SCHROEFSTOOMBOOT^ M. TT. F. COHEN, Per Telegraaf. BUITENGEWONE DIENST, Afin den heer N. Trakranen, afgetreden minister van koloniën, is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ841 'sjaars. Door den minister van financien zijn de navolgende surnumerairs der posteroen aangewezen om hunne lunctiën uit te oefenen ter plaatse als hier onder is vermeld: F T. Rooth, op hel expeditiekantoor der posterijeu van den Ned. Belg. spoorweg te Moerdijk; E. li. van Lennep, ten postkantore te lloogezand; J. D. J. M. liekaar, ten postkantore te Goes; n. J.Pajjen, ten posikantore te Schiedam; E. A. W. Camp, ten postkantore te Gorin- chemH. A. Monhemius, ten postkantore te Dordrecht; P. J. Fabius, ten postkantore te Meppel. Aan den heer C. A. F. Struick is eervol ontslag verleend als commies stempelaar bjj het kantoor van waarborg en belasting der gouden en zilveren werken te Rotterdam. Naar men verzekert zijn cr bij de departementen van algemeen bestuur onderscheidene wetsontwerpen in gereedheid gebragt, die in hel aanstaande zittingjaar aan de staien-generaal zullen worden aangeboden. Daaronder zou, naar men zegt, behooren een wets ontwerp, waarbij liet aan de regering in het algemeen vergund wordt kermissen te schorsen. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland stond eergisteren en gisteren teregt de beruchte Isaac de Koster, die wegens diefstallen, inbraak enz. op den ouderdom van 44 jaar reeds acht vonnissen ten zijnen laste heeft. Ge lijk men weet slond hij te regt wegens inbraak en diefstal gepleegd in het kantoor van de bh. Dros eu Gehr. Tieleman te Leyden. Aan het getuigen verhoor namen 39 getuigen a charge deel. De beschuldigde bleef zjjne onl- kentenis handhaven. De advocaat-generaal mr. W. Terpstra heeft in het breede het genomen requisitoir toegelichtdaartoe strekkende1°. den besch. wegens wettig en overtuigend geleverd bewijs, schuldig te verklaren aan de misdaad van diefstal, gepleegd bij nacht door meer dan een persoon, open lijke wapenen bij zich hebbende, met behulp van buitenbraakinklimniing eu biunenbraak, in de aauhoorigheid van een bewoond huis en met geweld pleging begaan, na vroeger veroordeeld te zijn geweest tot gevangenisstraf van meer dan een jaar; 2". hem te dier zake te veroordeelen tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Leyden, enz. Merkwaardig waren de woorden van den ambtenaar van het O. M., tot den booswicht gerigt, alvorens hij overging tot bel eischen der doodstraf. «Mij blijft, na getracht te hebben hel wettig en overtuigend bewijs van de misdaad te leveren, niets anders over dan den besch., die reeds de helft van zijn leven in het tuchthuis heeft doorgebragt en reeds eenmaal de schande heelt onder gaan van te pronk te staan, thans voor altijd onschadelijk te maken voor de maatschappijdie hij zoo dikwijls op grove wijze belaagd heeft." De advocaat mr. A. II. Jacobson, die den beschuldigde ambtshalve ter zijde stondheeft de qualificatic bestreden in dien zin dat zij zou worden vervangen door de beschuldiging van het toebrengen van kwetsuren, waar uit geen beletsel om te werken of ziekte van meer dan 20 dagen is ont staanweshalve hij wegens gebrek aan wettig bewijs concludeerde tot vrij spraak van den beschuldigde van de misdaad, omschreven by art. 381 C. P. De uitspraak is bepaald op Zaturdag 14 September a. s. BUITENLANDSE HE BERIGTEN. ENOELAND. LONDEN 5 September. Een berigt uit Aden van 24 Augustus meldt het volgende: «Er is hier berigt uit Abyssinië ontvangen van 1 Julij. De gevangenen waren welva rend, en waren bij voortduring van koning Theodorus gescheiden." Van hunne invrijheidstelling wordt niet gesproken en daarvan is bjj de regering nog geen officieel berigt ontvangen. Volgens een ander hier ontvangen berigt heeft de Armenische patriarch van Jeruzalem, die zich tegenwoordig te Cairo bevindt, in Augustus eenen bisschop naar Abyssinië gezonden, om de