alom eene lioogsl betamelijke stemming. Ook bjj hel aankomen en ver trekken der menigvuldige spoortreinen ging alles niettegenstaande den grooteu toevloed van personen, geregeld en ordelijk toe. Te Amsterdam hebben Maandag II. de leden der Evangelische alliantie na hel sluiten der vergaderingen, nog een gemeenschappelijke!! maaltijd ge houden, waaraan GOO personen deelgenomen hebben. De heer mr. H. J. Koenen, daartoe door den voorzitter uilgenoodigdsprak daarbij in de Franscbe taal een woord tot afscheid aan de leden. Zaturdag morgen is, ten gevolge van eene door een vreemdeling in het voorportaal der Hoogduitsche synagoge tol een Israëliet gerigte vraag, in dat kerkgebouw eene opschudding ontstaan. De vreemdeling, een lid der Evangelische alliantie, is naar het bureau van politie overgebragt. Het comité der alliantie beeft doen bekend maken, «dat elke handeling, welke inbreuk maakt op de openbare orde en op den eerbied voor de burgerlijke overheid, met de beginselen der alliantie in strijd is". Omtrent de reünie der leden van de vereeniging bet Metalen Kruis meldt men uit Alkmaar dat de leden Maandag morgen een bezoek hebben gebragt aan het stoomschip het Metalen Kruis Ie Nieuwe Diep. Ook daar f werden zij feestelijk ontvangen. Te Alkmaar teruggekeerd werd een colla- j tion ten huize van den heer Roest gebruikt. Door een lid van het hoofd bestuur werd daar een toast op den koning ingesteld, die onmiddellijk per telegraai aan Z. M. werd toegezonden en waarop een vleijend antwoord van i het I.oo ontvangen werd. Ten 8 ure des avonds nam de vauxhall ten huize van Vester een aanvang; een zeer talrijk publiek, waaronder eene massa vreemdelingen, woonde dit feest bjj. Onder de vele toasten, die werden gedronken, was ook een warme heildronk aan" de scherpschutters, die veel geestdrift te weeg bragt. Ook werd het spreekgestoelte beklommen door eene 70-jarige marketentster, de wed. Plettenberg, die van 1828 tot 1858 gediend heeft bij het 7de reg. infanterie. De oude zoetelaarster sprak kort en ordelijk, herdacht daarbij baar verleden en wierp een blik in de toekomst van het vaderland. Ten slotte betuigde zij, dal, mogl er weder str(jd ontslaan, zij dan hare diensten aan de scherpschutters zou aanbieden geljjk zij die vroeger had bewezen aan de leden van het Metalen Kruis. De uitbundigste bijval viel aan deze spreekster ten deel. Omtrent 9 ure werd hel vuurwerk afgestoken, door het gemeentebestuur bestemd tot eene buide aan de reünisten. Dingsdag morgen namen de leden afscheid van elkander. Te Rotterdam zjjn door de cholera aangetast: Dingsdag 20 personen, overleden 16; Woensdag 25 personen, overleden 14. De afdeeling van de Nederl. maatschappij tot bevordering der genees kunst te Amsterdam, heeft zich bij adres tot den gemeenteraad aldaar ge wend, met verzoek, de kermis, die in de volgende maand zou moeten worden gehouden, niet te doen plaats hebben. Uit hoofde de cholera te Rotterdam en elders weder is verschenen, en ook te Amsterdam zich enkele gevallen hebben voorgedaanachten de leden der afdeeling zich verpligt alles te doen wat in hun vermogen is om de verdere uitbreiding dier gevreesde ziekte te Amsterdam te helpen voorkomen. Zij zien zeer wel in, dat met het aan nemen van dit verzoek vele en gewigtige persoonlijke belangen zullen wor den gekrenkt; dat het volk zich daardoor andermaal het gemis van een ge liefkoosd middel van uitspanning zal moeten getroosten. Zij gelooven echter dal het bijzonder belang van enkelenhet niet noodzakelijke genoegen van anderen moet worden opgeofferd, waar het de behartiging van een zoo ge- wigtig belang als dat der algemeene volksgezondheid geldt. Tc Sassenheim, Meppel, Zalt-Bommel, Zierikzee en Schoonhoven is besloten de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Te Amsterdam had eergisteren op een schip, liggende in de Brouwers gracht bij de Palmgracht, een ernstig ongeluk plaats. Eene vrouw met een kind van omstreeks 2 