Per Telegraaf. llit Groningen meldt men dat 'n 'iel doofstommen-instituut aldaar 29 nieuwe kweekeiiugen zijn opgenomen zijnde b{jna hel dubbele vau hel ge woonlijk bijkomende getal, liet geheele aantal kweekelingen aan het insti tuut is daardoor tot 162 geklommen. Te Deurne heeft dezer dagen een 22-jarig kleêrmakersgezel zijn mees ter, terwijl deze met zijne vrouw naar Helmond op de kermis was, besto len; hij ontvreemdde uit eene kas, door middel van braak, aan zilvergeld eene som van ruim ƒ400, benevens een geldriem. Vermoedelijk heeft hij zich naar België of Frankrijk begeven, te meer omdat hij vroeger in Ant werpen gewoond heeft. Naar men uit Goes meldt is die stad dezer dagen door den heer Victor Hugo bezocht. Nadat hij aldaar eenige merkwaardigheden had bezigiigd, was hij naar Middelburg vertrokken. 'sGRAVENUAGE, 22 Augustus. Z. M. de koning-groothertog van Luxemburg heeft den heer Mari ten Kale, kunstschilder, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Hoor Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. A. J. Clant, secretaris-generaal bij het dep. van justitie, tot het dragen der versierselen der orde van St. Stanislaus 2de kl. met de Ster, bem door den keizer aller Russen geschonken. Tot kantonregter te Geldermalseu is benoemd de heer mr. J. Dulry van Haefienthans griffier bij het kantongeregt te Oud-Beijerland. Aan den heer A. J. Guljé is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Maastricht. Z. UI. heeft goedgevonden lot 2dcn luitenant hij het wapen der infau- terie te benoemen: bij het lste reg. j. C. Bekkers, H. L. Nepper, A. W. van 't Lindenhout, J. TerlaakA. A. van Dorth en W. C. Hoogkamer; bij het 2de reg. A. J. Vetter, J. A. C. II. van Mol, D. C. A. Smit, J. M. Romtjn en 11. L. van der Hoff; bij het 3de reg. G. J. van der Schroeff, J. van Dam, J. Uilkens, A. J. Prins, S. L. Woutersen, C. U. llummelinck, P. L. H. Mansvelt, L. A. J. OtlenhoffA. Breeman en F. Cochius; bjj het 4de reg. J. C. Jansen, F. E. J. Lagerwey, J. C. A. Pabst11. W. G. Ko ning, J. S. van Bijsterveld, G. L. Meischke, H. A. Russer, J. J. van Ra ven, A. A. baron Bentinck en P. E. Mulder; bij het 5de reg. L. van der Heyden, L. M. J. Wenniger, H. G. van Tarel, D. W. Nijenhuis, J. U. Matthyssen, A. ^V. K. ter Beek, N. J. Tolk, L. Swart, J. P. Henrichs, F. C. Geselschap en VV. F. L. Roskes; bij |hel 6de reg. P. A. van Buuren, G. II. R. llalewyn en W. E. van Ingen; bij het 7de reg. jhr. O. II. Trip, W. F. Stevens, II. O. van Gcuns, J. A. A. In 'l Velt en J. I'. Kraak; bij het 8sle reg. A. F. A. Huberts en J. L. A. de Bruyn, G. P. Cheriex, 11. J. H. Janssen, L. Ballinlijn en J. J. L. Geel, allen onderofficieren bjj verschillende regimenten. Z. M. heeft voorts goedgevonden den luit. ter zee lste kl. H. Schokker te bevorderen tot kapitein-luitenant ter zee, en den officier van gezondheid 2dc kl. J. Sombeek, van het 3dc reg. vesting-artillerie, voor den tijd van 5 jaren te detacheren hij het leger in Oost-Indie. De adelborst 3dc kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willems oordW. C. Gobius, is op zijn verzoek uit de zeedienst ontslagen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIE. BRUSSEL, 21 Augustus. De stad Gent is dezer dagen in feestgewaad getooid, wegens het Nederl. taal- en letterkundig congres, dat binnen hare muren wordt gehou den. Zondag middag ten 4 ure zijn de Nederlandsche leden aan het stationsgebouw ontvangen en van daar naar het stadhuis geleid, alwaar hun de eerewijn werd aangeboden. Door den burgemeester en ook namens den minister van binnen!, zaken werden zij daar hartelijk verwelkomd. De gehouden aanspraken werden door den heer Meesuit Botterdam