COURANT. VRIJDAG 30 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. O De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.— per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien liet adres van Abraham Biben, vleeschhouwer, wonende binnen deze ge meente, waarbij hij verzoekt, in zijne slagtplaats en veestalling in de Heerensteeg, wijk IV n°. 751, in een behoorlijk gesloten en overdekten bak. een magazijn van meststoffen te mogen houden. Gelet op liet Koninklijk besluit van den 31sten .Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 2dcn September aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELERBurgemeester. Leyden, 20 Augustus 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. III N X E XL A N L) SC IIE BER1GTEN. LEYDEN. 29 Augustus. Hij de op heden aan de Wijkerbrtigonder Voorburg, gehouden ver pachting van de heffing en invordering van het jaag- en schouwgeld langs het trekpad van Leyden naar den Leydschendatnvoor den tijd van twintig maanden, zjjn opgekomen vier inschrijvers. De hoogste inschrijver was van Lint te Delft, voor de som van ƒ5252. De gunning heeft, naar wij verne men, plaats gehad. De overige inschrijvers waren C. Vreeburgvoor ƒ2282; J. Duindam, voor ƒ2200; en A. van Noort, voor 2057. Van goederhaud vernemen wij dat door een 40-tal vee-inspecteurs gisteren aan den heer G. J. Hengeveld, bij zijne eervolle ontheffing van de leiding der vee-artsenijkundige dienst tot 'wering van den vee-typhus, uit hoogachting en erkentelijkheid, een eeschenk is aangeboden, bestaande uil eene prachtige met groen trijp bekleede tètc-a-tête en zes dito stoelen, be nevens eeue smaakvolle marmeren pendule met bjjbehooreud bronzen beeld en toepasselijke inscriptie op een zilveren plaatje. Met genoegen zien wij hierin een zeer eigenaardig bewijs van hoogschatting van 's mans onmisken bare talenten en verdiensten, en van erkentelijkheid voor de welwillende leiding en tereglwijzlngdie genoemde ambtenaren, hij de vervulling van hunne vaak moeijeltjke taak, steeds van hem ondervonden in zijne gewigtige betrekking, eene betrekking, door wier getrouwe waarneming hij voor zeker het vaderland aan zich heeft verpligt. Moge vooral de overtuiging hiervan hem de schoonste voldoening scheuken. Spraken wij onlangs, bjj de vermelding van het aan den heer mr. P. G. ilubrechl als burgemeester van l.eyderdorp verleende eervol ontslag, de overtuiging uit dat zijn 38-jarig bestuur bij de ingezetenen dier gemeente in dankbare herinnering zou blijven, dezer dagen mogt die heer daarvan de treffendste bewijzen ontvangen. Zoowel van de zpde van den gemeenteraad als van die der ingezetenen werden hem kostbare geschenken aangeboden, als eene dankbare hulde voor de wijze, op welke hij gedurende een zoo ruim tijdsverloop de belangen der gemeente had behartigd. Het door den gemeeuteraad aangeboden geschenk bestondnaar wij vernemenin eenen in zilver gevallen tafelschuijer, met toepasselijk opschrift, eene herinnering aan de 38-jarige dienst des burgemeesters. Van de zijde der ingezetenen werd den heer Hubrecht aangeboden een fraaije beker op zilveren voet waarvan de deksel, mede in zilver, een beeld draagt, voorstellende de sle demaagd, reikende met een lauwerkrans over het wapen der gemeente, en houdende in de linkerhand de geschiedrol met inscriptie, eenvoudig deze woorden: De ingezetenen van Leyderdorp aan mr. P. G. Uubrecht, van 18291867 burgemeester. Deze zoo hartelijke blijken van hoogachting zijn voor den heer Uubrecht, bij hel terugzien op het vele moeijelijkc, dat de betrekking van burgemees ter hem heeft opgeleverdvoorzeker de schoonste voldoening. De band tusschen hem en de ingezetenen van Leyderdorp is door zijn aftreden als burgemeester niet verbroken. Dij kon. besluit van 4 Aug. zijn, op verzoek van den heer mr. D. van Weel eu vier anderen, allen wonenden te Rotterdam, de overgelegde statu- teu van de Vcreeniging het Anti dagbladzegel-verhondgevestigd te Rotter dam, goedgekeurd en is die vereeniging als regtspersoon erkend. Naar men verneemt is nader door den minister van oorlog bepaald, dat wegens eene te Vlissingcn heerschende oogziekte de verlofgangers der hgting 1863 van het 4de reg. infanterie, voor zoover zij te dier plaatse in garnizoen zouden komen van de opkomst zijn vrijgesteld. De minister van financiën heeft ten gevolge van de in den jongsten lijd herhaaldelijk gerezen klagtcn, speciaal van de zijde van handel en nij verheid, pogingen doen aanwenden om met Frankryk een nieuw postverdrag te sluiten. De onderhandelingen daarover moeten reeds ver gevorderd en deze zaak zoo goed als tot stand gebragt zijnzoodat men verwacht dat in het begin der aanstaande zitting aan de kamer een nieuw postverdrag zal kunnen aangeboden worden. Voor zoo ver men van de