HOOGERE BURGERSCHOOL. Per Telegraaf. liet fraaije zomerweder, de veenboekweil in vollen bloei en belooft zij eenen ruimen oogst. Te Groningen is Woensdag II. de lierdenking van liet ontzet der stad in 1672 weder op feestelijke wijze gevierd. De toevloed van vreemdelingen, waarloc de spoorweg thans aanleiding gaf, waé grooter dan in vorige jaren. 's GRAVENHAGE31 Augustus. Door L. M. is vergunning verleend aan den heer mr. C. Ie Clercq secretarisgeneraal bij hel dep. van buitenl. zaken, tol het dragen der ver sierselen der orde van SL Stanislas, 2d» kl.met de Ster, en aan de hh. F. G. Carré en mr. G. J. E. E. Ziicken, hoofdcommiesen bij dat dep., tot het dragen der versierselen van commandeur dier zelfde orde, hun door den keizer aller (tussen geschonken. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht is benoemd de heer dr. L. H. Hoorweg, te Utrecht. Tot ontvanger der directe belastingen zijn benoemd: te S'. Pieler de beer J. Volkers, thans te Stevensweerlte Koudtim de heer il.de Bossou, thans te Hijum; te üldemarkt de heer W. F. R. P. de Salengre, thans te Oosthuizen. Tot surnumerair b(j hel vak der posterijen zijn benoemd de hh. F. T. Booth, te Wageningen; E. R. van Lennep, te Hoogezand; J. I. J. M. Bekaar, te Goes; H. J. Paijente Schiedam; E. A. W. Camp, te Gorin- chem; H. A. Monhemitts te Leerdam en P. J. Fabius, te Steenwijk. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen testellen: G. A. van Kerkwijk generaal-majoor van het wapen der genie; B. H. Frackcrs, luit.-kolonel der infanterie; C. L. F. Roos, luit.-kolonel der artillerie; J. C. van Bassen- Jongblocd, majoor der cavalerie; D. C. Otken, onder-intendant lst» kl.; onder toekenning van den rang van intendant 2d» kl.; J. A. van Löbeti Seis, ritmeester der cavalerieonder toekenning van den rang van majoor; H. C. Riesz kapitein der artillerie; A M. Verhoed en I). A. J. «anKessel, officieren van gezondheid lst» kl.; W. A. U. Gersom, Is" luit. van den |ilaatselijken staf. Z. M. de koning is heden namiddag ten 6 ure van liet Loo alhier te ruggekeerd. Z. K. 11. de prins van Oranje is gisteren middag van daar teruggekomen. BUlTENLAiNDSCHE BERIGTEN. ENG EL. A A P. LONDEN 29 Augustus. In de week eindigende 24 Augustus is hier te lande slechts een rund door de veeziekte aangetast. Zondag II. is overleden prof. Faraday, bekend door zijne verdienste lijke ontdekkingen op bet gebied van magnetisme en eleclriciteil. Hij was in 1791 geboren. Hij heeft zijne loopbaan begonnen als boekverkoopers- leerling en is dat gebleven tot zijn 21ste jaar. Toen heeft hij vroeger ook reeds liefhebber van natuurstudie, volkslezingen van Humphrey Davy bijge woond en uittreksels daarvan naar den beroemden natuurkundige opgezonden met een verzoek om hulp bij zijne verdere studie. Door bemiddeling van Davy is hij daarop aan het koninklijk instituut als assistent van een der professoren in de chemie aangenomen. In die betrekking reeds heeft hij verscheidene zijner beroemdste ontdekkingen gedaan. In 1829 werd hij be noemd lol leeraar in de chemie aan de militaire school te Woolwich. In 1833 kreeg hij den titel van professor, en in 1835 werd Item een jaargeld van 300 geschonken. Faraday muntte ook vooral uit door zijne gave om de kennis der natuurwetenschappen in populairen vorm mede te deelen. De groole prijs van 7000 roebels, door de Russische regering uitgeloofd voor het beste plan van werken tot verbetering der haven van Odessa, is aan den Britschen ingenieur Hartley toegekend. De graanprijzen zijn te Odessa zeer gestegen. