uiteengaan van het congres is toe te schrijven aan Franschen invloed.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2