nieuwe bepalin gen, waaromtrent men het eens geworden is, kennis heeft kunnen nemen, wordt verzekerd dat, hoewel niet alles is kunnen verkregen worden wat men wel gewenscht hadtoch verschillende verbeteringen in het algemeen belang voor ons van hel nieuwe verdrag te wachten zijn. ArnhC.j De commissaris des konings heeft aan lilt. burgemeesters der gemeen ten in deze provincie en aan hh. tijdelijke commissarissen, belast met het toezigt op de vee-inspectiekennis gegeven; dat de heer G. J. llengcveld, bij beschikking van den heer minister van binnenl. zaken van 13 Julij 11., met ingang van 1 September e. k., eervol is ontheven van de leiding der veeart- senijkundige dienst tot wering van den veetyphus, wegens het hervatten zijner lessen aan 's rijks veeartsenijschool; dat, te rekenen van genoemd tijdstip, die leiding is opgedragen aan den heer J. A. Alers, rijks-veearts te 's Gravenhage dat het toezigt over het district, tot den laatsten dezer toevertrouwd aan den lieer Hengeveld, met 1 September e. k. wordt verdeeld in dier voege: dat aan den heer J. A. Alers wordt toevertrouwd het Zuid- hollandsch en aan den heer VV. J. E. Hekmeijer het Ulrechisch gedeelte van dat district; dal de hh. J. A. Hinze en J. J Giesse, met ingang vau 1 Aug. II., zijn ontheven van het verleenen van veeartsenijkundige hulp bij de veeziekte; eu dat, in plaats van laatstgenoemde, te Geervliet is gesta- tionneerd de rijks-veearts A. de Heer. In de week van 18—24 Augustus 1867 kwam e'e'n geval van vee typhus in het rijk voor en wel in de gemeente Hof van Delft. Behalve het zieke rund werden nog drie andere runderen onteigend en afgemaakt, ter voorkoming van verspreiding van smetstof. Uit het programma van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid over het jaar 1867 blijkt dal de volgende nieuwe prijsvra gen zijn uitgeschreven, van welke de termijn van beantwoording zal zijn afgeloopen vóór 30 September 1868 en 1869. I. Voorgesteld door den heer mr. L. Zegers Veeckcns, te Utrecht, dona teur der maatschappij, de gouden medaille en ƒ100, voor het beste hand boek voor de ooflboomteelt in Nederland. II. De maatschappij verlangt eene opgave van de meest geschikte methode om in ons land putten te boren, ter bekoming van goed drinkwater, met vermelding der gronden, waarom de methode tot gunstige uitkomsten zal leiden. Voor de voldoende beantwoording wordt uitgeloofd de gouden me daille en 300. In de vergadering der Maatschappij van Landbouw in Soerakarta, afdceling Matten, op 10 April jl. in laatstgenoemde plaats gehouden, is het besluit genomen, naar aanleiding van de zoo groote partijen Java-labak, welke niet zelden, en vooral weder du jaar, door wormen beschadigd, aan de markt in Europa kwamen, waardoor, over het algemeen genomen, de prijzen zeer laag te noemen waren, een beroep te doen op alle tabaksver bouwers van den ludischen Archipel, om, door vrijwillige bijdragen, geld genoeg bij elkander te krijgenten einde eene prijsvraag te kunnen uit schrijven «over de oorzaak van het ontstaan van den worm in den tabak en over het beste middel om dat tegen te kunnen gaan." Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht is, ter ver vulling der bestaande vacaitire, thans het volgende drietal gevormd: d». Bcr- voets, pred te Zwolle; Bronsveld te Chariotsen Duet, pred. te Pieter Marilzburg in Zuid-Afrika. Het vierde algemeen Evangelisch nationaal zendingsfeesl is gisteren Ie Vogelenzang, bij Haarlem, gehouden, onder begunstiging van het heerlijkste zomerweder. Overeenkomstig het programmais het feest omstreeks 10 ure met een gebed geopend door den predikant Heldring, waarna de vice-presi dent, de predikant van Rhijn, de openingsrede heeft uitgesproken. Op de drie verschillende spreekplaatsen zijn vervolgens door verscheidene redenaars meer of minder uitvoerige toespraken gehouden, niet slechts in 't Neder duitse!], maar ook in 'tFransch, Engelsch en Hoogduitse!). Deze toespra ken werden afgewisseld door het zingen van daarvoor in het programma opgenomen feestliederen, en voor zooveel zij in vreemde talen waren ge houden, in onze landtaal vertolkt. De sluitingsrede werd uitgesproken door den predikant WesthofT. Hel fcesiterreinte weten de zeer uit gebreide, hier en daar heuvelachtige en met prachtig hoog houtgewas bezette grasvlakte voor het fraaije gebouw van den huize »de Vogelenzang," was voor deze zamenkomsl uitnemend geschikt, en leverde met de duizenden feeslgenootendie in grootereen kleinere groepen over dat terrein verspreid waren, een ongemeen schoon gezigt op Het aantal der aanwezigen, of schoon moeijelijk te begrootenzal ongeveer 15000 bedragen hebben. Ge durende de feestviering heerschte eene voorbeeldige orde en openbaarde zich

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1