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Augustus. De Presse verzekert dat de keizer reeds eene commissie uit hoogge plaatste personen van zijne hofhouding heeft gevormd om het lijk van den hertog van Reichstadt, den zoon van keizer Napoleon 1, uil Weenen naar Frankrijk te brengen. Uit Rijssel meldt men dat de keizer de beurs aldaar heeft bezocht. In zijn antwoord aan den president van de kamer van koophandel zeide hij dat de gang der handelszaken wel iets te wensclten overliet, doch dat dit hieraan geweien moest worden, dat zekere dagbladen den toestand erger voorstellen, dan hjj is. Hij hoopte, dal de handel met de zekerheid van den vrede in bloei zou toenemen. Hij voegde er by dat hij al hel moge lijke doen zou om het vertrouwen te herstellen. Over het algemeen is men het eens dat uit de aanspraken door den keizer te Atrecht en te Rijssel gehouden niets is af te leiden omtrent de houdingdie hij tegenover het buitenland denkt aan te nemen. Zij laten alles in het onzekere. De Constitutionnel noemt onwaar de geruchten omtrent troepen-ver- cenigingen in de noordelijke en oosteljjke departementen en het vereenigd blijven der uit het kamp van Chalons komende brigades onder hunne tegen woordige bevelhebbers. De Moniteur berigt dat Soulouque, die van 1849 lot 1859 onder den naam van keizer Faustinas I Haïti beeft geregeerd, daar te lande, 85 jaren oudoverleden is Volgens berigten uit Mexico zou Juarez, gevraagd zijnde of hij de Franschen beschermen zoude, geantwoord hebben dal hij de Fransche natie van haar gouvernement wist te onderscheiden en haar, zoo lang zij de be ginselen van 1789 vasthield, onder Mexico's vrienden zou rekenen. Te Mexico was het rusiig; evenwel verlieten vele buitenlanders de stad. De schatkist was ledig; er werd door sommigen eene tiercering der staats schuld, door anderen eene geldleening aanbevolen. Volgens geruchten lag het lijk van keizer Maximiliaan nog in eene kerk te Querelaro en was het niet aan den Pruissischen gezant uitgeleverd. Het Journ. des fabricants de sucre bevat een brief van den markies d'Havrincourllid van hel wetgevend ligcltaaciwaarin beweerd wordt dat een landbouwer te Vincenties, George Ville genaamd, het geheim der aard- appelenziekle heeft ontdekt. Een ieder wordt uitgenoodigd een veld met aardappelen bezet, genoemden landbouwer toebehoorendete komen bezig- tigen, ten einde zich van de waarheid dezer bewering te overtuigen. Volgens de officieêle berigten uit Spanje is dc opstand aldaar onder drukt. 4000 opstandelingen hadden zich reeds onderworpen, en er bleven slechts drie kleine benden in Tarragona over. Volgens andere berigten is hierop veel af te dingen; het leger sloot zich echter nog niet bjj den op stand aan. ITALIË. Uit Florence meldt men dat de minister van financién in het midden van October, en wel tiisschen den 15dcn en 25s,e" dier maand, zal overgaan lot de uitgifte van obligaten krachtens de we! op de kerkelijke goederen, zullende hij alsdan obligation ten bedrage van hoogstens 250 millioen fr. voor het ltaliaansche publiek verkrijgbaar stellen tot den prijs van 80 pCt. Het hof van Rome houdt het oog gevestigd op hetgeen gedaan wordt tot uitvoering der wet op de kerkelijke goederen. Het hoopt dal het onmoge lijk zal worden bevonden die bezittingen lot redelyke prijzen te verkoopen en dat de vrees voor opeischiiig van de zijde der kerk degenen, die anders eenen goeden prijs zouden willen bieden hiervan zal terughouden. Indien het gebeurde dal er zich koopers aanmeldden, zou, naar hier wordt be weerd, eene uitdrukkelijke verklaring van den H. Stoel toereikend zijn om hun den lust tot koopen te benemen, vooral zoo zij daarbij met excommu nicatie bedreigd wierden. Dat de Paus tot zulk eenen stap gezind zou zijn is echter nog niet gebleken. In de Romagna hebben ongeregeldheden plaats gehad. De bevolking heeft zich willen verzetten legen den uitvoer van graanonder voorwendsel dat zij gevaar liep van te verhongeren. De rust is door de overheid her steld, maar niet zonder dat er van weerszijde van wapenen werd gebruik gemaakt. PRUI88EN. Naar men verzekert, zijn aan de Pruissische regering de meest ge ruststellende verzekeringen gegeven betreffende de conferentiedie tusschen de