vrijlating der gevangenen te vra gen. Er was nog geen berigt van hunne vrijlating bij hem ontvangen. Eenige arbeiders-vereenigiugen alhier hebben besloten een fonds op te rigten, hetwelk bij de verkiezingen voor het parlement onder de werking der reformhill zal dienen om de verkiezing van handwerkslieden te bevorde ren en om voor hen de van verkiezingen onafscheidelijke kosten te betalen. In de met 31 Augustus jl. geëindigde week zijn in Groot-Brilannië twee rundereu, op éene plaats, die van de ziekte vrij was, door de run derpest aangetast en met tien gezonde afgemaakt. In Norfolk is een schoolgebouw door den bliksem getroffen. Twee meisjes werden gedood en vier gekwetst. FKANKltlJH. PARIJS, 5 September. De circulaire van den minister van buiten), zaken, betreffende de bij eenkomst te Salzburg, aan de vertegenwoordigers van Frankrijk in het bui tenland gezonden, is thans openbaar geworden. Daarin wordt o. a. het volgende gezegd: «De reis is alleen ingegeven door de gedachte, om een hartelijk bewjjs van sympathie te geven aan de keizerlijk Oostenrijksche familie, welke onlangs zoo zeer is beproefd geworden. Ongetwijfeld kon den de hoofden der beide groote keizerrijken geenszins verscheidene dagen in eene vertrouwelijke intimiteit bij elkander zijn, zonder elkaar de indruk ken over de quaestiën van algemeen belang mede te deelen en dienaangaande van gedachten te wisselen; maar hel zamenzijn heeft noch ten doel, noch tol resultaat gehad het maken van combinatiën die in de tegenwoordige gesteldheid van Europa door niets gewettigd zon zijn," en verder: «Het onderhoud tusschen de beide keizers kon dus bel karakter niet gehad heb ben, dat zekere nieuwtjeskramers daaraan toeschrijven. Lang vóór de bij eenkomst der keizers hadden zjj reeds wederkeerig door handelingen getoond dat zij met vreedzame gevoelens bezield zijn, en zij konden geeue andere voornemens koesleren dan hel volgen van dezelfde gedragslijn. Tot deze wederkeerig gegeven verzekering hebben hunne gesprekken over de alge- merne zaken zich bepaald. Wel verre dus dat de bijeenkomst als eene zorgwekkende gebeurtenis voor andere hoven Ie beschouwen is heeft men daarin slechts etne nieuwe reden van vertrouwen in het behoud van den vrede te zien." Naar men zegt hebben de kabinetten van Weenen en Parijs, buiten de boven bedoelde circulaire, nog afzonderlijke nota's naar Berlijn gezon den, ter geruststelling van Pruissen, ten opzigte van de te Salzburg ge houden overeenkomst. In de handelszaken wordt hier eene groote flaauwheid opgemerkt; ook daaruit op te maken dat er in de maand Augustus niet minder dan 128 failliet-verklaringen bij de regtbank van koophandel zijn ingeschreven. Volgens de berigten uit Spanje blrjven zich hier eu daar nog afzon- derlijke benden vertoonen de opstand echter kan men als overwonnen be- j schouwen. De minister van biuneul. zaken heeft aan de gouverneurs van al de provinciën eene aanschrijving gerigt, waarin de noodige maatregelen wor- den voorgeschreven, opdat de bevolkingen, onder welke zieli gewapende benden vertoonen, zich zeiven verdedigen. De dorpen, die dal verzuimen moglen, zullen verantwoordelijk worden gesteld voor alle door opstandelingen aan den staal en aan particulieren toegebragle schade; en aan deze verant woordelijkheid zal door de eerste colonne troepen, die er komt, dadelijk gevolg worden gegeven. Men kan ligt begrijpen in welk eenen toestand de bevolking door deze aanschrijving wordt geplaatst, daar hel ha3r door den afgekondigden staat van beleg verboden is eenig wapentuig in bezit te heb ben, en haar evenwel gelast wordt gewapende benden te bestrijden. Uit Athene wordt gemeld dat sedert de vernieling van de Arkadion de Griekschc stoomboot Union leeftogt en ammunitie aan de opstandelingen op Candia heeft gebragt. Aan den Franscheri vlootvoogd was gelast het overbrengen van huisgezinnen van Candia te stakenwegens hel schorsen der vijandelijkheden op dal eiland. 