LEÏDSCHE COURANT. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. N°. H2 STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. rif wonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1866 (3 vellen)zijn exem plaren verkrijgbaar, k 30 ets. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den I9dtn September 1867, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een lid in de Commissie tot een regtskundig onderzoek in zake de Armbakkerij. 2°. Benoeming van een Commissaris voor de Gasfabriek. 3». Benoeming van een Secretaris bij het eollegie van Gecommitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 4°. Benoeming van een Secretaris bij het eollegie van Curatoren van het Gymnasium. 5°. Voordragt aangaande de betrekking van Prorector van het Gymnasium. 6°. Verzoek van de wed. H. Boot, dat van gemeentewege de versleten schoeijingen aan haar huis, wijk III, n°. 420, zullen worden voorzien en onderhouden. -7°. Raadsbesluit en verordening eencr plaatselijke directe belasting geheven van hen die bij anderen inwonen. 8°. Wijziging in het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. 9°. Bekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, 1866. 10°. Rekening van het Evangelisch Lttihersch Wees-en Oudeliedenhuis, 1866. 11". Rekening van de Gemeente-apotheek en van de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen, 1866. 12°. Algemeene Policie-verordening. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 September. De 82slc algemeene vergadering van het genootschap Mathesis Scientia- rum Genilrix werd gisteren avond in de groote zaal van het Nut van 't Al gemeen gehouden. De voorzitter van het bestuur, dr. W. N. du Rieu, bragt het verslag uit. Spreker stond achtereenvolgens stil: 1°. bij de bur ger-avondschool, waaraan hij meerdere bekendheid wenschte te geven, ten einde meer dan 21 leerlingen in een volgend jaar van dat populaire onder wijs gebruik zouden maker.; 2°. van de wis- en natuurkundige scholen werd een gunstig verslag gedaan, toch werden de leerlingen aangespoord vooral ook de lessen der natuur-, schei- en werktuigkunde te volgen waarvan het onmisbare werd aangewezen3". werd de zoo bloeijende bouwkundige school vermeld, waarvan de 147 leerlingen nog nooit zoo vele en zulke uitmuntende teekeniogen hadden vervaardigd als in den afgeloopen wintercursusaan de uitstekende methode van den hoofdonderwijzer werd eene gepaste hulde gebragt; 4°. omtrent de handteekenschool deelde de voorzitter mede, dat o. a. aan het ornamentteekenen uitbreiding was gege ven, en de lessen in het boeisceren dank zij de daarvoor in het nieuwe gebouw ingerigte school, met vlijt waren gevolgd. Nadat de namen der leerlingen wareu voorgelezen, wier betoonde vlijt aanspraak had gemaakt op eene loffelijke vermelding, werden de medailles voor de bekroonde prijs vragen uitgereikt. Eindelijk rigtte de voorzitter het woord lot den aftre denden secretarisden heer C. G. Nieuwvecnen tot diens opvolger, den heer VV. Pleyte. De burgemeester en de wethouder de lieer P. 1. de Fremery, benevens twee leden van de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs, woonden de vergadering bij. In den nacht van Zaturdag op Zondag ontstond alhier hrand in het pakhuis van den kruidenier J. W. Boekwijt, op den Ouden Singel, welk pakhuis achter zijne woning is gelegen. Gelukkig dat die brand spoedig ontdekt werd, anders had hij ernstige gevolgen kunnen hebben. Thans mogten de spoedig opgekomen spuiten van de bierbrouwerij de Posthoorn en van de branderij van de firma Harte»elt en Zoon er in slagen den brand in zeer korten tijd te blusschen, zoodat de dienst der stads-spuiten niet noodig was. De Staatscourant bevat het verslag van den staat der rijks-instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leyden, over liet studiejaar 1866—1867, aan den minister van binnenl. zaken ingediend door den raad van bestuur van die instelling. Voor den bedoelden cursus hadden zich laten inschrijven als studenten voor al de gegeven wordende lessen 2 personen, en voor het houden van slechts enkele lessen 17 personen. Negen van de 19 bezaten den titel van candidaat of doctor in de regtcn. Slechts een was in het bezit van een getuigschrift van voldoend afgelegd eind-examen van eene openbare hoogere bnrgerschool. De vlijt en het ge drag der studenten aan de rijksinstelling wareu ook in dit jaar zeer te prijzen. Ook de goede verstandhouding met de studenten aan de hooge- school is ongestoord gebleven. Voor de examina, afgenomen in de maand December 1866, hebben zich aangemeld 10 kweekelingcn van de rijksinstel ling, waaronder 7, die zich voor den loopenden cursus niet weder hadden laten inschrijven. Van deze 10 hadden 8 het geluk voldoende examens af te leggen. In Junij van dit jaar hebben zich slechts twee aan de rijksin stelling gevormde candidatcu aan het examen onderworpen en zijn heiden geslaagd. In de laatste te Amsterdam gehouden vergadering van de vereeniging voor de statistiek in Nederland is o. a. tot lid dier vereeniging benoemd de heer inr. L. W. C. Keuchenius alhier. Voor de dienst der gouvernements-marine in Ned. Indië zijn