onthaal vond, waarvan de herinnering niet uit mjju hart verloren isgega3n. Onophoudelijk heb ik er naar gestreefd Frankrijk te doen bloetjen en er achting aan te verschaffen, en al waren er ook enkele donkere oogenblik- ken, altoos beeft Frankrijk zijne plaats in Europa weten Ie herwinnen. Ik voed de hoop dat door aller zatnenwerkiug de ondernomen arbeid bevestigd za| worden. Het doel van 's keizers bezoek te Rijssel is het bijwonen van de feestelijke viering van den verjaardag der vereenigiug van Vlaanderen niet Frankrijk. ln bet reeds vroeger aangehaalde artikel van het dagblad la France, welk blad in betrekking staat met bet ministerie van buitenl. zaken, wordt oaar aanleiding van de te Salzburg gehouden bijeenkomst o. a. hel volgende gezegd: Wal Frankrijk, Oostenrijk en Engeland in 1856 wilden, toen zij liet Turksche rijk beschermden onder aanbeveling van afdoende en eerlijk gemeende stappen op den weg van politieke» en maatschappelijke» vooruit gang in Turkije, dat willen zij thans nog Geene van die drie mogend heden heeft thans, even min als in 1856, jegens Turkije eene naar verove ringen strevende staatkunde; maar even min willen zjj dat eene enkele mogendheid Turkije trachte te vermeesteren en aan den Bosporus al wat voor het Europesche magtsevenwigt vereischt wordt, omvervverpe. Hetgeen Frankrijk, Oostenrijk en Engeland zich in 1866 lieten welgevallen, toen zij den Noord-Duilschen bond lieten vormen met den Main tot grens en onder verbetering der Pruissische grenslinie in Noord-Sleeswijk daarin berusten zij nog even zeer ter goeder trouw. Geene van die mogendheden bedreigt Duitschlands onafhankelijkheid of grondgebied; te niet doen wat door de gebeurtenissen van het vorige jaar lot stand werd gebragl, is iets waaraan geene van haar denkt. Doch evenmin willen zij dat de Mainlinie worde overschreden, en dat eene onmatige eerzucht midden in Europa de grond slagen voor het onderlinge evenwigt der staten sloope en er hunne belangen en hunnen invloed in hel volkerengezin met zeer ernsiig gevaar bedreige. Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, en denkelijk meer andere gouvernemen ten, zijn van zelf eenstemmig voor eene staatkunde, welke zich laat uit drukken met deze twee verklaringen: eerbiediging van het Parijsche vredes verdrag eerbiediging van het Prager vredesverdrag. Niets minder en niets meer dan dat l)e algemeene raden of volksvertegenwoordigingen der departementen van Frankrijk zijn zamengekomen tot het houden hunner gewone zitting. Zeventien daarvan hebben reeds besloten hunne erkentelijkheid te betuigen wegens 's keizers besluit tot uitbreiding en verbetering der buurtwegen. Het eerste gedeelle der ligting van 1866 zal met het begin der vol gende maand, overeenkomstig de beslaande regelen, bij de land-en zecmagt worden ingelijfd; hel bestaal uit 64,000 man. Omtrent de inlijving der overige 36 000 manschappen zullen later bepalingen worden gemaakt. Uit Susa wordt berigt dat de eerste locomotief, eenen trein met 47 reizigers slepend, den 26s,en dezer van Saint Michel over den Mont Cenis te Susa is gekomen. Naar men uit Rome meldt heeft het legioen van Antibes aldaar 's kei zers naamdag op dezelfde wijze gevierd alsof het een Fransch corps was. Na het eindigen van eene in de kerk van den H. Lodewijk gezongen Te Deuui hieven de soldaten hel «leve de keizer!" aan. Men vreest dat daaruit weder nieuwe verwikkelingen met de ltaliaansche regering zullen ontstaan. Berigten uit Spanje geven weinig licht omtrent den staat van zaken aldaar. Zooveel is echter daaruit op te maken dat de opstand aldaar eene niet onbelangrijke uitbreiding heeft verkregen. In hoe verre de regering er in geslaagd is dien te beteugelen is moeijelijk te bepalenmaar zeker is het dat zij daartoe krachtdadige pogingen moet aanwenden. Er is sprake geweest van het bemagligen van Saragossa door de opstandelingen