LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 6 SEPTEMBER. N°. 107 STA DS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Bi» van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEVDEN, Gezien an. 7 der Algemeene Policieverordeniugvastgesteld den 26slcn September 1861 Doen te weten, dal door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, is be noemd tot Raad der gebuurte u°. 7 of n°. 3 van wijk 111, de lieer JAN PEE, in de plaats van den lieer Willem Gonzaal, die uit deze gebuurte is verhuisd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 5 September 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 September. In de maand Augustus II. zijn binnen deze gemeente geboren 133 kinde ren, als: 78 zoons en 55 dochters. Overleden 68 personen, als: 10 man nen, 14 vrouwen, 23 zoons en 21 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Voltrokken 53 huwelijken. De verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje is gisteren op de gewone wjjze gevierd. Door de bezetting werd des middags eeue parade op het Ruïne-plein gehouden, waarbij zoowel door infanterie als artil lerie verschillende manoeuvres werden ten uitvoer gebragt. Door den kerkcraad der Waalsche gemeente alhier is tot hulpprediker bij die gemeente benoemd de heer A. G. van Hamel. Bij beschikking van 30 Aug. jl. is de vergunning voor eene stoomboot- dienst tot vervoer van passagiers, goederen en vee tusschen Amsterdam en Lcydenvroeger verleend aan 11. Merkelbach te Amsterdam, overgeschreven ten name van de internationale stoombootdienst aldaar. Van Katwijk aan Zee meldt men ons: Van den reeder D. Meerburg zijn alhier aangekomen twee schuiten, te zamen aanbrengende 55 ton pe kelharing en 42500 stuks sleurharing, welke in den afslag is verkocht van 26 tot 19 per 1000 stuks. De gezondheidstoestand alhier is zeer voldoende. Uct kVeekblad van het Regt meent heeren advocaten te moeten herin neren aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrij vende dat zij ieder jaar in de maand September hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie waarbij zij zijn inge schreven. De minister van binnen), zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopiugen van rundvee voor de provincie Zeeland opgeheven. In de week van 25 lot 31 Augustus is één geval van vee-typhns in het rjjk voorgekomen en wel in de gemeente Voorschoten. Behalve het aangetaste zijn twee gezonde runderen onteigend en afgemaakt. Door de afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken van de IIoil. maatschappij van landbouw is besloten om, wegens de heerscheude ziekte, de voorgenomen en alom aangekondigde tentoonstelling, welke in deze maand zou gehouden worden, dit jaar geen voortgang te doen hebben. De algcmeene vergadering van de Evangelische maatschappij die op den ll11011 dezer te Gouda zou gehouden w orden zal voorloopig niet plaats hebben. Naar men verneemt heeft de heer P. L. Moens, pred. te Meerkerk, aan zijne gemeente kennis gegeven dat hij voornemens is zijne betrekking neder te leggen. Zooals reeds gemeld is, zal op a. s. Donderdag en Vrijdag 12 en 13 September te Haarlem de 29ste algemeene vergadering worden gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van den sterken drank, waarbij tevens haar 25-jarig bestaan feestelijk zal worden herdacht. De Volksvriend, maandblad der Vereeniging, noodigt in haar nommer van 1 September (een feestnommer)in een hoofdartikel over dit 25-jarig bestaan alle vrienden en voorstanders der Vereeniging uit tot deze feestvie ring in de volgende bewoordingen »Op dan tot den feestdag van 12 September e. k. Naar Haarlem, omdat die stad gedurende lal van jaren de woon- en werkplaats was van wijlen dr. Willem Egeling, wiens naam onder de meest verdienstelijke mannen van Nederland eene eervolle plaats toekomt eu onder de grondleggers van en onvermoeide ijvcraars voor deze Vereeniging in de eerste rijen moet ge noemd worden. Up dan gij ouderen van dagen! Op dan gij jongeren, die het bondgenootschap der Vereeniging met liefde hebt aangegaan en doorgaans met blijmoedigheid hebt gehandhaafd en beleden. Heden is hel de dag om openlijk van deze uwe onveranderde gezindheid getuigenis te geven. De leden der Vereeniging in de eerste plaats zijn het haar verschuldigd zich in den kring barer hoogschatters te bevinden. Geen uitwendige aanlokselen, geene op de zinnelijkheid berekende verstrooiingen mogten te baat genomen worden otn de opkomst te bevorderen. De Vereeniging mag