jaren zat op het dek, toen door het breken van den mast het kind werd verpletterd; de vrouw werd gewond en in bijna waan zinnigen toestand naar het gasthuis gebragt. Te Zuidhorn (Groningen) had Vrijdag II. een treurig ongeluk plaats, i Het kind >an een turfschipper viel over boord. De vader sprong het na om bet te redden, maar zonk onmiddelijk in de diepte en werd na cenigen tijd levenloos opgehaald. Hij laat eene weduwe met vijf kleine kinderen achter. Het kind werd gered. Zondag II. had nabij hel dorp Westergeest (Friesland) het volgende plaats. Het elfjarig zoontje van een schipper, die eene lading ruw vlas v3n Usquert ter roting naar Dantumadeel had gebragt en nu het kanaal afvoer, had het ongeluk van boord en in de diepte te storten. De vader, een tamelijk goed zwemmer, dit ontwarende, springt te water, beeft het geluk weldra het kind te vatten, maar de uitputting van beider krachten was de oorzaak dat het kind hem ontglipte en een half uur later als l(jk uil de diepte is opgehaald. 's GRAVENHAGE 29 Augustus. Z. M. heeft den heer J. Vlaanderen Cz.genees- en verloskundige te Apeldoorn, benoemd tol ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden in te stellen eene commissie, aan welke zal zijn opgedragen der regering te dienen van advies omtrent hel stellen van regelen bij de wetaangaande de verdeeling der lasten voor gewoon en buitengewoon onderhoud der zeeweringen van de calamitense polders in Zeeland, en omtrent hel brengen van waterschappen in den toestand van calamiteus en het bevrijden uit dien toestanden te bepalendal die com missie zal zijn zamengesteld uit de hh.: mr. G. de Vries Az.lid van den raad van state, president; J. Fransen van de Putte, lid van de eerste kamer; mr. E. du Marchie van Vooi thuysenlid van de tweede kamer; J. A. Beijeriuck, inspecteur van deu vvaterstaat; P. Caland, benoemd hoofdingenieur van den waterstaatmr. B. C. Caulid der staten van Zeeland, leden; en tnr. S van der Swalme, griffier der staten van Zeeland, tevens secretaris. Tot hoofdcommies der posterijen is benoemd de heer R. van Ruyvcn, i thans di'ccteur van het postkantoor te Schiedam. Tot procureur bij de arrond.-regtbank le Brielle is benoemd de heer mr. H. P. de Kanter, advocaat aldaar, en tot commissarissen van policie zijn benoemd: te Zalt-Bommel de heer C. A. Belhe, inspecteur van policie te Rotterdam, en te Hoorn de lieer mr. G. van Rossem, procureur bij de arrond -reglbauk aldaar. Tol ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: le Veencn- daal de heer J. W. F. baron van Brakell Doorwelh, thans werkzaam ten burele van den controleur te Eist; en te Ede de heer W. H. D. Broers, thans ontvanger te Houten. H. M. de koningin wordt morgen ten 4j ure van hel Loo op het Huis ten Bosch, en Z. M. de koning a. s. Zaturdag van daar alhier terugver wacht. Vóór eenige jarei: is eene wet tot stand gekomen tot het slichten van een paleis voor de volksvertegenwoordiging, doch de verwezenlijking daarvan is tot dus verre nog op velerlei moeijelijkheden gestuit. De huishoudelijke commissie van de tweede kamer heeft gemeend, gedurende het reces hare goede zorgen te moeten besteden aan eene algebeele restauratie van de ver gaderzaal en andere deelen van het gebouw. Een ieder is thans in de ge legenheid, de smaakvolle inrigting der vergaderzaal te beschouwen, die eene geheele vernieuwing heeft ondergaan. De zitplaatsen zijn nieuw be kleed; de vloer is belegd met een sierljjk en kostbaar tapijt (roode grond waarin zwart bloemwerk, Deventer fabriekaat). De oude presidiale zetel heeft plaats gemaakt voor een anderen, meer in den "smaak des tjjds val lende. De rijk gestoffeerde hemel van groen laken, voorzien met een smaakvol fronton, die boven de zitplaatsen prijkt, trekt vooral de aan dacht. Voorts is het houtwerk overal in het gebouw nel beschilderd. Bij deze vernieuwing, waarbij men getracht heeft de inrigting meer aan de vereischten van deze vergaderzaal te doen