Per Telegraaf. Z. K. H. de prins van Oranje ral zich morgen naar hel Nieuwediep begeven, om aldaar hel ramlorenschip te bezigtigen. Uet concert niet vuurwerk, Ier eere van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, op het terras van het badhuis te Scheveningen heeft Dingsdag avond bi) zeer gunstig weder plaats gehad. Duizenden heb ben zich dien avond derwaarts begeven. De minister van binnenl. zaken heeft dezer dagen aan de heeren Swaan en van Heyningen verlenging toegestaan tot den eersten April a. s., van de vervulling der verpligtingen voortvloeijende uit de concessie, den lO^" Oc tober 1866 verleend (haven te Scheveningen en daaraan verbonden spoorwegen). BUITENLANDSCHE BERIGTEN. tAT.ELA V O. LONDEN, 10 September. De toebereidselen voor de expeditie naar Abyssinië worden voortgezet. Vijfduizend kisten ammunitie zijn aan boord van de Queen en de England gebragt, welke schepen thans op de Mersey op stroom liggen. In het ge heel worden 10 schepen uitgerust voor het vervoer van 8000 man troepen en 354 officieren. Eenige officieren hebben zich naar Alexandrië begeven, om muilezels aan te koopen. Men kan thans als zeker aannemen dat men dit jaar hier te lande venen goeden graanoogst heeft, lu weerwil van de goede vooruitzigten en de verwachting van grooten toevoer uit Amerika zijn de prjjzen gerezen. Toen de gewelddadige dwingelamljj der besturen van arbeidersvereni gingen jegens ongehoorzame handwerkslieden te Sheffield door eene parle mentaire enquête was aan het licht gebragt, werd besloten de enquête tot andere fabriekplaalsen uit te breiden Donderdag jl. is het onderzoek Ie Manchester aangevangen; en het beeft aldaar reeds dageljjk gewelddadig heden van denzelfden aard aan het licht doen komen. De Economist beweert dat het tegenwoordig gebrek aan crediet op de geldmarkt niet enkel een gevolg is van financiële omstandigheden, maar voor een groot deel ook moet worden toegeschreven aan de beslaande onte vredenheid, voortvloeijende uit de algemeene rigling tot het vormen en onder houden van kostbare legers in vredestijd. Op dit oogenblik rekent men de gezamenlijke legers van Europa op 2,800,000 en in oorlogstijd op 5 miliioen militairen. De kosten op voet van vrede bedragen gezamenlijk 80 miliioen 's jaars.. Hierbij komen dan nog de kosten voor de oorlogsvloten, waartoe alleen Oostenrijk, Spanje, Frankrijk, Engeland en Italië te zamen 213,887 man in dienst hebben, waarvoor men de kosten op 17 miliioen berekent, zoodal, uiet inbegrip van Rusland en de kleinere staten, de geheele uitgaaf voor oorlog en marine aan Europa te staan komt op 100 miliioen per jaar. Hierbij rekenende het verlies van ruim 2} miliioen personen voor land bouw, industrie, fabriekwezen en alle andere werkzaamheden, zal men het geheele verlies, hetwelk Europa door die gedwongen onthouding van den arbeid door zoo vele manschappen ondergaat, veilig op 200 miliioen 's jaars kunnen stellen, hetwelk zeker niet vermindert, wanneer men bierbij in aanmerking neemt, welk een ongunstigen invloed deze toestand op vele ondernemingen uitoefent. Te Manchester zal van wege de Noordelijke provinciën des rijks aan eenige leden van het ministerie een schitterende maaltijd aangeboden wor den, als bewijs van erkentelijkheid voor de bekwaamheid en den goeden uitslag, waarmede zij gedurende den lijd van hun bestuur 'slands zaken geleid hebben. FRANKRIJK. PARIJS, 10 September. De aartsbisschop van Mexico, mgr. Labastida, is alhier aangekomen. H(j heeft zijn land verlaten, om te ontsnappen aan de woede der Juaristen. Deze prelaat had deel uitgemaakt van de deputatie van notabelen, die indertijd zich naar Miramar heeft begeven, om aan den aartshertog Maxi- uiiliaan de kroon van het Mexicaansche keizerrijk aan te bieden. Volgens berigten uit Mexico is de doodstraf, waartoe de prins von Snlm-Salm was veroordeeld, veranderd in eene gevangenisstraf van zeven jaren. Sania-Anua zou door een krijgsraad gevonnisd worden. Volgens berigten uit Peking, door den Moniteur medegedeeldheerscht in die streken eene aanhondendende droogte, waardoor de vruchtbaarheid der akkers wordt belemmerd. Dit, gevoegd bij het misgewas van het vorige jaar, deed voor den aanstaanden winter hongersnood duchten. De boeren bezigden reeds