keizers van Frankrijk en Oostenrijk te Salzburg heeft plaats gehad. Het moet vooral Frankrijk geweest zijn, dat zich bejjverd heeft om de Pruis sische regering te overtuigen, dal het geene vijandige bedoelingen ten haren aanzien had. Er wordt thans gesproken van eene vereeniging der zuidelijke staten van Duitschland of Zuiderbond, met Beijeren aan het hoofd en met uitslui ting van Oostenrijk. De Suddeutsche Zeit., die met October verschijnt, zal dit plan voorstaan. Uil Koppenhagen meldt men dal bij gelegenheid van een gastmaal door de leden van de militaire club aldaar gegeven, dal door den koning enden kroonprins werd bijgewoond, de minister van oorlog in eene toespraak heeft te kennen gegeven dat al zijne pogingen strekten om een goed uitgerust en gedisciplineerd leger te hebben, om ter gelegener tijd gereed te zjjn om voor Denemarken het verloren grondgebied te heroveren. WEENEN, 30 Augustus. De Neue Freie Presse meldt dat de heer von Beust te Munchen heeft laten verklarendat de onderhandelingen te Salz burg in geen betrekking stonden lot Zuid-Duitschland maar dat Frankrijk en Oostenrijk het eens waren, om inbreuken op den toestand van andere sta ten te voorkomen. HEI DELBERG 30 Augustus. Mittermaierde beroemde regtsgeleerde is gisteren overleden in den ouderdom van 80 jaar. NEW-YORK 30 Augustus. De heer Dano is uit Mexico alhier aangekomen. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 30 Augustus. Notaris M». H. Obreen. Eene Kalkbranderij, onder Koudekerk. Opgehouden. Eene partij Wei land, aan den Lagen Rijndijk, onder Koudekerk. Kooper A. Dorrepaal aldaar, ƒ2560. Eene Kalkbranderij en eene partij Hooiland, onder Soe- terwoude. Kooper P. Kaptein te Leyderdorp. ƒ7260. Eene partij Wei land, onder Soeterwoude. Kooper P. Serlé aldaar, ƒ1990. Eene partij Wei- en Hooiland, onder Hazerswoude. Kooper P. J. Klaverwtjden aldaar. ƒ3150. Eene Kalkbranderij, onder Leyderdorp. Opgebonden. Eene Kalkbranderij onder Valkenburg. Kooper A. N. Hnbrecht, alhier, ƒ6100. Een perceel Bouw-en dito Teelland, onder Valkenburg. Kooper K. Keyzer aldaar. ƒ5440. Eene partij Wei- of Hooiland, onder Valkenburg. Kooper G. van Leytlen, te Katwijk, ƒ2225. Eene Kalkbranderij, te Katwijk aan den Rijn. Opgehouden. Drie partijen Weiland, onder Katwijk aan den Rijn. Koopster mej. de wed. W. G. Anhane, te Katwijk, ƒ5071. Twee partijen Teelland, onder Katwjjk aan den Rijn. Kooper J. H. Berckenkamp Dz. te Katwijk, ƒ3250. Een Huis en Erf, aan de Breedstraat, alhier, wijk IV, n». 226. Kooper P. v. d. Meer. 2700. APV BKTENTIKN. Getrouwd: L. W. WERNINK, Wedr C. F. van der Stoop, en Amersfoort, 30 Augustus 1867. A. M. COURIER DIT DUBEKART. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon Vrouwe A. E. TUCKERMANN BOELEN. Leides, 29 Augustus 1867. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter mijtte Huisvrouw J. M. VAN DER KWAST. A'. VAN 1NGEN Wz. Fabriek de Nijverheid, bij Leiden, 30 Augustus 1867. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze dierbare Moeder en liehuwd- Moeder Mejtifvrouw TRIJNTJE POLS, Wed», van den Heer Cornelius Kapteyn, in den ouderdom van circa 79 jaren. VV. KAPTEYN. Leiden, 28 Augustus 1867. M. C. KAPTEYN, geb. de Jong. De Heer en Mevrouw TRUFFINO betuigen hunnen dank voor de veel vuldige bewijzen van belangstelling, bij de ziekte hunner kinderen onder vonden. 31 Augustus 1867. De Directeur der Hoogere Burgerschool maakt, namens de plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs, bekend, dat de openbare bevordering en prijsuitdeeling zal plaats hebben op Dinsdag 3 September des voormiddags te 11 uren in de Gehoorzaal op de Breedestraat. De ouders en betrekkingen der leerlingen en allen, die in het onderwijs belang stellen, worden lot de bijwoning dezer plechtigheid uitgenoodigd. De Directeur der Hoogere Burgerschool, 11». D. DE LOOS.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2