üurgcvlijïic £<tau&. WEENEN21 Augustus. Een officieus Telegram uit Salzburg meldt: Tot no? toe vinden vertrouwelijke zamensprekingen plaats lussclien de beide monarchen en tnsschen Napoleon, von Beust en von Metternich, betreffende de verhoudingen in het Oosten. Andere avondbladen bengtendat deze onderhandelingen ten doel hebben alle Europesche quaestiën tol een vergelijk te brengen. De confercntiëu zijn lot aan het vertrek des keizers voortgezet en in protocol gebragt. De behoefte aan vrede is wederzijds erkend. Eene bijzondere de'pêche van het Neue Fremdenblatt meldtde bijeenkomst heeft tot resultaat gehad een defensive alliantie voor alle mogelijke gevallen me zorgvuldige vermijding van iedere aanvallende handeling. Een telegram uit Salzburg aan de Neue Presse meldt, dat de minister van financiën von Beke naar Salzburg ontboden moet zjjn ten gevolge van een geschil tusschen hem en den tlougaarschen minister van financiën. Beide ministers hebbenzegt menhun ontslag gevraagd. WEENEN, 21 Augustus. Een telegram uit Salzburg meldt het volgende »Van eene Fransche zijde wordt verzekerd, dat de keizer en de keizerin van Oostenrijk in de eerste dagen van October te Parijs zullen komen en daar de koningin van Engeland zullen ontmoeten?" Andere telegrammen uil Salzburg bengtendat hel hoofdonderwerp der tusschen de twee keizers gemaakte schikkingen betreft het voorkomen van de opname van Zuid-Duitschland in den Noord-Duitschen boud. De vorming van een Zuid-Duitschen bond wordt alleen dan goedgekeurd wanneer Oos tenrijk de leiding er van heeft. Met betrekking lot het Oosten zijn de twee monarchen het volkomen eens. HAMBURG, 22 Aug. De IJamb. Nachr. bevatten een officieus telegram uit Salzburgvolgens hetwelk door den keizer der Franscben en den keizer van Oostenrijk de Europesche mogendheden zullen uitgenoodigd worden hare adhesie te schenken aan de hunnerzijds gemaakte schikkingen, welke de handhaving der bepalingen van het te Praag gesloten vredestractaat tot grondslag hebben. POINT DE GALLE, 17 Augustus Penang, 9 Aug. Onder de koelies te Penang zijn ernstige oproeren uitgebarsten. De Europeanen zijn zonder wapenen. Op het oogenblik is alles weder rustig. De Vereeniging voor de Flora van JVederland en mijne overmeesche hemittingen hield den 9Jcn dezer te Leiden hare 21ste vergadering, honorair voorzitter de heer Abeleven, terwijl de gewone ver gadering, overeenkomstig den oproepingsbrief, voorafgegaan werd door eene buitengewone, voorzitter de heer Oudemans, waarin de toestand der Ver eeniging en hare werkzaamheden voor de naaste toekomst het onderwerp van ernstige overweging uitmaakten. De voorzitter herinnerde, hoe, met het voltooid zijn van den Prodromuswaarvan voor korten tijd het laatste stuk in het licht verscheen, voor de Vereeniging een nieuw tijdvak is aan gebroken, waarin, volgens het vroeger gemaakte plan, het bewerken en uitgeven eener Flora onmiddellijk aan de orde zou zijn. Reeds vroeger werd hel een en ander daartoe voorbereiddoch met het oog op de reeks van noodlottige verliezen welke de Vereeniging achtereenvolgens door den dood van hare meest verdienstelijke leden heeft ondergaan, en gevoelende hoezeer krachtige aaneensluiting en algemeene, levendige werkzaamheid vooral nu zou worden vereischt, rijst vooraf de vraag, of ook werkelijk op die krachtige zamenwerking in zoodanige mate zal kunnen worden ge rekend, als voor het welslagen van den arbeid en voor den bloei der Ver eeniging in het algemeen wenschelijk en noodzakelijk is. Sommige der aanwezige leden erkennende dat het aandeel in de gemeenschappelijke werkzaamheden bij velen te wenschen overlaat, herinneren daarbij, dat die klagt reeds voor vele jaren bij herhaling door den toenmaligen voorzitter werd uitgesproken. Nadat in de eerste jaren na de oprigting door bijkans alle leden met ijver aan de zamenstelling van het herbarium en ten behoeve van den Prodromus was gearbeid, bleef later slechts een klein deel van hendoor toe zending van planten of door