benoo- digd acht derde stuurlieden. Jongelieden die genegen zijn mede tc dingen, om als derde stuurlieden aan 's lands dienst in Ned. Indië te worden ver bondenkunnen zich tot en mei ultimo October aanst. bij gezegeld request tot het dep. van koloniën wenden. Zijdie bij de vervulling der openstaande betrekking van arrondis- sements-jjker verlangen in aanmerking te komen, zijn opgeroepen zich vóór 1 December bij het dep. van binncnlandsche zaken aan te melden. De dag, waarop het vergelijkend examen aan de polytechnische school zal plaats vinden zal later ter kennis van de adressanten gebragt worden. Naar wij met zekerheid vernemen, zegt de N. R. C., z(jn postzegels van 1 cent, voor drukwerken, in bewerking en mag de uitgifte daarvan binnen kort worden te gemoel gezien. De vereeniging tot regeling en verbetering der vrnclitsoorlen te Bos koop zal op 23 en 4 October aldaar eene tentoonstelling houden. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op den 9ddQ Augustus zjjn tot en met 13 September daaraanvolgende aan die ziekte overleden te Rotterdam 278, te Dordrecht 85, te Delft 91 en te 's Gravenhage 17 per sonen; te Zaandam stierven tot en met 12 September 79 personen aan die ziekte. Verder zijn tot en met 7 September aan cholera overleden te Nieuw-Bejjerland 11, te Bleiswijk 22, te Delfshaven 15, te Pernis 12, te Ysselmonde 13 personen. Stc Te Rotterdam zijn door de cholera aangetast: Zaturdag 8 personen, overleden 8; Zondag 3, overleden 2; Maandag 10, overleden 4. Tc Delft zjjn sedert de vorige opgave aangetast 13 personen, overleden 12; in het geheel aangetast 134 personen, overleden 94. Van 27 Augustus lot 13 September zijn te Zaandam ter secretarie aan gegeven als door cholera aangetast 138 lijders, waarvan 83 zijn overleden. Op dit oogenblik bestaat nog ée'n brandpunt, waar de ziekte hevig woedt, hel zoogenaamde Kalf, eene buurtschap aan de oostzijde der stad. Van de laatste 8 aangetasten woonden 7 op dat Kalf, en van deze 7 zijn reeds 5 overleden. Naar men uit Botterdam meldt is het gieten van het standbeeld van van Hogendorp uitmuntend geslaagd, en mag men de onthulling tegen den 27stcn October, den geboortedag van van Hogendorp, te gemoet zien. De commissie tot regeling der Vondclsfeesten te Amsterdam heeft be kend gemaakt dat die feesten, in plaats van op 3, 4 en 5 October, zullen gehouden worden op 1718 en 19 October. Te Enschede' hebben Vrijdag avond ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van ontevredenheid onder de arbeiders der fabrieken, voortsprui tende uit tegenzin om toe te treden tot een maatregel, door de fabriekanten in het belang dier klasse genomen, t. w. het oprigten van een onderling ziekenfonds, met verpligte contributie. Er hadden zamenscholingen plaats, voornamelijk van jeugdige werklieden, en onder geschreeuw en opgewonden gewoel werd ook tol eenige baldadigheden overgegaan, zooals het inwerpen van de spiegelruiten van het sociëteitsgebouw en demonstratiën tegen enkele personen. Om die wanordelijkheden tegen te gaan, werd een detachement huzaren uil Deventer ontboden en de policie versterkt. Vrijdag avond wer den hier en daar nog glasruiten ingeworpen. Zaturdag waren dc opgewon denheid en de spanning nog groot; men hield zich echter bereid krachtig tiisscheubeide te komen. Bij proclamatie is verboden zich met meer dan 10 peisoneu tc gelijk op één punt op straat te bevinden. Vrijdag middag woedde er een kort, maar hevig onwedcr over de stad Groningen. Builen de Boteriugepoort sloeg de bliksem in den schoorsteen van eene behuizing, bewoond door de weduwe Wolthuis, welke geheel vernield werdverder werden een paar ramen in de boven- en beneden verdieping met bijna al de glasruiten verbrijzeld. Buiten de Steenlilpoort trof het vuur den gevel van de behuizing van den heer Klein, hotitkoopcr aldaar, waaraan geene noemenswaardige schade werd toegebragt. Te Plat- tenhurg buiten de Ebbingepoort, werd eene schoof haver in brand geslagen de arbeider, die juist daarbij werkzaam was, bleef ongedeerd. Bij den heer Houtman, molenaar tc Ellerhuistcrtilwerd een perenboom tot den grond toe afgeslagen. 's GRAVENHAGE, 17 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lste6 luit. directeur bij het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers F. Dunkier, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer C. J. M. Naglglas, oud- gouverneur van de Nederl. bezittingen op de westkust van Afrika, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft tot voorzitter van de eerste kamer gedurende de zitting van 1867/68 benoemd den heer mr. J. A. Philipse. Door Z. M. zijn bij het dep. van koloniën benoemd: lot referendaris dc gep. luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indië II. C. Sta ring en tot commiesen de hh. M. J. A. A. Stürenberg, J. C. Engelen, J. G. Briede' en 11. P. J. Sadée, thans adjunct-comaiiesen. Tot burgemeester der gemeente Midwolde is benoemd de heer S.Kiel, in de plaats van den heer D. E. de Jager, op zijn verzoek eervol ontsla gen, en tol burgemeester der gemeente Oud-Valkenburg de heer P. H.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1