waardoor de zaak een ernstig aanzien zou verkrijgen, maar dit wordt ook weder op stellige wijze tegengesproken. PRl!I8§EN. BERLIJN, 27 Augustus. De Kreuzzeit. beweert dat eene overeenkomst tnsschen de keizers van Frankrijk en Oostenrijk tot handhaving van het verdrag van Praag reeds eene inmenging is in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland. Evenmin zegt dit bladals wij ons hebben laten medeslepen door vleie rijenlaten wij ons vrees aanjagen door bedreigingen. Wij geven geene lessen aan een anderen staat, doch wij laten ons ook niet onder de tucht van anderen brengenen al heeft men te Salzburg besloten zich niet te laten wederstreven in Frankrijks en Oostenrijks wijze van zien aangaande eenige quaestie, zjjn wij niet van plan om deze Europesche dictatuur te erkennen. Wij zullen onzen eigen wil volgen, hetzij die goed of slecht opgenomen wordten wij weten ook wat wij willen. Genoemd blad zegt ook dat Pruissen zich te Kopenhagen bereid heeft verklaard om vertrouwelijk te beraadslagen over de waarborgen, betreffende Noord-Sleeswijk te geven. Deze beraadslagingen zouden waarschijnlijk plaats hebben. Een gerucht zegt dat de koning de souvereinen van Zuid-Duitschland wil uilnoodigen tot hel houden eener zamenkomsl, als tegenhanger van de bijeenkomst te Salzburg. Uil lunchen meldt men dat de veepest in Neder-Oostenrijk weder is uitgebarsten. De Beijersche regering heeft maatregelen genomen om het overbrengen der ziekte in Beijeren te voorkomen. De dagbladen uil Kopenhagen melden dal de zaak der verloving van den kroonprins met de prinses van Zweden ten einde is gebragl. Uil Stockholm wordt gemeld, dat de koning, de koningin en prinses Louise den 23s,cn des avonds aldaar zijn teruggekeerd er. door de bevolking met geestdrift werden begroet. OOST-INDIE. BATAVIA, 14 Julij. Te Djocjocarla is de schade, door de aardbeving veroorzaakt, niet zoo groot als aanvankelijk werd gevreesd. Althans waren de meeste fabrieken spoedig weder in staat den oogst te bewerken, doordien de machines weinig hadden geleden, en de verwoesting zich hoofdzakelijk tot de muren, daken en schoorsteenen bepaalde. Op vele plaatsen van Java tracht de particuliere liefdadigheid den nood, die nog allyd zeer groot is, zoo veel doenlijk te lenigen. Te Samarang is voor de noodlijdenden te Djocja de aanzienlijke som van ruim ƒ1700 bjjeengebragt. Het plan van den directeur der openbare werken tot verbetering der gemeenschap van Samarang met de reede, waaraan zoo dringend behoefte is, is goedgekeurd. Naar men verneemt, heeft het boog militair geregtshof het vonnis van den krijgsraad goedgekeurd, waarbij de inlandsche soldaat, die onder het schijfschieten den kapitein VV. doodgeschoten beeft, aan moord schuldig verklaard en tot den strop veroordeeld was en heeft mitsdien de oilspraak plaats gehad. Vermits de veroordeelde verklaard heeft geene gratie te wil len vragen, is de straf aan hem voltrokken. De veeziekte verkreeg in de Padangsche bovenlanden eene vrjj belang rijke uitbreiding. Van het begin der ziekte tot ultimo April bezweken aan de ziekte 46750 karbouwen en 30511 runderen. Uit Soekowassie meldt men van 24 Junij, dat een twintigtal roovers des nachts zijn binnengedrongen in de woning van den heer van Slralen- dorff, landhuurder te Djanglot nabij de Solorivier. De beer van Stralendorff lag te slapen met zijne echtgenoot, en in de kamer vlak over hem lag zijn associé Schoult, die eenige dagen daar kwam doorbrengen, terwijl op 50 passen afstands de opziener, een neef van den heer van Stralendorff, woonde. Op bet vallen van een schot, waarbij de Bekel van Katelan, die juist de wacht had, getroffen door zeven kogels, dood nederviclkwam deRongo, een inlandsch hoofd, aanloopen die, ook getroffen door twee lanssteken, nederzeeg. De heer Stralendorff, zijne slaapkamer uittredende, zag in de binnen-voorgalerij staan een 