1'KIIISSEN. BERLIJN, 5 September. Te Keulen is den 4den dezer de 25ste verjaring gevierd van de vesti ging der vcreeniging tot voffooijing van den Keulschen Dom, en van den dag waarop de eerste steen voor het nieuwe werk door koning Frederik Wilhelm IV gelegd was. De kroonprins van Pruissen was ter bijwoning van het feest naar Keulen gekomen. Nabij Slockerau, in Beneden-Oostenrijk, is eene jonge vrouw op eene noodlottige wijze omgekomen. Zij had, op haar bed liggende, zich nog met lezen bezig gehouden en was daarbij ingesluimerd. De kaars was op het bed gevallen en had de kleederen der vrouw vuur doen vatten, zoodat de vlammen haar reeds omringden toen zjj ontwaakte. Op haar geroep kwam spoedig hulp opdagen, maar den volgenden dag overleed zij aan de bekomen wonden. De vader van de koningin van Denemarken, landgraaf Willem van Hessen, is overleden. In Polen zijn sedert 21 April door de cholera aangetast 3030 perso nen, overleden 1199. Warschau is onder deze opgave niet begrepen; aldaar waren op 25 Aug. nog 508 cholera-zieken. BERLIJN, 6 September. De Pruissische regering heeft aan hare diplo matische agenten depêches gezondentot het bekend maken van mededee- lingen van de kabinetten van Parijs en Weenen ontvangen. LONDEN, 7 September. De consul van Engeland in Egypte heeft berigt dat de lijding van de invrijheidstelling der gevangenen in Abyssinië door niets bevestigd wordt, en dat de Armenische patriarch niets van hen vernomen heeft. ADV E K T E N T 1 E S. Ondertrouwd: W. VAN DER BREGGEN Jz., van Rijnsaterwoude en Leiderdorp, 5 September 1867. J. VAN GEER. Receptie: Leiderdorp 10 September. Rijnsaterwoude 15 September. Algemeene kennisgeving. De Ondergetekenden betuigen hunnen opregleu dank aan familie, vrien den en bekenden voor de vele bewijzen van hartelijke deelneming, onder vonden bij hunne 25-jarige huweljjksverceniging. J. DE KONING. Leyden, 7 September 1867. M. E. DE KONING, Kums. Chir.-Dentiste te Amsterdamzal aanstaanden Woensdag den lid" Sep tember te Leiden, in het Hólel du Lion d'or van den Heer VERHAAFF, te spreken of te ontbieden, zijnover het vervaardigen van Kunsttanden en Caoutchoucs ratellers, volgens het nieuwe verbeterde systema, hetgeen door de Geneeskundige faculteit als de beste methode aanbevolen wordt. Volgens eene nieuwe heelkundige behandeling geschieden alle chirur gische mond-operaties zonder de minste pijn. aA a aa ss.» van KATWIJK naar LEIDEN, langs F alkenburghet Haagsche Schouw en. de F ink. op Donderdag 12 September, ter gelegenheid der Valkenburgschc Paardenmarkt, en 17, 18 en ÏO September Tentoonstelling door de Hol- landsche Maatschappij ran Landbouw, afdeellng Katwijk, Valkenburg en Rijnsburgte hou den tc Jinttvijh. UREN VAN VERTREK: van Katwijk, des morgens 5 uur 30 min., 8 uur 30 min des namid dags 2 uur, 6 uur 30 min.; van Leiden, des morgens uur 3iO min., ÏO uur 45 min; des namid dags 4 uur, 7 uur 30 min. De Ondernemer, M. VAN DER JAGT. Hel Poefspoeticr van liet VcrRoopliisis neemt oogenblikkelijk al het beslag van het metaal weg en is zoo fijn en zacht, dat het den luister in liet minst niet beschadigt. Zilveren en nieuw zilveren lepels, vorken, Brittannia trekpotten, keukengereedschap enz., worden het best met de vlakke hand daarmede gepoetst en zijn dan zoo blank als nieuw. Geen ander poets- goed is zoo geschikt om knoopen en ornementen, sabelscheden [en andere wapen stukken mede te poetsen. Spiegels, aangeslagen lampenglazen, daarmede gepoetst, worden in een oogenblik zoo helder als kristal. 10 Cents het pakje. Amsterdam, VERKOOPHUIS. 's Hage, Sack C. Leiden, L. G. Dirks, Verkoophuis Donkerst. Oudshoorn, G. van den Boom. Delft, Wed. J. T. Wagner. Woerden, G. G. H. van den Berg. Haarlem J. P. Karthaus. en in de bekende depóts in de andere steden. Haarlem, Wed. de Lange en van Eek

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2