beantwoord. Maandag werd de algemeene vergadering van hel congres geopend in de groote zaal der hoogeschoolmet eene rede van den voorzitter der regelings commissie, den heer de Maere Limnander. De genoemde heer werd voorts tol definitief voorzitter van het congres benoemd en de sectiën gevormd. Tol ondervoorzitters werden aangesteld de hh. Beets, de Vries, de Backere en Conscience. Daarmede was de algemeene vergadering geëindigd en wer den de beraadslagingen in de afdeelirigcn geopend. Te Antwerpen is op den 18dcn dezer onthuld het standbeeld van David Teniers. EN ft EL, AA. S3. LUN DEN 20 Augustus. De dagbladen berigten dat de kapitein Tyler, van het wapen der genie, naar Parijs is vertrokken, om namens de Britsche regering met de Fransche post-administralie te onderhandelen over het vervoeren der Indische brievenmalen door Frankrijk en Italië naar Brindisi. Het policie-geregtshof van de Theems heelt regtsingang verleend tegen den voorzitter, den secretaris en verscheiden leden der klecdermakers-vereeni- ging, die aangeklaagd zijn van onwettige zamenspanning lot benadeeling van de belangen van de kleêrmakersbazen en de werklieden, die zich niet bij de vereeniging hadden aangesloten. De aangeklaagden zijn onder borg stelling op vrije voelen gelaten. Ten gevolge van de zware onweders in de North Riding zijn verschei dene velden in de omstreken van Vork overstroomd, zoodat het vee van daar moest virwijderd worden; sommige riviertjes zijn in stortvloeden herschapen De Anglicaansche aartsbisschop van Malta, de heer Tamers, is tot het cathoficisme overgegaan. Daar hij gehuwd is, zal hij niet tot den geeste lijken stand kunnen belmoren. Op hetzelfde oogenblik dat hij tol de katho lieke kerk overging, heeft hij, naar men meldt, eene som van 1000 ge schonken voor het bouwen van eene vierde protestantsclic kerk op Malta. In de Vereenigde Stater, is dit jaat- de tarwe-oogst de grootste die men ooit gehad heeft; de opbrengst wordt geraamd op 225 millioen bushels of schepels. Al de veldgewassen daar te lande leveren meer dan het vorige jaar; het verschil wordt in geldswaarde op 500 millioen dollars geraamd. De president Johnson heeft den generaal Sheridan als bestuurder van Texas en Louisiana afgezet en den generaal Thomas in zijne plaats benoemd. FKANHR1JK. PARIJS, 20 Augustus. Het plan des keizers tot verbetering der wegen wordt zeer verschil lend beoordeeld. Over het algemeen is men er niet mede ingenomen, ooi- dat men in de oprigting der daartoe gevorderde kas een middel ziet om steeds geld voorhanden te hebbenwaarvan de regering tot andere doelein den kan gebruik maken. De bij het ministerie van landbouw ontvangen berigten uil onderschei den deelen des lands geven vooruitzigt op eenen mtddelmaligen graanoogst, goed in qualiteit, maar ontoereikend voor de behoeften der bevolking. Om trent der. wijnoogst luiden de berigten ongunstig. Te Rijssel heeft Zaturdag een ongeluk plaats gehad. Vroeg in den ochtend hadden zich het 6de reg. dragonders en de muziekcorpsen van het 6de en 75stc linie-reg.aldaar in garnizoen, naar de tribunes begevenwelke op het Champ de Mars waren opgerigt voor hel carroussel, hetwelk op 27 Aug. ter eere van den keizer en de keizerin zal gehouden worden. Naati- welijks hadden de manschappen op de tribunes voor de algemeene repetitie plaats genomen, of de vloer zonk onder hunne voeten weg en allen stortten naar beneden. Een dragonder bleef op de plaats dood, 6 personen werden zwaar en 6 minder ernstig gekwetst. Volgens de berigten uit Madrid schijnt men er in geslaagd te zijn de onlusten in Catalonië te bedwingen en is dus die poging om tot eene revo lutie te geraken mislukt. De generaal