beantwoorden, is de eenvoud bij alle versierselen toch niet voorbij gezien. flesschen wijn en een trommel met beschuit aan boord te hebben genomen, is bij des morgens ten 7 ure uit Ambleteuse, niet verre van Boulogne, vertrokken en des namiddags ongeveer ten half vijf ure le Dover aangekomen. De parlemenlsverordening op de werkplaatsen treedt met 1 Januari] 1868 in werking. Zij gelden alleen voor fabrieken, die 50 of meer personen aan het werk hebben. Onder de bepalingen komen deze voor: Geen kind mag onder den leeftijd van acht jaar worden aangenomen. Kinderen mogen slechts 6). uur per dag werken en niet vroeger dan 6 uur 's morgens noch later dan 8 uur 's avonds. Meisjes en vrouwen mogen niet langer dan 12 uur aan 't werk zijnniet vroeger dan 5 uur 's morgens en niet later dan 9 uur 's avonds. Onder die 12 uur zijn lj. schofttijd. Zaterdags namiddags ten twee uur zijn kinderen, vrouwen en meisjes «rij tot Maandag ochtend. Voor ieder geval, waarin de ouders hunne kinderen niet naar school zen den, vervallen zij in eene boete van 20 sh. De Engelsche kruiser Highflyer, die in het laatste jaar zestien slaven- haalders op de kust van Mozambique en Zanzibar heeft aangehouden, te zamen aan boord hebbende 574 slaven, heeft dezer dagen berigt gezonden, dat de Sheik van Kielwa aan de officieren van het schip gezegd had, dat alleen van zijn gevolg velen gedood zijn in een gevecht met de inboorlingen. Blijkens de bcrigten uit New-York beeft de heer Stanton, door den president Johnson in de betrekking van minister van oorlog geschorst, zich aan die beschikking onder protest, en voor overmagt bukkend, onderwor pen om reden dat de betrekking van' minister van oorlog ad interim aan den generaal Grant opgedragen en reeds door dezen aangenomen was. De heer Stanton verklaarde openlijk dat hij, zoodra hel congres weder verga derd was, daardoor in de betrekking van minister van oorlog hoopte en dacht hersteld te zullen worden. Men verzekerde dat de president John son zijne betrekking zou hebben nedergelegd, indien Grant hem zijne mede werking had geweigerd en Stanton dien ten gevolge zitting in het kabinet had behouden. In hel Zuiden belooft de katoenoogst eene opbrengst van 2,500,000 balen legen 1,800,000 in het vorige jaar. f UANHK1JM. PARIJS. 27 Augustus De keizer en de keizerin hebben zichzooals reeds vroeger bepaald was, naar Rijssel begeven en zijn aldaar met geestdrift ontvangen. Op eene door den maire gehouden toespraak heeft de keizer hoofdzakelijk het volgende geantwoord: Het is thans veertien jaren geleden, dat ik, kort na mijne ecblverbindtenis en kort na den aanvang mijner regering, hier een BU1TKNLAM1SCHE HERUITEN. EHiKEliA.i 1*. LON DEN 27 Augustus. Te Woolwich is, volgens de Times, bevel ontvangen om berggeschut in gereedheid te brengen voor het geval dat de regering besloot eene expe ditie ter bevrijding der in Abyssinie gevangen zittende Engelschen te ondernemen. Te Belfast in Ierland beeft de cholera zich vertoond; in de laatste dagen zijn daar verscheidene gevallen opgemerkt. Te Birmingham hebben steeds wanordelijkheden plaats, ten gevolge van de redevoeringen van den bekenden prediker Murphy, die zich niet alleen op godsdienstig, maar ook op staalkundig terrein beweegt en, met een revolver gewapend, tegenover zijne hoorders staat. Men heeft in den laalslen tijd opgemerkt dat in de tunnels van den onderaardschen spoorweg voor de gezondheid der reizigers nadeelige uitwa semingen plaats hebben. De Globe zegt dat een naaawkeurig onderzoek aan het licht heeft gebragt dat er zich in die tunnels zoovele gassen ont wikkeien en opeenhoopendat het niet te verwonderen zou zijn, indien te eeniger lijd eene ontploffing plaats had, die treurige gevolgen na zich zou kunnen slepen. -- Zekere heer Bowker is den 19den dezer in eene canot, 16 voelen lang, 23 duimen breed en 8 duimen diep, het kanaal overgestoken. Na twee

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2