mededeeling van de uitkomsten hunner onderzoe kingen van hunne belangstelling blijken geven. Zij meenen echterdat eene opwekking om op nieuw krachtig zamen te werken tot het bijeenbrengen van bouwstoffen voor de Flora, niet vruchteloos zal zijn. Evenwel is naar hun oordeel de tijd nog niet gekomen om tot de algeheele bewerking en uitgave dier Flora zelve over te gaan. Beter achten zij voorshands nog voort te gaan met het bijeenbrengen van materiaal en door monographische behandeling bijdragen te blijven leveren tot de kennis van kritische soorten en geslachten, die in eene later uit te geven Flora kunnen worden opgeno men. De conservator lierbarii ondersteunt dit gevoelen, ook op grond daar van, dat het herbarium der Vereeniging nog geenszins voldoend materiaal bevat voor de bewerking eener Flora, gelijk men zich die heeft voorgesteld. Sommige groeiplaatsen zijn rijkelijk vertegenwoordigd, maar andere ont breken. Doch inzonderheid moet nog veel worden aangevuld, indien men, naar de voorwerpen in het herbarium aanwezig, een grondig en volledig onderzoek van elke soort wil in het werk stellen. Voor den Prodromus was het in het algemeen voldoende, indien de specimina met zekerheid konden worden gedetermineerd; voor eene beschrijvende Flora, geheel op zelfstandig onderzoek gegrond en in dien ruimen zin, als zulks door de Vereeniging is opgeval, zijn de eischen veel grooter. Ook de overige leden vereenigen zich met het voorstelen willen gaarne door hunne bijdragen medewerkenom het herbarium ook aan deze verdere beslemming te doen beantwoorden. Nadat de leden hierover nog nader van gedachten hebben gewisseld, verklaart de conservator zich bereid, om met hel oog op dit doel aan het inlandsch phanerogamen-herbarium eene eenigzins gewijzigde inrig- ling te geven en tevens zorg te dragen voor het zamcnstellen van een cata logus, waaruit blijken kan, in welke opzigten het herbarium bepaaldelijk aanvulling behoefi. llij hoopt daarvan een gedeelte op de volgende verga dering ter tafel te kunnen brengen. Een der leden maakt de opmerking, dat, naar veler opvatting, uitsluitend zoodanige botanische onderzoekingen bij de Vereeniging op hare plaats zijn die op de kennis der flora betrekking hebben. Wel is waar zijn nu en dan ook bijdragen geleverd op het gebied der algemeene kruidkunde, doch dit was uitzondering. Hij bestrijdt deze beperkende opvatting en wenscht de Vereeniging beschouwd te zien als eene algemeene kruidkundige Vereeniging voor Ne derland Tevens wijst hij op eenige gebreken en leemten in de statuten die verbetering en aanvulling eischen. Na eene uitvoerige en levendige discussie over de genoemde onderwerpen worden de heeren Oudemans en Suringar in commissie benoemd, om tegen de volgende vergadering eene revisie der statuten ter tafel te brengen, terwijl alvast eenige punten door de verga dering worden vastgesteld. De vacante betrekking van secretaris en penningmeester der Vereeniging wordt vervuld door de benoeming van den heer Abeleven, die zich bereid verklaart, haar te aanvaarden. Over de contributienwelke nog van vóór 1867 verschuldigd zjjn, zal alsnog door den heer Boursse Wils, die deze functien ad interim op zich had genomen, per quitantie worden beschikt. Het bestuur berigt, dat het materiaal voor de verslagen, waarvan de be werking en uitgave door de ongesteldheid van den vorigen secretaris is ver traagd, door de zorg van den heer Burgersdijk is ingekomen; enkele ont brekende stukken hoopt men nog te zullen verkrijgen. Er wordt besloten dat deze verslagen, zoodra zij kunnen zijn gereed gemaakt, voor rekening der Vereeniging zullen worden gedrukt en uitgegeven als laatste stuk van hel tegenwoordig deel van hel Nederlandsch kruidkundig archief en aan de honoraire, corresponderende en gewone leden der Vereeniging toegezonden; terwijl genoemd tijdschrift daarna, als nieuwe serie, geheel m handen der Vereeniging zal overgaan. Ook besluit de vergadering, dat het nu afge drukte stuk van den Prodromus, aan de