20lal roovers met zwart gemaakt gelaatgewa pend met geweren en pieken. Hij riep dadelijk zijn associé, die reeds op was, zijne kamer uitkwam en onmiddellijk de vlugl nam. den heer van Stralendorff en zijne vrouw toeroepende, de deur der slaapkamer van binnen te grendelen. De roovers gingen toen op de slaapkamer los en maakten deze met bijlslagen open. Inmiddels was mevr. van Stralendorff den trap op naar den zolder gegaanhad een zwaar zolderluik weten op te lillen en boven gekomenook dat weten vast te grendelenalles om tjjd te winnen. Vervolgens heeft zij eenige sirappen open gemaakten is zij op het dak ge klommen waar zij zich verborgen hield in de goot tusschen twee daken. De opziener, die met een geweer gewapend waskreeg een schot, dat hem ge lukkig voorbij hel gelaat ging; hij schoot toen op zijne beurt zijn geweer af, maar men weet niet of bij een der roovers heeft doodgeschoten; wel zag hij door twee man iemand wegdragen. Op dat schot kregen de roovers bevel, den opziener te pieken, waarop deze zich ook uit de voeten maakte. Geen tegenstand meer vindende, zijn de roovers de slaapkamers binnenge komen en hebben de kasten met bijlen opengehakt en die leèg geplunderd; voorts alles vernield en aan geld 350 gestolen, zoodal van Stralendorff en vrouw geen stuk goed meer hadden om aan te doen. ln de kamer van den associé hebben zij ook verschrikkelijk huis gebonden en in de achter galerij alles stuk geslagen wat zij niet konden medenemen. Nadat dit afge- loopen was, hebben zij 10 of 12 kussens op eene der banken gestapeld en deze aangestokenwelk vunr echter na hun vertrek door tijdige komst van volk uit den omtrek is gebluscht. Per Telegraaf. PARIJS, 28 Augustus. De keizer en de keizerin hebben heden middag Rijssel verlaten en zijn ten half drie te Duinkerken aangekomenwaar zij met eene onbeschrijfelijke geestdrift zijn ontvangen. De Etendard meent te welen, dat de regering eene circulaire in gereedheid brengt, welke aan de diplomatieke agenten zal worden gerigt en strekken moet om hun inlichtin gen te geven hoe zij zich hebben uit te laten over het doel van de zamen komsl te Salzburg. Hetzelfde blad bevat een telegram uit Key West, aan de uiterste punt van Florida gelegen, waarin gezegd wordt dat de beer Dano zich heeft in gescheept en binnen acht dagen daarna te New-York moest aankomen. LONDEN, 29 Augustus. De Times meldt dat de expeditie naar Abyssinië zal georganiseerd worden in Indle, onder bevel, ven sir Robert Napier. Zij zal gereed zijn in November. Onder-bevelhebber is Staveley. WEENEN, 29 Augustus. De keizer heeft aan baron van Bcust den eer sten rang aan het hof verleend na den eersten opperstalmeester. INCEZONPEN. Aan de Redactie der Leydsche Courant. Mijnheer de Redacteur! Het ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad van 29 Juni 1867, door een Bewoner der Hecrensteegheeft ten minste één uitwerksel gehad. Biben heeft zijn mestvaalt moeten laten overdekken, en zijn wij ten minste va» een ondrageltjken slank bevrijd. Twee groote grieven evenwel zijn niet weggenomen. De eerste is: dat in het perceel naast den stal het water wel iets weg heeft van gerstebier zoodat de bewoners dat niet kunnen gebruiken. De tweede grieve is: dat Biben van zijn slachtstal te gelijk een veestal maakt. Hierdoor kunnen, zooals le recht door den inzender van het stuk in bet L. D. is opgemerkt, de bewoners van den omtrek en hunne kinderen geen oog op elkander doen, vooral als het noodlot er eenige dansmeesters in plaatst. Het ware te wen- schen dat hieraan eens een eind werd gemaakt, hetgeen een groot genoegen zou doen aan Eenige bewoners van den omtrek. öurgcrltjkc ^fattö. Van 22 lot en niet 28 Augustus 1867. BEVALLEN: 1. Marbus, geb. Rietkerk, Z. J. VV. Bouwmeestereeb. Lambooy, Z. L'. E. J. Coster, geb. SchoondergangZ. M. G. Schreuder,

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3