zich niet leenen lot wat slechts aanleiding zou kunnen geven lot uitspatting en brooddron kenheid. Haar streven is te ernstig. De middelenwaardoor zij op den langen weg tracht ingang te vinden, spreken meer tot de rede dan lot het gevoel. Zjj verbieden in ieder geval ten stelligste, dat men den ondermijner van het zedelijk en stoffelijk welzijn des volks gelegenheid biede om met onze feestvreugde winst te doen. Het denkbeeld van volksfeest, dat aan vankelijk wel overwogen is, is daarom dan ook opzettelijk afgewezen." De feestviering is van den volgenden aard. Donderdag 12 September ten 11 ure zal in het kerkgebouw der doopsgezinden eene op de plegtigheid van den dag toepasselijke rede worden gehouden door den- heer oud-provin ciaal correspondent iu Groningen, d». Alb. van Tooreneubcrgenpredikant aldaar; van 1 tot 2 ure orgel-concert in de groote of S' Bavo'skerk, ten 5 ure gelegenheid tot deelneming aan een eenvottdigen broederlijken maaltijd, a ƒ1.50 per couvert, ten 8 ure openbare verdediging van eenige stellingen tot de zaak der afschaffing betrekking hebbende. Vrijdag 13 Sep tember voormiddagsgewone huishoudelijke vergadering. De Nieuwe Bredasche en Ooslerhoutsche Courant beval, als adver tentie, een besluit van burg. en well), van Oosterhout, tot onteigening ter stuiting van den voortgang der cholera. Het betreft het bed met kussens, dekens, enz., waarop een persoon aldaar aan de cholera is overleden. Burg. en weth. beroepen zich daarbij op art. 69 der wet van 28 Augustus 1851 (Slbl. n°. 125) en op de schriftelijke verklaring van den geneesheer, naar wiens oordeel de ziekte op geene andere wijze dan door onteigening en verbranding kan worden gestuit en gelasten mitsdien die voorwerpen ten behoeve van den staat dadelijk te onteigenen en te verbranden. Te Rotterdam zijn door de cholera aangetast Diügsdag 15 personen, overleden 10; Woensdag 19 personen, overleden 7. Tot op 3 September waren te Dordrecht aangetast 70 personenoverleden 45; te Zaandam aangetast 76 personen, overleden 44. Hij het onweder, daUgisteren middag plaats had is te Bleskensgraaf de bliksem geslagen in een hooiberg, die geheel is afgebrand. Aangaande den vroeger vermelden diefstal te Giessen-Oudkerkwordt door de N. R. C. medegedeeld dat bestolen ketellappers, zijnde Fran- schen uit het dep. Cantal afkomstig, reeds weder voor liet grootste gedeelte in het bezit zijn van het ontvreemde. Zoowel hel gouden horo- logie als de som gelds, de laatste met uitzondering van ongeveer ƒ40, wer den op zekeren morgen op eene werkbank teruggevonden. Een en ander was bij elkander in een zak gedaan en door eene gebroken ruit in huis geworpen. In de eergisteren te Amsierdam gehouden zitting van den gemeente raad is de vraag behandeld of de kermis aldaar niet of later zon gehouden worden. Bij een adres hadden 1700 ingezetenen van hunne adhaesie doen hlijken aan het vroeger vermelde adres vait de Amslerdamsche afdeeling der maatschappij 101 bevordering der geneeskunde. Door vijf raadsleden werd hel voorstel gedaan de kermis uit te stellen, totdat de openbare gezondheids toestand in het land beter zou zijn dan thans. Nadat met 18 legen 17 stemmen was besloten de kermis thans niet te honden, werd het voorstel der vijf leden met 22 tegen 13 stemmen aangenomen. De vergadering werd door een zoo talrjjk publiek bijgewoond, dat vele personen op de binnen plaats en voor hel hek moesten blijven staan. Te Amsierdam had Maandag avond in het Paleis voor Volksvlijt de uitdeeling plaats der medailles aan de bekroonden hij gelegenheid der in April gehouden bloemententoonstelling. Aan 's r(jks kweekschool voor militaire geneeskundigen is Maandag II. de nieuwe cursus geopend. Van de 60 jongeliedendie het toelatings-cxamcn hebben afgelegd, hebben 18 voldaan. In den avond van den 28sten der vorige maand is tusschen Schalkwijk en Culemborg aan den spoorweg eene keet afgebrandwaarbtj een kind van acht jaren is omgekomen. De oorzaak wordt toegeschreven aan het bran den van een petroleum-nachtlichtdat te digt bij de bedgordijnen geplaatst was, zoodat deze in brand geraakten. Te Zwolle is een aannemer, die hel stellen van een houten steiger voor de gemeente had aangenomen voor de som van ƒ314, wegens het te laat opleveren van het werk beboet met eene som van ƒ980. Zondag II. barstte boven de stad Almelo en omstreken een hevig onwe der los, vergezeld van zware hagelbtiijcnwaardoor veel schade aan de te

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1