geweld om het afzenden van graan naar de hoofdstad legen te houden, Volgens berigten uit Spanje was de uilvoering van doodvonnissen te llarcelona, Tarragona, Valencia en in andere steden begonnen; de krijgs raden maakten spoeden vonnisden zoo streng als de regering maar wen- schen kon. Zij veroordeelden de gevangenen niet om gefusilleerd te wor den, maar, ten einde nog meer af te schrikken, om de onteerende straf van den strop te ondergaan; op die wijze waren te Valencia twee, te Bar celona vjjf, te Tarragona vier doodvonnissen voltrokken. De minder schul digen worden dag op dag bij honderden naar de galeikerkers gezonden, om er van 12 tot 20 jaren de straf van dwangarbeid te ondergaan. Een naar Candia bestemd Turksch transportschip is, volgens berigt uit Konstantinopelin de zee van Marmora door de Russische stoomboot Hin di nm- aangezeild en gezonken zonder dat iemand van de bemanning gered is. ITALIË. De vooroordeelen omtrent de cholera, en de meening dat zij door de openbare ambtenaren wordt verspreid, hebben te Ardore, in Calabrië, aan leiding lot ernstige wanordelijkheden gegeven. De bevolking heeft zich onder het aanheffen van dreigende kreten naar de woning van den kapitein der nationale garde en naar de kazerne der karibimers begeven. De zamen- scholmg ging niet uiteen, hoewel daartoe herhaaldelijk aangemaand zijnde; loen werd men handgemeen, en kwam het lot een gevecht. Daarbij is de kapitein der nationale garde gedood, alsmede de officier die aan hel hoofd van een klein detachement van een veertigtal soldalen stond; deze soldaten zijn gesneuveld, gekwetst of verstrooid. De woning van dcu kapitein en de kazerne zjjn door hel volk in brand gestoken, De gemeenteraad van Messina en de gewestelijke vertegenwoordiging der provincie Messina zijn hij een kon. besluit ontbonden, om reden dal de leden dier collegiën, wegens het heerschen der cholera te Messina, met verzaking hunner ambtspligten uit die stad waren ge»lugt. PRiriSSEN. BERLIJN, 10 September. De koning heeft heden de zitting van den rijksdag geopend. De door Z M. bjj die gelegenheid gehouden rede was gewijd aan de mededceling van hetgeen reeds verrigl was om vastheid te geven aan den Noord-Duit- schen bond, en de opsomming der weiten, die ter verdere bereiking van dal doel aan den rijksdag ter overweging zullen voorgelegd worden. Z. M. besloot zijne rede aldus: Ik hoop dat deze wetten, die een eerste, maar beslissende stap tot voltooijing der bondsconstitutie zullen zjjn, uwe en des bondsraads goedkeuring erlangen mogen. De overtuiging, dat de groote taak van den bond slechts te volbrengen is, wanneer door aller medewerking de bijzondere met de algemeene en nationale belangen behartigd worden, heeft de beraadslagingen geleid, waaruit de bondsconstitutie te voorschijn is gekomen. Zij heeft in de beraadslagingen van den bondsraad op nieuw hare uitdrukking gevonden en zal, geljjk ik met regt mag verwachten, ook de hoofdgedachte bjj uwe beraadslagingen zjjn. In dien zin legt gij de hand aan de voltooijing van het door de bondsconstitutie bevestigde werk. Het is een arbeid des vredes, waartoe gij geroepen wordt, en ik vertrouw, dat het vaderland, onder Gods zegen, de vruchten van uwen arbeid in vrede moge plukken. üp hel vredes-congres te Genève is behalve Garibaldi ook verschenen de spaansche generaal Prim. De bh. Louis Blanc en Jules Favre werden er verwacht, maar zij hebben kennis gegeven dat zij, wegens den staat hunner gezondheid, niet konden komen. De adhaesiën uit Frankrijk, En geland, Italië en Duitschland waren menigvuldig. Het internationale con gres van handwerkslieden te Lausanne heeft met eene groote meerderheid van stemmen besloten zijne toetreding aan het streven van het vredes-congres te schenken, mits hervorming der burgermaatschappij, bepaaldelijk emanci patie en opbeuring der arbeidende volksklasse, erkend worde als noodza kelijk om tot wegneming der oorzaken van den oorlog te geraken. Den 12deD zal er te Genève een groot volksverbroederingsbanket plaats hebben. In eene der bijeenkomsten van het congres heeft de heer Lemonnier een beloog gelcverl dat alleen de invoering van republikeinsche instellingen een j einde aan de oorlogen kon maken. Garibaldi was door deze rede zoo ge