Prim heeft eene proclamatie tot de Spanjaarden gerigt, waarin hij hen tot eene revolutie aanspoort, en een dergelijk stuk tot het leger, waarin hij het oproept ter ondersteuning van den opstand. In hel Napelsche en op Sicilië hebben, ten gevolge van de heerschende meening onder het volk dat de cholera het gevolg is van vergiftiging, ergerlijke voorvallen plaats gehad; o a. is te Civita eene vrouw, die men voor eene waarzegster hield en als de oorzaak van het ontslaan der ziekte beschouwde, zwaar mishandeld en daarna verbrand. P R U I S S E N. BERLIJN, 21 Augustus. De koning heeft heden eene langdurige conferentie met graaf von Bis- marek gehad, gevolgd door eene bijeenkomst met den koning van Zweden. Des namiddags was er familie-diner, waarna de koning en de koningin vau Zweden met prinses Louise over Siralsund naar Stockholm op reis zjjn ge gaan. Prins Frederik der Nederlanden vertrekt Zaturdag naar Muskau. De koning heeft aan den beroemden reiziger in Afrika, Gerhard Rohlfs, de orde der Kroon 3de klasse geschonken. Graaf von Bismarck heeft, bij de toezending der insigniën, den reiziger een brief geschreven, waarin hij zijne deelneming betuigt in de gelukkige terugkomst en de ge volgen, welke het streven van Rohlfs zal hebben voor den roem der Duitsche wetenschap. De keizer van Oostenrijk heeft aan den burgemeester van Frankfort 100,000 fl. geschonken voor de herstelling van den afgebranden dom. De stad Johann-Georgeustadt in het Ertsgebergte is geheel afgebrand. Te S'. Petersburg is dezer dagen een besluit des keizers uitgevaardigd, bepalende dat in het koningrijk Polen eene ligting van recruteu voor het Russische leger zal plaats hebben. Het koningrijk heeft sedert 1863 niet zoo veel manschappen voor het leger geleverd als het volgens de bestaande verordeningen had moeten doen; de nu uitgeschreven ligting moet het con tingent van Polen aanvullen. OOSTENRIJK. Naar men uit Salzburg meldt blijft het vertrek van keizer Napoleon stellig bepaald op Vrjjdag. De heer von Beust is voor de tweede maal hij den keizer teil geboore toegelaten. Z. -M. heeft een bezoek afgelegd bij den 81-jarigen koning Lodewijk 1 van Beijeren te Leopoldskron. Het gemeentebestuur van Salzburg heeft aan keizerin Eugénie als herin nering aan haar verblijf aldaar ten geschenke aangeboden een prachtig album, bevattende 40 der fraaiste gezigten van de stad Salzburg en omstreken, benevens een keurigen krans van alpenbloemen. De Neue Freie Presse berigtDe gezanten van Frankrijk en Enge land te Athene hebben den last ontvangen om aan de Grieksche regering de verwachting van hunne regeringen te doen kennen, dat zij zich in het vervolg onthouden zal van stappen die tot eene botsing met de Porte zou den kunnen leiden. Voor eene nieuwe botsing wordt de Grieksche regering verantwoordelijk gesteld, vermits de Porte waarborgen voor de vervulling der wenschen van de christen-bevolking gegeven heeft. De Russische ge zant heeft zich aan deze verklaring niet aangesloten. In Hongarije worden steeds voor Fransche rekening aanzienlijke aan- koopen van paarden gedaan. LONDEN, 21 Augustus. Het parlement is heden geprorogeerd. In de daarbij voorgelezen koninklijke boodschap werd o. a. gewezen op hetgeen gedaan is, ten einde vau den koning van Abyssinië de in vrijheid stelling der Britsche onderdanen te verkrijgendoch welke pogingen vruchteloos zijn gebleven, zoodat zich de noodzakelijkheid heeft voorgedaan van hunne onmiddelijke in vrijheid stelling te eischen en maatregelen te nemen otn dien eisch te ondersteunen, voor het geval dat hel ten laatste noodig mogl worden bevonden geweld te gebruiken.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2