honoraire, corresponderende en ge wone leden zal worden gezonden. Dr. Boursse Wils belast zich met deze expeditie. Uit de verslagen van den president en conservator Herbarii blijkt, dat gedurende de twee afgeloopen jaren (zjjnde de vergadering iu het vorig jaar wegens de toen heerschende epidemie niet gehouden) planlenbezeiidingen zijn ontvangen voor het herbarium van de heeren Bondam, Abeleven, van der Sande Lacoste Uartsen, benevens van den heer 11. de Vries, student in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Leiden. De heer Bondam completeerde zijne vroegere toezendingen uit de omstreken van Amersfoort en Harderwijk; onder de zeldzamere en kritische soorten, door den heer Abeleven gezonden, waren Filago lutesceans en spathulata, V eronica pere- grina uit den Ooyschen Waard, Stellaria Dilleniana en de soorten van hel geslacht Utricularia. De heer Post verzamelde te Tiel Corydalis lutea. Crepis joetidaTrifolium ochroleucumAquilegia vulgarisCardamine amara, Neslia paniculata, Fragaria elatiorAtropa belladonaGaleob- dolon luteumverschillende Orchideën werden, met meer andere belang rijke soorten, door den beer de Vries in Limburg verzameld. Zoo ging ook dit jaar niet voorbij zonder nieuwe aanwinsten voor onze Flora te heb ben opgeleverd, en bleek bij vernieuwing, dat voortgezet onderzoek, ook voor onze phanerogamen-floranog immer goede vruchten belooft. De be trekkingen met buitenlandsche genootschappen zijn uitgebreid door de ont vangst der Schriften der Königlichen physikalisch-ökonomischen Gesell- schaft zu Königsbergen de Proceedings of the literary and philosophi cal society of Manchesteraan welke maatschappijen wederkeerig de door de Vereeniging uitgegeven geschriften zullen worden toegezonden. Nadat de heer Abeleven nog eenige planten uil de omstreken van Nijmegen had ter tafel gebragt en door andere leden verschillende mededeelingen waren gedaanwerd de vergadering geslotenterwijl bepaald werddat de verga dering in het volgend jaar zal gehouden worden te Utrecht, in de eerste dagen der maand Julij. Van 15 tot en met 21 Augustus 1867. BEVALLEN: J. Horree, geb. Bronkhnyse, Z. S. C. van Zijp, geb.de Wild Z. C. Beygeb. OvermeerZ. A. C. A. van Erp Taalman Kipgeb. de Brauw Z. M. T. Honsbeek geb. Feekman Z. H. J. van den Dop, geb. Zitman Z. M. Laman geb. DreefZ. E. B. Overduingeb. van der Leek Z. U. H. du Puigeb. de Fremery, D. W. Mizeegeb. Verlind Z. E. van Steenbergen, geb. Bey, D. A. de Jong geb. de Goede, D. M. Mieremet geb. SluymerZ. C. Jnrgens, geb. Eradus, D. A. de Vroede, geb. Hooger- vorst, D. J. Floryn geb. van Leeuwen Z. E. van der Linden, geb. van der ZeeZ. M. Piketgeb. van der Heyden Z. M. van der Steen geb. van den Berg, Z. W. Raaphorst, geb. van der Ham D. J. van Andel, geb. Dinge- mans, Z. M. W. Zaalberg geb. van der WallenD. C.F. Mes, geb. Mejjer, Z. C. de Langegeb. GuleyZ. M. Hakkaartgeb. VerhoogtZ. GEHUWD: W. L. van Kaathovenjm. en M. J. van Oosterzee, jd. N. de Tombe, jm. en M. Keyzer, jd. C. Blansjaar.jm.enJ. M. Vreugdenburg, jd. B. Bekooyjm. en M. E. Ie Febvre, jd. W. F. Kok wedr. en A. van der Burg, jd. C. Sliva jm. en A. van Twuiver jd. G. van Disselwedr. en J. Wal len jd. J. Huge jm. en G. van den Berg, jd. F. A. Noordeloos, jm. en C. Kikkert, jd. J. Brein uier, jm.en M. A. Nieuwenhuyzen, jd. A. van Asperen wedr. en A. W. van Geenen jd. B. J. R. Engelbregtjm. en M. P. Breebaart jd. J. F. Heybroek jin. en D. F. Reiuieringerjd. OVERLEDEN S. van der Velden D.9 m. M. S. W. HakkaartD., 3 m. M. T. van Zijp, geb. van den Heuvel, 38 j. A. van der Steen D.17j. A. L. Mijnlieff, 27 j. P. J. van CleefZ.8 d. J. H. Foppe, Z.i j. J. Bolstier, 61 j. L. J. de GoejeZ.19 j. C. K. Valk wed. P. A. Sasse59 j. A. F. de Kaper, Z.4 m. M. Nieboer, D.7 w. C. Broekhuizen Z.2 m. ADVEKTENTIËS, Getrouwd J. F. UEYBROEK JDz., van Amsterdam en Leiden 21 Augustus 1867. D. F. REI MERING ER. Leyden Gelrouwd .- 21 Augustus 1867. A. VAN ASPEREN en A. W. VAN GEENEN.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3