troffen, dat hij den spreker omhelsde. OOSTENRIJK. Te Weenen is dezer dagen een congres geopend van schoolondcrwij. zers uit alle deelen des lands en lot verschillende gezindheden behoorende. Zij zijn er ten getale van omstreeks 2000 bijeengekomen. De meeste spre kers laten zich met de grootste vrijmoedigheid uit over de gebreken van hel schoolwezen in Oostenrijk en over hetgeen tot opbeuring daarvan zou moeten geschieden, waarbij algeheele onafhankelijkheid der school van de kerk en den invloed der geestelijkheid op den voorgrond gesteld wordt. Een groot aantal bezitters van banknoten, die tijdens den laatsten llongaarschen opstand door Kossuth uitgegeven zjjn, hebben zich tot het Hongaarsche ministerie *an financiën gewend met verzoek om geheele ol gedeeltelijke inwisseling van dat papiergeld. De Hongaarsche regering heeft op deze verzoeken nog niet geantwoord; naar men zegt wordt de vraag in overweging genomen, of de houders van Kossulh-noten niet ten minste voor een gedeelte schadeloos gesteld behooren te worden. OOST-INDIE. BATAVIA, 27 Juljj. De Javaschc Cour. van 19 Julij beval een kon. besluit, waarbij, van de maand Augustus af, voor uit Ned.-Indië naar Nederland te zenden, en van Junjj af, voor van daar naar Indië verzonden brieven het vaste regt voor aanteekening wordt vastgesteld op 50 cents. Door geheel Ned.-Indie worden pogingen gedaan, om gelden bijeen te brengenter verligling van den toestand der ongelukkige bevolking van Djocjo, die door de aardbeving van den 10dtn Junij jl. van alles beroofd is. Al die liefdegiften zijn, zegt het Bat. Hbl.slechts droppels in de zee van ellende, die het verschrikkelijk natuurverschijnsel heeft te weeg gebragt; alleen de slaat, in Indie tevens de grootste koopman en industrieelkan wezenlijk afdoende hulp aanbrengen bij eene ramp, die zoo vele duizenden heeft getroffen. Met leedwezen deelen wij mede, zegt het Bat. Hbl., dat de gele koorts (wij gelooven voor de eerste maal) in de Oost is verschenen. De epi demie, die kort geleden de bevolking van Mauritius geteisterd heeft, neemt nu dezen vorm aan, en schepen, die van dat eiland komen, moeten nu te Diamond Harbour quarantaine houden. Op Amboina is in den avond van den 21sten Mei II. eene vr(j hevige aardbeving gevoeld, die vier minuten later gevolgd werd door een nog ster- keren vertikalen schok, die ruim drie seconden duurde. ASSEN, 12 September. In het hoofdkiesdislrict Assen zjjn ter verkie zing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal uitgebragt 1218 stemmen. Herstemming tusschen de hh. Gratama, die 545 stemmen, en j van der Veen, die 368 stemmen verkreeg. 'De overige stemmen waren uit gebragt op den heer van Bosse en anderen. FLENSBURG, 11 September. Verscheiden Deensgezinde dienstpligligen voor de reserve nemen de wijk naar Denemarken tegen dat de landweer voor zes weken opgeroepen wordt. PARIJS, 11 September. De Patrie wederspreekt de geruchten aangaande eene verandering van ministerie, even als ook het gerucht, dat de regering zou hebben afgezien van het voornemen om de kamers in November bijeen te roepen. HAMBURG, 12 September. Naar aanleiding van hel berigt uit Berlijn, dat Pruissen geneigd zou wezen tot den afstand van het Sleeswijksche ambt Hadersleber.doet de officieuse cbrrespoudent der Hamb. Nadir, opmerken dat dergelijke aanbiedingen, als te nietig, door Denemarken niet aangeno men kunnen worden. Alle dagbladen van Kopenhagen slaan denzelfden toon aan en hunne taal verraadt verbolgenheid. GENEVE, 11 September. Garibaldi is heden morgen vertrokken, zonder dal zijn vertrek aan iemand bekend was. De zitting van het congres van heden duurde lang en was onstuimig. De heer Dupasqnin verweet aan de vergadering hare aanvallen tegen God en laakte de Amerikaansche republiek. Aanwinsten van het Kabinet van Pleisterbeelden, Tec- keningen, Prenten enz. van de Hoogeschool te Eeydcn, over 1SGG1867. aankoopen. {Vervolg). 8". Portretten, als: van H. Tollens Cz., lithographie door Elink Sterk; Frans van Mieris (de jonge), door J. Honbraken, naar het portret door hem zeiven geschilderd; Nicolaus Nornius, door Matham (niet vermeld bij Barlsch); Jan van Iluysum, zwartekunstprent door A. van Halen naar A,

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2